Злочин без покарання. Що дає фінальний звіт про катастрофу рейсу МН17 і які докази повинна представити Україна

Експертна група встановила, що літак, який 17 липня минулого року виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий над Донецькою областю з установки Бук

Експертна група встановила, що літак, який 17 липня минулого року виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий над Донецькою областю з установки Бук

На сайті президента РФ висить фото Путіна на тлі установки Бук з ракетами, яких, як запевняє Росія, у них вже чотири роки як нема. Такою ракетою, згідно з розслідуванням голландців, збили Boeing-777, що виконував рейс МН17

Вчора світ побачив фінальний звіт про розслідування авіакатастрофи малайзійського Boeing-777 в Україні.

Експертна група встановила, що літак, який 17 липня минулого року виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий над Донецькою областю з установки Бук 3х2. Її привезли з Росії. В якості доказу додають зіставлені знімки Бука, поміченого в Сніжному в день катастрофи, і такого ж — у складі військового конвою на шляху з Курська в Міллерово, Ростовська область, у лютому 2014. На них — схоже маркування. У Голландії стверджують, що навіть встановили особи чотирьох людей, які могли перевозити Бук в українському Донбасі.

До розслідування додали відео з реконструкцією катастрофи. Нижні повітряні рівні в той момент були закриті для цивільної авіації, проте рейс МН17 летів вище цих рівнів.

На відео показують, як ракета, випущена з території, імовірно контрольованої бойовиками, врізається Boeing, який летить. Це боєголовка моделі 9N314M від ракети моделі 9М38, випущена з зенітно-ракетного комплексу Бук, і вона летить зі швидкістю, що втричі вища, ніж швидкість звуку.

Від такого удару пасажири, скоріше всього, відразу ж втратили свідомість, кажуть експерти. Вони дають 0% ймовірності, що люди на борту взагалі встигли щось відчути. А значить, вони загинули, не страждаючи.

У відповідь Росія, яка 29 липня заблокувала в Радбезі ООН резолюцію про проведення міжнародного трибуналу, представила свій варіант того, що сталося. Експеримент провів концерн "Алмаз-Антей, виробник Буків. Для реалістичності навіть підірвали списаний Boeing. І встановили, що ракета була випущена з техніки, яка вже давно не використовується у військах РФ. На думку російської сторони, пунктом запуску стало селище Зарощенське в Шахтарському районі Донецької області. Контролювала його на той момент українська армія.

Чи дозволяє проведене Голландією розслідування карати винних в авіакатастрофі, і де Росія вже показувала Буки, яких нібито немає, НВ розповідають військовий експерт і політолог.

Дмитро Орєшкін, російський політолог

З точки зору конфліктології, правильне рішення, це те, яке не влаштовує обидві сторони конфлікту. Тому що якщо якась сторона повністю задоволена, це означає, що рішення прийнято на її користь. Це загальне міркування. Зрозуміло, що ця логіка є хибною, якщо ми маємо справу з очевидним злочином, коли не можна міряти термінами конфліктології, коли треба зловити і покарати злочинця. Але проблема Боїнга двошарова. Є конкретний акт, за який треба зловити і покарати, і є конфлікт навколо цього самого акту.

Питання пред'явлення обвинувачення і покарання — це речі, розділені в часі. У Путіна атомна бомба. Висилати наряд судових приставів на територію РФ навряд чи розумно

Так ось, у рамках європейського підходу це — абсолютно європейський результат. У комісії був чітко прописаний мандат, де були позначені чотири чітко поставлених питання. Питання про те, хто винен, хто стріляв, або чому стріляв, у мандаті немає, і вони навіть не думали на нього відповідати. І не повинні були відповідати. Тому ті, хто схильні були чекати остаточного вердикту про те, що винен кривавий режим Путіна, вони, природно, розчаровані. Точно так само розчаровані і ті, хто очікував, що винен кривавий режим Порошенка, тому що не заборонив політні зони. І це нормально. Тому що європейці діяли в рамках свого мандата.

Тепер наступний крок. Знову таки, буде юридичне розслідування. Росія благополучно заблокувала стандарт розслідування від ООН. Отже, громадяни, які вважають себе потерпілими, родичі жертв, звернуться в свої національні суди. Вони просто зобов'язані це робити, вони неминуче будуть це робити. І національні суди при розгляді питання про те, хто винен і кому пред'являти претензії, будуть розглядати цю доповідь, як безсумнівний юридичний факт. Тому що там без оцінок точно прописані реальні факти.

Тим, хто жадає, щоб скоріше покарали всяких гіркінських бійців і Путіна, доведеться трошки почекати. А тим, хто говорить про те, що доповідь приховала бандитську сутність Порошенка, доведеться трошки розчаруватися. Просто європейська бюрократична система, при всіх її недоліках, дуже сильна саме в юридичному плані. Нічого зайвого, нічого такого, що можна було б опротестувати реально. Не на словах, як робить пан Лавров, а на ділі, юридично. Жодної причіпки немає. Все надзвичайно стримано.

Наступний крок, через півроку — вже прокуратура голландська цим займається, це юридичне розслідування з пошуком винних. Не думаю, що розмови про те, що вдасться цю справу зам'яти якимись політичними домовленостями, спрацюють. З тієї простої причини, що занадто багато сторін залучено. А коли так багато сторін, домовитися про те, щоб потихеньку спустити справу на гальма, важко.

Можна було домовитися з Голландією, можна було б домовитися з Америкою, але домовитися і з Австралією, і з Малайзією, і з Бельгією досить важко, важко втримати шило в мішку. Тому процес покотиться і прикотиться. Туди, де Володимиру Путіну буде неприємно. Не скажу прямо, що до Гааги.

Якщо піти вбік від пропагандистських міркувань, то зрозуміло, хто збив, як збив, зрозуміло, з якої зброї збив. Прокурори кажуть, що прізвища вже встановили. Все буде. Просто не потрібно поспішати. Питання пред'явлення обвинувачення і покарання — це речі, розділені в часі. У Путіна атомна бомба. Висилати наряд судових приставів на територію РФ навряд чи розумно. Але те, що будуть сформовані юридичні підстави для того, щоб якимось чином серйозно обмежити й ущемити інтереси його особисто і його кланів — це так.


2 декабря 2013 Путин посетил 102 военную базу в Гюмри. Среди прочего, ему показали установку Бук. На ней две ракеты. Левая ракета с длинным крылом - та, которой, по словам Антей-Алмаза, в РФ нет с 2011 года

2 грудня 2013 Путін відвідав 102 військову базу в Гюмрі. Серед іншого, йому показали установку Бук. На ній дві ракети. Ліва ракета з довгим крилом — та, якої, за словами Антей-Алмазу, в РФ немає з 2011 року


Ігор Сутягін, військовий експерт, Лондон

Які подальші кроки можна робити з приводу голландського звіту не зовсім ясно. Це звіт служби авіаційної безпеки, вони розслідували і доповідали обставини, що сталося з літаком. Їх не дуже цікавило, чому це сталося. Вони повинні були встановити, що сталося з літаком. Завдання — карати винних, у цілі цього розслідування не входило і входити не могла, тому що це питання авіаційної безпеки.

Наступний крок з боку Голландії — продовжувати розслідування, яке ведеться і зараз. Це те, що потрібно від Голландії, продовжувати отримувати, збирати інформацію, яка могла б допомогти відповісти, хто винен у тому, що зенітну ракету було випущено з цивільного літака.

Для чого ж потрібна російська доповідь? Формально це виглядає, як зусилля розробника і виробника зенітних ракет зі спільною корпорацією Алмаз-Антей, яких раніше було дві. Була НВО Алмаз і НВО Антей, тепер вони злиті. Це представляється, як зусилля корпорації Алмаз-Антей довести свою непричетність до події і добитися зняття санкцій проти себе. Реальний задум цієї процедури набагато ширший.

Авіалайнер виявився строго на трасі українського транспортного літака. Є витік, що він вже був зраджений кимось із диспетчерів України. Інформація про нього була у сепаратистів, вони хотіли збити його, щоб перешкодити доставці боєприпасів, продовольства оточеним  українським військам 

Найбільш сильнодіючі європейські санкції проти РФ були запроваджені ЄС у відповідь на знищення малайзійського Боїнга. Таким чином, завдання — це дозволити Путіну домогтися не продовження, тобто, де-факто, зняття європейських санкцій у грудні.

Україні треба встановлювати, нарешті, абсолютно точно і документально, хто контролював Зарощенське. Якщо ви маєте можливість достовірно довести, що 17 липня минулого року в районі полудня Зарощенське перебувало під контролем лугандонів, тоді ви доводите неспроможність найголовнішого висновку Алмаз-Антея, що провина повинна бути на Україні. Ця задача може бути непростою, тому що, я підозрюю, що в призначений час населений пункт Зарощенське все-таки перебував у руках ЗСУ.

При всій своїй любові до такого національного виду спорту, як біг по граблях, все-таки в Кремлі, напевно, не повні йолопи сидять, щоб упиратися в якийсь пункт, який потім може бути легко спростований.

Наступне — треба розуміти обставину, що в цих сепаратистів не було ніякої авіації. Треба обговорювати той факт, що літак малайзійських авіаліній в момент катастрофи рухався геть від України, хоча все ще в українському повітряному просторі, але він його залишав.


9 мая этого года, в Чите, на праздничном параде, прямо на улице загорелась установка зенитно-ракетного комплекса Бук. На фото видно — пусковые установки, укомплектованные под завязку ракетами с длинным крылом, как у 9М38М1. По словам Алмаз-Антея, их уже 4 года, как нет в войсках

9 травня цього року, в Читі, на святковому параді, прямо на вулиці загорілася установка зенітно-ракетного комплексу Бук. На фото видно — пускові установки, укомплектовані під зав'язку ракетами з довгим крилом, як у 9М38М1


Виходить, у сепаратистів немає авіації, а цей літак летить з глибини України кудись вдалину. Комбінація цих двох факторів показує з повною очевидністю, що ні в якого найбожевільнішого потенційно українського командира не могло виникнути ані найменшого бажання стріляти по літаку, який не представляє для нього ніякої небезпеки. Навіть якщо припустити, що Зарощенське було в руках ЗСУ.

Ще одне. Потрібно повністю розкрити політні завдання і реальні маршрути літаків, які забезпечували постачання по повітрю українських частин, оточених сепаратистами та російськими військами. Це якраз Ізварине.

Потрібно показати: в той день по маршруту, що пролягає на 30-40 км на північ від міжнародної траси, по якій прямував рейс МН17, в напрямку Ізварино рухався український транспортний літак. Причому, я зустрічав дані, що це був ІЛ-76. Цей літак по висоті, швидкості руху, розмірами, за радіолокаційною позначкою на екрані практично будь-якого радара, фактично збігається з Boeing-777.

Якщо це дійсно так, ці плани дуже бажано показувати. Як і те, що в ситуації, коли пілот малайзійського авіалайнера, як пілот пасажирського літака, а не винищувача, запросив дозволу в українських диспетчерів обійти небезпечну, на його думку, зону. Отримав на це дозвіл, зсунувся на 30-40 км на північ. І виявився строго на трасі українського транспортного літака. Є витік, що він вже був відданий кимось із диспетчерів України. Інформація про нього була у сепаратистів, вони хотіли збити його, щоб перешкодити доставці боєприпасів, продовольства оточеним українським військам.

Російські ЗМІ в статті за 14 липня офіційно опублікували заяву керівництва сепаратистів про те, що у них є зенітна система Бук. І що саме за допомогою цієї системи 14 липня вони над східним котлом збили український АН-26.

Алмаз-Антей каже, що в РФ немає ракет такого типу, і вони зняті з озброєння ще з 2011 року, тому не могли бути поставлені бойовикам. З озброєння військових РФ зняті й танки Т-64. Однак, з військових запасів, із стратегічних резервів, з баз зберігання такі танки сепаратистам після розконсервації все-таки передавалися. Отже, якщо навіть ці ракети і зняті з військового забезпечення, це не гарантує, що їх у Росії немає. І що за аналогією з танками Т-64 та іншою давньою технікою вони не можуть виплисти десь з бездонних засіків фронту.

На офіційному сайті президента РФ за 3 грудня 2013 є фотографії з візиту на 102 військову базу у вірменському місті Гюмрі. Ту саму, з якої в січні 2015 втік Валерій Пермяков, який скоїв масове вбивство цілої вірменської родини. Командир бази, полковник Андрій Рузінський, пішов зі своєї посади після цього випадку.

На цій базі Путіну показали зразки військової техніки. Серед усього іншого там була гарматозаряджувальна установка зенітної ракетної системи Бук, на якій — дві ракети. Одна типу 9М317, про яку Алмаз-Антей каже, що вона стоїть на озброєнні, а інша типу 9М38М1, про яку вони говорять, що вона була знята з озброєння за два роки до цього. На фото — дві ракети. Одна з коротким широким крилом, інша — з більш вузьким і довгим. Так от з довгим — це та, якої нібито немає.

Командир цієї бази доповідав президенту, що до них ці ракети, зняті з озброєння в 2011 році, прийшли на озброєння для оновлення зенітного ракетного озброєння бази в 2012-му. тобто вже, як мінімум, військові нічого не чули про те, що це ракети застарілі і зняті з озброєння. Навпаки — їх прислали туди, де треба оновлювати озброєння.

Ще один приклад, де ви вже бачили такі Буки і такі ракети. 9 травня цього року, в Читі, на параді до Дня перемоги прямо на вулиці загорівся двигун, пускова установка зенітно-ракетного комплексу Бук. На фото видно — там їдуть пускові установки під зав'язку, тобто, на кожній по чотири ракети. Це ракети з довгим крилом, як 9М38М1. За словами Алмаз-Антея, їх вже 4 роки, як у військах немає.

Отже, що ми бачимо? Росія публікує звіт, що у них немає таких ракет, на сайті президента — фотографія Путіна на тлі цієї ракети через два роки, після того, як їх не стало. Фотографії в Читі — через 4 роки, після того, як ракет не стало.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: