Зламати систему. Люди, які прийшли знищити радянські традиції, кругову поруку і непотизм у високих кабінетах

Зламати систему. Люди, які прийшли знищити радянські традиції, кругову поруку і непотизм у високих кабінетах
Фото: pravda.com.ua
Запит на зміни в суспільстві привів у держструктури цілий прошарок професійних і досвідчених юристів, принципи і переконання яких йдуть врозріз з правилами і звичаями "системи"

Багато з них прийшли в міністерства на хвилі Майдану, багато хто – потрапив рік тому до нового парламенту, багато хто – залишилися волонтерами, які намагаються рухати систему, залишаючись поза нею і виступаючи ініціаторами і лобістами нових законів,

Що це за люди і навіщо їм все це, в професійний день юриста НВ розпитало у них самих.

Віталій Касько, заступник головного прокурора України, прийшов до ГПУ після Майдану, до цього – партнер, керівник департаменту кримінального права Адвокатського об'єднання Arzinger

У правоохоронних органах нового формату, які ми хочемо отримати після реформ, потрібні професійні та порядні юристи. Але перед тим, як піти працювати на заробітну плату, яку зараз платять в держструктурах, ці люди тричі подумають. Щоб працювати тут зараз, треба бути або великим патріотом і оптимістом з хорошою фінансовою подушкою, або сподіватися на близьку перспективу змін.

Держслужбовці, які дешево обходяться державі – це, як правило, благодатний грунт для корупції. Якісна юридична робота оплачується високо в усьому цивілізованому світі. І якщо ми хочемо чогось досягти у сфері боротьби з корупцією та інституційних змін у правоохоронних органах, така робота повинна гідно оплачуватися.

Щоб працювати тут зараз, треба бути або великим патріотом і оптимістом з хорошою фінансовою подушкою, або сподіватися на близьку перспективу змін

Звичайно, одним підвищенням зарплат цю систему не можна перезавантажити. Прокурорів потрібно набирати через конкурсні процедури, які прописані в новому Законі Про прокуратуру. Антикорупційне бюро має стежити за тим, щоб прокурори не брали хабарів і виконували свою роботу чесно. Прокурори будуть давати підписку про те, що вони погоджуються на втручання в їх приватне життя, на те, що їх телефони можуть бути прослухані. Тобто буде працювати і фактор страху. При цьому у них буде цікава робота, перспектива пенсії. Якщо все це спрацює в комплексі, то є надія, що ми якісно змінимо склад прокурорів.

В той самий час, що стосується самої Генеральної прокуратури, то, на превеликий жаль, новий Закон Про прокуратуру в цій частині тільки ще більше законсервував систему. Так, п'ятирічний стаж роботи в органах прокуратури став обов'язковою умовою для того, щоб обійняти посаду прокурора в Генеральній прокуратурі. На мою думку, це закриває шлях для хороших юристів, які могли б допомогти в зміні роботи прокуратури на краще.

Тетяна Козаченко, з листопада 2014-го – директор Департаменту люстрації Мін'юсту, до цього – адвокат

Я зважилася залишити юрпрактикку заради держслужби в тому числі тому, що прийшло серйозне розчарування в адвокатській професії в Україні. Юристи втратили право на самореалізацію. Маса юристів-посередників вирішували питання в судах "під ключ" по всіх інстанціях. Була відбудована така архітектура збору коштів, що практика вже не мала значення. Яка різниця, наскільки ти правий і скільки у тебе доказів, якщо ти в українському суді?

Юристи – це фактично люди, які вирішують долі інших людей. Які повинні захищати інтереси людей, суспільства, держави, спираючись на закон. Судді, прокурори, слідчі, адвокати, нотаріуси, юрисконсульти – це система суспільства в мініатюрі, з усіма її проблемами і успіхами.

Судді, прокурори, слідчі, адвокати, нотаріуси, юрисконсульти – це система суспільства в мініатюрі, з усіма її проблемами і успіхами

Всі події в країні, пов'язані з політичними, економічними, соціальними процесами, розвитком громадянського суспільства, військовою агресією, виборами, необхідністю реформування держапарату, судової системи, розширенням прав і свобод людей – роблять роль юриста в сьогоднішній Україні ще більш важливою. А існуюча корупція, адміністративна залежність, політична ангажованість не можуть не спотворювати суть юридичних професій.

Недовіра суспільства – головна оцінка до правових "досягнень" прокурорів і суддів. Адвокатура України фактично втратила статус захисника прав і свобод, перетворившись на совкову систему ручного регулювання. Люди, які не просто усвідомлюють роль професії, але є правозахисниками в самому широкому розумінні слова, залишилися в системі, швидше, всупереч, а не завдяки. Але саме у юристів знаходяться сьогодні інструменти для створення реальної можливості зміни ситуації у правовій сфері. Наскільки це досяжно – покаже час.

Сергій Пєтухов, заступник міністра юстиції України, до цього – юрист

Наша державна влада багато в чому тримається на юристах. Саме вони визначають, що буде написано в законах, як вони будуть виконуватися і хто буде покараний за порушення.

Довгий час вся система була заточена на процес: вчасно підписати папірець, направити запит, написати складніше і довше. Неважливо, що закон не буде прийнятий, а якщо буде прийнятий, то не буде працювати, а якщо буде працювати, то його все одно обійдуть.

Довгий час вся система була заточена на процес: вчасно підписати папірець, направити запит, написати складніше і довше

Сьогодні юристи повинні працювати на результат. Особливо, якщо вони представляють державу. Нікому не цікаво, скільки положень, порядків і законів ти написав, якщо вони не працюють. Кому потрібен новий комітет, комісія або агентство, якщо ти не бачиш реальних поліпшень у своєму житті? Всім набридло слухати про нескінченну боротьбу з корупцією і стикатися з нею щодня. Від юристів сьогодні вимагають не тільки правильно організованого процесу, але й конкретного результату. Ти повинен доводити свою ефективність і моніторити впровадження своїх ініціатив. Юрист, який працює на результат – це зовсім не те, що юрист, який забезпечує "безперебійний законотворчий процес".

Борис Даневич, партнер юридичної компанії Marchenko Danevych, лобіст законопроекту про залучення до держслужбі висококваліфікованих фахівців без навантаження на бюджет, з 2009 року – співголова Комітету охорони здоров'я Американської торговельної палати в Україні

Я мрію про те, що вже дуже скоро більшість моїх колег по професії будуть юристами нового формату. У першу чергу я маю на увазі інший формат особистої відповідальності: перед сумлінням, суспільством і за майбутнє країни.

Юристи дуже сильно впливають на те, якою є Україна, чи змінюється вона, чи відбуваються в ній реформи, чи знижується рівень корупції. І мені дуже прикро, що країна змінюється повільно, реформи буксують, а корупція процвітає.

Думка про те, що змінювати країну треба починати з себе, - є поширеною. Сьогодні це актуально для українських юристів, як ніколи. А що треба змінювати українським юристам?

Треба звикнути отримувати лише легальні доходи. Платити своїм працівникам легальні зарплати. Сплачувати всі податки. Не вдаватися до корупції ані в професійній, ані в побутовій сфері. Не давати “відкати” за отримання роботи чи перемогу в тендері. Не пропонувати клієнтам незаконні рішення.

Сьогодні недостатньо лише самому вести себе законно і етично. Критично важливо заохочувати і надихати на це інших

Прихід у владу професійних та обов’язково відповідальних юристів має і матиме великий позитивний ефект. Потрапляння ж у владу високопрофесійних колег, які в своїй кар’єрі були схильні до компромісів із сумлінням – сильно шкодить країні.

І ще. Сьогодні не достатньо лише самому поводитися законно і етично. Критично важливо закликати і надихати на це інших.

Добре пам’ятаю, як у розпал Майдану під час однієї з протестних акцій адвокатів я закликав колег відмовлятися від практики давати хабарі. Мені в обличчя сміялися. На щастя, сміялися далеко не всі. Більш того, я впевнений, що сьогодні реакція у більшості колег була б іншою.

Я мрію, що вже дуже скоро не лише хабарництво, але й інші неетичні практики юристів перестануть бути нормою. І я точно знатиму, що вітаю з професійним святом не лише професійних, але й відповідальних колег.

Оксана Сироїд, віце-спікер Верховної Ради України, до цього – юрист

В парламенті нового скликання – багато людей з юридичною освітою. Але я вважаю, що ті юристи, яких обрали працювати у Верховну Раду, повинні набути навичок нового фаху – парламентарія і політика. Щоб бути хорошим парламентарієм і політиком, не обов'язково мати юридичну освіту чи досвід юридичної професії. Але неможливо стати хорошим представником народу без найвищої поваги до права, безальтернативного дотримання закону і спроможності творити якісні закони для людей.

Щоб бути хорошим парламентарієм, не обов'язково мати юридичну освіту або досвід. Але неможливо стати хорошим представником народу без поваги до права

За цими високими словами – є дуже прості виклики, які стоять перед українськими парламентаріями: не приймати рішень без обговорень – тому що це є неповагою до людей, яких вони представляють; не приймати рішень, які не мають позитивних висновків парламентських експертів-юристів – оскільки це загрожує появою неякісного закону і порушенням прав людей; приходити на засідання комітетів і брати участь в обговореннях; поважати гідність своїх колег – народних депутатів та їх право на іншу думку і на її висловлення.

Робота парламентарія не має сенсу, якщо за її результатами люди не отримують доступу до справедливості. Для нас це знову дуже простий вимір – звільнення всіх корумпованих суддів, спрощення судової системи, знищення політичного впливу на суддів.

Без якісного закону, політичного багатоманіття, захисту прав людини і справедливості немає верховенства права. А без верховенства права правнича професія не має сенсу.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: