Жорстке попередження чи помста? Хто і чому міг вбити Павла Шеремета

20 липня 2016, 13:22
8294
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Жорстке попередження чи помста? Хто і чому міг вбити Павла Шеремета - фото

Фото: detector.media

Олена Притула, Севгиль Мусаєва-Боровик і Павло Шеремет на церемонії прощання з Георгієм Гонгадзе у березні цього року

Колеги журналіста вважають, що його вбили через професійну діяльність. Іншим мотивом називають бажання замовників вбивства натиснути на ЗМІ, в яких він працював

«Наш журналіст та чоловік засновника видання загинув сьогодні під час вибуху. Реакція у світі» – з таким заголовком сьогодні вранці повідомила про загибель свого журналіста Павла Шеремета англомовна версія відомого українського видання Українська правда.


Скриншот первой версии публикации УП про смерть ШереметыСкріншот першої версії публікації УП про смерть Шеремета


Вибух пролунав о 7:45 ранку. Машина загорілася прямо на перехресті в центрі Києва. За словами свідка події Влада Іваненко, головного редактора журналу Playboy, палав автомобіль близько 10 хвилин, перш ніж приїхали пожежники. Шеремета дістали з автомобіля ще живим, до того, як машина спалахнула, але він помер.

«Я подумав, що сталася аварія, тому що поруч [з палаючою машиною] стояв Мерседес. Машина, в якій був Павло, наскільки я розумію, загорілася секунд за 30. Друга машина поїхала, і я подумав, що це якась дивна аварія», - розповідає Іваненко.

Автомобіль Subaru XV, в якому загинув Шеремет, належав Олені Притулі, співзасновнику та екс-головному редактору УП. Саме на цій машині щоранку вирушав на ефір на Радіо Вести журналіст, розповіла НВ головний редактор УП Севгіль Мусаєва-Боровик.

«З того, що я зрозумів, полювали саме на цю машину, якою користувалася Олена Притула і Павло Шеремет, це був відомий факт, - сказав НВ екс-журналіст УП, нардеп Мустафа Найєм. – Це означає, що вибух не був випадковістю».

Автомобіль був підірваний за допомогою саморобного вибухового пристрою потужністю 400-600 г в тротиловому еквіваленті, повідомив радник міністра МВС Зорян Шкіряк. Його заклали у машину вночі, ймовірно, під днище автомобіля, розповів в ефірі Радіо Вести колишній радник Арсена Авакова, нардеп Антон Геращенко. Він назвав загибель Шеремета добре спланованим вбивством. «Коли Шеремет виїхав вранці на роботу на Радіо Вести, що добре знали зловмисники, вибуховий пристрій було приведено в дію дистанційно», - сказав Геращенко.

Читайте також: Аж будинок здригнувся: очевидець розповів про вибух машини журналіста Шеремета в Києві

На даний момент озвучуються декілька можливих мотивів вбивства – професійна діяльність Шеремета, помста або загроза виданням, в яких він працював – це УП та Радіо Вести – і так званий «російський слід».

«Я пов'язую його вбивство з професійною діяльністю», - сказала сьогодні в ефірі Вістей головний редактор УП Севгіль Мусаєва-Боровик. Останнім часом інтернет-видання піддавалося нападкам, а восени-взимку минулого року, за її словами, Шеремет і Притула скаржилися на стеження, зокрема на них чергував біля будинку автомобіль.

Павло Шеремет вже другий журналіст УП, який загинув за час існування видання. У 2000 році був вбитий Георгій Гонгадзе, який разом із Притулою був засновником сайту. Замовників вбивства Гонгадзе так і не знайшли – покарання поніс лише виконавець.

«Той факт, що за вбивства журналіста Гонгадзе до відповідальності було притягнуто лише виконавців-стрілочників, дає привід іншим особам сподіватися, що їхні злочинні задуми не будуть виявлені», - каже Геращенко.

Другим мотивом вбивства називають російські зв'язки Шеремета. «Шеремет багато років працював у Російській Федерації, і там у нього могли бути конфлікти, - сказав Геращенко. - Не можна виключати, що російські спецслужби могли використовувати це вбивство для того, щоб внести сум'яття у внутрішньополітичне життя в Україні».

Тарас Чорновіл, екс-нардеп і син засновника Народного Руху В'ячеслава Чорновола, загибель якого в 1999 році багато хто вважає вбивством з політичних мотивів, вважає, що метою вбивць Шеремета міг бути тиск на УП або Вести.

«Це таке жорстке попередження комусь, хто є власником або керівником видання, - сказав НВ Чорновіл. – І у випадку Української Правди, і у випадку з Радіо Вести є деякі непорозуміння щодо власників».

Сам Шеремет не був автором особливо резонансних матеріалів, але для помсти або попередження дуже часто вибирають в якості жертви людину, яку легше дістати, вважає він.Цікаво