Життя з нуля. П'ять красивих історій про жінок з Донбасу, яким вдалося почати все спочатку

2 коментувати
Життя з нуля. П'ять красивих історій про жінок з Донбасу, яким вдалося почати все спочатку
Фото: Олександр Ведмедя, Наталія Кравчук
Війна змусила їх кинути все і почати життя на новому місці. Чому деяким це вдається, а деяким ні – в п'яти історіях жінок, які ризикнули відкрити свою справу в столиці

ОКСАНА ПОТАПЕНКО, 32 роки

працювала адміністратором магазину одягу в Донецьку,

після переїзду з трьома подругами-переселенками відкрила Wellbags – фірму з виготовлення сумок і аксесуарів

"Ну що, буде війна?", - запитують механіки сімейну пару на однієї з бердичівських СТО. Над веселою розмовою зависла пауза. "Та ви що, з глузду з'їхали?" - категорично тоді відповіла Оксана Потапенко, адміністратор одного з донецьких магазинів одягу.

У цій донеччанки в життя йшло все рівно: з чоловіком збиралися купити нову "пралку", оновити автопарк, з'їздити на відпочинок. І раптом все пішло не так. Після того, як чоловікові кілька разів приставили зброю до голови (він їздив на машині з івано-франківськими номерами, які викликали особливі почуття у сепаратистів), прийшло усвідомлення, що залишатися в місті далі не можна.

Труднощі завжди будуть. Все залежить від того, як ви ставитеся до цих каменів: збираєте в мішечок і несете з собою, або навпаки – позбавляєтеся від них і йдете далі

Подружжя переїхало, і незабаром Потапенко з подругами створили Wellbags – компанію з продажу модних сумочок, які вони шиють самі цілодобово й безперервно. Новий бізнес створили на грант Міжнародної організації міграції, крім того допомогли друзі. "Нічого страшного не було, під бізнес-план давався шаблон з питаннями, – розповідає вона. – Ми і написали".

Але гроші, звичайно, не все вирішували. Ніхто з трьох подібним бізнесом раніше не займався, страх невдачі і невідомості дихав у спину. У Потапенко на цей рахунок своя філософія: ми отримуємо те, у що віримо. "Якщо вірити, що вдасться, ти всьому навчишся, тобі будуть траплятися добрі люди, ти це за життя і отримаєш", - зосереджено пояснює вона.


Тікаючи від війни, багато хто з переселенців розпрощалися з цінними для них речами. Потапенко каже: з-за цього у багатьох з'явився параноїдальний страх втрати. Люди бояться щось починати і створювати, тому що "якщо завтра війна" для них вже не порожні слова. Вони бояться знову втратити.

Потапенко та її подруги не боялися. "Проблеми, труднощі завжди будуть. Все залежить від того, як ви ставитеся до цього каміння: збираєте в мішечок і несете з собою, або навпаки – позбавляєтеся від них і йдете далі", - говорить вона.

Дівчата знайшли невеликий цех, назбирали трохи грошей і взялися за роботу. На питання, з якими труднощами їм довелося зіткнутися, Оксана здивовано запитує: "А що ви називаєте труднощами?". Закупівлю у недобросовісних постачальників? Це не труднощі – це життєвий досвід.

Головне – гарний настрій і вміння знаходити позитив у поганих ситуаціях, вона ділиться рецептом, а скандали і сварки – це нормально. "Ну ми ж жінки, - сміється вона. - Нам пощастило мати в команді Ірину – психолога, яка, в разі чого, розкладе нам все по поличках".

Вона визнає: помилок трійця допустила багато – не вивчили ринок, не прорахували загрози; зіткнулася з безліччю питань без відповіді – сідали і "гуглили". "Тому і страху перед таким бізнесом не було. Ми ж знали, що зможемо вивчити і виправити. Це ж може кожен, - каже вона. - Спершу моніторили форуми, дивилися майстер-класи, лекції. Не можу сказати, що у нас відразу все виходить, але важливо те, що ми вчимося на своїх помилках".

Дівчата часто розбирають якусь сумку по частинах і думають, як можна було зробити її краще, практичніше. Тому кожна наступна сумка в їх руках – це крок вперед шляхом проб і помилок. "Будь-яка загроза – це, перш за все, для тебе можливість, - виводить Потапенко експромтом свою формулу і з посмішкою додає. - Не спати ночами і вчиться – хіба це труднощі? Найстрашніше в цьому житті втрачати близьких людей, а решта – дрібниці".

У серпні "гарні сумки" вийшли на самоокупність.

АНАСТАСІЯ ЛАРКІНА, 26 років

в минулому – інтерн-офтальмолог в Донецьку,

відкрила кав'ярню-кондитерську LOVE CAKE в Києві

"Ми опинилися на самому дні. У нас залишилися варіанти: або рити вниз, не знаючи навіщо, або намагатися вибратися і не по сходах, а по землі, вигризаючи собі шлях", - згадує Анастасія Ларкіна, яка нещодавно відкрила кав'ярню LOVE CAKE в центрі Києва. Ми розмовляємо в цьому затишному місці, неподалік станції метро Льва Толстого, п'ємо латте і слухаємо французький джаз.

Влітку минулого року Ларкіна закінчила інтернатуру на офтальмолога і вже готувалася взятися до роботи, але почалася війна.

Після переїзду в Київ нормально влаштуватися за фахом в її ситуації шансів не було. Вона навіть почала викладати танці, якими багато років захоплювалася. Інша її пристрастю була випічка, іноді навіть в школі отримувала "замовлення". Шанс втілити мрію в життя - відкрити кав'ярню-кондитерську, вона отримала, вигравши грант ООН.

"У мене було тверде відчуття впевненості, що я роблю все правильно. Звідки? Я не можу пояснити, але ніколи ще не відчувала такої безпідставної впевненості", - дивується вона і зараз.

Мені довелося переступити через себе. Я дуже люблю фразу: якщо ви опинилися в ситуації, в якій ніколи не були, вам доведеться діяти так, як ви ніколи не діяли

Отримати грант було непросто. Проект не вписувався у фінансові межі – падала гривня, бюрократична тяганина висмоктувала всі соки. "Мене підтримували рідні. Мама мою істерику направляла в потрібному напрямку, діючи як противага. Без них я б послала все горіти синім полум'ям", – згадує вона зараз.

Зараз у кав'ярні-кондитерськії працюють тільки Ларкіна та її тітка. "Вирулюють", вчаться новій роботі, пристосовуються до нового життя.

Запитую, в чому секрет її успіху. Вона замислюється. Можливо, в тому, що вона ніколи не була захоплена якоюсь однією справою: медицина, випічка, танці – з великим багажем умінь легше створювати щось нове.

"Мені в певний момент довелося переступити через себе. Я дуже люблю фразу: якщо ви опинилися в ситуації, в якій ніколи не були, вам доведеться діяти так, як ви ніколи не діяли", - з упевненістю говорить Ларкіна. І додає: коли опускалися руки, допомагала родина.

З ями потрібно вибиратися, а не копати вглиб неї, каже Ларкіна. Вона і її земляки неспроста опинилися в такій ситуації. "Не дивлячись на величезне горе, яке спіткало переселенців, це шанс. Думаю, це треба саме так сприймати. Іноді ч себе заспокоюю думками, мовляв, чи була б я зараз щасливою, якщо би все йшло, як йшло? Все, чим я зараз займаюся, абсолютно далеке від того життя, яке на мене чекало – і це такий кайф! - карі очі Насті захоплено піднімаються в стелю. - Я впевнена, що якщо людині доводиться цілком щось змінювати, вона може для себе відкрити яскравіший та комфортніший світ, аніж той, в якому жила. Так, цей шлях непростий, жорсткий, але іншого виходу немає".

ОЛЬГА РАСТЄРЯЄВА, 30 років

Художниця з Луганська,

у Києві – господиня арт-студії

Серцю художника не накажеш. Ця фраза найкраще характеризує Ольгу Растєряєву, художницю і викладачку з Луганська, зараз – власницю арт-студії власного імені в столиці.

Вісім років Растєряєва навчала луганських школярів мистецтву. Не любила "совкову" шкільну програму, порушувала правила і раділа, коли "її" діти перемагали на творчих конкурсах. Коли, розчарувавшись у школі, Растєряєва відкрила власну арт-студію, в Луганськ прийшла війна. Вона обрала – виїхати.

У Києві жила у подруги-психолога, довго не могла знайти своє місце в новій реальності, хоча роботи було повно: Центр зайнятості вільних людей, займався працевлаштуванням переселенців, працював добре. "Я аж починала хворіти від цього всього", - згадує Оля, повільно крокуючи по парку на Чернігівській в Києві. Незабаром вона отримала якусь роботу, яку виконувала прямо вдома. А паралельно почала вручну розмальовувати сумки з тканини. Але хотілося більшого.

Неважливо, коли повернеться фінансова стабільність і зростання. Це прийде і не може бути по-іншому, якщо ви займаєтеся власною справою

Ольга закінчила бізнесу-курси і в неї з'явився план. "Я запитала себе: чому мені не відкрити власні курси?", - каже вона. На її перший курс живопису записалося вісім осіб. Не все пройшло легко – через технічні неполадки на лекції не було звуку, але всім сподобалося. Потреба людей в арт-терапії її окрилила.

Сьогодні складно підрахувати все, чим займається Ольга: пише картини на замовлення, проводить майстер-класи та онлайн курс живопису маслом, безкоштовні арт-пленери у вихідні в Києві і наїздами – в Карпатах, індивідуальні заняття для дітей, розписує вручну сумки. Все це разом склалося в арт-студії Ольги Растєряєвої. У неї поки немає власного приміщення, але і без цбого крутиться. Вона, нарешті, відчула, що знайшла своє місце. "У мене є покликання в житті, і я не маю від нього відходити. Неважливо, коли повернеться фінансова стабільність і зростання. Це прийде і не може бути по-іншому, якщо ви займаєтеся власною справою", - посміхаючись, каже Ольга.

Не зламатися їй допоміг досвід – складних життєвих ситуацій і труднощів. "Він мене навчив виживати і відстоювати свої кордони, наполягати на своєму, заявляти про свої бажання. Ми повинні спиратися на досвід і таким чином ставати сильнішим".

КСЕНІЯ ГОРОДНИКОВА, 31 рік

до війни починала бізнес з продажу тканин та пошиття ляльок в Алчевську,

він і врятував сім'ю після війни і переїзду

Кардинально змінити своє життя Ксенія Городникова вирішила ще до війни на Донбасі. Саме цей, здавалося, авантюрний вчинок врятував родину.

Ксенія працювала секретарем адвоката в Алчевську, отримувала пристойну для міста зарплату. Одного разу її підкорили плюшеві ляльки, яких вона побачила в Інтернеті. Дівчина вирішила спробувати зшити вручну кілька ляльок – і відразу отримала замовлення. За півроку народилася ідея відкрити свою справу – продавати тканини і ляльок. Чоловік скептично оцінював задум – розумів потреби заводського міста Алчевськ. Але ризикнув. Пара стартанула без особливих вкладень і на диво почала розкручуватися. Як раз в цей час в Алчевськ прийшла війна.

Ранок, сумки, дорога, Київ.

Зняли квартиру. Почали оглядатися. У Києві вражали дві речі – підскочив курс долара, за яким закуповувалися тканини, і столична конкуренція. З грошима, як у більшості переселенців, у Городникових було туго. Починалася депресія. Якоїсь миті Ксенії довелося навіть записатися до психіатра, почати читати спеціальні книги. "Було відчуття, що я нікому не потрібна, нічого не виходить, нічого не працює. Самотність. Хоча близькі в Києві були", - піднімає з пам'яті вона той час. В якийсь момент дівчина зрозуміла, що перш ніж почати щось нове, потрібно викинути з голови стару руїну. І зрозуміти, що тобі ніхто нічого не винен.

Я можу дуже багато, я це зрозуміла. Тепер найважливіше – піднятися на наступну сходинку

"Багато людей просять допомоги від держави, – каже переселенка. – Я не отримала жодної гуманітарної допомоги за рік, хоча було дуже-дуже складно. Я цього не хотіла робити, тому що все одно знала, що зможу заробити. Просто треба працювати".

І вони працювали. Цілодобово. Щоб зацікавити покупців, доводилося придумувати безліч конкурсів та акцій. Знадобилися бізнес-тренінги для переселенців. Люди захоплювалися роботами Ксенії. Їх купували. Потім її попросили записати на відео майстер-клас. Сьогодні вона його продає. Знімала і монтувала теж сама – з нуля.

В сім'ї склався ідеальний тандем: Ксенія придумує, чоловік – оформляє. "Не можна заганяти себе, працюючи поодинці так, що отримане в обмін на своє здоров'я не окупається. Потрібно просто правильно організувати роботу разом", - говорить вона.

Сімейний бізнес налагоджується. А Ксенія сміється над тим, на який божевільний крок зважилася в свій час. "Я можу дуже багато, я це зрозуміла. Тепер найважливіше – піднятися на наступну сходинку", - з оптимізмом каже вона. Її наступна сходинка – інтернет-магазин тканин і ляльок.

КАТЕРИНА ЗІБОРОВА, 31 рік

дизайнер на текстильній фірмі в Луганську,

зараз волонтер, економіст, у планах – власна справу

Шлях луганчанки Катерини Зиборовой пішов іншою вулицею – Фролівська, 9/11. Там вона знайшла своє місце і зрозуміла, що їй потрібно, щоб відчувати себе успішною.

Сьогодні ця вулиця в Києві стала справжнім символом волонтерського руху – спочатку на Фролівській допомагали майданівцям, потім – переселенцям. Більшість волонтерів в центрі на Фролівській сьогодні – самі ж переселенці. Катерина туди звернулася в перший же день приїзду до Києва і відразу познайомилася з господинею центру Лесею Литвиновою.

У Луганську дівчина з фінансовою освітою і творчою душею працювала дизайнером в текстильному салоні, де шили штори, подушки, гардини, покривала, чохли. Тут, у Києві, повернутися до дизайнерській роботі вона поки тільки мріє, поки займаючись економікою в приватній фірмі та волонтерством.

У якийсь момент в голові у Каті і її подруги і теж волонтера-переселенки Вікторії Василевської народилася ідея плести вінки. Їх побачила українка, яка живе в англійському Манчестері. Влаштувала благодійний аукціон. Українські вінки пішли з молотка, як гарячі пиріжки. Потім такі ж аукціони провели в Німеччині і в Польщі. На виручені гроші купували допомогу для переселенців і влаштовували свята на Фролівській.

Треба бути якомога легшою на підйом. Тому що все в наших руках, ми можемо організовувати своє життя так, як ми цього хочемо. В будь-якому місці

Після переїзду з Донбасу багатьох переслідує відчуття відірваності від дому. Хто не витримує – повертається на схід. На Зіборову цей іспит теж чекав. Врятували вінки і волонтерський центр. Постійна робота не залишала часу думати про те, що все погано. А люди – і ті, хто підтримував, і ті, хто потребував, не давали сумувати.

Що змінилося в ній, запитую я її. Цінності і погляди: те, що здавалося необхідним вчора, здається не таким вже й важливим сьогодні. "Я зрозуміла, що якомога менше потрібно прив'язуватися до речей і місць. Однієї миті цього всього може не стати, лише важко буде від цього, – говорить Катерина. - Треба бути якомога лешою на підйом. Тому що все в наших руках, ми можемо організовувати своє життя так, як ми цього хочемо. В будь-якому місці".

Катерина впевнена: якщо кожен день проживати з позитивними емоціями, то щастя можна відчувати щодня. "Навіть те, що ти валишся з ніг в кінці дня, який провів з класними людьми, які дають тобі надію на те, що все буде добре – це, напевно, те щастя, до якого ми всі прагнемо. І воно поруч. Головне – бути відкритим до світу, і він точно так само ставитися до тебе".


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: