Жанна Нємцова: В Росії йде остання стадія путінського циклу, кінець дуже близько

Напередодні першої річниці загибелі Бориса Нємцова його дочка Жанна представила книгу, яку вона написала за спогадами своїх особистих та його друзів
Фото: З особистого архіву Жанни Нємцової

Напередодні першої річниці загибелі Бориса Нємцова його дочка Жанна представила книгу, яку вона написала за спогадами своїх особистих та його друзів

Рівно рік тому, 27 лютого 2015 року, під стінами Кремля в Москві був убитий Борис Нємцов. В інтерв'ю НВ його дочка Жанна розповідає про Росію без Нємцова і про те, що розбудить її співвітчизників

До річниці загибелі Бориса Нємцова дочка політика Жанна опублікувала книгу про батька – Розбудити Росію. Її вже представили німецькою мовою в Німеччині, а незабаром опублікують в Україні. Росіяни зможуть прочитати книгу Нємцової тільки в українському виданні, вважає донька політика – навряд чи хто-то в Росії ризикне опублікувати її при життю президента Володимира Путіна.

Сьогодні, у день смерті батька, Нємцова відкриває в Лондоні Фонд Бориса Нємцова, який буде працювати в тому числі в Україні. Напередодні НВ зустрілося з Жанною Нємцової в Бонні, де вона тепер живе, щоб поговорити про Бориса Нємцова, пошуках його вбивць, майбутнє Росії та її книгу, присвячену батькові.


Фото: Из личного архива Жанны Немцовой

Жанна Нємцова з батьками Фото: З особистого архіву Жанни Нємцової


- Після загибелі батька ви відчуваєте, що на вас покладена місія продовжити його справу?

- Продовжити справу – це голосно сказано. Просто мені здається дуже важливим, щоб хтось з родини мого батька займався двома речами – розслідуванням і збереженням пам'яті про нього, а саме поширенням ідей освіти і волі. Так вийшло, що я займаюся розслідуванням від імені своєї родини. А одне із завдань Фонду Бориса Нємцова – зберегти пам'ять про батька. Це була спільна ідея, яку я реалізувала. Багато хто з його соратників дуже хотіли, щоб такий фонд з'явився.

- Чим він буде займатися?

- Зараз ми зайняті підготовкою Форуму Бориса Нємцова, який відбудеться у жовтні в Німеччині. Політики та експерти з різних країн обговорюватимуть підсумки 25-річчя розпаду Радянського Союзу. Такий форум проводиться за кордоном, тому що в Росії залишається все менше і менше простору для відкритої дискусії.

Однією з важливих тем може стати люстрація. Зараз російське експертне співтовариство обговорює, що буде після Путіна. Є розуміння, що в Росії триває остання стадія путінського циклу. В історичному плані дуже близький кінець – можливо, через 5-7 років. Експерти обговорюють, чи варто люструвати людей, які працювали на путінський режим, і як це робити. Це дуже серйозне питання. Адже розвал системи, як це було в Україні, – тільки перший крок до успіху, часто буває, що зміна системи не призводить до перетворень.

Ми плануємо вручати щорічну Премію Бориса Нємцова за відвагу у відстоюванні демократичних цінностей. Вона може бути присуджена громадянину будь-якої країни, який якось пов'язаний з Росією. Це може бути будь-яка людина, не обов'язково політичний активіст. Адже в Росії політична діяльність стала трактуватися дуже широко. До Держдуми нещодавно був внесений законопроект, який визнає політичною навіть діяльність з вивчення громадської думки, тобто соціологію, а також публічну критику влади.

- Ви будете працювати в Україні?

- Так, в Україні буде реалізовано ряд проектів. Це допомога сім'ям Небесної сотні, ремонт школи і купівля обладнання у регіонах, де багато внутрішніх переселенців, допомога кримськотатарському телебаченню, яке зараз базується в Києві [телеканалу ATR]. Організовується навчальна поїздка до Польщі для тридцяти активістів громадянського суспільства. Половина з цієї групи – українці, друга половина – росіяни. Всі ці проекти здійснюються в рамках премії Солідарність, яку я отримала в серпні 2015 року.

Крім того, в Україні буде видана моя книжка.

- Так, ваша книга вийшла цього місяця в Німеччині. Розбудити Росію – для кого ця книга – для західного чи російського читача?

- Я вважаю, що вона, як не дивно, універсальна. Назва – це фраза мого батька, його девіз: "Я хочу розбудити Росію". Я не мала на увазі, що беру на себе таку місію. Це просто відбудеться за участю великої кількості людей.

Батько вважав, що якщо люди будуть освічені, то ні в якому разі не підтримають чинну владу. Це дуже вірно. Підтримка путінізму базується або на пофігізмі та пасивності, або на елементарному незнанні і нерозумінні ситуації через те, що немає широкої дискусії з найважливіших питань розвитку країни в ЗМІ, в першу чергу на телебаченні.

- А самі росіяни як зможуть прочитати вашу книгу?

- Завдяки тому, що вона буде видана в Україні, в тому числі російською мовою. У Росії, з моєї точки зору, ця книжка не побачить світ в найближчому майбутньому. Якщо хтось ризикне опублікувати, я буду дуже здивована. Справа навіть не в тому, що вона антипутінська і дає критичну оцінку реальності – справа в тому, що на ній ще й стоїть прізвище «Нємцова».

У Росії немає завдання популяризувати що-небудь, що пов'язано з моїм батьком і позитивно його характеризує. Народний меморіал в Москві руйнують, а люди, які хочуть його зберегти, піддаються нападам. Фільм про мого батька знімає німецький телеканал ZDF, а книжка виходить у Німеччині. Російські телеканали жоден фільм про мого батька не зробили, тільки НТВ і Другий канал смакують подробиці особистого життя. Це ганьба для Росії, що ми про російського державного діяча розповідаємо в Німеччині. Він залишається ворогом Путіна, навіть не будучи живим, бо його ім'я і ідеї об'єднують людей.

- Важко було писати книгу, яка своєю появою по суті зобов'язана загибелі вашого батька?

- Було морально важко щось згадувати. Але одночасно завдяки цій книжці я багато чого дізналася про батька. До мене в Бонн приїжджали люди, які працювали з ним під час його губернаторства в Нижегородській області і проводили реформи. Якщо взяти архів публікацій про Росію будь-західної газети 1993-1994 року, там буде дуже багато про мого батька, тому що Нижній Новгород став піонером у приватизації. Маргарет Тетчер у свій час приїхала в Нижній Новгород, минаючи Москву і Санкт-Петербург. Зустріч з колегами батька дала мені можливість більш детально вивчити, чим він займався.

Коли твій батько – відомий чоловік, ти весь час думаєш, що треба б взяти інтерв'ю годин на п'ять, щоб все обговорити від і до, і що в найближчому майбутньому ти це зробиш. На жаль, я не змогла реалізувати це – не розуміла, що у мене буде так мало часу.


Фото: Из личного архива Жанны Немцовой

Фото: З особистого архіву Жанни Нємцової


- Минув рік після вбивства. Майбутнім виконавцям пред'явлені звинувачення, але замовники не названі. Це глухий кут?

- Ні, адже слідство буде тривати дуже довго. Справу виділили в окреме провадження і, швидше за все, безуспішно шукати організаторів і замовників. Я думаю, що після Путіна справу буде розкрито в повному обсязі. А зараз це розслідування важливо в тому числі і для того, щоб попередити подальші вбивства. Ця система повинна знати, що зустріне опір. Тоді вона в якийсь момент може стати менш репресивною або навіть піти на якісь кроки в розслідуванні.

Слідчий комітет не хоче розслідувати – це зрозуміло, тому що, по всій видимості, до вбивства причетні люди, які обіймають державні посади. Вони навіть не хочуть визнати політичний мотив вбивства, тому що це було б визнанням того, що в Росії вбивають критиків Путіна.

Розслідування щодо людей, які займають державні посади, було б визнанням того, що країною керують реальні злочинці. Адам Делімханов – депутат Держдуми, Руслан Геремеєв – замкоммандира роти батальйону Північ, Алібек Делімханов – командир батальйону Північ. Заур Дадаєв [один зі обвинувачених у вбивстві] служив у батальйоні Північ, який де-юре належить внутрішнім військам МВС Росії, а де-факто контролюється Кадировим.

Мені здається, Кадиров і Делімханов вже розписалися в тому, що причетні до вбивства. Кадиров почав погрожувати несистемній опозиції, а в Інстаграмі Делімханова з'явилося знущальне відео на мосту, паралельному до Москворецького. І це дуже символічно. Мені здається, вони розписалися вже у всьому, але розуміють, що безкарні.

- Ви багато разів говорили про те, що слідство має допитати Рамзана Кадирова.

- Кадиров, звичайно, повинен бути допитаний і його оточення також. Треба подивитися, яку роль він відігравав у цьому і хто може бути причетний, про кого ми ще не знаємо. За Путіна Кадирова не допитають, бо його допит у цій справі був би рівносильним звинуваченням. Але якщо вже будуть допитувати, то він розповість усе, що знає, вигороджуючи себе і не вигороджуючи інших, і ми можемо дізнатися багато цікавого.

- Чи є у вас можливість впливати на просування слідства?

- Можна провести незалежне розслідування при Раді безпеки ООН. Таке було два рази, коли вбили Беназір Бхутто (екс-прем'єр-міністр Пакистану) і Рафіка Харірі (екс-прем'єр-міністр Лівану), але це було зроблено за ініціативою самої країни. Я не вірю, що Росія сама ініціює таке розслідування.

Решта – це механізми міжнародного контролю, зокрема, призначення спеціального доповідача ПАРЄ. Є ще Європейський суд з прав людини, який може визнати, що Росія порушила конвенцію про захист прав людини та основних свобод, і зробити відповідний припис, в тому числі – зобов'язати її виплатити штраф. Ми подали заяву до ЄСПЛ через півроку після вбивства. Але нещодавно в Росії був прийнятий закон, згідно з яким Конституційний суд РФ може заблокувати будь-яке рішення ЄСПЛ.

Ми робимо те, що в наших силах. Думаю, в ході весняної сесії ПАРЄ буде призначений спеціальний доповідач по цій справі. Це сформулює європейську позицію з даного розслідування, тобто ще раз на офіційному рівні, я думаю, буде визнано, що в Росії розслідування не ведеться. Разом з увагою медіа це змушує їх відчувати себе некомфортно. Вода камінь точить. Це все буде тривати роками, але якщо ми нічого не будемо робити, вони теж не будуть.

- Іншим опозиціонерам в Росії загрожує небезпека?

- Я думаю, що небезпека загрожує всім відомим людям, які беруть активну участь в опозиційному русі в Росії. Зараз під прицілом явно знаходиться Касьянов. Він говорить про те, що йому надходять погрози в соцмережах. Я б до цього серйозно поставилася, бо батьку теж приходили погрози. Володимир Кара-Мурза молодший [заступник голови Партії народної свободи, координатор фонду Відкрита Росія] дивом вижив після того, як його отруїли в травні минулого року. Що можна сказати про Касьянова, Яшина, Навального, Кара-Мурзу, Дадіна – про всіх? Сміливі люди просто. Вони готові пожертвувати багатьом заради того, щоб змінити систему.

- Чи відчуваєте ви сама тиск Кремля через те, що критикуєте владу?

- Особистих погроз мені не надходить досить давно. До того ж, я перебуваю не в Росії, і вони не можуть чинити на мене ніякого тиску. Вони не можуть звільнити мене з роботи, облити фарбою, побити. А чим більше вони будуть надсилати загроз, тим гірше для них.

Я не можу поскаржитися на те, що мене пресують. А з інтерв'ю, яке я нещодавно дала РБК [медіахолдинг, в якому Жанна Нємцова працювала в Росії], напевно, виріжуть те, що я сказала про путінську систему і про Кадирова. Наскільки мені відомо, з Кремля зателефонували ще до виходу інтерв'ю. Це режим, близький до авторитарного, для них будь-яка людина з незалежною позицією – це загроза.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: