Здрастуй і прощавай, зброє. Чи мають українці право володіти вогнепалом

Здрастуй і прощавай, зброє. Чи мають українці право володіти вогнепалом
Завтра президент повинен офіційно відповісти на прохання громадян дозволити їм володіти вогнепальною зброєю. Що думають про це ті, хто має до нього безпосереднє відношення

Петиція про законодавче закріплення права українців на захист стала першим електронним документом, який зібрав необхідну кількість підписів, щоб потрапити на стіл до президента. 25 тисяч підписів петиція про легалізацію права на носіння зброї зібрала за 5 днів. На сьогодні, 21 вересня, її підтримали понад 36 тисяч осіб.

Разом з тим вчора в інтерв'ю українським ЗМІ президент Петро Порошенко вже заявив, що не готовий підтримати дану ініціативу, пославшись на те, що 82% громадян країни виступають проти неї. Офіційний вердикт по петиції Адміністрація президента повинна винести до 23 вересня, тобто післязавтра.

Чи потрібно легалізувати зброю, НВ запитало комбата, волонтера, військового фахівця і автора петиції.

Андрій Тетерук, комбат Миротворця і нардеп НФ

Я позитивно ставлюся до того, щоб кожен свідомий громадянин мав законодавче право на володіння зброєю. Але в той же час вважаю, що на тлі бойових дій і подій, які відбуваються всередині країни, суспільство не готове до цього.

Я вивчав, як ведуть себе прихильники законодавчого права мати короткоствол – можу сказати, що люди свідомо ставлять себе в ситуацію, що будуть використовувати зброю для вирішення будь-яких своїх проблем.

До цього питання треба повернутися після того, як ми закінчимо АТО. Коли ситуація в країні буде менш напруженою, ми повинні почати проводити якісну цільову програму з теоретичного та практичного навчання володінню зброєю. Це, крім іншого, дасть можливість залучити хлопців, які мають прекрасну військову підготовку, досвід і навички володіння зброєю в якості інструкторів. Також потрібно буде прийняти цілу низку законів, які будуть регламентувати поводження зі зброєю.

Думаю, що за два роки цей процес можна буде повністю легалізувати.

Віталій Дейнега, волонтер організації Повернися живим

Ставлюся до цього питання негативно. У нас в суспільстві дуже високий рівень ненависті. Уявіть, якби два роки тому у Слов'янську у кожного був пістолет – там би взагалі почалося криваве місиво. На даний момент наші люди не готові до того, щоб масово володіти зброєю.

Якщо взяти, наприклад, США, де право на володіння зброєю закріплено законодавчо, то виходить, що це країна з найбільшою кількістю вбивств. Кардинально протилежна ситуація в країнах, де це заборонено, наприклад, у Японії. Озброєна нація – це шлях до негативу.

Теоретично, у нас може бути лише один соус, під яким можна подати дану ініціативу. У Молдові після Придністров'я кожен міг принести серйозну зброю і обміняти її на пістолет Макарова, яким можна було володіти вже офіційно.

Дмитро Тимчук, народний депутат і військовий експерт

Я прихильник того, щоб громадяни мали право на купівлю та володіння вогнепальною зброєю без права відкритого носіння. У нас цивілізована країна, а не Дикий Захід, щоб гратися небезпечними іграшками.

Крім того, володіння вогнепальною зброєю є фактором самодисципліни і стримування. Людина, яка володіє зброєю, зважує всі "за" і "проти", тому що розуміє, що може сісти у в'язницю.

У той же час розглядати це питання в країні, в якій йде війна, м'яко кажучи, недоречно. Якщо ми зараз відкриваємо можливість вільного володіння зброєю, то цим скористаються не тільки патріоти. У нас немає можливості перевірити кожного громадянина на вірність Україні.

З іншого боку, саме легалізація обігу зброї здатна частково вирішити величезну проблему, яка вже є – божевільна кількість зброї із зони АТО нелегально потрапляє в інші регіони. В минулому році, коли практично не було ніякого контролю в зоні АТО, люди, які переміщувалися з Донбасу – військовослужбовці, добровольці, волонтери – брали для себе зброю, не для злочинних цілей, а для самозахисту. Думаю, такі громадяни погодилися б зареєструвати зброю та володіти нею цілком легально. Але це питання також варто вирішувати після закінчення війни.

Георгій Учайкін, голова Української асоціації власників зброї, автор петиції

Петиція продемонструвала ставлення суспільства до цього питання. Потрібно розуміти, що йдеться не про легалізацію зброї – легальна зброя і так існує в Україні і той, у кого немає обмеження за віком і психічним здоров'ям, може її придбати. Ми ж говоримо про комплекс законів, який дасть українцям право на захист.

Ми запропонували два юридичних інструмента. По-перше – внести зміни до ст. 27 Конституції, де б закріплювалося право на вільне володіння зброєю, щоб кожна людина розуміла, що у неї є це беззаперечне право. Воно необхідне не тільки для захисту свого житла, майна і здоров'я, але і конституційних прав і свобод у разі узурпації влади і посягання на територіальну цілісність України. Ця норма дуже близька до другої поправки до американської Конституції.

По-друге, в рамках петиції був запропонований закон, який визначає, з якого віку, після якого навчання, яку зброю і з якими ліцензіями можна отримувати.

Чому це питання варто піднімати саме зараз? Тому що у нас досі існує сепаратистська загроза, і якщо ми хочемо зберегти державу, ця норма повинна закладатися. Уявіть, що в будь-якому українському місті з'являються хлопці з триколорами. У людей має бути можливість поставити їх на місце, не чекаючи на реакцію органів.

Тут можна спиратися на досвід Молдови. У 1992 році виник Придністровський конфлікт, а вже в 1994-му в Молдові з'явився закон про зброю. Кількість вуличних злочинів знизилася на 50-70%.

Є й інший момент. Законодавче утвердження права українців на захист дозволить легалізувати ринок зброї в Україні. Якщо з'явиться чітка прозора процедура, то бажання купувати зброю на чорному ринку відпаде само собою. Також кожен зможе здати незаконну зброю або ж провести балістичну експертизу і залишити його собі. Ми переможемо двічі. Такі рішення дадуть нам можливість повернути наших співвітчизників у законодавче поле і вберегти зброю від нелегального обороту. Більше того, ми закріпимо його за людиною, яка буде відповідати за кожен постріл.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: