Збій системи і відверте шахрайство. У НБУ розповіли, що спливло в ході чищення банківської системи

1 коментувати
Поки в Україні немає жодного прецеденту, коли акціонер поніс би покарання за неправомірні дії стосовно банку, розповідає заступник голови НБУ

Поки в Україні немає жодного прецеденту, коли акціонер поніс би покарання за неправомірні дії стосовно банку, розповідає заступник голови НБУ

Чи покарають банки, що збанкрутували, і чи продовжить Нацбанк закривати проблемні фінустанови, в інтерв'ю НВ пояснив заступник голови НБУ

"Нагріти" державу на 117 млрд грн і вийти сухими з води. В Україні це виявилося можливим. Як повідомляв НВ у своєму розслідуванні про те, до чого призвела масштабна чистка банківської системи країни. У цю суму включені гроші, що підлягають поверненню вкладникам, видане банкам рефінансування і гроші держпідприємств, які застрягли в проблемних банках.

Перший заступник голови НБУ Олександр Писарук в інтерв'ю НВ розповідає, чому українська банківська система робила цей бізнес одним з найбезпечніших для шахраїв, і чи можливе повторення "банкопаду" в майбутньому.

В 2015 році в країні стався справжній банкопад. Що призвело до нього?

— Проблеми в банківському секторі України почалися не вчора і не рік тому. Обвал банків, що почався в 2014 році, – це результат тих проблем, які українська банківська система накопичила за минулі 25 років. Ті фінустанови, які нам довелося вивести з ринку, умовно можна розділити на кілька груп.

Перша – це банки, створені для обслуговування пов'язаних осіб. Їх бізнес був простий: збір депозитів населення та кредитування близьких до банків компаній і фізосіб. Друга група – це ті банки, основний дохід яких припадав на банальне відмивання грошей. А третя – ті, що з'явилися на хвилі моди 1990-х – початку 2000-х: тоді будь-який поважаючий себе бізнесмен повинен був володіти банком. Такі фінустанови зовсім не мали якоїсь зрозумілої стратегії або бізнес-моделі.

Україна – не єдина країна в світі, де світова фінансова криза оголила проблеми сектора. В Америці, Європі, інших розвинених країнах трапилася схожа ситуація. Але американці провели чистку ринку ще в 2009 році, європейці в основному в 2010. А Україна цього не робила ніколи. Все, що сталося з українською банківською системою в 2014-2015 роках, повинно було відбутися значно раніше.

Хтось буде покараний? Ось Банк Надра. Акціонеру щось загрожує?

— Якщо говорити про банк Надра, то потрібно уникати двозначності. Він був банкрутом ще в 2009 році. Все, що з ним надалі відбувалося, – це була спроба утримати на плаву нежиттєздатну установу. Банк Надра потрібно було виводити з ринку набагато раніше. Тому сьогодні я б не став драматизувати ситуацію і звинувачувати останнє керівництво у доведенні Надр до банкрутства: топ-менеджмент і власник досить професійно підтримували життєздатність цієї установи, при тому, що вона за визначенням не могла вижити. Цей приклад, до речі, досить яскраво ілюструє помилку тодішньої української влади. Банк Надра не потрібно було націоналізувати, його потрібно було вивести з ринку ще в 2009.

А якщо говорити про банку Дельта? В чому помилка топ-менеджменту і власника?

— Дельта Банк – це зовсім інший випадок. Пан Лагун [Микола Лагун, екс-власник банку — НВ] може по-різному сприйняти мої слова, але проблема Дельта банку в тому, що він будував бізнес занадто агресивно. Занадто швидко скуповував активи, багато з яких були проблемними. Звичайно, гра коштувала свічок: дисконти за такими вкладами були надзвичайно високими, і Лагун сподівався, що, в кінцевому рахунку, зможе заробити на таких портфелях.

Але я йому ще в серпні 2014-го, коли ми в перший раз зустрілися, говорив: "Миколо Івановичу, неможливо в країні, яка падає ось так (різко опускає руку вниз) рости агресивно ось так (піднімає руку вгору), скуповуючи погані активи. І при цьому сподіватися, що тобі це зійде з рук".

Це була помилка стратегії. У Дельта банку була дуже хороша роздрібна модель, одна з найперших в Україні. Але, по-перше, впоратися з поглинанням величезних проблемних портфелів дуже непросто навіть найсильнішому зубру ринку. А, по-друге, похід банку в корпоративний сегмент був стратегічною помилкою. Все це, звичайно, також наклалася війна в Донбасі, оскільки Дельта значною мірою була присутня на сході. У 2014 році погіршення якості портфеля банку було вже дуже помітним. А це означає, що рік тому Дельту просто наздогнали старі проблеми. Я їм усім [банкірам банків, що лопнули — НВ] говорив, і Лагуну в тому числі: "Вас просто минуле наздогнало".

Ви часто використовуєте слово "помилка". Що Лагуну буде за його помилку?

— Ми можемо приймати хороші закони, але їх потрібно впроваджувати, застосовувати на практиці. Робота нового закону про відповідальність акціонерів вимагає участі силових структур, прокуратури, судів. Тому що буде Лагуну або іншим власникам збанкрутілих банків – я не знаю відповіді на це питання, його повинні дати відповідні органи. На жаль, поки в Україні немає жодного прецеденту, коли акціонер поніс покарання у визначеному законом порядку за неправомірні дії стосовно банку. Ви запитаєте, як я до цього ставлюся? Категорично погано.

Що ви називаєте неправомірними діями?

— Йдеться не про помилкову стратегію розвитку. Я кажу про виведення активів. Про fraud [мошеничество НВ]. Про кардинальне маніпулювання звітністю. Загалом, про кримінальні злочини. Якщо банк став неплатоспроможним тільки через те, що сталася війна – це важко назвати кримінальним злочином власника банку.

В цілому, ми очікуємо (і це, до речі, записано в нашій програмі співробітництва з МВФ), що найяскравіші випадки, такі як Дельта і Надра, будуть проаналізовані на предмет причин їхнього банкрутства. Будуть найняті незалежні фахівці, які проведуть аналіз. І тоді можна буде говорити про те, наскільки велика вина власників, і чи зобов'язані вони понести покарання. Ви ж розумієте, що моє суб'єктивне розуміння ситуації, як я її вам описав, може не збігтися з висновками експертів.

При банкрутстві такої кількості структур було завдано серйозних збитків державі. За нашими даними, близько 117 млрд грн. Ці гроші можна вважати вкраденими?

— Скажімо так: це втрачений добробут країни. Не можна сказати, що вся сума вкрадена, частина, як це не сумно, загублена. Злодійство і шахрайство — це склад злочину. Економічна криза і війна на Донбасі – це форс-мажорні обставини. Так що треба дивитися в кожній конкретній ситуації окремо. В одних банках люди більшою мірою винні, в інших – меншою.

Як будуть покриватися ці збитки?

— Рефінансування ми не списували і поки не збираємося. Ми будемо проводити роботу з реалізації застав за кредитами рефінансування неплатоспроможних та ліквідованих банків. З цього приводу Фонд гарантування вкладів часто скаржиться, що найкращі активи банків закладені під рефінансування НБУ. Так що держава отримає частину повернення з рефінансування за рахунок заставленого майна. Якщо ж говорити про вклади, які відшкодовує Фонд, то, на жаль, це витрати держави, які нічим компенсувати.

Що стосується майбутніх втрат, то ми сподіваємося, що діючі банки наповнять капітал додатковими коштами до необхідного в кожному окремому випадку рівня.

 Чи можна стягнути з тих банкірів, чиї банки впали, інші належні їм активи, щоб покрити ці збитки?

— Згідно з відповідним законом, відповідальність власника збанкрутілого банку поширюється на всі його небанківські активи – за умови, що мало місце виведення активів або кредитування пов'язаних осіб, не вище за встановлені нормативи. Таким чином, теоретично на ваше питання можна відповісти ствердно. Але, як я вже говорив, не все в банківській сфері залежить від НБУ. Прокуратурі, правоохоронним органам і судовій системі теж потрібно докласти зусиль.

Як довго триватиме чистка галузі?

— Основна робота з очищення банківської системи і відкладених проблем закінчилася. Але це не означає, що банки більше не будуть визнаватися проблемними. Будуть – просто у значно меншій кількості і з меншою частотою. Перший етап реформи банківського сектора — його очищення – можна вважати практично завершеним. Далі на підставі результатів стрес-тестів і діагностики операцій з пов'язаними особами ми вимагатимемо рекапіталізації від банків. Ті, що не зможуть цього зробити, теж будуть виводитися з ринку. Але такого явища, яке нині називають "банкопадом", вже точно не буде.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: