Збіг обставин. Чи є зв’язок між вбивством журналіста УП та facebook-скандалом навколо зустрічей Григоришина з редакторами видання

21 липня 2016, 18:56
5178
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Збіг обставин. Чи є зв’язок між вбивством журналіста УП та facebook-скандалом навколо зустрічей Григоришина з редакторами видання - фото

Фото: коллаж НВ

Екс-міністр Шевченко та колишній депутат Горбаль розповіли, як стали свідками зустрічей екс- та нинішнього редакторів з олігархом і чому зроблені два місяці тому світлини спливли саме зараз

Одним з мотивів вбивства журналіста Павла Шеремета називають прагнення натиснути на видання Українська правда, в якому він працював. За останні два роки сайт зачепив своїми розслідуваннями дуже широке коло осіб по усьому периметру української політики і бізнесу — від чиновників колишньої влади, наприклад, екс-голови АП Сергія Льовочкіна, до екс-прем’єрів Юлії Тимошенко та Арсенія Яценюка та оточення президента, включаючи його так званих сірих кардиналів Ігоря Кононенка та Олександра Грановського. Тож коло тих, хто гіпотетично міг би бути зацікавленим у тому, щоб вчинити тиск на УП, — чимале.

Вчора, коментуючи загибель колеги, Севгіль Мусаєва-Боровик, головред УП, сказала, що вважає вбивство Шеремета тиском на видання, проте імен ймовірних замовників не назвала.

За тиждень до вбивства Шеремета навколо УП вибухнула низка скандалів. Спочатку Василь Горбаль, колишній банкір і екс-регіонал, опублікував у Фейсбуці інформацію про зустріч Сергія Лещенка, колишнього заступника головного редактора УП і депутата від Блоку Петра Порошенка, з бізнесменом Костянтином Григоришиним, який контролює ряд великих енергетичних активів в Україні. Останні кілька років бізнесмена називають спонсором УП, проте доказів цьому немає, а бізнесмен і журналісти це заперечують.

Через кілька днів, за добу до загибелі Шеремета, екс-міністр екології Ігор Шевченко, фігурант розслідувань УП щодо незаконного збагачення на державному газі екс-регіонала і депутата-утікача групи Воля народу Олександра Онищенка, опублікував фотографію Григоришина за столиком одного зі столичних ресторанів з нинішнім головним редактором видання Севгіль Мусаєвою-Боровик. При цьому виявилося, що знімки були зроблені ще два місяці тому.

Чимало видань, переважно російських та проросійськи налаштованих українських, висунули припущення, що між загибеллю Шеремета та цими двома постами про зустріч колишнього та нинішнього керівників УП з бізнесменом Григоришиним, є зв’язок, а деякі, з посиланням нібито на джерела в МВС навіть стверджували, що того допитають у справі про загибель.

Так само була озвучена і думка про те, що меседж про зв’язок між вчорашньою трагедією та інформаційним шумом навколо прізвища Григоришина здійняли навмисно, щоб відволікти увагу від справжніх мотивів вбивства.

Чому зроблені два місяці тому світлини з’явилися в мережі саме зараз і чи не використав їх хтось проти УП, НВ розпитало авторів обох скандальних постів – екс-міністра Ігоря Шевченко та екс-нардепа Василя Горбаля.

Ігор Шевченко: Я просто довів, що вони теж не білі й пухнасті

Ігор Шевченко з 1990-го по 2007-ий роки займався приватною юридичною практикою, в 2010-му заснував Меритократичну партію України, яка жодного разу так і не взяла участь у виборах. Згодом був призначений міністром екології та природних ресурсів в уряді Арсенія Яценюка за квотою Батьківщини — з 2 грудня 2014 року по 2 липня 2015-го.


Шевченко стверджує, що слідчі так і не встановили його зв'язок з депутатом-утікачем Олександром ОнищенкомШевченко стверджує, що слідчі так і не встановили його зв'язок з депутатом-утікачем Олександром Онищенком


— Севгіль Мусаєва-Боровик вчора заявила, що опубліковані вами фотографії її вечері з олігархом Григоришиним були зроблені два місяці тому. Ви це підтверджуєте?

— Так, це правда.

— З чим пов’язано те, що ви опублікували їх лише 19 липня?

— Я взагалі не хотів їх оприлюднювати, але ситуація з Лещенком, який почав виправдовуватися, що він такий білий та пухнастий, переконала мене додати доказів того, що Українська правда є недостовірним ресурсом, який перебуває під впливом олігарха Григоришина. Просто так сталося, що інформація Василя Горбаля стала вельми популярною, а Лещенко почав виправдовуватися. Я просто додав ще один доказ їх зв’язку.

Одразу після початку скандалу я написав великий пост, в якому показав їх подвійні стандарти — все, що вони писали про мене, обзивали корупціонером, при цьому жодних доказів про це у них не було. Спочатку я довів подвійні стандарти особисто Лещенка, а потім додав фото Севгіль. Був дуже здивований тим, що сталося вчора [загибель Павла Шеремета].

Читайте також: Жорстке попередження чи помста? Хто і чому міг вбити Павла Шеремета

— Ви з кимось попередньо обговорювали публікацію цих фотографій? З якимись політикам, депутатами, бізнесменами?

— Тільки з Василем Горбалем, бо все почалося з його публікації. Саме він у п’ятницю [в ніч з 15 на 16 липня Горбаль опублікував пост про зустріч журналіста з бізнесменом] побачив у ресторані Лещенка з Григоришиним, за суботу-неділю здійнялася велика дискусія у Фейсбуку з цього приводу. Потім Лещенко написав виправдовувальний текст, я написав свою відповідь на це.

Єдиний, з ким я в листуванні обговорював публікацію фотографій, був саме Горбаль. Просто написав йому, що у мене є ще один доказ впливу Григоришина на Українську правду й що опублікую це завтра.

Все це лише збіг обставин.

Причому тут Шеремет до всієї цієї ситуації, я не розумію. До цієї події я взагалі знав лише те, що Шеремет веде якусь програму на Радіо Вести. А про те, що він був цивільним чоловіком Притули, я дізнався вже з Фейсбуку.

— Чи такий ланцюжок подій може бути збігом обставин, який завершився вбивством журналіста?

— А яка у вас версія?

— Є версія, що за цим можуть стоять олігархічно-політичні кола. А от ви відомі зв’язками з паном Онищенком, який втік з країни після гучного корупційного скандалу.

— Значить, дивіться, польоти на літаку не Онищенка, а іншої компанії, яка йому не належить – це все фантазії. Я написав про це вже десять разів у своєму Фейсбуці, я знайомий з Онищенком вже 13 років. Скільки ще разів це треба повторити?

Яке це має відношення до теми? Так само як Лещенко написав, що він 12 чи 13 років знає Григоришина, так само я за 10 років до того, як став міністром, знав Онищенка. Є хоч якийсь натяк казати, що я для Онищенка хоч щось зробив як міністр чи будь хто? У мене не було з ним ніяких справ: ні бізнесових, ні політичних, він ніколи не був навіть моїм клієнтом, коли я займався приватною юриспруденцією. Просто знайомство з людиною.

І тут мені розповідають, що я – корупціонер, що я користуюся його літаком, що я щось для нього зробив, щось порушив. Жодного доказу немає. Цілий рік Міністерство внутрішніх справ, Генеральна прокуратура, Служба безпеки України займаються слідством – нічого не знайшли. При всіх їх можливостях – ні-чо-го. Вони слухали мої телефони й до того, як мене зняли, й зараз, й рік вже слухають.

При цьому такі великі в лапках журналісти як Лещенко, Мусаєва, Притула в коментарях на своїх сторінках мусолять і мусолять мене як корупціонера, підстилку Онищенка й так далі. Тому це була моя реакція. Якщо вони бездоказово звинувачують людину, відповідно я довів, що вони теж не такі білі й пухнасті, вони не святі й Бога за бороду не взяли. Немає ідеальних людей.

Тому давайте говорити, коли є докази, а не звинувачувати огульно.

Читайте за темою: «Зробіть так, щоб мені не заважали» – Тарас Чорновіл розповідає, як замовляють політичні вбивства та хто може стояти за загибеллю Шеремета

Василь Горбаль: Історія починалася з напівжарту

Колишній банкір та тричі депутат Верховної ради від Партії регіонів нині займає місце радника губернатора Закарпаття Геннадія Москаля. Саме він першим опублікував запис про зустріч колишнього журналіста Української правди, а нині нардепа Сергія Лещенка з олігархом Григоришиним.


Горбаль досі сприймає публікацію про зустріч Сергія Лещенка з Констянтином Григоришиним "напівжартом". Фото: radiosvoboda.orgГорбаль досі сприймає публікацію про зустріч Сергія Лещенка з Констянтином Григоришиним "напівжартом". Фото: radiosvoboda.org


— Ви першим запустили в facebook історію про звинувачення на адресу Української правди. Як ви опинилися в тому ресторані в той день?

— Мене запросив в цей ресторан на святкування дня народження мій похресник. Не знаю, чому саме в цей ресторан. Далі зустріч з Сергієм була вже чисто випадковою. Жодних оцінок цієї зустрічі я не даю, ось відбулася й відбулася, все.

Ми давно знайомі з Сергієм Лещенко, у нас є своя історія відносин, коли десь він мене підколює, десь я його. Саме тому я не став фотографувати ту зустріч, бо вважаю це зайвим.

— Політологи та медійники кажуть, що публікації двох політиків про зустрічі журналістів з олігархом з наступним вбивством одного з головних журналістів цього видання – не може бути випадковістю, а насправді це була реалізація інформаційної кампанії. Чи не могли вас використати, щоб запустити цей сценарій?

— Напевно є якісь прихильники конспірологічних версій, але я думаю, що і для Сергія, і для мене ця зустріч була випадковістю й не більше. Впевнений на 100%, що мене не могли використати.

Ми пішли раніше, Севгіль залишалася за сусіднім столиком…

— Так ви бачили в цьому ресторані зустріч Григоришина з Лещенком чи з Мусаєвою-Боровик?

— Ми сиділи в малому залі ресторану ВАО за кухнею, за сусіднім столиком сиділа Севгіль з подругою. Потім ми пішли на літню веранду, де «поводили козу» - довго прощалися, попили каву за столом, хвилин 15-20 були там. В цей час в ресторан зайшов Сергій разом з Григоришиним, їх супроводжували якісь люди, яких я не знав. Припускаю, що це були охоронці.

Я абсолютно виключаю, що мене могли використати.

— Може, хтось просто використав інформацію про зустріч, яку ви опублікували?

— Я насправді дуже здивувався шаленому резонансу на цей короткий допис.

— Ви ж бачите, чим завершилася ця кампанія.

— Переконаний, що це ніяк не пов’язано. Вчора це був великий шок для мене. Історія, яка починалася з такого собі напівжарту між колишнім та чинним депутатом, повернулася в фотографії з якимось натяками від Шевченка, мені це було неприємно, тому я ніяк не обговорював ці фото. Потім сталася ця подія. Ось і все, повірте.

Якщо б ми пішли з цієї веранди на хвилину раніше – ми б вже не зустрілися.

— Чи радилися ви з кимось з приводу публікації інформації про зустріч?

— Я сів у машину й написав цей пост по дорозі додому. Ось і всі обставини.


Останнім часом Горбаля можна часто побачити поруч з очільником Закарпаття Геннадієм Москалем. Фото: lb.uaОстаннім часом Горбаля можна часто побачити поруч з очільником Закарпаття Геннадієм Москалем. Фото: lb.ua


Читайте також: Гучне нахабне вбивство - НВ №26

— Ви банкір та політик в минулому, з чим пов’язана ваша діяльність зараз?

— Я – офіційний радник губернатора Закарпатської області Геннадія Москаля з лютого, про що до речі, писав і Сергій Лещенко. Так сталося, що ми обговорювали Закарпатський економічний експеримент, є такий проект, відповідно в рамках реалізації цього проекту мені й надійшла пропозиція. Це сталося одночасно з проведенням Антикорупційного форуму в Ужгороді.

— Ви брали участь у цьому форумі? Як на вас реагували організатори форуму, враховуючи вашу неоднозначну біографію?

— Ні, я брав участь у зустрічі Геннадія Геннадійовича Москаля з Міхеїлом Саакашвілі. Відповідно потім в інтернеті з’явилися фотографії, якими дуже обурилися очільники Демальянсу і Сергій Лещенко.

Вони [ймовірно, організатори форуму] припускали, що я кудись там лізу, в їх рух, щось там далі. Насправді, я лише організував зустріч і познайомив двох губернаторів. Тоді якраз постало питання про призначення керівника закарпатської митниці, Геннадій Геннадійович поділився з Саакашвілі інформацією про це. Тому я вважаю, що очільники Демальянсу зробили повну нісенітницю з цим скандалом.

Цікаво