Засновник Rozetka.ua: Не захищаю владу, але суспільство роздуває проблеми

13 коментувати
Владислав Чечоткін: Я починав з нуля, у держави нічого не вкрав, можливо, не доплатив
Фото: Олександр Медведєв / НВ

Владислав Чечоткін: Я починав з нуля, у держави нічого не вкрав, можливо, не доплатив

Владислав Чечоткін, засновник найбільшого в країні інтернет-магазину Rozetka.ua, роздратований тими, хто огульно критикує владу, і зізнається, що відчайдушно боїться втратити лідерство на ринку
Історія створення найбільшого інтернет-магазину України Rozetka.uа схожа на красиву легенду, добре продуману високооплачуваними маркетологами. Почалося все в 2005 році, коли дружина менеджера з продажу Владислава Чечоткіна Ірина, після народження дитини збираючись знову вийти на роботу, заявила, що більше не хоче "працювати на дядька". Чоловік відкрив для неї невеликий інтернет-магазин, вклавши всі накопичені в родині гроші. А вже через рік і сам Чечоткін звільнився з високооплачуваної роботи і очолив сімейний бізнес. Минуло ще трохи часу, і компанія Чечоткіних Rozetka.uа перетворилася на найбільший інтернет-майданчик з продажу споживчих товарів в Україні.

Зараз, розповідаючи про свої бізнес-цілі, досягнення і побоювання, підприємець вживає займенник ми, маючи на увазі себе і свою дружину, яка як і раніше залишається його компаньйоном. Чечоткін зізнається, що без неї не став би бізнесменом, і називає свій щасливий шлюб одним з двох головних досягнень життя. Друге досягнення — Rozetka.ua, яка, за оцінкою українського бізнес-журналу Forbes, в 2013 році отримала виручку в $ 350 млн і останні п'ять років є найбільшим українським інтернет-магазином. Більш свіжих цифр немає, а сам засновник їх не розкриває.

Закритість — фірмовий стиль Rozetka.ua. Конкуренти компанії не під запис говорять про те, що це пов'язано з ухиленням від податків. Чечоткін і сам не заперечує, що в минулому "не доплачував", зате зараз — інша історія. У 2015 році частину компанії купив один з найбільших в країні фондів з управління активами Horizon Capital, співзасновником якого є міністр фінансів Наталя Яресько. Це була одна з небагатьох угод за останні два роки на українському ринку. Сплачену суму і розмір проданої частки сторони не розкривають. Чечоткін лише зауважує, що незадоволений тим, в яку суму оцінили Rozetka.ua.

— Як ви залучили інвестора?

— Ми його не шукали. Враховуючи те, що ми завжди росли самі, прийняти рішення про те, що хтось тобі буде вказувати і вчити працювати, було складно. Фонд на нас вийшов сам ще в 2011 році. Переговори зупинялися двічі. Спочатку в 2012 році, після того як була спроба у тодішньої влади відібрати бізнес. І за рік — у зв'язку з Майданом.

— Чи відбуваються зміни в компанії після операції з Horizon Capital?

— Так, вони провели аудит, вказали, що потрібно змінити. Ми реструктуризували бізнес. На сьогоднішній день компанія прозора для аудиторів і інвесторів, ну і те, чого ми уникали раніше,— прозора для всіх контролюючих органів.

Ми дуже боїмося, що нас з'їдять

Але зараз з органами контролю все змінилося. В кращу сторону кардинально. У нас ніхто нічого не вимагає, ніхто не залякує, як це було раніше.

Нещодавно в одній з компаній Розетки проводилася податкова перевірка. Все пройшло нормально, без тиску і погроз, як раніше. За останні два роки — жодних проблем з цього боку, ніяких наїздів і необґрунтованих вимог до нас не було.

Я не в ейфорії, але, по‑моєму, стало значно краще.

— Як раз зараз проходять регулярні обшуки в IT-компаніях, які підозрюють у несплаті податків.

— Я проходив це все, я був на місці тієї IT-компанії, яку обшукували [У 2012‑му році Rozetka.ua була на межі зупинки через податкові перевірки]. Виходячи з цього досвіду, я скажу, що громадськості і журналістам подається набагато драматичніше, ніж насправді. Я думаю, що це роздмухування проблем суспільством, яке хоче бачити негатив.

Однозначно не все добре. Але, наприклад, швидко замінити всіх правоохоронців, суддів ніким. Ось всі кажуть: є 30 тис. податкових інспекторів, яких потрібно терміново замінити, а хто піде працювати на 2.500–3.000 грн? Ніхто. Якщо вони туди йдуть, йдуть красти. Але коли піднімається питання про те, що їм треба платити зарплату 20.000 грн, щоб вони ефективно працювали, це суспільство не сприймає.


В РОЗЕТКЕ ВСЕ СПОКОЙНО: Владислав Чечеткин не любит называть цифр, которые характеризуют его бизнес, и при этом утверждает, что проблем с налоговой у него нет

В РОЗЕТЦІ ВСЕ СПОКІЙНО: Владислав Чечоткін не любить називати цифри, які характеризують його бізнес, і при цьому стверджує, що проблем з податковою у нього немає


— На мій погляд, суспільство висуває владі низку обґрунтованих претензій. Наприклад, не проводиться приватизація збиткових держпідприємств, які висмоктують гроші з бюджету.

— А хто їх купить, кому вони потрібні? Приклад — моє підприємство, яке істотно менше, ніж будь-який державний завод. Я продавав його чотири роки. І все одно незадоволений тією сумою, яку вдалося отримати.

А у держави мільйон ротів у вигляді бабусь і дідусів. І як держава знайде за три місяці або півроку покупця? Та ще й продасть за ту ціну, яка "всепропальщиків" задовольнить.

Але я не захищаю державу.

— Виглядає так, як ніби захищаєте.

— Так, я можу бути в тренді і кричати, що всі козли і в цій державі неможливо жити і щось робити. Але я починав з нуля. Я у держави нічого не вкрав. Можливо, не доплатив щось, не будемо кривити душею.

Але я ж якось живу, досить успішний. Робіть свої справи замість того, щоб кричати, що хтось заважає.

Хто піде працювати за 2.500–3.000 грн? Ніхто не піде

— Давайте повернемося до вашої компанії. Вважається, що ви скопіювали модель американського магазину Amazon.com. Це так?

— Це неправда. Коли я починав в Україні, тоді, звичайно, вже був Amazon, я знав про нього. Але у нас в країні зовсім інші податкові моделі, інша інфраструктура, інші споживачі.

Що ми зробили першими. Наприклад, ми були першим інтернет-магазином, який поєднав онлайн та офлайн. Той же Amazon офлайнову складову запропонував чи то в цьому році, чи то в минулому. Ми були на дев'ять років попереду них.

— Ви відчули прихід в Україну китайського інтернет-магазину Alibaba?

— Поки що ні. Можливо, це станеться, як в Росії, вони раптом різко стануть монстрами. Але, чесно кажучи, я не розумію, що там можна купувати, враховуючи обмеження по сумі доставки, якість продукції і довгу доставку.

— Тим часом Rozetka.ua розвивається і починає продавати нові групи товарів. Приміром, за продукти харчування візьметеся?

— Ми хочемо, але у нас поки не виходить. Потрібно кардинальну зміну бізнес-процесів у офлайн-торговців.

Занадто багато нерозв'язних поки питань. Наприклад, як доставляти свіже м'ясо в Київську область? Як вирішити проблему з різним ціноутворенням в Києві і Харкові?

— За яких умов в Україні може з'явитися друга Rozetka.ua?

— За належного рівня зусиль з боку другої Розетки.

— Зараз потрібні великі інвестиції для входу на ринок.

— Ну і що? По-перше, зараз всі знають, що таке інтернет-магазин, а раніше постачальники сміялися і говорили мені — хлопчик, вийди звідси, не заважай працювати. По-друге, гроші коштують дешевше.

— Ви жартуєте? Зараз непідйомні ставки за кредитами.

— За кордоном інші, підіть до іноземців, переконайте їх. Ми ж переконали, до нас прийшли.

Це все придумали ледарі — у мене немає грошей, я не зможу. Багато бізнесів перестали існувати після того, як прийшла Розетка. Притому, що багато бізнесів заробили значно більше, ніж ми витратили на старт.

Зараз я не можу сказати, чому у мене вийшло. Не знаю. Можливо, тому, що ми робили щось краще. Можливо, продавали дешевше. Запитайте про це у наших конкурентів.

— Ваші конкуренти скажуть, що ви недоплачували податки, тому продавали дешевше.

— Спочатку нехай вони покажуть податки, які заплатили.

— Яка ваша мотивація в бізнесі?

— Я болісно сприймаю, коли нашу роботу критикують. Тобто я не проти критики в цілому, а намагаюся відповісти на питання, чому сталося те, за що критикують. І що треба зробити, щоб цього не відбувалося. Це одна із мотивацій, чому ми ростемо.

Друга. Ми дуже боїмося, що нас з'їдять, дуже боїмося, що з успішного бізнесу, з бренду номер один ми перетворимося в бренд номер п'ять, номер двадцять або сорок вісім. І це теж одна з мотивацій.

Коли ми все це створювали, ми не думали, що вийде так, як вийшло. Слава богу, вдалося. Ми — це я і моя дружина.

Матеріал опублікований в НВ №41 від 6 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: