Вторгнення. Турецька армія атакувала позиції ІД в Сирії

5 коментувати
Турецька бронетехніка на кордоні з Сирією

Турецька бронетехніка на кордоні з Сирією

В Сирії готується грунт для війни між головними союзниками США в регіоні

Турецька армія за підтримки загонів «Вільної сирійської армії», які пройшли навчання і були озброєні в Туреччині, вранці 24 серпня перейшла кордон з Сирією. В наступ на позиції Ісламської держави беруть участь десятки танків, сотні спецпризначенців і понад тисячу сирійських піхотинців. Вогнем наступ підтримують гаубиці, РСЗВ і авіація – літаки F-16.

За неповну добу наступу турецька армія і сирійські повстанці взяли під свій контроль як мінімум чотири селища, звільнивши від бойовиків ІД майже 20 кілометрів сирійсько-турецького кордону. Підтверджені втрати противника обчислюються десятками людей, а глибина прориву досягає десяти кілометрів.

Головною метою операції «Євфратський щит» оголошено очищення сирійської території від бойовиків ІД на всій протяжності кордону з Туреччиною. Перше і головне тактичне завдання сил, що наступають – встановлення контролю над містом Джараблус, яке безпосередньо прилягає до кордону і околицями виходить до річки Євфрат. Цей населений пункт є головним оплотом ІД на прикордонних з Туреччиною територіях і основною перевалочною базою для різного роду контрабанди.

Зараз турецькі війська оточують це місто з південного заходу, намагаючись відсікти його від основної території, підконтрольної ІД. Якщо план не спрацює, то з півночі, заходу і півдня Джараблус буде оточений турецькими військами. На схід від нього – річка Євфрат, за якою позиції курдів, що також воюють проти ІД. Оточення міста для Ісламської держави фактично буде рівнозначне його втраті. Судячи з темпів просування турецьких сил, на успішне завершення цієї операції їм знадобиться не більше тижня.

До участі в наступі активно підключилася американська авіація: літаки й дрони спостерігають за дорогами, що ведуть до Джараблусу з півдня, унеможливлюючи будь-яке сполучення з ним. У зв'язку з цим бойовики ІД, що обороняють місто, навряд чи можуть розраховувати на підкріплення або підвезення спорядження.

Успішний розвиток турецького наступу затьмарюється вельми несприятливим розвитком подій на дипломатичному фронті. Ще до початку вторгнення Анкара не приховувала, що збирається перешкодити формуванню безперервного курдського утворення на всій протяжності свого південного кордону. Наступ турецької армії проти ІД (на південь) розвивається перпендикулярно курдському (на захід). Туреччина, очевидно, намагається першою розбити ІД на цій ділянці фронту і пройти якомога далі на південь, щоб не дозволити наступаючим курдам «пробити» коридор на захід, до анклаву Ефрін (північний захід Сирії).

Плани Анкари викликали різко негативну реакцію командування курдської армії – «Загонів народної самооборони» (ЗНС). Воно вже оголосило, що турецьке вторгнення в Сирію є протизаконним (хоча воно й спрямоване проти спільного ворога – ІД), що турецькі війська свідомо б'ють по курдських населених пунктах, викликаючи масові жертви серед мирного населення. Підсумовуючи, в ЗНС оголосили, що «Туреччина оголосила війну». Кому саме – не уточнюється, але, мабуть, мається на увазі, що самим курдам.

Для найпотужнішої турецької армії в цьому регіоні не склало б великих труднощів впоратися і з бойовиками ІД, і з курдами, однак у другому випадку є серйозна перешкода. Головним союзником ЗНС у цій війні є США, які надають курдам різнобічну підтримку – від фінансової до ударів з повітря. Якщо загони ЗНС вступлять в пряме протистояння з турецькою армією (а все до цього зараз йде), то США опиняться в двозначній ситуації: або підтримувати своїх фактичних союзників (курдів), або номінальних по НАТО – Туреччини. Оскільки і ті, і інші воюють проти ІД, такої проблеми немає, але дії обох сторін не залишають ісламістам шансів, тому незабаром озброєні турки і курди опиняться носом до носа.

За цих обставин віце-президент Джо Байден терміново вилетів до Анкари, де збирається провести переговори з турецьким керівництвом на цю тему. Найімовірніше, американці використовують весь свій дипломатичний ресурс, щоб не допустити прямого збройного зіткнення між своїми головними союзниками в регіоні. Мета ця, однак, є майже недосяжною, оскільки інтереси курдів і турків прямо протилежні. Перші бачать, що здійснення їх багатовікової мрії про власну державу вже в межах досяжності, треба лише трохи «піднатиснути». Для других здійснення цієї мрії стало б найбільшим геополітичним провалом століття, а сили для запобіганняцьому є. В цих умовах Байдену доведеться продемонструвати чудеса дипломатії, щоб мирно розвести опонентів по кутках рингу.

Зараз дуже багато чого буде залежати від (не)успіхів курдських і турецьких військ в Сирії: хто першим зуміє завдати нищівної поразки ІД, той, мабуть, і стане загальним переможцем у цій війні. Хоча, звичайно, є ризик, що така перемога негайно призведе до очного і абсолютно безжального протистояння між головними союзниками США в регіоні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: