Всі точки над G. Україна вже готує аукціон з продажу ліцензій на 4G

Всі точки над G. Україна вже готує аукціон з продажу ліцензій на 4G
Ледь встигнувши запустити зв'язок третього покоління — 3G, влада вже готує аукціон з продажу ліцензій на 4G

Україна розвивається небаченими темпами. Правда, поки що в одному напрямку — мобільного зв'язку.

Лише в лютому цього року, зі значним відставанням від усього цивілізованого світу, в країні провели аукціон з продажу ліцензій на зв'язок в форматі 3G. Тріо операторів-переможців — Київстар, МТС-Україна " і life:) — навіть не встигли толком розвернутися на цьому полі, як у липні президент Петро Порошенко доручив галузевим держструктурам готувати умови для впровадження зв'язку формату LTE — тобто 4G, четвертого покоління. А це означає, що за кілька років Україна нарешті зможе наздогнати розвинені країни у цій сфері.

Коли бізнес не може пропонувати нові послуги, відбувається загальне зниження якості, цінові війни, і падають доходи всієї галузі , - Олександр Животовський, голова НКРЗІ

Поки ні самі оператори, ні споживачі не демонструють потреби в 4G. "Багатьом в Україні сьогодні досить пакету, який дозволяє просто розмовляти всередині мережі за 30 грн в місяць",— говорить Олександр Федієнко, голова Інтернет Асоціації України. А ось платити 100 грн на місяць за мобільний інтернет охочих мало.

Але гра коштує свічок — перехід на новий стандарт зв'язку дасть країні не тільки масовий доступ до широкосмугової передачі даних та інвестиції, але і приріст ВВП.

За лаштунками

Почекати пару років з купівлею смартфона, здатного працювати в мережі четвертого покоління,— ось що радить споживачам Олена Мініч, директор департаменту інновацій та інтелектуальної власності Мінекономрозвитку і торгівлі. Подібний апарат в роздріб коштує не менше 10 тис. грн, в той час як ціни на телефони, що підтримують 3G, стартують з 1,6 тис. грн. Але як тільки держава запустить мережу 4G — а на це потрібно приблизно пару років, з урахуванням того, що Порошенко вже дав відмашку,— відповідні смартфони стануть більш доступними.

Покірні волі глави держави, чиновники з Національної комісії, що регулює галузі зв'язку та інформації (НКРЗІ), вже підготували план дій. Згідно з ним, у 2017 році відбудеться тендер, на якому визначать власників частот під LTE. Поки ж регулятор, за словами його голови Олександра Животовського, досліджує ринок, що займе до року. А далі потрібно буде ще стільки ж, щоб провести законодавчі зміни. Після цього — конкурс. І, на думку Животовського, за півтора року оператори впровадять послугу. Тобто в 2018-19 роках Україна отримає повноцінне 4G. І наздожене інші країни.

Сьогодні у світі 422 оператора вже надають послугу 4G. І тільки в минулому році їх стало на 106 більше.

Зараз існує близько 3,2 тис. гаджетів, які підтримують LTE, а нові пристрої без підтримки цього стандарту більше не випускаються.

Світ перестає говорити, а починає виключно передавати дані. Адже в 4G "голосу" немає. Зате швидкість передачі даних, за стандартами Міжнародного комітету електрозв'язку, повинна бути не нижче 100 Мбіт / с, якщо абонент пересувається зі швидкістю від 10 до 120 км / год. Це в 50 разів вище, ніж в середньому сьогодні може забезпечити мережу 3G. Причому якщо абонент рухається пішки або стоїть на місці, швидкість передачі в 4G має зрости до 1 Гбіт / с.


Директор по корпоративному управлению и контролю МТС-Украина Олег Проживальский считает, что украинский рынок пока не готов к услугам связи четвертого поколения

Директор з корпоративного управління і контролю МТС-Україна Олег Проживальський вважає, що український ринок поки не готовий до послуг зв'язку четвертого покоління


Щоправда, реальні показники на сьогодні скромніші. За даними міжнародного галузевого сайту opensignal.com найбільшу середню швидкість на скачування контенту надають оператори в Сінгапурі, Австрії та Румунії (28-29 Мбіт / с). А швидкість завантаження в інтернет навіть на самих просунутих ринках не перевищує 12 Мбіт / с.

В Росії LTE представляють чотири оператора. Правда, швидкість там набагато нижча — в середньому 12 Мбіт / с на скачування та 5 Мбіт / с на вивантаження.

Втім, підвищення швидкості — це справа часу, говорить Мініч. За її словами, в Японії вже домоглися 1 Гбіт / с. “Технологічно це можливо. Справа тут тільки в кількості базових станцій",— говорить вона. Так що в найближчому майбутньому надшвидкісний широкосмуговий інтернет буде доступний за кордоном. І Україна до цього підтягнеться. "І тоді миттєве завантаження великовагових файлів, робота корпоративних додатків, що вимагають миттєвого доступу та передачі даних, стане реальністю",— впевнена Мініч.

Куй G, поки гаряче

Нинішній український поспіх з підготовкою тендеру пояснюється кількома причинами.

По-перше, це продовження успішної історії: конкурс з продажу 3G-частот приніс країні 11 млрд грн. І дав позитивний сигнал інвесторам. За словами Андрія Гундера, глави Американської торгової палати, ті міркують так: якщо в країні змогли провести подібний конкурс, значить, тут відбуваються позитивні зміни.

Необхідний новий стандарт зв'язку і з макроекономічних причин. 4G дозволить значно збільшити проникнення широкосмугового доступу в інтернет. Мініч зазначає, що на початку цього року Євросоюз детально досліджував ринок України і прийшов до висновку: збільшення проникнення на 20 % дозволить збільшити ВВП країни на €3-4 млрд на рік. Тобто на 1,5–2 %.

Та й самі оператори повинні бути зацікавлені, вважає Животовський. “Коли бізнес не може пропонувати нові послуги, відбувається загальне зниження якості, цінові війни і падають доходи всієї галузі. Саме це і відбувалося до того, як у компаній з'явилася можливість розвивати 3G",— говорить він.

Але у бізнесу своє бачення ситуації. Олександр Паращій, начальник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital, впевнений: у найбільших телеком-операторів відсутні економічні причини для швидкого впровадження LTE. 3G-ліцензія обійшлася кожному з них у суму понад 3 млрд грн. Це дорівнює приблизно трьом річним доходам від надання мобільного інтернету і додаткових послуг. Тому одна лише ліцензія без урахування закупленого обладнання буде окупатися для них три-чотири роки.

Та й попит на швидкісний інтернет, тим більше на швидкостях LTE, в країні невисокий, впевнений Федієнко. І смартфонів, які б підтримували стандарт 4G, в Україні не так вже й багато.

У мережі Київстару сьогодні таких приблизно 600 тис., при цьому апаратів, що підтримують 3G,— близько 7 млн. В мережі МТС LTE-пристроїв сьогодні трохи більше 6 %. "Вважається, що ринок готовий до 4G, коли таких пристроїв не менше 25 %",— пояснює Олег Проживальський, директор з корпоративного управління і контролю МТС-Україна.

Крім того, за його словами, спочатку у людей повинна сформуватися звичка користуватися мобільним інтернетом і додатковими послугами щодня, а не менш ніж раз на місяць, як зараз.

В Київстарі вважають, що більшості споживачів вистачає і 3G. "Для того, щоб дивитися відео онлайн, досить приблизно 2 Мбіт / с. Це забезпечує зв'язок третього покоління, який впроваджується в Україні",— говорить Ігор Шевченко, начальник відділу корпоративних комунікацій Київстару.

“Я думаю, що в цій ситуації оператори навіть будуть гальмувати впровадження 4G. У них немає грошей. А бачити нових гравців вони навряд чи захочуть",— говорить Паращій.

Поява послуги 4G можна очікувати не раніше 2018 року, повідомили НВ в МТС-Україна.

Хто насправді зацікавлений у більш швидкому впровадженні 4G, так це оператори, які розвивали формат WiMax. Це стандарт четвертого покоління, який використовують не для "килимового" (загальнонаціонального) покриття, а для побудови локальних широкосмугових мереж. В Україні подібним займалися кілька операторів — Freshtel і Жираф. Але стимулів для розвитку без 4G-ліцензій у них не було.

Також четверте покоління зв'язку зацікавить трьох українських CDMA-операторів: Intertelecom, PEOPLEnet, CDMA Україна.

"Всі чекають, коли буде LTE, щоб почати завозити нове обладнання",— впевнена Мініч.

Матеріал опублікований в НВ №32 від 4 вересня 2015 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: