Все пропало. Кримчани розповідають про долю кинутого на півострові майна та бізнесу

Все пропало. Кримчани розповідають про долю кинутого на півострові майна та бізнесу
Більшість покинутих після анексії квартир в Криму пустують, бізнесмени йдуть на материк, а продати майно на півострові - неможливо. Кримчани розповідають, що залишили на рідній землі і чи можна це повернути

11 067 людей виїхали з анексованого Криму в 2014 році за офіційними даними Державної служби статистики. Це – ті, хто офіційно знявся з реєстрації на півострові. Найбільше кримчан переїхало в Київ – 2087 осіб, у Миколаївську область – 920 осіб, Херсонську – 902 людини, і Дніпропетровську – 873 людини.

Лідер кримських татар, народний депутат Мустафа Джемілєв станом на 5 лютого 2016 називав цифру в 30 тис. чоловік за останні два неповних роки.

Офіційні цифри істотно відрізняються від реальних показників, коментує НВ політтехнолог, директор компанії Berta Communications Тарас Березовець. Дані різняться, адже більшість людей відмовляються реєструватися як тимчасові переселенці. По-перше, вони вважають, що, поки у них є реєстрація в Криму – є шанси і зберегти нерухомість. По-друге, у багатьох в Криму родичі. З кримською пропискою простіше їздити Крим і вести перемовини з прикордонниками, а значить, краще не зніматися з реєстрації.

За даними його компанії, станом на осінь 2015 року покинули півострів було вже понад 40 тис. А на сьогодні – близько 50 тис. включаючи і студентів, тільки в 2014-му більше 4 тис. з них перевелися для навчання з Криму на інші території.

Лише у Львівську область, за даними обладміністрації, в 2014 році в'їхало понад 4 тис. кримських татар. Саме мер Львова Андрій Садовий був першим, хто ще в березні 2014 запросив їх до себе – як тільки почалися всі ці події, - згадує Березовець. Багато переселенців з Криму і в Одеській області, Запорізькій, Київській, Херсонській та Харківській.

Якщо люди і змінюють прописку, то не завжди реєструються саме як тимчасово переміщені особи, каже Березовець. Реєструються, в основному, пенсіонери, студенти – ті, кому потрібно отримувати виплати. Або, у випадку зі студентами – якщо вони переводяться вчитися на материк. Решта нерідко вважають реєстрацію необов'язковою – переїжджають і купують тут нерухомість. У деяких нерухоме майно на материку було і до цього. Але в цілях зручності прописку залишають кримську.

Здати можна продати

Покинувши півострів через анексію, багато кримчан залишили там нерухомість, особистий транспорт або бізнес. Після того, як в Криму почала господарювати Росія, місцева "влада" стала вимагати перереєстрації бізнесу відповідно до законодавства РФ.

Вдало продати нерухомість у Криму можна було в перші півроку після анексії. Тоді піднялися ціни і були покупці – ті ж приїжджі з Росії представники "нової влади". Ті, хто вирішив поїхати відразу після початку окупації, на цьому дуже виграли.

У цей період на ринку Севастополя спостерігалося зростання в два-три рази. У Сімферополі – два або два з половиною рази, пояснює Березовець. У Керчі ціни зросли десь в два рази. А сьогодні – знову впали. Причому, навіть нижче того рівня, який був на момент анексії. Єдине місто, де ціни продовжують рости, це Севастополь. Росія вкладає в нього всі ресурси – в основному, в будівництво доріг, різних об'єктів і підприємств, плюс – там розташована військова база.

Продажі нерухомості зупинилися у продажу вже в листопаді 2014. І на сьогодні з мертвої точки практично не зрушилися, розповідає НВ екс-міністр туризму АР Крим Олександр Лієв.

"Тоді, відразу після анексії, мій знайомий продав свою квартиру майже на 30% дорожче, ніж він її купував. І купив за виручені гроші рівноцінну в Києві. Але це було дуже швидкоплинним і закінчилося через п'ять місяців після анексії. Вже в листопаді 2014 нерухомість зупинилася у продажу. І на сьогодні ця тема не зрушилася з мертвої точки", - розповідає Лієв.

"Продажів немає ніяких. Я продаю свою квартиру з січня 2015 року, коли ми все ж таки зрозуміли, що нам вже треба вибиратися. У мене був тільки один реальний покупець, до того ж, місцевий. Ніякі росіяни, що приходили - нічого купувати не збиралися", - розповідає НВ Елла з Сімферополя. Вона живе в США. Виїхала з Криму восени 2015. На півострові у неї залишилася квартира, живуть там і родичі.

Жінка розповідає – ріелтори скаржилися на те, що люди ходять, дивляться, але грошей у них, насправді, немає. Вони собі можуть дозволити або дешеве житло, або взяти іпотеку. А з її оформленням можуть виникнути технічні труднощі, якщо, наприклад, немає російського паспорта.

До останнього моменту в Криму дозволяли здійснювати угоди, завірені українськими нотаріусами, розповідає Березовець. Це діяло так: власник не виїжджає в Крим особисто, але у нього там є квартира. Він оформляє нотаріальну довіреність на знайомих або родичів на півострові й вони можуть її продати. З листопада минулого року самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов своїм розпорядженням заборонив приймати доручення, виписані українським нотаріусом. Тепер треба оформляти все через нотаріуса там, на місці.

Дві третини квартири належить мені і сину, одна – сестрі, яка за Росію. Їдучи, я залишила ключі своїй подрузі, щоб вона наглядала за квартирою. Через кілька місяців моя мама і сестра викинули подругу

"Є ще одна проблема – з доступом. Квартири найчастіше продаються за розписками. Люди купують квартиру по розписці, тому що ця кримська база БТІ не включена в російський єдиний реєстр. І якщо якісь люди хочуть купити нерухомість – квартиру або будинок в Криму, вони просто платять готівкою, а у власника отримують розписку", - каже Березовець.

З подібною проблемою стикалася і Елла – вона також розповідає про різноманітні схеми купівлі-продажу житла. Приміром, квартири на півострові можуть скуповувати державні організації РФ – прокуратура, ФСБ, податкова, міліція. Вони пропонують оплату після оформлення документів, гроші на банківський рахунок можуть вислати через місяць після операції.

"Ніякі операції з рублями, з банківськими рахунками я для себе не розглядала. Я розглядала лише операцію в американській валюті. Практично всі покупці до цього не були готові", - згадує Елла.

Зараз, за її словами, ріелтори не беруться нічого продавати і купувати – ринок нерухомості в Криму завмер. Крім того, що ціни знизилися, а покупця – немає, для нерезидентів РФ на подібні угоди діє податок у 30%. Оскільки продавати нерухомість не виходить, люди пробують здавати її в оренду. За словами Лієва, приїжджі гості з Росії з задоволенням знімають квартири і будинки, платять непогані гроші. За московськими мірками це коштує дуже недорого.

В іншому випадку, кинуті квартири пустують. Або ж у них селять родичів, друзів, знайомих, просять для звітності платити комуналку. Але і це не завжди закінчується благополучно. Іноді підставити можуть навіть найближчі родичі.


На фото - Севастополь.

В перші півроку після анексії ціни на нерухомість в Сімферополі піднялись до двох з половиною разів


Подібна історія сталася і з Мариною з Севастополя. Відмовившись від російського громадянства і виїхавши з Криму в квітні 2014, вона залишила там трикімнатну квартиру.

"Дві третини квартири належить мені і сину, одна – сестрі, яка за Росію. Їдучи, я залишила ключі своїй подрузі, щоб вона наглядала за квартирою і платила комуналку, і, в разі чого, могла передавати мені якісь речі. Через кілька місяців моя мама і сестра викинули подругу з квартири, відібрали ключі, квартиру – здали. Там – величезна кількість моїх речей. Логічно, мені гроші не надсилали", - розповідає НВ Марина.

Вона скаржиться: досі не знає, хто жив у її квартирі, скільки її здавали і на яких умовах. Щоб квартирантів виселили, жінці довелося написати лист в севастопольську прокуратуру про те, що її доля, як і її неповнолітнього сина, незаконно здається в оренду. Марина каже, що з нею навіть зв'язувалися потенційні покупці цієї квартири, але родичі не дали згоди. Однак навіть без цього є ще одна проблема, яка заважає їй просто так продати житло.

"Щоб продати там квартиру, потрібно спочатку оформити на дитину частку на материку, та таку, щоб було більше, ніж у тій севастопольській квартирі. Я консультувалася з ріелтором. Мені навряд чи хтось зможе допомогти – документально "подарувати" чужій дитині шматок квартири", - пояснює жінка.

Бізнес, який був орієнтований на Україну

З бізнесом, який залишили в Криму українці, ситуація дуже важка. Багато хто змушені були кинути там все напрацьоване. По-перше, багато що було орієнтоване на українського споживача і на роботу в українському Криму. По-друге, перереєстрація – справа нелегка і вимагає чимало часу. Деякі намагаються продати бізнес і не можуть. А буває, його і зовсім крадуть.

"З моменту анексії ми зафіксували понад 4 тис. підприємств, захоплених незаконно. Це різнокаліберні підприємства: великі, як, наприклад, [виноробний комбінат] Масандра, середні – готелі, і державні, і приватні. Ті, кому вдалося не потрапити під це, найчастіше свій бізнес продати не можуть, вони його просто виставляють", - ділиться Березовець.

З боку Росії це може бути просто свавілля. У них сьогодні одне, а завтра інше. Правила постійно змінюються, нове законодавство

Відразу після анексії Криму місцева влада "націоналізувала", а за фактом – незаконно заволоділа більш ніж сотнею різних підприємств. Серед них – виноробні заводи Магарач та Масандра, завод шампанських вин "Новий Світ" та багато іншого. Самі ж власники цих заводів прийняли рішення перевезти виробництво на материк. Переїхали в Херсонську область, наприклад, вина Інкерман. Розливаються на материковій Україні Коктебель та Бахчисарай, покинули материк ТМ Medoff, Мірна та багато інших компаній.

Бізнес в Криму продати практично неможливо хоча б тому, що зараз як бізнес нічого в Криму не розглядається. У кращому випадку, розглядається як та ж нерухомість.

"Весь цей бізнес реально нерухомий. Його неможливо оцінити, практично всі бізнеси, і малий, і середній, стали нерентабельні. Я маю на увазі туристичний бізнес, аграрний, фермерські господарства або якісь приватні апартаменти, яких було дуже багато в Криму, які здавалися, як міні-готелі. Зараз все це розглядається тільки як квадратура. Вона перестала існувати як сам бізнес. Це було заточено і працювало, в основному, під Крим як українську територію", - коментує Лієв.


Виноделы, чье занятие было одним из самых популярных и прибыльных на полуострове, после аннексии массово переместили производство на материк

Винороби, чиї заняття було одним з найпопулярніших та найбільш прибуткових на півострові, після анексії масово перемістили виробництво на материк


Крім того, залишається відкритим і питання вивозу великих сум грошей з півострова. Це важко для тих, кому все ж таки вдасться продати там бізнес, нерухомість або інше майно. Труднощі існують і з переказом цих коштів через банківські рахунки.

"Якщо гроші у валюті, їх відразу вивезти ніяк не можна. Через банк теж перерахувати не можна. Я просто не відкривала рахунки в банку. Напевно, можна вивозити їх частинами. Коли я всім цим займалася, гранична сума становила 10 тис. доларів на людину. Якщо поїхати з кимось, то можна було вивезти 50 тис. доларів, наприклад, в машині", - згадує Елла.

Вона розповідає, що у вересні 2015 виїжджала з Криму на легковій машині, під дах забитою речами. Прикордонники випустили її, не заглядаючи ні в одну коробку – без проблем. Однак її знайомі розповідали про випадки, коли на кордоні забороняли щось вивозити, дивилися речі, застосовували якісь норми.

"З боку Росії це може бути просто свавілля. У них сьогодні одне, а завтра інше. Правила постійно змінюються, нове законодавство", - додає Елла.

Якщо не хочеш померти в Росії

Після невизнаного ніким, крім самої РФ, кримського референдуму в березні 2014, в інтернеті розлетівся відеоролик, де літня жінка розповідає про те, як її сестра "завжди мріяла померти в Росії". Зараз, через майже два роки, кримчанам часто проти їх бажання доводиться вмирати і народжуватися в Росії. За замовчуванням усі персональні документи, як, наприклад, свідоцтва про народження, смерть, шлюб, також укладаються за російським зразком. Не всі жителі півострова – виїхали і решта – бажають підкорятися таким нормам, а отже, змушені шукати альтернативні варіанти, щоб формально залишатися українцем.

Моя дочка, закінчуючи 10-й клас в Криму, отримає там свідоцтво російського зразка. Іншого їй не видадуть. Вона в цьому не винна

Якщо у сім'ї кримчан народилася дитина на вже анексованому півострові, їй дадуть російське свідоцтво про народження, наводить приклад Лієв. У разі, якщо ці люди, як українська сім'я, захочуть українське свідоцтво, вони повинні їздити на материк і домагатися цього через суд. Показувати дитину, доводити, що він народжений на території України.

Така ж ситуація із свідоцтвом про смерть. Скажімо, людина не хоче отримувати російське свідоцтво про смерть родичів в Криму. До того ж свідоцтво про смерть – важливий документ для оформлення спадщини. Оформити українське свідоцтво можна буде, тільки з'їздивши в суд на материк. Ця процедура нелегка у виконанні і може зайняти тижні.

"Дуже дурна ситуація виходить з нашими дітьми. Наприклад, моя дочка, закінчуючи 10-й клас в Криму, отримає там свідоцтво російського зразка. Іншого їй не видадуть. Вона в цьому ніяк не винна. Вона так само, як і я, проукраїнськи налаштована людина, громадянин України. І з тим, що їй там видадуть, вона не може вступити у жоден український вуз. Проблем подібного роду – багато", - розповідає Лієв.

Головна ж проблема, на його думку, в тому, що кримчанам нікуди йти з подібними проблемами на материку. В українській державі сьогодні немає необхідної служб або органу, який би займався такими питаннями. Після анексії такі установи створювалися, але жодна з них, за словами Лієва, так і не запрацювала повноцінно.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: