Внутрішні розбірки, українська ДРГ чи рука Кремля. Хто і за що вбив терориста Моторолу

Арсена Павлова на прізвисько Моторола могли вбити свої ж через внутрішні розборки
Фото: wikipedia.org

Арсена Павлова на прізвисько Моторола могли вбити свої ж через внутрішні розборки

Вбивство Мотороли може послужити приводом для ескалації воєнних дій з боку терористів. Можливо - не тільки на території Донбасу

Вбивство одного з лідерів самопроголошеної Донецької народної республіки Арсена Павлова, відомого як Моторола, з учорашнього вечора залишається головною новиною в українських і російських ЗМІ. Бойовик підірвався в ліфті багатоповерхівки Донецька, де мешкав з дружиною. Відомо, що саморобна вибухівка з пластиди була закріплена на тросі ліфта.

На цю новину вже відреагував інший лідер сепаратистів, Олександр Захарченко. Він звинуватив президента України Петра Порошенка в тому, що той оголосив війну «республікам» і порушив перемир'я на Донбасі. Захарченко поклав відповідальність за вбивство Мотороли на українську диверсійно-розвідувальну групу. Спікер українського МВС Артем Шевченко, навпаки, припустив, що вбити Моторолу могли свої ж. «Терорист Арсеній "Моторола" Павлов - знищений. Схоже, що своїми ж спільниками по людиноненависницькому терористичному інтернаціоналу. Такий сумний кінець всіх таких виродків на нашій українській землі», - написав він у Facebook. Лаконічно прокоментував вбивство і прес-секретар Правого сектору Артем Скоропадський: «Це не ми», - написав він.

Хто це зробив

Про те, що за вбивством можуть стояти внутрішні розбірки бойовиків, у коментарі НВ говорить військовий журналіст Юрій Бутусов. На таку версію може вказувати те, що ліквідація Мотороли сталася незабаром після того, як той став фігурантом перерозподілу фінансових потоків між терористами.

«Найімовірніше, це розбірки всередині «ДНР» і цих всіх бандитських структур. Оскільки це вже не перший випадок, коли ліквідують польових командирів. Як ми знаємо, зовсім недавно, два тижні тому, батальйон Спарта, командиром якого був Моторола, був введений на територію Луганська для запобігання так званої спроби державного перевороту, про який заявив [лідер так званої Ради міністрів самопроголошеної ЛНР Ігор] Плотницький. Тобто як тільки Моторола почав брати участь у внутрішніх розбірках на Донбасі, зайнявся перерозподілом фінансових потоків, одразу ж його підірвали», - говорить Бутусов.


Моторола был публичной персоной и часто появлялся в медиа, подтверждая имидж

Моторола був публічною персоною і часто з'являвся в медіа, підтверджуючи імідж "символу Новоросії"


Такої версії дотримується і Роман Бурко, лідер волонтерської ініціативи InformNapalm, яка займається, зокрема, збором даних про прояви російської агресії на Донбасі. За останню добу Бурко проаналізував близько сотні різних повідомлень в соцмережах, записи в блогах і інформацію в українських, російських і сепаратистських ЗМІ і дійшов висновку, що української ДРГ там бути не могло. Тому, найбільш вірогідною, на його думку, версією залишається зачистка Мотороли руками своїх же.

«Зачистками любили гратися в «ЛНР». До речі, також списуючи на українські ДРГ. Мозговий, Дрьомов, Бетмен – цей список [ліквідованих терористів] більш ніж красномовно вказує як на почерк, так і на джерело, з якого могла виходити ініціатива усунення «легендарного командира». На мій погляд, ниточки ведуть в «Луганську Джамахірію» Ігоря Плотницького», - говорить Бурко. Джамахірія – термін, який винайшов і використав лівійський лідер Муаммар Каддафі для позначення вельми своєрідної форми народовладдя. 

Напередодні свого вбивства, у вересні, Моторола вплутався в розбірки з терористами з «ЛНР», які сам Плотницький охрестив «спробою перевороту». Тоді в процес перерозподілу контрабанди між представниками «ЛНР» втрутилися донецькі бойовики, розповідають в InformNapalm. А сам Моторола разом зі своїм підрозділом Спарта висунувся в Луганськ для захисту чи особистих, чи «державних» інтересів Олександра Захарченка.

«Зрозуміло, заступництво терористичним формуванням «ДНР» і «ЛНР» на рівні Кремля однорідне, але щонижче фінансові потоки спускаються по харчовому ланцюжку, то більша конкуренція між структурами ГРУ і ФСБ, звідси і періодичні ліквідації одіозних командирів», - говорить Бурко.

Погрози з вуст Захарченка – це зайвий аргумент на користь визнання «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями

Однак припущенню про те, що Моторолу вбили свої ж, суперечить той факт, що він найбільш розкрученим персонажем у лавах донбаських сепаратистів після Захарченка або навіть поряд з ним. Тому навряд чи його вбили саме «перші особи ДНР», вважає волонтер і засновник фонду Повернися живим Віталій Дейнега.

«В його розкрутку інвестували дуже багато грошей. Він був символом цієї ніким не визнаної республіки. Складно буде знайти новий такий же. Це для них щось на кшталт того, як коли Ленін помер і Радянський Союз був у жалобі», - пояснює Дейнега.

Військовий експерт Центру Разумкова Олексій Мельник припускає, що вбивство Мотороли могли організувати і реалізувати російські спецслужби.

«Всі версії цієї ліквідації мають право на існування. Але, найпевніше, це було зроблено руками не української ДРГ, а російських спецслужб», - вважає він.

Чого чекати

Хто б не вбив Моторолу насправді, ця страта дійсно налякала бойовиків.

«Зараз Захарченко може говорити що завгодно, але насправді йому страшно. Моторолу кінчили в центрі Донецька, вони всі теж там живуть. Страшно, тому, що в Захарченка в будинку теж є ліфт. Якщо людину хочуть прибрати – ніяка охорона його не рятує, перевірено Джоном Кеннеді, - каже Дейнега. - Я слухав учора коментар, який Пушилін давав російському каналу. По звуку здавалося, ніби він десь у туалеті закрився на три засуви і звідти говорив. І ходить він тепер тільки сходами».


Глава непризнанной ДНР Александр Захарченко положил вину за убийство на украинскую ДРГ и заявил, что

Глава невизнаної "ДНР" Олександр Захарченко поклав провину за вбивство на українську ДРГ і заявив, що "пощади не буде", і не тільки на Донбасі, а й в інших містах України


Свій страх Захарченко вихлюпує в агресію – цим і пояснюються його жорсткі заяви, вважає Бурко. Оскільки на адресу російських спецслужб він відкрито кидатися погрозами не може, то звинувачує у всьому українську ДРГ.

Чи варто українцям сприймати всерйоз його слова про помсту і плгрози? Російський військовий експерт Олександр Гольц вважає, що так: зухвалі заяви бойовиків можуть вилитися в терористичні атаки.

«Можна з жалем припустити, що до всіх проблем, які існують навколо Мінських угод, додасться ще й спільна [«ЛНР» і «ЛДНР»] терористична війна, що загрожує покласти край будь-яким спробам досягти якихось домовленостей», - каже Гольц.

Терористи можуть вийти на новий виток військових дій, припускає він, і географія цих дій може вийти за межі Донбасу.

З припущенням про те, що Україні варто бути готовою до терактів не тільки в Донецькій чи Луганській областях, згоден і Бутусов. На його думку, терористична загроза – дуже велика.

Я слухав учора коментар, який Пушилін давав російському каналу. По звуку здавалося, ніби він десь у туалеті закрився на три засуви і звідти говорив

«Противник до цього завжди готовий. Теракти вони у нас влаштовували неодноразово. Згадаймо цілу терористичну війну в Харкові, коли російські спецслужби масово засилали туди агентів-терористів, траплялися численні вибухи, вбивали людей. Тобто, противник на це здатний, цього слід очікувати», - коментує Бутусов.

У InformNapalm ж навпаки сумніваються, що терористи самі по собі зможуть піти у відкриту атаку. Вбивство Мотороли і справді може послужити приводом для ескалації конфлікту, але тоді бойовикам спершу знадобиться отримати схвалення Москви і її підтримку у вигляді військовослужбовців та російської техніки. Без усього цього подібні заяви Захарченка – лише порожній звук, вважає Бурко.

Техніки, в тому числі, і не відведеної, сьогодні на Донбасі – предостатньо, каже Бурко. Мова йде про танки і БТРи, самохідні артилерійські установки, реактивні системи залпового вогню – вони стоять на окупованих територіях. Тільки за останні два тижні волонтери InformNapalm спільно з аеророзвідкою помітили суттєве збільшення скупчення військової техніки в різних регіонах Донбасу. Наприклад, поблизу міста Чистяково (колишній Торез). Однак чи пустять її в хід, залежить не від Захарченка, а від рішення Москви.

Так чи інакше, погрози з вуст Захарченка – це зайвий аргумент на користь визнання «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями спочатку на рівні України, а потім і на міжнародному, вважає Мельник.

«Все це можна розвинути до того, щоб ініціювати визнання Росії спонсором тероризму. Адже зараз вже є багато рішень, у тому числі, недавня резолюція ПАРЄ, які можна зводити в одну справу і намагатися дійти до логічного завершення», - каже Мельник. З ним погоджується й інший український військовий експерт, Валерій Рябих.

«Якщо він [Захарченко] хоче це [свою причетність до тероризму] зайвий раз довести, нехай пробує і доводить, воно йому зарахується на трибуналах», - говорить Рябих.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: