Візитка без Яроша. Правий сектор перетворюється на маргіналів, які загрузли у скандалах і рекеті

3 коментувати
Візитка без Яроша. Правий сектор перетворюється на маргіналів, які загрузли у скандалах і рекеті
Грізний Правий сектор, головний фетиш кремлівської пропаганди, що мав під своїм крилом тисячі бійців, втратив Дмитра Яроша і перетворюється в маргінальну організацію

Бородань зі звичайною зовнішністю, котрий неголосно говорить. Мовчазні хлопці, які приховують свої обличчя. У кіно такі персонажі ніколи не грають ролі головних героїв. Але в реальному житті саме рішучі юнаки у балаклаві, з палицями і щитами стали героями, перетворивши зимовий Майдан в епіцентр справжньої боротьби з режимом Віктора Януковича. Мало кому відомий Дмитро Ярош та його група, що назвали себе Правим сектором (ПС), радикалізували протести, що в результаті змусило тодішнього президента тікати з країни.

Після цих подій слава так званих правосеків пішла попереду їх самих. Образ націоналістів, які їдуть на поїздах і машинах в Крим і Донбас, який широко використовувала кремлівська пропаганда, став страшилкою всього "русского мира". А шматочок картону — візитка Яроша — змусив тремтіти багатомільйонну телеаудиторію Росії.

ПС став партією, а сам Ярош — депутатом і керівником грізної сили: до її лав належить приблизно 10 тис. активістів, частина яких пройшли тренувальні табори, а кілька сотень людей — і реальні бойові дії на сході України. І це незважаючи на те, що бойове крило правосеків — український Добровольчий корпус (ДУК) — влада так і не легалізувала.

Але ця яскрава і коротка історія закінчується пшиком.

Адже поки на сході бійці ПС вершили великі справи, в тилу правосеки перетворилися в маргінальне зборище погано керованих угруповань, занадто радикальних і загрузлих у злочинності.

Розбрід і вагання призвели до того, що в кінці 2015‑го Ярош залишив ПС. Йдучи, прихопив з собою ще кілька сотень однодумців, оголосивши про створення нової правої сили — Національного руху власного імені.

Офіційна причина розколу — ідеологічні розбіжності. На відміну від колишніх соратників, Ярош і його група виступають проти розгойдування човна української державності і називають насильство крайньою формою опору. "Поки не використані всі політичні, мирні методи впливу на чинну владу, йти шляхом державного перевороту не можна",— заявив екс-лідер ПС.

Правосеки, що залишилися, не проти сходити шляхом державного перевороту, але Ярош пішов, забравши з собою не тільки найбойовитіших товаришів, але й кошти. За прогнозами експертів, якщо залишки організації продовжать діяти в колишньому ключі, ПС чекає маргіналізація, заборона на діяльність з боку влади і остаточний розпад.

 

Фронт поза лінією фронту

Останні кілька місяців Правий сектор не зникає з новинних стрічок. І не дивно. Правосеки регулярно стають учасниками кривавих протистоянь з використанням зброї. Причому не на лінії фронту, а в тилу.

Остання за часом кримінальна історія з участю ПС сталася в Закарпатті — 10 січня п'ятьох членів організації затримали за бійку зі співробітниками готелю Хата магната, розташованого на гірськолижному курорті Драгобрат. Влада звинуватила правосеків у хуліганстві та незаконному поводженні зі зброєю. У ПС запевнили, що затримані активісти — лише жертви нападу. Нібито власники бази відпочинку — сепаратисти з Донецької області, які першими застосували силу проти членів ПС. Влада ж, як стверджують в організації, скористалася ситуацією, щоб укотре влаштувати гоніння патріотів.

За два роки існування Правий сектор ставав фігурантом подібних скандалів безліч разів. А після відходу миролюбного Яроша ситуація може ще більше ускладнитися.

У ПС вже обіцяють, що більше з владою панькатися не будуть. Революція ще не закінчена, каже Андрій Тарасенко, лідер політичного крила ПС, і завершити її в організації готові будь-якими методами. “Зміна Віктора Януковича на Петра Порошенка нічого не дала. Режим залишився тим самим. Його треба повалити революційним шляхом, оскільки вибори нічого не дають",— упевнений Тарасенко.

Після зміни керівництва в ПС засукали рукави. Готують нову програму партії, масові акції протестів аж до застосування сили і будуть просувати ідеї революції в народ, розповідає Тарасенко. На зауваження про те, що така стратегія небезпечна для невинних людей, голова політичного крила ПС тільки посміхається. “Майдан місяцями стояв спокійно: світили ліхтариками, концерти дивилися. Але нічого не змінювалося. Змінилося все, коли стало небезпечно. Тільки тоді можливі зміни",— говорить він.

Втім, незважаючи на революційний настрій, правосеки змушені визнати, що за Яроша такі заяви звучали би більш загрозливо. Ще нещодавно організація могла поставити під багнет до 10 тис. бійців, але після розколу ця цифра значно зменшилася, говорить прес-секретар ПС Артем Скоропадський.

Скільки людей пішло за Ярошем, а скільки залишилося, жодна зі сторін не бажає розголошувати. У колишнього "провідника" запевняють, що забрали з собою більшість правосеків. У ПС кажуть про набагато скромніші цифри: мовляв, частка перебіжчиків — не більше 25-30%.

У будь-якому разі втрати відчутні. За Ярошем пішли два головних бойових батальйони ДУК — п'ятий і восьмий. Разом з п'ятим батальйоном ПС втратив і найбільшу свою тренувальну базу, розташовану в Дніпропетровській області. Крім того, лави організації покинув батальйон польової медицини Госпітальєри, а також керівництво кількох обласних партійних організацій, зокрема Донецької, Дніпропетровської, Львівської та Харківської. У цих регіонах формувати партійні структури доведеться повторно.

“Ми вибудовували систему два роки, щоб все було контрольовано і зрозуміло. Але вихід Яроша і деяких членів відкрив скриньку Пандори,— нарікає Тарасенко.— Пішла хвиля розбіжностей. Він зробив те, що ворогам і було потрібно".

Щоб стабілізувати ситуацію та знову налагодити структуру, знадобиться не менше місяця, прогнозують керівники ПС.

Але на низовому партійному рівні в нових лідерів не надто вірять. Радикально налаштовані рядові члени ПС, з якими поспілкувалося НВ, незадоволені тим, що далі мітингів ті не йдуть навіть у найсміливіших планах. “Вони зібрали активних людей і заборонили їм проявляти ініціативу. Говорять про початок революції, а методів — нуль. Одні слова",— обурюється один з правосеків.

Крім відтоку кадрів, ПС фактично позбувся більшості джерел фінансування, які були зав'язані на особистих контактах Яроша. За даними джерел НВ в оточенні "провідника", раніше Правому сектору надходили кошти від близьких соратників мільярдера Ігоря Коломойського — Бориса Філатова і Геннадія Корбана.

 

На самісінькому краю закону

Фінансові проблеми, найімовірніше, посилять проблеми ПС з законом, яких і так надміру. Офіційні органи та різні активісти неодноразово звинувачували організацію у рейдерстві та інших кримінальних діях. А видатні правосеки не раз потрапляли на лаву підсудних. На рахунку ПС і участь у кількох масштабних зіткненнях, що скидаються на локальні збройні конфлікти,— на кшталт тих подій, що трапилися в Мукачевому влітку минулого року.

Тоді в Закарпатті розгорнулася війна за контрабандні потоки. В ПС заявили, що хотіли покласти край незаконному товарообігу на кордоні. Однак, за версією влади, організація лише збиралася потіснити місцевих авторитетів і отримати свою частку на ринку контрабанди.

Частина правосеків, замішаних у перестрілці, тоді пішли в ліси, а згодом вони перебралися на схід, на фронт.

 

ЩЕ ПОВОЮЮТЬ:
Андрій Тарасенко впевнений, що ПС має
повалити нинішній режим революційним шляхом,
тому що вибори нічого не дають

 

Андрей Тарасенко, лидер политического крыла Правого сектораДжерела в оточенні Яроша стверджують, що саме кримінал в ПС став негласною причиною розколу. Втім, співрозмовники НВ серед нинішнього керівництва організації кажуть, що не цілком законні види заробітку існували і раніше. Причому Ярош цьому не противився. “Людям на місцях керівництво так і говорило: “Грошей немає. Шукайте варіанти",— розповідає джерело НВ.— Якщо це гральний бізнес або бордель, який кришує міліція, немає нічого поганого в тому, щоб взяти ці гроші і витратити їх на революцію".

Вихід Яроша послаблює чітку координацію ПС на всіх рівнях, що лише посилює ризик зростання злочинності. Внутрішня організація ПС кульгала і за часів "провідника", але після розколу ситуація стала критичною. “На відміну від ВО Свобода, у ПС ніколи не було жорсткої ієрархічної структури. Це була конфедерація регіональних груп з високим рівнем автономії кожної,— пояснює Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень Пента.— Фактично Правий сектор — це прояв сучасної махновщини, тільки у них більше немає свого Махна".

Націоналізм, замішаний на анархії, вже дав свої плоди. На цей момент у ПС нарахували близько 50 своїх представників, які перебувають у місцях позбавлення волі. Ще кілька людей загинули при затриманні, зокрема і найрадикальніші активісти, наприклад Олег Мужчиль (позивний Лісник).

У ПС чекають, що влада ще більше посилить тиск на організацію. У січні Генпрокуратура пригрозила провести масштабні перевірки правосеків, а Міністерство внутрішніх справ створює спеціальний відді контролю за радикальними організаціями.

Починаючи з подій у Мукачевому, критика ПС не змовкає на всіх рівнях. "Громадськість повинна чітко зрозуміти, хто патріот і герой, а хто, просто начепивши камуфляж і нашивки ПС, займається відвертим криміналом",— обурюється Геннадій Москаль, голова Закарпатської облдержадміністрації.

Правосеки в підсумку можуть зіткнутися і з цими репресіями. "Якщо буде ще кілька таких гучних конфліктів, як на Драгобраті або в Мукачевому, ПС може стати забороненою організацією",— застерігає Анатолій Октисюк, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

 

І Ярош з ними

У Службі безпеки України (СБУ) про ПС відгукуються стриманіше. Почасти тому, що, як визнають у відомстві, Ярош близько контактує зі спецслужбою.

Юрій Тандит, радник голови СБУ, запевняє, що навіть у нинішньому вигляді ПС загрози не представляє. Питання викликає лише наявність нелегальної зброї та злочинна діяльність. Адже якщо у правосеків залишається можливість переміщати "стволи" з Донбасу по Україні, є ризик, що вона буде використана. "Ми не говоримо, скільки такої зброї в країні, щоб не лякати людей",— пояснює Тандит і уточнює, що справа не в кількості нелегальних автоматів або пістолетів, а в умінні СБУ захистити мирне населення від цієї небезпеки. Поки, мовляв, спецслужба контролює ситуацію.

 


Нынешний Правый сектор стал слишком радикальным даже для основателя Дмитрия Яроша

ЗАНАДТО РАДИКАЛЬНІ: Нинішній Правий сектор перестав влаштовувати Дмитра Яроша, і він покинув організацію заради нового руху


 

Олександр Скипальський, колишній заступник голови СБУ, взагалі застерігає від надмірної критики націоналістичних організацій. За його словами, вся проблема — у відсутності законодавчої бази, яка регламентувала б існування воєнізованих громадських рухів, подібних ПС. У перспективі добровольчі організації потрібно інтегрувати в силові структури, вважає експерт. “Сіру масу проросійських силовиків і корупціонерів треба вичистити [із спецслужб] і замінити патріотичними людьми,— каже він.— Але це невигідно злочинцям, казнокрадам і корупціонерам у владі".

В СБУ дійсно намагалися залучити активістів ПС до своїх лав. Минулого року там провели набір правосеків на службу, але всі перевірки пройшли не більше 50 осіб. А до лав спецпідрозділу Альфа взагалі потрапили одиниці.

 

Праве діло

Порівняно з колишніми соратниками, у Яроша з його новою силою проблем значно менше. У новонародженого руху вже є військове крило, а найближчим часом з'явиться власна партія. На відміну від ПС, це буде структура вождистського типу і більш широких поглядів. “Ми будемо приймати патріотів, необов'язково націоналістів. Націоналістів ми будемо з них виховувати у своєму колі",— каже Олена Білозерська, близька соратниця Яроша, котра залишила ПС слідом за ним.

Джерела фінансування партії не розголошують, але експерти припускають, що починання Яроша можуть підтримати його давні політичні приятелі — колишній голова СБУ Валентин Наливайченко, а також Філатов і Корбан. Втім, Білозерська стверджує, що подібних домовленостей поки немає.

Ми будемо приймати патріотів
Олена Білозерська,
соратниця Дмитра Яроша

Світлого майбутнього новому дітищу Яроша експерти не прогнозують. Серед правих сильна конкуренція: в цій ніші вже влаштувалися Радикальна партія Олега Ляшка, УКРОП Корбана та ВО Свобода. А націоналістичний електорат у країні — це не більш 15%, каже Октисюк.

Той-таки Правий сектор вже брав участь у парламентських і президентських виборах 2014 року, але в обох випадках результат виявився провальним. Тоді Ярошу вдалося стати депутатом лише завдяки висуненню по мажоритарному округу в Дніпропетровській області.

Зараз головне для "провідника" — не втратити насилу набрані політичні бали. “Для Яроша основне завдання — дистанціюватися від ПС. Він самоусунувся і вибрав шлях політичного дрейфу,— вважає Октисюк.— Після всіх конфліктів з владою будь-які асоціації з ПС несуть значно більше ризиків, ніж політичних дивідендів і перспектив".

Як би не склалися доля колишнього і нинішнього проектів Яроша, рядовим націоналістам від всіх пертурбацій буде навіть краще. У цьому впевнений Дмитро Корчинський, публіцист і лідер правої партії Братство. У минулому він мав багатий досвід створення радикальних рухів, у тому числі й УНА-УНСО.

Великі націоналістичні сили, на його думку, неефективні, оскільки змушені 99% зусиль витрачати на підтримання внутрішньої стабільності, а не на бойову діяльність. А вона, мовляв, і є суть подібних організацій.

Коли ісламісти намагаються грати у вибори, вони завжди програють. Зате їхня профільна діяльність — джихад — працює безвідмовно, вважає Корчинський. "Політика і вибори — від лукавого: нормальним хлопцям залишається молитися й стріляти",— додає він.

Сам Корчинський, зійшовши з політичної сцени, цим і займається — у складі одного з добровольчих батальйонів служить у районі Маріуполя.

Його доля може стати одним з варіантів майбутнього Яроша. Другим, на думку експертів, є шлях Олега Тягнибока, лідера Свободи, який змінив екстремізм на партійну діяльність. Поки у Яроша є простір для маневру.

“Не думаю, що це [новий проект екс-лідера ПС] гра Яроша. Це гра того, хто збирається спонсорувати більш цивілізований варіант ПС на чолі з відомим лідером, а потім отримати від цього вигоду",— вважає Фесенко.

  

Матеріал опубліковано в НВ №3 від 29 січня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: