Він залишається. Грузини зробили вибір: Саакашвілі працюватиме в Україні

Партія Міхеїла Саакашвілі посіла друге місце на парламентських виборах в Грузії, Грузинська мрія випереджає її з великим відривом – 48,6% проти 27,4%

Партія Міхеїла Саакашвілі посіла друге місце на парламентських виборах в Грузії, Грузинська мрія випереджає її з великим відривом – 48,6% проти 27,4%

Від результатів парламентських виборів у Грузії залежало, чи залишиться Саакашвілі в українській політиці. Навіть його соратники побоювалися, що ні. Друге місце його партії визначило цей вибір на користь України

Від результатів парламентських виборів у Грузії залежить подальший розвиток політичних подій та кадрових ротацій в Україні, а саме – екс-президента Грузії Михеїла Саакашвілі, який є головою Одеської обласної адміністрації (ОДА) і важковаговиком в українській публічній політиці.

Його призначили очільником ОДА 30 травня 2015 року. Це призначення було сприйняте в Україні неоднозначно. Коментатори стверджували: Саакашвілі погодився на цю роль, щоб на прикладі України, ще й такого специфічного регіону, як Одеса, продемонструвати співвітчизникам у Грузії, що справжні реформатори навіть у вигнанні здатні на подвиги – і тріумфально повернутися у грузинську політику.

Сам Саакашвілі, втім, наполягав, що налаштований активно працювати на інтереси України. Серед своїх пріоритетів він називав, зокрема, наведення порядку в роботі місцевої митниці, на що начебто отримав мандат від самого президента, і не раз заходив у клінч з українськими політиками – місцевими і центральними, а також олігархами, в тому числі з Ігорем Коломойським, який має інтерес до об’єктів на Одещині.


30 травня 2015-го Петро Порошенко призначив Михайла Саакашвілі губернатором Одеської області

30 травня 2015-го Петро Порошенко призначив Михайла Саакашвілі губернатором Одеської області


Парламентські вибори у Грузії мали стати лакмусом стратегії Саакашвілі, якого часом називають «президентом Одеської області». Напередодні голосування в українських ЗМІ та соцмережах заговорили про те, що в разі вдалого результату соратників, екс-президент Грузії поїде з України.

І ось вибори відбулися. Партія Саакашвілі не виграла. Згідно з даними Центральної виборчої комісії Грузії після підрахунку 99, 92% голосів, в грузинський парламент пройшли три партії: правляча Грузинська мрія, Єдиний національний рух, неофіційними лідером якої називають Саакашвілі, і Альянс патріотів. Грузинська мрія набрала 48,6% голосів виборців, Національний рух – 27,4%, Альянс патріотів – 5%.

З такими результатами Грузинська мрія має всі шанси одноосібно сформувати більшість в парламенті, стверджує колишній голова Комітету виборців України, народний депутат БПП Олександр Черненко, який знаходився у Грузії під час волевиявлення і бачив процес на власні очі. Але для тих, хто сьогодні, особливо в Україні, зловтішається фіаско партії Саакашвілі, приводів для радості мало, каже він.

«Це не Саакашвілі програв, це Росія виграла. Втім надмірно драматизувати ситуацію також не варто. Більшість реформ, започаткованих Саакашвілі, вже мають незворотній ефект. Демократичний і прозорий виборчий процес – зайве тому підтвердження. Однак, звільнення політичних в'язнів не відбудеться», - говорить Черненко.

У коментарі НВ він відзначив, що в українському розрізі для Саакашвілі такий результат його партії на виборах – це сильний удар, але не смертельний. Опоненти Міхо в Україні з радістю використають програш його соратників, щоб зайвий раз нагадати, що грузини таким чином вже вдруге дають негативну оцінку політичному проекту Саакашвілі, тому, мовляв, час те саме зробити і українцям. Разом з тим, навіть якби Єдиний національний  рух, переміг, то швидкого повернення Саакашвілі в Грузію не відбулося б, вважає Черненко.

«До найближчих президентських і парламентських виборів в Україні грузинський екс-президент залишиться впливовим гравцем української політики. От лише в якій іпостасі – губернатора, опозиціонера чи «третьої сили» – це ми побачимо ближче до виборів», - каже нардеп.

Політолог Олександр Палій вважає, що 27,4% партії Саакашвілі у Грузії – не переможний, але непоганий результат, і свій грузинський досвід політик врахує у створенні і просуванні свого політичного проекту в Україні.

«У Грузії така політична культура, що якщо опозиція має більше 10%, то це завжди дамоклів меч над владою. Все може в будь-яку мить перевернутися», - каже політолог.

Так чи інакше, Саакашвілі залишиться в Україні, вважає Палій, і до Грузії не поїде.

«Він залишиться на посаді голови ОДА, буде намагатися зробити щось позитивно-резонансного в Одесі або Києві. Думаю, він налаштується на наступні вибори у Верховну Раду, які мають відбутися через три роки», - каже політолог. Президентських амбіції Саакашвілі в Україні наразі не має, тому говорити про якесь погіршення відносин з президентом Петром Порошенком наразі безпідставно.

Після виборів у Грузії у Саакашвілі більше не буде роздвоєння – він зосередиться на Україні, вважає і політичний експерт Євген Магда.

«Він отримав удар по іміджу, буде зліший. Міхеїл Ніколозович позбавиться ілюзій щодо повернення на історичну батьківщину ближчим часом, що, на мою думку, добре. Адже український державний службовець має пов’язувати своє життя із країною, якій він, як я розумію, присягнув на вірність, - каже Магда. - Відносини з Петром Олексійовичем для нього важливі. Але, нагадаю, Саакашвілі у Грузії сприймався як вихованець Шеварднадзе, і це не завадило йому піти проти нього. Отож, якщо колись Саакашвілі піде проти Порошенка, то це буде гра ва-банк».


Дружина Саакашвілі, Сандра Рулофс, голосує на парламентських виборах

Дружина Саакашвілі, Сандра Рулофс, голосує на парламентських виборах


Якби партія Саакашвілі виграла вибори у Грузії, в трикутнику Україна-Грузія-Саакашвілі могли статися суттєві зміни, визнає політолог Володимир Фесенко. Навіть деякі соратники губернатора, зокрема, екс-заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе, побоювалися, що той повернеться у Грузію. Тепер кардинальних змін очікувати не варто.

«Партія вибори  програла. Саакашвілі, безумовно, залишається в Україні. Інше питання, чи довго він займатиме ще посаду губернатора. Воно відкрите і залежатиме від багатьох обставин. Зокрема, від взаємин Саакашвілі з президентом, з урядом», - каже Фесенко.

Соратники Саакашвілі будуть штовхати його на шлях опозиційності і пропонувати очолити нову партію. На думку Фесенко, Саакашвілі для себе такого рішення ще не прийняв.

«Він буде думати, і деякий час точно залишатиметься на посаді в Одесі, - каже експерт. - А чим ближчою і реальнішою буде перспектива дострокових парламентських виборів, тим більше шансів, що Саакашвілі, можливо за власним бажанням, піде з посади очільника Одеської області. Та сьогодні навіть його соратники у дострокові вибори вже не вірять».

Бачо Корчилава, український політичний експерт, а за часів президентства Саакашвілі – співробітник грузинського посольства в Україні, переконаний, що будучи у владі в Україні, Саакашвілі цілковито зосередиться на проведенні реформ. Саакашвілі, каже він, – своєрідна людина, яка має вплив і на політику Грузії, і на політику України, і його не можна більше вважати грузинським або українським діячем.

«Так склалося, що на цей момент – він політик український, - каже Корчилава. - Але й з грузинської політики він піти ніяк не може, оскільки з його політичною думкою зв’язано дуже багато. Більше того, зараз те, як розвиватиметься Грузія і пострадянський простір, залежить від розвитку України. Саакашвілі зосередиться на тому, щоб дати результат в Україні. Хоч результати і вже є. Він – політик дуже гнучкий. Може входити в конфронтацію і швидко знаходити спільну мову».

Саакашвілі буде розвивати свій український політичний проект в Україні, з яким спробує пройти у Раду, вважає Корчилава. При цьому, вважає він, екс-президент Грузії не буде страждати популізмом чи радикалізмом, не займатиме жорсткої опозиції до влади України і ніколи не буде проросійським.

 

 

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: