Війна з "путінізацією". Чому поляки встали на захист демократії

4 коментувати
Демонстранти у Варшаві відкрито звинувачують уряд в диктаторських замашках

Демонстранти у Варшаві відкрито звинувачують уряд в диктаторських замашках

Громадяни Польщі виступають проти дедалі більш авторитарного уряду, який відходить від європейських цінностей

«Я дуже схвильований і пригнічений. Чверть століття польської демократії підходять до завершення», - заявив в інтерв'ю «Газеті Виборчій» колишній голова Конституційного суду країни Анджей Золл. На невеселі роздуми відомого юриста навели останні події в Польщі, де правляча партія «Право і справедливість» (ПіС) з ентузіазмом взялася наводити свої порядки, які, на думку багатьох фахівців, зовсім не римуються з європейськими цінностями і ліберальною демократією.

Після завершення недавнього електорального циклу майже вся влада в Польщі опинилася в руках однієї партії. Представник крайньої правої ПіС Анджей Дуда виграв президентські вибори, його однопартійці здобули більшість у Сенаті і Сеймі, сформували уряд і призначили прем'єр-міністра – Беату Шидло. Отримавши контроль над судовою і виконавчою гілками, вони вирішили спільними зусиллями взяти і судову.

Для цього з Конституційного суду з очевидними порушеннями закону було звільнено п'ятьох нелояльних суддів та призначено п'ятьох «своїх». Крім того, КС був обмежений у правах і строках розгляду справ: згідно з новими законами, він вже не може оперативно реагувати на очевидні порушення Основного закону країни. КС, правда, цих змін не визнає, але законодавці й уряд продовжують наполягати на своєму.

Одночасно з цим з керівництва силових відомств і спецслужб у максимально стислий термін були вигнані всі представники колишньої, ліберальної, влади. Причому методи для цього часом використовувалися досить неоднозначні, і швидше нагадували рейдерське захоплення. Яскравий приклад – афілійований з НАТО контррозвідувальний центр у Варшаві, який знаходиться в спільному керуванні Польщі та Словаччини. Нові керівники Міноборони в супроводі поліцейських уночі пробралися в будівлю, використовуючи дублікат ключа. Охорона викликала на місце подій керівника центру, але, коли він прибув туди, його просто не пустили всередину.


Контрразведывательный центр НАТО захватила и опечатала военная полиция

Контррозвідувальний центр НАТО захопила і опечатала військова поліція


Словаки, дізнавшись про подію тільки вранці, вельми здивувалися: консультацій про зміну керівництва з ними ніхто не провадив. Заява Братислави, витримана в дипломатичному тоні, в перекладі на звичайну мову могла б звучати так: «Явно якась нісенітниця відбувається. Треба б розібратися». Допомогти з цим зголосився екс-міністр оборони Польщі Томаш Симоняк, котрий популярно розтлумачив суть подій: «Це безпрецедентно. Не пригадаю, щоб країна, яка входить до НАТО, атакувала об'єкт Альянсу».

Швидкість і методи встановлення контролю над спецслужбами і всіма гілками влади країни неабияк стривожили керівництво ЄС. Спікер Європарламенту Мартін Шульц оголосив, що дії керівництва ПіС «мають риси державного перевороту». Для людини, що займає такий високий пост, це дуже сильні слова. Тим більше, що сказані вони не про якусь африканську диктатуру, а про країну, що входить в ЄС і НАТО. У Варшаві образилися і зажадали вибачень. Шульц відмовився. Замість вибачень 19 січня Європарламент присвятить сесію обговоренню подій у Польщі.

Поки ж те, що відбувається, намагаються пояснити політики і експерти. Олександр Смолар – президент впливового Фонду Стефана Баторія – висловився в тому сенсі, що для крайніх правих демократія – це не самоцінність, а лише інструмент здобуття повноти влади: «Вони переконані, що після виборів партія-переможець повинна отримати всю владу, практично без обмежень. Вони дуже хочуть зміцнити свою владу і послабити інститути контролю політичних процесів».

Іван Крастєв, голова Центру ліберальних стратегій у Софії, розвинув думку. Він вважає, що крайні праві переслідують значно більш серйозні цілі, ніж реалізація їхньої економічної і політичної платформи, вони хочуть скасувати нинішню соціально-політичну архітектуру своїх країн: «Ці популістські і радикальні сили – не зовсім партії. Це, швидше, конституційні рухи. Вони обіцяють своїм виборцям те, чого демократія надати не може, а саме: відчуття перемоги для більшості (не тільки політичної, але етнічногї і релігійної), яка отримує можливість робити все, що заманеться».


По общему мнению, инструкции по управлению страной премьеру Шидло выдает простой депутат Качиньский

На загальну думку, інструкції з керування країною прем'єру Шидло видає простий депутат Качинський


Цю позицію частково поділяє і колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський. Коментуючи події в своїй країні, він вказав на те, що криза набагато ширша. «Це не тільки польська проблема. Щось подібне відбувається по всій Європі. Це проблема традиційної демократії, яка переживає кризу».

Всі три експерти, загалом, говорять про те, що крайні праві, традиціоналістські рухи пропонують змінити ліберальну демократію на щось інше. Тобто – поміняти режим. При такій постановці питання головне питання звучить так: «На що саме?».

Деякі відповіді містяться у виступах і діях лідерів ПіС, які особливо не соромляться своїх поглядів. У соціально-політичному сенсі вони пропонують агресивний релігійно-націоналістичний коктейль, в економічному – майже соціалізм (підвищення державних виплат, зниження пенсійного віку, зростання мінімальної зарплати).

Першим же справою, зали, де проводяться прес-конференції уряду, були очищені від прапорів Євросоюзу. Сенс акції, в загальному, був зрозумілим і без пояснень: цінності тепер тільки польські, європейські можуть почекати.

Ярослав Качиньський – духовний лідер і «сірий кардинал» ПіС, якого можна сміливо назвати реальним керівником країни, наприклад, вивів таку формулу «Церква та її вчення – це основа польської ідентичності. І кожен, навіть атеїст, повинен прийняти це. Всякий, хто піднімає руку на Церкву, піднімає руку й на Польщу». Складно зрозуміти, чого тут більше – націоналізму, або клерикалізму, але це ще не все. Тих, хто сумнівається у його світогляді й намагається чинити опір, Качиньський вважає людьми навіть не «другого», а «найгіршого» сорту.


"Люди найгіршого ґатунку", згідно лідеру ПіС, виглядають саме так


За його словами, опозиціонери, які попросили ЄС звернути увагу на нинішні події в країні, «доносять на Польщу іноземцям». Далі він розвинув думку: «У Польщі існує страшна традиція національної зради. Це як ніби в їх генах, у генах поляків найгіршого ґатунку, які зараз відчувають загрозу, а тому такі активні». До цього «сорту» своїх співвітчизників він зарахував нинішню опозицію, а також тих, хто співпрацював з німцями під час війни і з совєтами – після її завершення.

Цей виступ викликав велике обурення. Пасаж про «націонал-зрадників» відродив у пам'яті виступ Володимира Путіна, який дав повністю ідентичне визначення своїм опонентам. Депутат Сейму Роберт Кропивницький відповів Качиньському так: «Ви вже путінські стандарти запроваджуєте. Сам "хазяїн" пишався б вами".

Реакція поляків «найгіршого сорту» розділилася. Одні поставилися до заяви лідера ПіС з усією серйозністю, подавши до суду колективний позов, в якому поскаржилися, що дійсно стали відчувати загрозу собі після слів Качиньського. Інші вчинили більш жорстоко, з гумором: у Польщі почали продавати значки та футболки з написами на кшталт «Я – поляк найгіршого ґатунку». Для людей, схильних до авторитаризму, такі знущання над собою значно неприємніші за формальні позови в суд.


Люди выходят на протест против политики правительства не только в Варшаве. На фото - Познань

Люди виходять на протест проти політики уряду не тільки у Варшаві. На фото - Познань


Втім, нове польське керівництво не лише гумору не розуміє. У листопаді новопризначений міністр культури в кращих російських традиціях спробував заборонити виставу «Смерть і дівчина», поставлену за книгою нобелівського лауреата Ельфріди Єлінек. Чиновник розгледів у постановці ознаки «порнографії». На щастя, громадськість виявилася сильнішою – міністра прогнали, вистава відбулася.

Ще одним об'єктом ненависті керівництва ПіС стало одне з кращих видань Польщі – ліволіберальна «Газета Виборча», яка гостро критикувала дії нової влади. Тиск на журналістів поки здійснюється у «м'якій» формі: прихильники влади ходять під вікнами редакції хресними ходами і влаштовують там молебні, закликаючи журналістів «повернутися до віри». Цікаво, що у часі це збіглося з абсолютно хамською і невмотивованою висилкою кореспондента «Газети Виборчої» Вацлава Раздивиновича з Росії, де він працював багато років.

Однак так просто проштовхнути свої ідеї про національно-соціалістичну державу з клерикальним ухилом, тиском на суди, пресу, двома «сортами» громадян і «націонал-зрадниками» Качиньському і компанії не вдасться. Справа тут не стільки в критиці з боку Євросоюзу, яка, до речі, стає все більш відчутною. Найбільші проблеми у влади з власним народом – можливо, найбільш волелюбним і непокірним в Європі. Нав'язати полякам свою волю без наслідків ще нікому не вдавалося.


Лех Валенса выступил за перевыборы в Сейм

Лех Валенса виступив за перевибори в Сейм


Вже зараз вони не тільки випускають смішні футболки, але і десятками тисяч виходять на вулиці, вимагаючи припинити знущання над демократією, якими б благими намірами ці дії не виправдовувалися. Головна їхня вимога зараз – проведення дострокових виборів. Влада, звичайно, ні про що подібне чути не хоче, тому протистояння триває. Важливо, що до противників Качиньського долучаються все нові люди. Наприклад, ініціатива уряду повністю заборонити в країні аборти вивела на вулиці захисників прав жінок. І в опозиції є всі шанси перемогти: на її стороні виступила дійсно авторитетна в Польщі людина – легендарний лідер «Солідарності» Лех Валенса.

«Це уряд працює проти Польщі, проти наших досягнень, свободи, демократії. Я вже не кажу про те, що він зробив нас посміховиськом в очах всього світу. Мені навіть соромно приїжджати за кордон!», - заявив перший президент сучасної Польщі. Він теж закликав провести перевибори і референдум про скасування нових законів про Конституційний суд, що обмежують його повноваження.

І, схоже, думку Валенси поділяє все більше поляків. Рейтинг ПіС за останні кілька місяців обвалився з 42 до 27 відсотків і продовжує знижуватися.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: