Виходить з-під контролю. Саакашвілі починає збирати команду для власної політичної сили

Що стоїть за бурхливою активністю, яку розвинув Саакашвілі навколо теми боротьби з коррупцією – створення широкого антикорупційного фронту чи політична кампанія – пояснюють експерти

Що стоїть за бурхливою активністю, яку розвинув Саакашвілі навколо теми боротьби з коррупцією – створення широкого антикорупційного фронту чи політична кампанія – пояснюють експерти

Міхеїл Саакашвілі може домогтися перевиборів до парламенту вже навесні. До цього буде ретельно підбирати союзників і вести переговори з опонентами

На Антикорупційному форумі, який відбувся у Києві вчора, його ініціатор та голова Одеської області Міхеїл Саакашвілі заявив про створення нового, неполітичного руху. Головною метою визначив боротьбу з корупцією і проведення реформ.

НВ поспілкувалося з експертами, щоб дізнатися, що насправді стоїть за цією заявою – бажання розширити антикорупційну діяльність ч піидготовка до політичної кампанії.

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії персонального і стратегічного консалтингу Berta Communications

По-перше, сама організація форуму, безпрецедентна кількість учасників, які зібралися на все це дійство, свідчить про те, що сьогодні тема боротьби з корупцією є найбільш ключовою в реформуванні країни. Тобто питання судової реформи, реформи МВС, армії, Конституції, вони точно так само потрібні. Але корупція – це те, з чим стикається абсолютна більшість українців у повсякденному житті. Тому такий живий відгук, такі величезні овації сьогодні видані в бік нового руху.

Я не довіряю риториці, що це буде рух і ніякої партії створюватися не буде. Якщо немає інструменту політичного впливу, а партія – інструмент політичного впливу, то навіщо всі ці зусилля. Тому, звичайно, партія буде створюватися. Я думаю, Саакашвілі не збирається ставати її одноосібним лідером. Я навіть думаю, він буде намагатися зараз розігрувати таку мультилідерську структуру. Можливо, там буде п'ять, можливо, навіть більше голів у такої партії. Він це буде робити свідомо.


В продвижении в украинский парламент Саакашвили поддержит Петр Порошенко

Президент Петро Порошенко може підтримати Саакашвілі в його політичних починаннях


Саакашвілі – політик з величезним досвідом, він прекрасно розуміє, що в разі якихось претензій і невдач, якщо будуть бити по ньому або по інши лідерах, завжди безпечніше, якщо у партії є кілька вождів. І якщо хтось випадає з цієї обойми, то, принаймні, залишаються деякі інші.

Після того, як Саакашвілі позбавили грузинського громадянства, він має намір кинути всі свої зусилля на Україну. Його мета – стати прем'єр-міністром країни. У нинішній же Верховній Раді з усіх політичних сил, які його підтримують не так багато партій. Опозиційний блок проти нього, Батьківщина проти, Радикальна партія проти, Самопоміч проти (велика частина), Народний фронт проти. І там, десь незначна частина, у кращому разі, половина фракції БПП. Тому необхідно змести всі фігури з шахівниці, тобто домогтися дострокових парламентських виборів. Він грає на випередження.

Ще не створено партію, але він уже фактично починає мобілізацію. З цією метою – тури по країні, які він вже анонсував. І враховуючи те, що він кавказець, людина, яка завжди поспішає досягти результату якомога швидше, він намагатиметься добитися таких виборів навіть не восени, а навесні. В умовах України нинішній рік, який ми прожили, це у вимірі 1990-х років десять років. Ми за рік проживаємо фактично десять років, якщо вимірювати їх дев'яностими.

Ключові питання – це яка позиція основних гравців навколо. Хто з них є його природним союзником, хто опонентом, а хтось просто спостерігає? Його явні опоненти – Народний фронт, у якого є претензії до Саакашвілі. До речі, він не відзвітував про свою діяльність на посаді губернатора, і активізація цього Антикорупційного форуму – це, зокрема, й питання відходу від відповідальності за те, чого він добився, а точніше, чого він не добився на посаді голови Одеської області. Він декларував дуже великі цілі, але зараз у відповідь на будь-які питання Саакашвілі почне кричати і говорити про корупцію. І він тут переграє в публічному полі, тому що люди вже не чують логічні аргументи.

Саакашвілі – політик з величезним досвідом, він прекрасно розуміє, що в разі якихось претензій і невдач, якщо будуть бити по ньому або по інших лідерах, завжди безпечніше, якщо у партії є кілька вождів

Хто його приховані опоненти? Це політики схожого вождистсько-популістського спрямування. Це Юлія Тимошенко, Олег Ляшко, це всі ці товариші з УКРОПу, типу Бориса Філатова, близькі до команди Ігоря Коломойського. Вони поки що не сильно проявляються, але будуть готові завдати йому удару, якщо така можливість буде.

Його природні союзники в даній ситуації – це президент Петро Порошенко. Він вже зрозумів, що проект БПП не зовсім виконав свої функції, тому треба сьогодні рятувати частину команди, пересадити їх на інший корабель. З цією метою частина команди Порошенка, конкретно це Ігор Кононенко, сьогодні роблять ставку на Міхеіла Саакашвілі як на новий пропрезидентський проект. Ми бачимо, що Саакашвілі критикує всіх навколо, окрім членів команди чинного президента, що говорить про те, що він з ними, як мінімум, координує свої зусилля. Це не означає, що проект БПП буде затоплений, він, мабуть, залишиться, але вони розводять ризики. В умовах наближення дострокових виборів є чіткий проект президента.

Є і другий проект, яким вони просто будуть підтримувати. Частина людей з команди президента на цей корабель уже пересіла. Це Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Дмитро Добродомов, Світлана Заліщук. Вони вже проявили себе як спікери і, можливо, стануть саме співголовами нової антикорупційної партії. Що вони збираються робити? Зрозуміло, що це буде досить нова яскрава кампанія. У частині медійного супроводу поки у них не дуже хороша ситуація, тому що основні олігархи будуть працювати проти них. Але варто розглядати цей проект, як один з ключових у наступній Верховній Раді.

Хто буде їхнім електоратом? Вони будуть боротися за частину електорату БПП. Можуть претендувати на частину популістського електорату Тимошенко, того ж Ляшка. Але, навіть у випадку, якщо проект Саакашвілі подолає бар'єр і зайде у Верховну Раду, я передбачаю, що його все одно ніхто не призначить прем'єр-міністром, навіть якщо цього буде хотіти президент. Тому що Саакашвілі сприймається як вкрай небезпечний гравець усіма без винятку гравцями. Я не виключаю, що може бути якийсь глобальний консенсус конкретно проти його політичної сили. Але не можна виключати, що він, як сильний гравець, може проводити переговори навіть зі своїми опонентами – йому потрібні медійні ресурси і зовнішня підтримка.

Можу додати, що розмова про те, що нібито цей проект Саакашвілі підтримує адміністрація Білого Дому або Республіканська партія, не відповідають дійсності. Американці – спостерігачі. Вони однозначно поділяють і підтримують антикорупційну риторику, але говорити про те, що є якась офіційна підтримка з боку Білого Дому або навіть республіканців, до яких він близький, на даний момент неправильно. У американців занадто багато своїх проблем, щоб займатися якимось навіть одним політичним проектом у такій далекій країні, як Україна.

Олексій Гарань, політолог, професор кафедри політології Києво-Могилянської Академії

Ідея Антикорупційного форуму правильна. Але я не вважаю, що буде правильно зводити все до одного Саакашвілі, що він один може створити і очолити цей рух.

На форумі було дуже багато громадських активістів, енергійних людей, які теж говорили про необхідність такого руху. Тому я не відділяв би окремо Саакашвілі. Є потенціал у суспільстві, є багато громадських активістів, які займаються цією проблематикою. Такий рух може бути, але ми повинні дивитися, як це далі буде впроваджуватися в життя.

Зараз головне, щоб ця ідея набула практичного значення, а не була втоплена в піар-заявах

Чи можна буде на його базі будувати нову політичну силу – не знаю. Зараз до цього приєдналося багато різних політичних сил, представники громадянського суспільства, в тому числі, нові, перспективні, такі, як Сила людей, Демальянс, це нардепи від БПП Сергій Лещенко, Світлана Заліщук. Ми повинні робити більше наголосу на цих активістах.

Мені здається, зараз не потрібно перестрибувати через етапи, а якщо задекларована ідея створювати широкий громадський рух, нумо – вперед. Зараз головне, щоб ця ідея набула практичного значення, а не була втоплена в піар-заявах. Головне – це практичне наповнення. Можливості для цього є. І вони є саме тому, що там дуже багато людей, саме громадянських активістів, які довели, що вони можуть робити практичні справи.

Володимир Фесенко, Центр прикладних політичних досліджень Пента

Хоча мова йде поки про позапартійний або громадський рух, читайте між рядків, по Фрейду. Це платформа для самостійної політичної діяльності, в цьому немає жодгих сумнівів. Ще в середині року я цю ідею сприймав зі скепсисом – там більше команда працювала. Зараз, схоже, пана Міххеіла переконали в необхідності власного політичного проекту, вже не тільки команда, але і спонсори проекту. І сам Саакашвілі після того, як його позбавили громадянства, для себе теж зробив висновок, що подальша його політична кар'єра і доля вже буде пов'язана з Україною. І королівство побільше, ніж Грузія, є, де розвернутися.

Але не думаю, що для Саакашвілі все буде так гладко і переможно. Проте, судячи з усього, в майбутньому році у нас з'явиться новий політичний проект, який дещо перелутає карти всім нинішнім гравцям. Політичний проект Саакашвілі може відібрати голоси у найрізноманітніших гравців. Перш за все, на полі проєвропейських партій. Але він буде відбирати голоси частково і у блоку Петра Порошенка, у Самопомочі, у Батьківщини. Питання – у кого більше? І як буде реагувати на нього президент Петро Порошенко. Адже підвищена конфліктна активність Саакашвілі може стати викликом для президента в наступному році. Але з урахуванням цієї бурхливої суспільно-політичної діяльності велика ймовірність, що Саакашвілі піде з поста губернатора і зосередиться на цій публічній партійно-політичній діяльності.

Саакашвілі не вдасться контролювати. Він виходить з-під контролю Порошенка, і рано чи пізно вийде з-під контролю інших. Він буде діяти у власних інтересах, і нова хаотична хвиля в українській політиці вже у майбутньому році буде пов'язана з його ім'ям

Питання, хто б міг стати соратником Саакашвілі, поки відкрите. Ядро є – це люди з його грузинської команди. Деякі на державних постах можуть бути інструментами його впливу на ті чи інші державні структури, зокрема антикорупційні. Наприклад, перший заступник голови Національного антикорупційного бюро, Гізо Углава, це людина з команди Саакашвілі. Плюс – [прокурор Одеської області Давид] Сакварелідзе. Тому є люди, які не будуть брати участь, поки будуть на держпостах, у партійній діяльності. Є ті, хто зараз з ним в Одесі працює, той самий Саша Боровик, деякі люди, які близькі до цього клубу грузинських реформ. Питання – хто ще приєднається з відомих?

Думаю, зараз у рамках цих антикорупційних форумів проходить своєрідний кастинг – хто стане політичними менеджерами цього проекту, хто ним буде займатися. Поки що відповіді на це питання немає. Кастинг відкрито. На мою думку, він триватиме близько півроку. До команди будуть приєднуватися ті, хто визнає беззаперечне лідерство Саакашвілі, плюс, кого оберуть спонсори. За чутками, це вже не тільки проект Саакашвілі, це проект [бізнесмена, мільярдера Костянтина] Григоришина. Тому сам Міхеіл буде когось підбирати і оцінювати, хто з ним може співпрацювати на других ролях, у ролі політичних менеджерів. І цим буде займатися Григоришин. Він буде активно впроваджувати своїх людей у керівництво цього проекту. Тобто, вибудовувати таку організаційно-партійну конструкцію навколо Саакашвілі.

Я думаю, що Григоришин не розуміє однієї простої речі, якої, може, і не зрозумів Порошенко. Саакашвілі не вдасться контролювати. Він виходить з-під контролю Порошенка, і рано чи пізно вийде з-під контролю інших. Він буде діяти у власних інтересах, і нова хаотична хвиля в українській політиці вже в майбутньому році буде пов'язана з його ім'ям.

Нинішня його антикорупційна діяльність – це галас, це ідеологічна діяльність, це така квазі ідеологія, не більше. Він ніби показує, що "я рішучий борець з корупцією, я це зможу зробити, вони не можуть, а я це зможу". Бренд вже вибраний, тому на цьому майданчику він зараз буде в найближчі півроку, а, може, і більше, тупцюватися.

Саакашвілі пропонує себе не як реформатора, а як борця з корупцією. А це означає, що ставка робиться на руйнування. Тому що будь-яка боротьба – це руйнування. Він пропонує себе як руйнівника, тому що в наших умовах боротьба з корупцією – це евфемізм. По суті, мова йде про руйнування політичної системи. Це велика небезпека. Боротьбою з корупцією повинні системно займатися відповідні держінститути. А публічні політики, які починають нею займатися, в багатьох випадках стають диктаторами. Найбільш наочний приклад поруч з нами – [президент Білорусі Олександр] Лукашенко. У Грузії щось подібне сталося з самим Саакашвілі. У чому причина його поразки? Після першої хвилі реформ, які були найбільш вдалими, він став будувати режим особистої влади.

Мене насторожує, що є великий антикорупційний шум, і шуму багато, а результатів немає. До речі, майже немає результатів у Саакашвілі в Одесі. Це теж може серйозно обмежити його успіх – що, крім галасу йому поки нічого пред'явити. Настрій такий – "всі вони злодії".

Вже зараз Саакашвілі "мочать", і по мірі розгортання його політичної діяльності "мочилово" на його адресу тільки посилиться. Наприклад, з боку медіа [олігарха Ігоря] Коломойського. Але, думаю, не тільки його – на хвіст Саакашвілі наступить багатьом, від [лідера партії Самопоміч, мера Львова Андрія] Садового до Юлії Тимошенко.

Другий момент – забалакування теми боротьби з корупцією. Я думаю, замість боротьби в наступному році ми все-таки побачимо її посилення.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: