Відкладений Рейх. Ультраправі ледь не взяли владу в Австрії

1 коментувати
Харизматичний Норберт Хофер - особа австрійської правої Партії свободи.
Фото: neweurope.eu

Харизматичний Норберт Хофер - особа австрійської правої Партії свободи.

Норберту Хоферу до президентства не вистачило всього піввідсотка голосів

Австрія – парламентська республіка, вся реальна влада в ній належить прем'єр-міністру, який визначається за підсумками парламентських виборів. Президент – фігура церемоніальна, «англійська королева». Він покликаний служити моральним і етичним орієнтиром для жителів країни, бути максимально аполітичним, представляти інтереси всіх громадян Австрії в світі, бути свого роду символом держави – зразок герба та гімну.

Відсутність у президента реальної влади завжди накладала відбиток і на процедуру його обрання: кампанії,зазвичай, були тихими, нецікавими, «без м'яса». Для навколишнього світу вони проходили непомітно. Але не цього разу, коли світ буквально затамував подих.

Справа в тому, що шанси зайняти пост глави держави вперше отримав кандидат від вкрай правої Партії свободи Норберт Хофер, що працює віце-спікером парламенту. Ця організація була заснована незабаром після завершення Другої Світової війни явними і прихованими прихильниками тільки-но відсторонених від влади нацистів. Вони підправили платформу ПС так, щоб вона не суперечила рішенням Нюрнберзького трибуналу, але основний посил залишився, загалом, колишнім: «Австрія – для австрійців». Десятиліттями ця організація животіла маргіналами, за неї голосували лише місцеві божевільні.

Багато чого стало мінятися в кінці 1990-х, коли лідерство в ПС перейшло до Йорга Хайдера – харизматичного та молодого (на той момент) політика, який позбавився від найбільш одіозних елементів усередині ПС, провів у ній ребрендинг, «облагородив» партійну платформу і почав швидко набирати прихильників. Коли в 2000 році ПС перемогла на парламентських виборах, для багатьох це стало шоком: заможна, стабільна, мила і прекрасна Австрія проголосувала за ідейних спадкоємців нацистів! Так не може бути!

Європейський союз і багато країн світу (Ізраїль, наприклад) ввели проти Відня дипломатичні санкції, відкликали своїх послів і країну піддали остракізму, вимагаючи негайно вивести ПС з органів влади. Хайдер був змушений піти у відставку, а ПС – відмовитися від ідеї формування уряду. Однак санкції довго не протрималися, а ПС, переживши внутрішню кризу, зайняла вже не маргінальне, а цілком респектабельне місце на правому фланзі австрійської політики. Її представники час від часу вигравали вибори різних рівнів, але в національний уряд не йшли, тому всі про них забули.

У Європи косяком пішли важливіші проблеми: грецька фінансова криза, «Арабська весна», сирійська війна, натовпи біженців, російська агресія та інше, про австрійців і несподіваний крен вправо всі забули. Та й сама ПС весь цей час посилено працювала над власним іміджем. Її лідери воліли називати себе «правоцентристами», а не «вкрай правими», всі згадки про антисемітизм було викреслено й забуто, негативне ставлення до євреїв змінилося на протилежне: ПС оголосила себе захисником європейського єврейства перед зростаючою загрозою з боку антисемітів-мусульман. Все це призвело до легалізації ідей і пропозицій ПС в умах і свідомості звичайних австрійців. Голосування за них перестало бути прерогативою жменьки пенсіонерів, які сумували за Рейхом, і скінхедів, які мріють про нього.


Фото: scmp.com

Проблема з мігрантами, Грецією та Росією відвернула європейську громадськість від легалізації ідей та пропозицій Партії Свободи в умах і свідомості звичайних австрійців. На фото мігранти рухаються у бік Відня. Фото: scmp.com


Новим, «усміхненим обличчям Партії Свободи став Норберт Хофер – людина надзвичайно приваблива та харизматична, завжди оптимістично налаштована, весела і небезталанний, при цьому «володіє очима оленяти». На перший погляд, дуже симпатична особистість з ідеальними для політика якостями. Проте місцева преса негайно охрестила висхідну зірку ПС «вовком в овечій шкурі» і навіть «зведеною бомбою на годинниковому механізмі». Судячи з усього, для того є певні підстави.

За словами самого Хофера, його партія зовсім не ультраправа, оскільки сповідує погляди «лівіше, ніж у американської Демократичної партії». При цьому він підкреслює, що Австрії пощастило, що в політику не прийшли «відморозки» зразок грецького «Золотого світанку» (ці хлопці і правда відкриті нацисти).

Хофер за кожної можливості відкрито відхрещується від старих нацистських витоків своєї партії, підкреслюючи, що не поділяє ніяких поглядів Рейху. Однак при цьому у всій його поведінці містяться численні натяки на те, що в дійсності справа виглядає трохи інакше. Багато з цих «таємних сигналів» людина ззовні і не помітить, однак в Австрії та Німеччині всі прекрасно розуміють, що до чого.

Наприклад, в 2011 році Хофер, переписуючи партійну платформу, вніс в неї згадку про «прихильність цінностям німецького народу і культурної спільності». Для позначення цього поняття він використовував слово Volksgemeinschaft, яке широко використовувалося у нацистській пропаганді для позначення єдності німецькомовних народів в рамках Рейху (тобто «імперії»). Не «російський світ», але щось з цієї серії. Співгромадяни все зрозуміли.

У тому ж році він розкритикував відхід ПС від радикально націоналістичних принципів, заявивши, що «дивно, коли люди відкидають власні принципи». У своїх публічних виступах він кілька разів відмовлявся прямо відкинути ідею об'єднання з Німеччиною, заявляючи буквально наступне: «Для мене Австрія – це країна. Але я не буду засуджувати тих, хто думає інакше». Відомо, до речі, що він був членом правого студентського товариства, у статуті якого сказано, що «Історія не приймає вигадки під назвою Австрійська держава». Пангерманізм, до речі, – це ще один привіт з 1940-х.

Про погляди кандидата від ПС свідчать і такі дрібниці: він відкрито захоплюється творчістю скульптора і художника Одіна Вайзингера, який у своїх творах звеличував нацистську естетику, а у своїх виступах говорив, що в 1945 році Німеччина і Австрія були не звільнені, а «окуповані».


Граница между Тиролем, Австрия и Южным Тиролем, Италия. Фото: neweurope.eu

Межа між Тіролем, Австрія і Південним Тіролем, Італія. Хофер пропонує роздати південним тірольцям австрійські паспорти. Фото: neweurope.eu


Більш того, Хофер не проти здійснити повзучу анексію Південного Тіролю – італійської провінції, яка на початку минулого століття була частиною Австро-угорської імперії. Більшість населення там досі розмовляє німецькою і не повністю асоціює себе з Італією – Австрія їм набагато ближча в культурному та мовному відношенні. Для здійснення свого задуму Хофер пропонує спочатку роздати тірольцям австрійські паспорти, а потім провести референдум. Подібні ідеї дуже дратують італійців, які приблизно собі уявляють, якими будуть наслідки такого голосування.

Список вкрай неоднозначних висловлювань, вчинків і переваг Хофера можна і продовжити, але, в цілому, і так все ясно. Про сьогодення він виражається ще ясніше, пропонуючи заборонити в'їзд в країну біженців з ісламських країн, а вже прибулих по можливості видавлювати з країни, не надаючи їм притулку. Крім того, ПС взагалі і в Хофер зокрема дотримуються дуже скептичних поглядів щодо єдиної Європи, шенгенської зони і єдиної валюти. Їх прихід до влади майже неминуче означав би перегляд ступеню участі Австрії у загальноєвропейських інституціях.

Не дивно, що весь світ стежив за ходом президентської виборчої кампанії в Австрії з почуттям наростаючого жаху. Справа йшла до того, що вперше в благополучній західноєвропейській країні главою держави могла стати людина, яка прямо і відкрито відмовляється назвати себе антифашистом. Неприємних асоціацій додавала і та обставина, що Адольф Гітлер був земляком Норберта Хофера, який також народився і виріс серед Альп, а пізніше реалізував загальну для них мрію про об'єднання Volksgemeinschaft.

Перші екзит-поли віддавали перемогу саме кандидату від ПС – він лідирував з майже чотирма відсотками голосів. Ситуацію врятувало те, що в Австрії приблизно 15 відсотків виборців традиційно голосують поштою, тому всі з завмиранням серця чекали підсумків підрахунку «поштових» бюлетенів. До загального полегшення, суперник Хофера – «зелений» Олександр ван дер Беллен – переміг.

Радість «прогресивного людства», однак, була з гірким присмаком: Хофер поступився опоненту менше, ніж на піввідсотка голосів – розрив між ними становив лише 0,4 відсотка. Фактично це означає, що половина жителів Австрії не бачить жодних проблем у тому, щоб така людина, як кандидат від ПС став для країни моральним авторитетом, який представляє її на міжнародній арені.

Зараз Австрія пройшла в міліметрі від можливої прірви. Але попереду ще багато виборів, включаючи парламентські. Враховуючи повільне, але стабільне зростання популярності Партії свободи, майже з упевненістю можна сказати, що вона буде перемагати, причому з зростаючим рахунком. І це дуже недобре. Як для Австрії, так і для всієї Європи, де ультраправі настрої стають все більш і більш популярними.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: