Від паспорта до відкриття компанії: що зможуть отримувати українці від влади, не відходячи від комп’ютера

0 коментувати
В червні 2014 року Україна увійшла до групи країн із високим індексом розвитку електронного врядування за міжнародною оцінкою ООН

В червні 2014 року Україна увійшла до групи країн із високим індексом розвитку електронного врядування за міжнародною оцінкою ООН

Онлайн-реєстрація бізнесу вже стала реальністю, скоро про відкриття ресторану чи виробництва державу можна буде просто «повідомити». Що ще отримуватимуть українці від влади в режимі онлайн та як це допоможе в боротьбі з корупцією

«Ось на цьому планшеті я отримую документ, на ньому ж ставлю підпис. Це електронний документообіг, який доступний більшості держустанов, - демонструючи девайс, розповідає НВ заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків. - До багатьох будівель ОДА вже дотягнули оптичні кабелі інтернету, купили комп’ютери, підключили до мереж, але вони вперто пишуть папери».

Колишній директор представництва Microsoft Україна першим ділом на новій посаді забезпечив будівлю на Банковій високошвидкісним Wi-Fi, а більшість паперової тяганини перевів в електронну форму. Відповідальний за реформи Шимків тепер займається переведенням в онлайн-формат роботи обласних адміністрацій, залученням іноземних інвестицій і обіцяє, що незабаром усі українці отримуватимуть паспорти та свідоцтва про народження без зустрічі з чиновником.

«Замовив в інтернеті – отримав по пошті, це не так складно зробити, повірте», - переконує чиновник.


Систему електронного документообігу Адміністрації президента Шимків презентував в лютому 2015 року

Систему електронного документообігу Адміністрації президента Шимків презентував в лютому 2015 року


Читайте також: Україна повноцінно переходить на систему електронних держзакупівель

За останні два роки в Україні стався бум запуску різноманітних сервісів та послуг в онлайн-режимі. Сьогодні на сайті Мінюсту можна отримати довідку про несудимість, замовити номер автомобіля, встати в чергу на оформлення шлюбу, перевірити власника нерухомості та замовити отримання СМС із повідомленням про час та місце засідання суду. Навіть омріяна «реєстрація бізнесу за один день» почала працювати.

«Так, компанію ви можете зареєструвати, сидячи за комп’ютером, за 24 години. Але готувати піцу з наступного дня – не зможете, бо доведеться збирати всілякі дозволи. Ми вже майже завершили підготовку змін до законів, за якими бізнесмени будуть не просити ліцензії у чиновників, а просто повідомляти про початок бізнесу», - розповідає НВ заступник міністра юстиції Гія Гецадзе.

В Агенції з електронного врядування кажуть, що розробили детальний план переведення в інтернет понад 80 послуг до 2020 року: від отримання ліцензії на продаж тютюну та алкоголю до отримання дозволу на будівництво та документів про продаж/купівлю майна.

«Попри всі технології, українська бюрократична система не змінилася. Для запуску кожної онлайн-послуги нам доводиться звертатися до міністерств, чекати їх погодження. Є міністерства-лідери, а є такі, кого доводиться переконувати по кілька місяців», - каже голова Держагентства з питань електронного урядування Олександр Риженко.

Лідером з переходу в онлайн-формат стало Міністерство економіки. Під керівництвом колишнього міністра Айвараса Абромавічуса у відомстві запустили систему держзакупівель ProZorro, разом із Мінфіном протягнули через Верховну раду закон Про відкритість використання публічних коштів, завдяки якому на сайті E-data тепер можна слідкувати за рухом коштів на єдиному казначейському рахунку. Наразі свої бюджети відкрили 24 органи місцевого самоврядування, до кінця 2016 року таких має бути не менше ста. Обидві згадані ініціативи запустили волонтери без використання державних коштів.

У той же час, за словами Яніки Меріло, Мінфін до сих пір не може показати сайт відкритого бюджету, на створення якого чиновники взяли майже 200 млн грн.

Найбільш активними «саботажниками» оприлюднення бюджетів виявилися державні компанії. Експерти стверджують, що жодна з них за півроку дії закону про відкриття бюджетів нічого не опублікувала.

«Їм простіше заплатити максимальний штраф у 850 гривень, аніж публікувати бюджет компанії в 10-12 мільярдів. Ми пропонуємо, щоб штрафи нараховували від обігу коштів. От як один раз заплатять штраф у 100 мільйонів від обороту в 10 мільярдів – тоді процес піде швидше», - вважає голова центру Ейдос та експерт Реанімаційного пакету реформ Віктор Таран.

Активісти завершують підготовку документу, за яким держкомпанії примусять публікувати не лише витрати, а й надходження. До того ж, вносити інформацію чиновники будуть не в дві-три різні бази, як зараз, а в єдину зведену.

Потреба в зборі державних послуг на одному сайті виникла, коли кількість баз даних та сервісів перевалила за 260. Кожне міністерство створює власну базу даних, що заплутує користувачів.

«Мені як громадянці байдуже, хто видаватиме мені номер автомобіля чи свідоцтво про народження дитини – міська рада, Держреєстр чи Мінюст. Я хочу замовити та отримати потрібну послугу на одному сайті, а не шукати для отримання кожного документу окремий ресурс», - каже директор IT департаменту Мінекономіки Леся Чміль.


В травні цього року система ProZorro отримала міжнародну нагороду, як найкращій продукт з державних закупівель, обійшовши конкурентів з Великої Британії та США

В травні цього року система ProZorro отримала міжнародну нагороду, як найкращій продукт з державних закупівель, обійшовши конкурентів з Великої Британії та США


Читайте за темою: Гройсман передав закон про електронне декларування на підпис Порошенку

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій переконує, що депутати готові приймати необхідні закони, а тісна співпраця з урядом дає унікальний шанс «переформатувати» країну за короткий час.

«Інновації роблять революцію в стосунках громадянина з державою та боротьбою з корупцією. Всі ці електронні сервіси висвітлюють наче рентгеном всі державні процеси. Впевнений, що 226 голосів за потрібні закони будуть», - переконував сьогодні спікер учасників форуму Майбутнє електронного врядування в Україні.

В кулуарах Шимків пояснював, що повільний перехід в електронний формат в регіонах та окремих міністерствах залежить від керівників. «Наразі це добра воля кожного відомства, давайте кожного «старовіра», який не хоче модернізуватися та відмовляти від паперів – відключимо від Фейсбуку та Гугла, от побачите, як швидко вони почнуть користуватися онлайн-сервісами», - жартував високопосадовець.

Насамкінець Шимків пообіцяв перевести в електронний формат і власного шефа, президента: «Якщо будуть прийняті зміни в Конституцію – запевняю, президент зі своїм електронним підписом не забариться», - сказав він.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: