Пуститися берега. В Україні за останні два роки різко зросла злочинність

Пуститися берега. В Україні за останні два роки різко зросла злочинність
В Україні за останні два роки різко — в півтора-два рази — зросла кількість вбивств, грабежів, квартирних крадіжок та викрадень автомобілів. Поява цього валу злочинності спровокована зубожінням населення, війною на сході, а також тривалою реформою правоохоронних органів

Грудневим вечором 2015‑го народний депутат Ірина Суслова зайшла в свою київську квартиру і ахнула: в кімнатах все перевернуто догори дном, речі розкидані, вікно відчинене навстіж. "Квартиру пограбували",— зрозуміла депутат.

“Я була декілька днів у відрядженні, а коли повернулася, побачила ось це. Через 20 хвилин приїхала поліція, зняли відбитки",— розповідає вона. Але знайти злочинців правоохоронці поки так і не змогли, хоча минуло вже кілька тижнів.

Квартирні крадіжки, викрадення автомобілів — для столиці і великих українських міст подібні злочини вже стали звичними.

За даними Генпрокуратури (ГПУ), за останні два роки кількість серйозних правопорушень збільшилася в півтора-два рази. Так, у 2013 році в Україні ГПУ зафіксувала 13 тис. особливо тяжких злочинів, а в 2015-му — вже 21,5 тис. Різко зросла кількість квартирних крадіжок, викрадень автомобілів, умисних вбивств та викрадень людей.

Зростання злочинності особливо хвилює експертів через те, що в статистиці за 2015‑й, на відміну від даних за 2013 рік, не враховані окуповані території — Крим і значна частина Донецької та Луганської областей.

Розгул, з якими країна зіткнулася в останні два роки, на думку аналітиків, спровокував цілий комплекс факторів. Серед ключових — загальне зубожіння населення, наплив переселенців з Донбасу, неефективна робота реформованого МВС, а також низька мотивація співробітників.

Все це змушує Сергія Дерябіна, підполковника міліції у відставці, вважати, що сучасна криміногенна ситуація в країні нагадує 1990‑ті: закон втратив силу, і люди перестали боятися відповідальності за скоєне.

 

Грабують всіх

Щоб відчути рівень злочинності, необов'язково виходити з дому — достатньо відкрити Фейсбук: кожен день у соцмережі українці пишуть про те, що у них вкрали машину, пограбували квартиру чи просто забрали гроші на вулиці. Зазвичай такі пости набирають десятки і сотні коментарів, в яких співрозмовники говорять про те, що правопорушень останнім часом стало помітно більше. Люди перестали відчувати себе в безпеці навіть у звичних умовах.

Киянин Костянтин Несен чотири роки поспіль паркував своє авто Ford Fusion під вікнами квартири. Думав, що небезпеки немає — адже в автомобілі встановлена сигналізація. Тому спокійно залишав в ньому речі — наприклад, фототехніку.

Але осіннім ранком 2015 року киянин виявив, що в його машині розбите заднє скло, а з салону зникли всі фотоприлади.

Він звернувся в міліцію. З моменту крадіжки пройшло вже майже 2,5 місяці, але ніяких звісток від правоохоронців не було, завершує свою сумну розповідь киянин.

Автомобілі та все що з ними пов'язане,— у фаворі у злочинців. За 2015 рік в ГПУ зафіксували майже 11 тис. випадків крадіжок з салонів машин. У 2013‑му постраждалих від такого виду крадіжок було на 1 тис. осіб менше. Ще помітніше зросло за два постмайданних роки число автоугонів — з 3,8 тис. до 6,9 тис. випадків.

Але не тільки машини і їх вміст тягнуть злодіїв.

У Федора Луценка в Голосіївському районі столиці нещодавно пограбували квартиру. На двері зламали замок, кімнати перевернули догори дном, забрали цінності та гроші. “Чому пограбували саме нас — досі незрозуміло. Ми зовсім не багаті, звичайні люди. Значить, обчищають всіх підряд",— говорить Луценко. І додає, що його родичі, що живуть в новобудовах столичного передмістя Бучі, розповідали: за останній тиждень в їх будинках було десять крадіжок.

Подібний різновид злочинів — хіт сезону серед серйозних правопорушень. Згідно з даними ГПУ, в 2013 році зафіксовано 17 тис. квартирних крадіжок, а тепер їх число дійшло майже до 22 тис.

У країні ще й стали частіше вбивати. Статистика ГПУ виглядає страхітливо: число умисних вбивств за останні кілька років зросло з 5,9 тис. до 8,2 тис. Збільшилася і кількість випадків викрадень людей.

А ось журналіст Марк Діденко став жертвою вуличних грабіжників. В Боярці під Києвом він зустрів трьох молодиків, які представилися Правим сектором та які відібрали у нього гроші і телефон. "Після пограбування я пішов у міліцію, де мені сказали, що таке відбувається часто-густо",— нарікає Діденко.

Дані МВС говорять про те, що пограбування "популярні" не тільки в київських передмістях, але і в самій столиці: за два роки їх кількість зросла з 2,7 тис. до 4,2 тис.

Київ взагалі став не найкомфортнішим середовищем існування.

У 2015‑му представники МВС зафіксували тут стрибкоподібний приріст числа серйозних правопорушень - в головному українському місті їх загальне число дійшло до 64 тис., що на 20 тис. більше, ніж двома роками раніше. Найбільш криміногенними районами Києва, за статистикою правоохоронців, стали Дніпровський, Деснянський та Оболонський. А найбільш безпечними виявився центр — Подільський та Печерський райони.

Кримінальна вольниця стала однією з головних болей для Хатії Деканоїдзе, голови новоствореної Національної поліції. Вона підтвердила, що злочинність зросла, і зажадала від підлеглих у місячний термін довести, що люди у формі готові протистояти цьому кримінальному дев'ятому валу.

Стурбованість і жорсткість Деканоїдзе зрозумілі: у країні не тільки погіршується криміногенна обстановка, але і падає рівень розкриття злочинів. За інформацією Генпрокуратури, лише п'ята частина квартирних крадіжок доходить до суду. А з 21,5 тис. випадків особливо тяжких злочинів, скоєних у минулому році, тільки 3,5 тис. слідчі відпрацювали повністю і передали в руки вітчизняної Феміди. Два роки тому на 14 тис. зафіксованих серйозних кримінальних злочинів довелося 4 тис. справ, що надіслали до суду.

 

Причини та наслідки

Антон Геращенко, народний депутат і радник міністра МВС Арсена Авакова, не схильний драматизувати ситуацію. Він пояснює високий приріст числа злочинів тим, що в міліції-поліції тепер реєструють усі правопорушення. Мовляв, це принципова позиція міністерства — не ігнорувати нічого. “Раніше було так: побили студента в СІЗО — списали на хуліганство. Зараз такого немає,— запевняє Геращенко.— Тепер все ретельно фіксується".

Депутат говорить про занадто велике завантаження слідчих, яка впливає як на розкриття, так і на зростання числа правопорушень. Іноді на одного з працівників МВС доводиться до сотні справ. А все тому, що закон змушує навіть дрібні правопорушення розслідувати за тією ж допитливою процедурою, що і повноцінні злочини. “Вкрали у когось курочку — потрібно писати цілі томи,— говорить Геращенко.— Це, звичайно, відволікає від великих справ".

Тому зараз, за його словами, в міністерстві розроблений закон, який дає можливість розслідувати дрібні правопорушення за спрощеною процедурою. "Лишилося його тільки взяти",— додає він.

Але навіть колеги Геращенко не готові списати помітне зростання числа злочинів виключно на тонкощі їх фіксації. Віталій Купрін, депутат і представник парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронних органів, бачить причину насамперед у зубожінні населення.

Чим більше безробітних і нижчі доходи населення, тим легше люди йдуть на правопорушення, вважає депутат.

Нинішнє зростання злочинності дійсно збігається зі збільшенням частки безробітних — з 7,7% у 2013 році до 10% в цьому році, а також з падінням середньої зарплати по країні з $450 до $170.

 

Україна в цьому сенсі не унікальна — в сучасній історії достатньо прикладів, коли погіршення економічної ситуації йшло поруч з вибухом злочинності. Так відбувалося, наприклад, в Японії у 1950-70 роках — тривала економічна депресія призвела до стрибка пограбувань фінансових установ і збільшення числа соціопатичних злочинів.

Свою лепту в тривожні тенденції криміногенної статистики в Україні вносить і війна. За словами експертів, військові дії на сході призвели до розквіту кримінальних банд.

Крім того, за статистикою ГПУ, в країні за два роки вдвічі збільшилась кількість вбивств, скоєних з вогнепальної зброї,— з 761 випадку до 1,5 тис.

Підполковник у відставці Дерябін пояснює ці дані зниженням порогу застосування зброї. “Якщо в інший час він [озброєний злочинець] просто загрожував би, то зараз — стріляє. Поріг застосування зброї дуже сильно впав через війну в Донбасі",— говорить він.

Війна принесла з собою ще одну проблему. Про неї згадує нардеп Суслова — це зростання числа внутрішніх переміщених осіб, Не варто говорити про те, що всі вони схильні до злочинних способів заробляння собі на життя, хоча, безумовно, їм живеться важче інших груп населення. Але завдяки їм чисельність населення в деяких регіонах, насамперед у Києві та області, помітно зросла. А значить, зросла і ймовірність правопорушень.

Сергій Гіда, координатор Всеукраїнської детективної мережі, говорить ще про одну причину, чому в країні почастішали крадіжки, грабежі та інше: низька якість роботи правоохоронців. Злочинці, мовляв, легше йдуть на справу, адже вони впевнені, що вірогідність потрапити в руки закону зараз нижче.

При цьому мотивація співробітників МВС залишається низькою, як і їхні зарплати — від 2 тис. грн на місяць. "А рівень корупції у відомстві як і раніше високий",— говорить на умовах анонімності один з колишніх співробітників міністерства.

 

Теорія розбитого вікна

Світова практика показує, що масову злочинність можна приборкати лише системною роботою. Такою, яку проводив у 1990‑х мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані. З його подачі місцева поліція зайняла жорстку позицію по відношенню до дрібних правопорушників: заарештовували кожного, хто пиячив і бешкетував у громадських місцях, стрибав через турнікети в метро, хуліганив. У результаті рівень злочинності різко впав, а мер Джуліані після пояснив: "Дрібні і незначні, на перший погляд, проступки служили сигналом для здійснення тяжких злочинів".

В Україні, схоже, також думають про системний підхід, але власний. Один з кроків — фіксація всіх порушень та активна присутність на вулицях нової патрульної поліції.

Але це не все. Правозахисник Євген Захаров розповідає про те, що МВС почало впроваджувати так звану кущову систему. По ній всі галузі діляться на "кущі" — кожен входить до п'яти районних відділів. З них один оснащується по максимуму — для роботи по тяжким і особливо тяжким злочинам. Таким чином, пояснює Захаров, відбудеться розподіл зусиль: незначні випадки розслідують на місцях, а серйозні передають краще оснащеним і більш професійним кадрам.

З 1 лютого саме така система почала функціонувати в Київській, Львівській та Харківській областях.

Народний депутат Мустафа Найєм, який курирував відкриття патрульних служб у декількох регіонах країни, оголосив про старт програми спеціальної підготовки майбутніх керівників структурних і територіальних підрозділів.

 


ЖЕРТВА ГРАБИТЕЛЕЙ: У журналиста Марка Диденко примерно на этом месте уличные грабители отобрали деньги и телефон

ЖЕРТВА ГРАБІЖНИКІВ: У журналіста Марка Діденка приблизно на цьому місці вуличні грабіжники відібрали гроші та телефон


 

Завдання проекту — навчити нових керівників середньої і вищої ланки, дати їм знання в області управління персоналом, кризового менеджменту, а також управління змінами, зовнішніми комунікаціями та репутацією. Це, за словами Найєма, стане ще одним кроком МВС від колишньої каральної системи до сервісної. Так, мовляв, зросте довіра до правоохоронців і покращиться ситуація із злочинністю.

Ще про один експеримент, покликаний знизити рівень криміногенності, НВ розповіли в Національній поліції. У Києві створять систему відеоспостереження для швидкого реагування на дорожню обстановку та вирішення питань безпеки. А також змінять оцінку ефективності роботи поліції, поклавши в її основу ряд факторів: обґрунтованість, законність, швидкість і невідворотність кримінального переслідування, а також стан профілактичної роботи та рівень суспільної довіри до поліції.

Крім того, правоохоронці хочуть посилити відповідальність за вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів — для цього у Верховній раді розробили ряд законопроектів.

Але експерти прогнозують, що швидких результатів від цієї діяльності чекати не варто — "новій машині", як висловився Дерябін, ще треба розкрутитися. І якщо реформи підуть успішно, до середини року можна буде очікувати деякого падіння рівня злочинності.

Однак викорінити кримінал силами однієї лише поліції неможливо. Успішну економіку, а разом з нею і нові робочі місця не побудують навіть найкрутіші копи.

 

Матеріал опубліковано в НВ №4 від 5 лютого 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: