У своєму розумі, але не в своєму тілі. Четверо трансгендерів розповідають, як це – бути людиною "не тієї" статі

4 липня 2016, 19:30
Чим є операція з корекції статі, чи можна народити дитину, якщо ти трансгендер і чим загрожує гормональна терапія

Завдяки масовій культурі, залишкам радянського мислення і стереотипам багато хто сприймає трансгендерність як щось таке, що є десь на Заході, але не у нас. Не всі до кінця розуміють різницю між орієнтацією та гендером, трансгендерами і трансвеститами (останні швидше грають ролі, переодягаючись на публіку). Хтось продовжує вважати, що це мода, хтось – що психіатричне відхилення, що трансгендерність, як і орієнтація, може бути набутою.

Відео дня

У реальності все інакше. Трансгендерні люди – ті, хто народився не в своєму тілі, є і в Україні. Їх досить багато. І не всі готові до операцій – багатьом достатньо просто самоідентифікації і відповідного зовнішнього вигляду. Однак для того, щоб мати право офіційно називатися іншим ім'ям – отримати новий паспорт, в нашій країні таким людям потрібно пройти всі кола пекла. Наприклад, пролежати в стаціонарі психіатрії. Або піти на стерилізацію, після чого не можна мати дітей.

Дві трансгендерних жінки і двоє трансгендерних чоловіків розповіли НВ про сім'ї і дітей, про стосунки на роботі, насильство і дискримінацію, про операції з корекції статі, будні у психіатричному відділенні, побічний вплив гормональної терапії і про те, як на цей процес реагує тіло.

Андріана Дороніна, 26 років

Усвідомлення

Мої рідні називають мене Анею. Я родом з маленького міста Красноперекопська. Це Крим, на перешийку, де чумаки добували сіль. В основного населення там життя приречене: стандарти, школа, виш. Вступають до того, який найближчий, це, можливо, в Сімферополі. І робота на содовому заводі. Багато людей вже знають свою історію. Я з дитинства не розуміла, що там роблю.

Казали: "Чому ти, як баба, чому ти так поводишся?" А я не розумію, що відповісти

З дитинства розуміла, що дружу з дівчатками. Мені були не цікаві ці танчики, або коли у козаків грали у дворі. Моїй подрузі мама з-за кордону привезла сумочку. І я пам'ятаю це шалене бажання мати таку саму. Я взагалі не розуміла різниці між нами до школи.

У школі було жорстко, тому що у мене великі губи, свої. Це тільки в Києві почали мене запитувати про мою зовнішність. Хоча в моєму місті навіть, напевно, досі немає такого поняття, як ботокс і силікон. Дражнили, говорили, що великі губи. Зараз би я на це не звертала уваги, бо це краса, а тоді мене чіпляло сильно. Казали: "Чому ти, як баба, чому ти так поводишся?" А я не розумію, що відповісти. Так починала шукати себе. Розбиралася, раптом я гей.

Я спілкуюся з геями, їм подобається те, що вони хлопці, що вони люблять чоловіків, і вони чоловіки. Мені це не подобається. Я перебирала пазли і не могла зрозуміти, що зі мною відбувається. Психологи у нас там [в Красноперекопську] були нікудишні.

У 2012 році я потрапила на проект Маша і моделі, на телеканалі ТЕТ. Йшла туди за компанію. Думала, вони пройдуть, а я – так, за компанію з друзями. Анкету заповнила "наобум". І тут мені телефонують, кажуть: "Ви пройшли", тому що зріст високий, комплекція. Але на той час я ще була Андрієм. Подолала свої страхи, тому що важко на камеру показувати себе, хоч і в іншій оболонці. Всі приписували мене до андрогінів, адже треба до якогось формату прирівняти. На тому шоу я перемогла.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Трансформація

Вже в Україні почала спілкуватися з лікарями. Йдеш до сексопатолога, потім до психолога, ендокринолога, і тоді ставлять на облік до Василя Храпача – він один з провідних лікарів зі зміни статі. Я почала вже більш свідомо і грамотно підходити до цього. Люди залякують, що з роками життя ти погано виглядатимеш.

Одні гормони чого варті. Якщо не хочеш посадити свою печінку, їх потрібно замовляти за кордоном. Пачки гормонів вистачає на 2 місяці. Після операції вистачає на півроку, тобто збільшується термін між прийомами. У нас же гормони коштують до 500-1000 грн, їх вистачає на порядок довше. Але я не впевнена, як вони позначаться потім. Спочатку з тобою може бути все прекрасно. Але через рік-два задишка, особливо потерпають судини. Я не виняток, тому що починала з наших гормонів. І ноги страждають. Я приймаю гормони з осені. У мене колосальні зміни. Тим, хто запитує про гормони, кажу, щоб йшли до лікаря. Гормони у відкритому доступі і це проблема. Я замовляю уколи з Канади. Їх дія менш шкідлива.

Щопівроку здаєш аналізи, близько 2 тис грн ти витрачаєш на те, щоб просто перевіритися. Це психологічно важко. Особливо коли ти в підвішеному стані. І не хлопчик вже, і не дівчинка. Такі люди, пераважно, суїцидники, особливо якщо з якогось маленького села і з такою проблемою.

Всі вважають, що цим можна «заразитися». Це неправда, це з дитинства. Тобто це не можна підхопити, як якийсь вірус

Коли я розмовляла з Наталією Василівною, психологом, вона говорила: «Якщо це питання фінансів – йди далі». Мовляв, люди з'являться, можливості, інвестори, зараз дуже багато програм соціальних, може, твоя історія когось підштовхне. Я не з багатої родини, у мене одна мама. Я працюю з 16-ти років.

Всі думають, що цим можна «заразитися». Неправда, це з дитинства. Це не можна підхопити, як якийсь вірус. Воно або є в тобі, або немає. Ти не зможеш грати іншу людину, це нерозумно, все одно колись провалишся.

Операції та документи

Зовні я себе відчуваю гармонійно, мені подобаються ці процеси, але голос залишає бажати кращого. І, звісно, я хочу полетіти в Японію і зробити операцію на зв'язках. Всі операції дорогі. Не кожному це під силу. Мають бути якісь інвестори, або капітал, або коханці. Бо це, як квартири в Києві. У Москві простіше, там є хороші лікарі, медицина більш розвинена в цьому плані. У Росії 6 тис. дол. коштує операція. Перша операція і вторинна, тобто, вже сам зовнішній вигляд, все в два етапи. Вагаюся між Москвою і Таїландом. Більше схиляюся до Москви через ціни. Лікарі вже підбираються. В Японії дуже дорого. 8 тис. дол.

У нас дуже важкий процес зміни документів. Ти проходиш психіатрів, це може затягнутися. Лікарі бачать, коли в тебе є гроші, чи реально це зробити – наприклад, завтра полетіти. Ставлять штамп, ти береш цю довідку, через кордон з нею. Іноді [лікарі] жорстко спілкуються. Тиснуть психологічно, провокують, дуже багато тестів, жорсткі формулювання запитань.

Живу зі старими документами. Мама в Криму, я її відвідую. Прикордонники спочатку були шоковані. Кажеш їм, що змінюєш стать, і вже більш адекватно реагують. До речі, чомусь на російському кордоні все сприймають простіше. У нас жорсткіше, навіть митниця. Викладаєш речі, наче цілий парад усього, що ти везеш з собою. Запитують про медикаменти, адже возиш з собою гормони.

Я зараз працюю в модельному бізнесі, але це вже другорядне, мені вже це не так цікаво. У мене є інша, офіційна робота. А взагалі – хочу сім'ю, побут. Таким, як я, важко працювати. Переважно, працюють повіями. Рідко хто має нормальну роботу, білу. Більше ніким влаштуватися, нікуди не беруть. Деякі знайомі мені пропонували, постійно відмовляюся. Є в Росії так звані контори, там люди вже заробили собі на груди, наприклад.

Ми з мамою спілкуємося навіть краще, ніж раніше. Ми можемо поговорити про все. Вона прийняла мене і підтримує у всьому. Інші родичі сприйняли трохи важче, але краще здорова людина поруч, ніж її взагалі немає. Хто не хоче спілкуватися – будь ласка, насильно не тримаю.

Стосунки з чоловіками

Що стосується чоловіків – так, у мене є стосунки. Одного разу домовилася зустрітися з подружками. Виходжу в білій сукні, червоні губи, довге біле волосся. І він до мене підходить знайомитися. Коли минуло два місяці, зрозуміла, що треба вже говорити. У нього був шок. Три дні зі мною не спілкувався. Потім сказав, що за ці дні прочитав багато літератури про те, хто він, якщо я йому подобаюся. З ним розмовляв психолог, тому що це складно. Він прийняв мене.

З якогось Донецька, шахтар, все життя пропрацював, а він Маша всередині. Як цій людині жити?

У нас такі стосунки, що взагалі нічого не помічаємо. Звичайна сім'я. Чоловіки більше люблять енергетику. Як вони себе почувають з тобою, це для них важливо, якщо нормальний чоловік.

Вважаю, що іншого виходу немає. Ти у в'язниці свого тіла. Ти або йдеш далі, або ламаєшся. Я думала, що таких людей, як я, дуже мало. Але коли копаєш глибше, вони самі тебе знаходять... Якщо за статистикою, кожен десятий. Я не розумію, як природа так може. Коли з якогось Донецька шахтар все життя пропрацював на цій шахті, а він Маша всередині. Як цій людині жити?

Кирило, 33 роки. Ім'я змінено

Усвідомлення

Півроку тому я зробив дві операції та офіційно змінив документи. Коли років у 8 починаєш розуміти, що люди діляться на дві статі, трішечки замикає. Ти явно відносиш себе до цих, а тобі кажуть, ні, і в голові не вкладається. Все залежить і від батьків. Мені з ними пощастило. У період усвідомлення головне – не збожеволіти. Зараз є інтернет, де можна знайти відповіді на всі питання. За моєї молодості цього не було.

У 17 років я пішов з дому до своїх друзів – групи 17-річних хлопців. Ми жили на квартирі в одного з них, всі працювали, купували загальну їжу, комуна така була. Там я зрозумів, що це не з мозком щось не так, а з тілом. Це дуже допомогло. Ти не божевільний, просто мутант. Хтось народжується з заячою губою, хтось без руки. Я народився ось таким.

Я влаштувався на роботу, вступив на заочку на програміста. Прізвище моє до статі не прив'язане, воно середнього роду. Я ходив у безформній кенгурушці, з короткою стрижкою – особливо нічого компрометуючого. Найскладнішими були три дні в місяць. Вивчився, знімав квартиру з подругою, працював на заводі технічним фахівцем. Зустрічався з однією дівчиною, з іншою п'ять років прозустрічались. Потім думаю: вже тридцятник на носі, а я все ще ношуся в утяжках [грудяхї].

У мене була трійка з половиною (розмір грудей). Це дуже незручно. Можна втягувати груди еластичним бинтом, але він стискає ребра, можна деформувати їх. Є корсети для спини – їх носять після операції, міцні і зручні. Є утяжки, зшиті в США особливим способом – це дуже хороша річ. Цю утяжку можна носити більше 6 годин на день, в ній не можна бігати, співати, плавати, але, коли її одягаєш, твоя трійка перетворюється в нуль. Тепер з цієї причини важко відучити себе горбитись. Це характерна риса трансгендерних чоловіків.

Шість років тому я познайомився зі своєю нинішньою дружиною. Ми з нею з'їхалися, почали разом жити через два місяці після знайомства. Вона знала про мене, я не приховував. Я розумів, що це жінка, з якою я хочу одружитися. Вона з Росії, на той час з цією країною ще були нормальні стосунки. Потім почалося погіршення становища, ми переїхали на свою квартиру. Знайшов офіційну роботу, де тільки шеф бачив мій паспорт. Подумав: квартира є, робота є, наречена – теж. І з розмаху вплутався у всю цю епопею.

Зміна документів і операція

Історія зі зміною документів продовжувалась два з половиною роки. На другій зустрічі у сексолога потрібно було принести викладену своїми словами автобіографію. І ось тут я злякався. Момент опису шкільних років написав разу з десятого, уклавши в три рядки. Дуже не хотілося згадувати – це було огидно.

Момент опису шкільних років написав разу з десятого, уклавши в три рядки. Дуже не хотілося згадувати – це було огидно

Після курсу зустрічей з психологом – місяць у психіатричній лікарні на стаціонарі, у відділенні неврозів, причому, в палаті статі, яка у тебе за паспортом. Там страшно. Душові – практично відкриті. Там палата на 8-10 ліжок, причому, на одному цілком може лежати людина під крапельницею, на іншому – баришня, яка всю ніч читає молитви, на третьому – пацієнт, на якого посеред ночі "падають" щури. В коридорі постійно навертають кола люди з порожніми очима, курять. Загальна кімната, де чотири дивани, два набори шашок, рослини, і вічно хтось сперечається про політику.

[Трансгендерним] дівчатам особливо складно, тому що дівчина в компанії чоловіків – це взагалі недобре. Мені подруга розповідала, що вони зачинялися в туалеті і сиділи там цілий день.

Є хлопці, які йдуть на перехід із суто психологічних причин. Це не гендерна проблема, а, наприклад, якісь травми з дитинства, зґвалтування, через що йде відторгнення від статі.

Палата на 8-10 ліжок. На одному цілком може лежати людина під крапельницею, на іншому – баришня, яка всю ніч читає молитви, на третьому – пацієнт, на якого посеред ночі зі стелі "падають" щури

Обидві операції (і чоловіча, і жіноча), включають в себе стерилізацію – позбавлення можливості мати своїх дітей. Деякі відмовлялися робити цей крок. Наприклад, хлопці робили тільки верхню операцію [з видалення молочних залоз], а далі через суд вимагали заміну документів. Суд, як правило, на їх стороні. Я ж робив операцію зі стерилізацією – дітей не хочу. Це видалення матки – позбавлення можливості виношувати, придатків з яєчниками, і молочних залоз. Деякі просто видаляють груди, але залишають можливість виношувати.

На другій комісії, де дають дозвіл на зміну документів, починається бюрократія. Потрібно прийти у відділення, в якому вас реєстрували. Моє вже давно розформували. Довелося поїхати за місцем нинішньої прописки. Через місяць отримав нове свідоцтво про народження. Знайшов в інтернеті фірму, яка займається документами, приніс їм все, через два тижні на руках був новий паспорт. Через два дні з подругою пішов до РАЦСу, незабаром розписалися.

Дві операції мені обійшлися в 60 тис. грн, долар був вже не 8, але ще й не під 30. Я робив їх тут, у Києві. І це ще дешево. Дівчатам обходиться дорожче. У нас це два вилучення, а в них з одного ліплять інше.

Я не розумію трансгендерних активістів, які кричать на кожному розі, що вони не такі як всі. Ти ж витратив купу часу, грошей і сил, щоб стати таким же!

Гормони та побічні ефекти

Гормони потрібні будуть до кінця життя. Їх колють в середньому: одна ампула раз на два тижні. Одна ампула [тестостерону] коштує 112 грн. або – по 5 тис. грн. раз на три місяці. Щоб почати прийом гормонів, потрібно звернутися до ендокринолога. Багато хто починає колоти за цією схемою сам. В результаті виходять не найприємніші для організму речі. Коли баланс устаканиться, час між прийомами можна розтягувати. Голос стає нижче.

Одразу після уколу – дикий підрив, хочеться трощити гори та бити морди, а під кінець так заспокоюєшся. Повзає така амебка до наступного ранку

Наслідки всього цього щастя практично такі ж, як і в пубертатний період. Настрій скаче, прищі по всьому обличчю. Якщо підібрати неправильну дозу, або якщо колеш, а ще функціонують яєчники, виходить, що одразу після уколу – дикий підрив, хочеться трощити гори та бити морди, а під кінець так заспокоюєшся. Повзає така амебка до наступного ранку.

Дуже сильно хочеться битися. Це агресія, яку не хочеться контролювати. Спочатку це було складно: треба було сісти і глибоко дихати. А потім вже розумієш, гормональна реакція, треба перечекати. Дуже роздає вшир. Потрібно займатися спортом. Їсти почав багато, але не знаю, що з цього причина, а що наслідок. Ще одна помітна зміна – стаєш сильнішим. Тепер можу дружину на руки підняти – це прекрасне відчуття. Розумію, чому з РАЦСу на руках виносять. І лібідо дуже підскакує. Особливо в перші дні після уколу. З часом це вирівняється.

Нюанси

В Одесі, наприклад, є хороший пластичний хірург. У нього своя методика роботи. Він займається нарощуванням грудей, корекцією форми. Можна зробити операцію і в онкоцентрі, але там завдання - максимально і радикально все вирізати. Так, там удвічі дешевше, але що ти отримаєш в результаті зовні, ти не знаєш.

На тестостероні сильно зростає клітор, а це якийсь аналог члена. Дуже сильно – це від 3 до 9 см

Якщо груди маленькі від природи – їх можна зовсім не видаляти. Видаляються молочні залози, ріжеться по краю ореолу, щоб зробити сосок менше. У жінок же вони більшого розміру, ніж у чоловіків. Шраму майже не видно.

У трансгендерних дівчат відбувається «фігурна різка» з відтворенням робочої вагіни. Операція досить складна. Член вивертається навиворіт, частина головки йде на формування клітора, частина залишається там. Технічно вони можуть навіть отримати оргазм.

На жаль, неможливо чисто фізіологічно створити повністю функціональний член. Єдине, що більш-менш рівноцінне по функціоналу: на тестостероні дуже сильно зростає клітор, а це якийсь аналог чоловічого члена. Дуже сильно – це від 3 до 9 см. Технічно з нього можна зробити мікрочлен: підрізати, підвести туди сечовипускальний канал. Це називається метоідіопластика.

Є ще одна можливість створити якийсь аналог члена, використовуючи м'язи черевної порожнини і шкіру з руки. В результаті отримуємо протез, в який вставляється спеціальна конструкція. Вона використовується для чоловіків, у яких важка імпотенція. Стрижень з м'якого пластику і груша з рідиною, яка розташовується в стегні. В груші – рідина, натискаєш, ці трубки наповнюються, і виходить робочий стан. Функціонально - це тільки з точки зору партнера. Для самого чоловіка – ніякої чутливості.

Інна Ірискіна, 39 років

Усвідомлення

У моєму випадку усвідомлення сталося приблизно в 13 років. Спочатку був просто якийсь інтерес до жіночих речей, до одягу, бажання побути дівчинкою. Я почала лазити до маминої шафи, тому що своєї такої не було. Потім мама за цією справою застала. Запитує: "Як це розуміти?" Я не знаю, звичайно, як це розуміти. На той час ніякої інформації не було, це десь 1990 рік. Мама сказала, мовляв, щоб більше такого не було.

Я намагалася цієї обіцянки дотримуватися. Потім я її порушувала, знову обіцяла. Так це все якийсь час тривало. Десь до 2000 року, коли у мене з'явився інтернет, мені спало на думку почати щось шукати на ці теми. Я знайшла, що є спільнота транссексуалів, де люди спілкуються, діляться своїми історіями, один одного підтримують. Авторка цієї спільноти жила в Києві.

Почала лазити до маминої шафи, тому що свого нічого такого не було. Потім мама за цією справою застала

Тоді я вперше прийшла до думки, що можна не боротися, а, навпаки, шукати спосіб, як з цим жити, як виражати себе. У той момент для мене сталося якесь одкровення. Коли вже жила окремо, змогла ці бажання якось реалізовувати. Моя мама не дожила до цього моменту, у неї був рак. Не знаю, як би могло скластися, тому що у нас все це було важко.

Тоді був період, коли я перервала контакти з спільнотою. Потім стала потихеньку відновлювати. В компанії інших таких людей бачила, що вони мене сприймають спокійно. Але після цього потрібно було знімати одяг, повертатися до чоловічого існування, і це дуже тяжко відчувалося. Тоді задумалася про те, щоб переходити до якихось більш радикальних змін. Змінювати своє тіло, зовнішність, гендерний соціальний статус. Я робила епіляцію на обличчі, потім почала приймати гормони.

Тоді я працювала в науковій організації. Ми робили словники, мої завдання стосувалися комп'ютерних технологій. На цьому захистила дисертацію, кандидат технічних наук. І ось, задумалася, а як тепер люди це сприймуть.

Трансформація

Тим часом, вже й на вулиці якісь люди, перехожі, продавці магазинів все частіше стали мене сприймати як дівчину. Я зважилася на камінг-аут з моїм безпосереднім керівником. До моєї радості і невеликого подиву, він це все благополучно прийняв. Навпаки, навіть сказав, якщо потрібна якась допомога, щоб зверталася. Потім поговорив з головним. Пройшло благополучно. Далі на роботу ходила повністю як жінка, але з чоловічими документами. Спочатку думала про операції. Так, був перфекціонізм. Якщо вже бути жінкою, то у всьому. Але передумала. Та й той момент, що у нас в Україні документи можна поміняти тільки після операції. Перешкодою була необхідність пролежати в психдиспансері.

Якщо суїциду не було, то стать міняти не можна. Тим самим, виходить, вони провокували людей на спроби суїциду

Почалися розмови, що наказ про процедуру зміни статі будуть міняти. І ця комісія не збиралася якийсь час, самі чекали нового наказу. На той момент я вже прийшла в організацію Інсайт. Ми вникали у цю тему, вносили у документи свої правки, пояснюючи, якими б хотіли їх бачити. У 2011-му вийшов новий наказ, де знизили мінімальний вік. Спочатку потрібно було досягти 25-ти років. Ці межі знизили до 18 років, прибрали звідти умову, де одним зі свідчень була суїцидонебезпечність. Якщо у людини є намір або спроби суїциду, то потрібно дозволити змінювати стать. Але, при цьому, там було цікаво сформульовано, мовляв, що відсутність будь-яких свідчень є протипоказанням. Відповідно, якщо суїциду не було, то дозволу немає. Потім цей момент прибрали. Практично все інше залишилося, як було. Залишилася вимога психіатричного стаціонару, діти до 18-ти років, шлюб, гомосексуальність.

Я для себе переосмислила і прийшла до висновку, що операцію не хочу. Потреби переробляти геніталії у мене немає. Витрачати на це купу грошей, своє здоров'я на те, що мені не так вже й потрібно, тільки заради того, щоб отримати папірець, цей документ – я вирішила, що це неправильно. Далі домагалася подальших змін цієї процедури, щоб скасувати вимогу операції.

Квір-шлюб

Потім я зустріла свого коханого. Ми познайомилися через інтернет-форум. Виявилося, що у нас загальні уявлення щодо гендеру. Ми бачимо його не як щось чітко задане, а як досить умовне, поняття плаваюче. У Яна теж особливості гендерної ідентичності. Вроджена біологічна стать у нього жіноча, а самовідчуття ближче до чоловічого. Але, при цьому, на відміну від мене, у нього немає потреби змінювати своє тіло, просто така самоідентифікація.

Затіяли квір-весілля. За документами у мене стать чоловіча, у нього – жіноча. Але, при цьому, ми вирішили, що я буду в сукні, а він буде у вбранні нареченого

Ми з різних країн: я в Києві все життя жила, а Ян – з Росії. Спочатку ми просто один до одного їздили, зустрічалися, подорожували. Потім почався Майдан, за ним війна. У нас було багато страхів. Боялися, що це може перерости в повномасштабну війну, ми взагалі не зможемо бачитися. Ян, як і я, стояв з самого початку на проукраїнських позиціях. Щоб він міг приїхати сюди, йому треба було оформлювати вид на проживання. Найпростіший варіант – шлюб.

Свадьба Инны и Яна. Фото: upogau.org
Свадьба Инны и Яна. Фото: upogau.org Фото:

І ми вирішили: гуляти, так гуляти. Затіяли квір-весілля. За документами у мене стать чоловіча, у нього – жіноча. Але, при цьому, ми вирішили, що я буду в сукні, а він у вбранні нареченого. Вибрали костюми а-ля XVIII століття. Весь Інсайт (організацію) запросили на церемонію. Тоді намагалися це сильно не розголошувати. Знали – Яну ще потрібно буде в Росію повертатися. У нас були побоювання за безпеку. Тепер, правда, враховуючи обставини, навіть шкода, що тоді не привернули велику увагу до весілля. Тепер, якщо захочу змінити документи, буду змушена розлучитися, але я буду боротися за свої права, тому що не хочу обирати між одним та іншим правом.

Коли ми стали тут оформляти документи, у Яна почалися проблеми зі здоров'ям. Спочатку думали, що це анемія. Потім здали аналізи, обстеження. І поставили діагноз, попередньо – мієлодиспластичний синдром. Це коли кістковий мозок виробляє якісь дефектні клітини крові, а з кров'ю починаються проблеми. Довелося Яну їхати в Москву, тому що тут не могли нічого зробити. Там продовжили робити діагностику і прийшли до висновку, що потрібна трансплантація кісткового мозку. Ніякі інші методи не будуть ефективні. Її можуть зробити безкоштовно, здається, в рамках якихось квот. Але потрібно шукати донора. А це досить дорога штука.

Потрібно шукати донора, у якого можна взяти кістковий мозок для пересадки. А це досить дорога штука

За попереднім пошуком вже знайшли потенційного донора. Але тепер це треба додатково тестувати, підійде чи не підійде. Якщо так – це 350 тис рублів за взяття цього матеріалу, а якщо ні, то далі пошук буде з німецького реєстру. Там вони хочуть 6 тис [євро] тільки за початок цього пошуку, а далі може бути і 20 тис, і більше. Тому ми зараз почали збір коштів, у нас таких грошей немає.

Сприйняття

В офіційних ситуаціях Ян просто позиціонується як жінка. Оскільки зовнішніх змін немає, то й питань не виникає. У мене вже складніше, тому що навіть якщо я одягаюся унісексно, все одно вже за «хлопчика» насилу сходжу. Але буває, що доводиться пояснювати. Нещодавно їздила на міжнародний з'їзд трансгендерів в Італію. Але все пройшло благополучно.

Якось, коли через російський кордон їздила, на митниці прикордонник причепився. Спочатку питав, чому фото в паспорті не відповідає реальному.Потім почав посилено ритися в речах, а там гормони. Питав, мовляв, що це у вас за наркотики, зараз зніму з поїзда.

Була ще ситуація в магазині, я користуюсь карткою, на ній написано ім'я і прізвище. На касі питають, чия це карта, чоловіка, чи що? Так, кажуть, не можна, треба, щоб була своя. Я думаю: починати зараз пояснювати, що це моя картка – якось не хочеться. Навколо вся черга, відповідно, слухала б. Готівка із собою була. І я не стала нічого говорити, розплатилася нею.

Після Майдану все стало якось змінюватися в кращу сторону. З'явилося більше людей, які самі не є ЛГБТ, але, при цьому, виступають на нашу підтримку, все частіше це в ЗМІ звучить в більш дружньому ключі. Все ж таки, позначається орієнтація на Європу. Хоча праворадикалів все ще залишається багато. Багато хто досі не навчився розрізняти тонкощі. Нападають. звичайно, більше на геїв. Нас особливо не чіпають як групу в цілому. Але коли це окремо взята людина на вулиці, то їм що гей, що трансгендер, однаково «пі**р». Часто наші проблеми залишаються в тіні.

Фрідріх, 26 років

Комісія

Я переселенець з Донецька, живу в Києві досить довго. З етапів переходу у мене гормонотерапія і мастектомія, тобто, пластика грудей за чоловічим типом. Моя зовнішність та голос – результат дії гормонів.

Перехід почав, коли мені було 19. У 22 почав приймати гормони. Намагався домогтися дозволу на зміну документів, але зіткнувся з системою. Мені довелося двічі лежати в психіатрії. Приносити їм роздруківки законів, пояснювати щось, тому що вони не знали, як поводитись. У лікарні пощастило – окрема палата, лікарі були дружні. Але я відразу зрозумів, що багато неосвічених, з теорії чогось вони не знають. У мене медична освіта, а тому було легше розмовляти з ними, як з колегами.

Практично кожна людина хоч раз зустрічала трансгендерну людину. Але вона могла не знати про це

При словах, що я трансгендерний чоловік і мені потрібні гормони, лікарі запитували, які. Кажу, тестостерон. А вони: «Який?». Суспільство бачить цю тему як дуже рідкісну, але це не так. Практично кожна людина, я думаю, за останні пару років хоч раз зустрічала трансгендера, але могла не знати про це.

Коли приходиш до лікарів, багато хто дивиться на зовнішність. Якщо ти не на гормонах, можуть відмовити, бо «не схожий». Нас змушують ці гормони починати приймати раніше, ніж дають дозвіл на них же. Це як якщо для того, щоб отримати дозвіл залізти на гору, потрібно спочатку залізти туди і звідти помахати. Через це перший раз мені в психіатрії відмовили. Другий раз я вже був схожий, почав приймати гормони.

Люди не розуміють термінів. Що гендерна ідентичність та сексуальна орієнтація – це одне і те ж, у них все перемішано в голові. І тому на комісії треба відповідати за якимось визначеним сценарієм. Якщо ти трансгендерний чоловік, то повинен виглядати обов'язково маскулінно. Там є тести зі шкалами на мужність і жіночність, і він додає жіночності, якщо ти кажеш, що коли-небудь вів щоденник або писав вірші.

Комісія дуже суворо ставиться до сексуальності, до орієнтації, до сексу в принципі. Трансгендерна людина, на їх думку, повинна не любити своє тіло. І дуже правильно буде, якщо ти будеш відповідати їм, що, мовляв, так, я дивлюся в дзеркало, і мені огидно, і ніякого сексу у мене не буде, поки я не зроблю перехід.

Транс-людина – це не нещасна людина. ЗМІ, на жаль, часто показують транс-людей як нещасних людей. Почасти це, звичайно, правда через комісії. Там тебе вже сприймають як людину, яка ніколи не буде щасливою. Одній моїй знайомій, трансгендерній жінці, на комісії сказали: «У нас так багато самотніх жінок. Ви готові стати ще однією?»

Відкат назад

Випадки, коли після коригування статті людина хоче повернутися назад, є. Але їх не дуже багато. Але такі люди є. Наскільки я знаю, це відбувається саме через неможливість довести цілісність, вписатися в цю ось бінарність. Ти, наприклад, транс-жінка, але страждаєш від того, що в тебе ніколи не буде місячних, а це вже відсутність цілісності.

У мене теж запитували: «А раптом ви завтра прокинетеся і передумаєте?». Я їм кажу, а раптом ви передумаєте? Вони: «Не, ну я не це». Кажу, я вже був і там і там, тому шансів, що я передумаю, у мене менше. А ось у вас – більше, ви ж не знаєте, як з іншого боку.

«А раптом ви завтра прокинетеся і передумаєте?». Я їм кажу, а раптом ви передумаєте? Вони: «Не, ну я не це»

Ти йдеш на поводу у суспільства, змінюєшся, але не так, як хотів би сам, а так, як прийнято виглядати в суспільстві в обраній тобою ролі. А потім відчуваєш себе не комфортно. Люди повинні міняти паспорти, але не тіло. Це головна проблема – в нашій країні операція, що калічить - є головною умовою для зміни документів. Набагато простіше поміняти папірець, не калічачи тіло.

Вагітність і шлюб

Зараз я живу з жіночим паспортом. Комісія не дала мені дозвіл. Все тому, що я вже зробив пластику грудей в іншій країні, де для цього були інші вимоги. Більше не хочу нічого робити. Крім того, я народив дитину – у мене є дочка, якій півтора року. Дозвіл не дають тим, у кого є діти до 18 років.

Я живу з чоловіком, у нас гей-пара. Це дозволило нам народити біологічно свою дитину. Ми в шлюбі. Я ніколи не прагнув до цього, але такий крок був необхідний. Це права на дитину, спадщину, мій партнер з іншої країни, і ця можливість безперешкодно їздити в Україну. Скористалися хоч якимсь привілеєм жіночого паспорту. Хоча для мене це був дуже травматичний досвід. Я був вагітний, в мені все бачили дівчинку, ще й страшну.

Вагітність була запланована. Я припиняв прийом гормонів, консультувався з лікарями, чекав, поки відновиться цикл. Відразу пішов у приватну клініку. До мене там добре ставилися, зверталися в чоловічому роді. Може, за спиною щось говорили, але я не відчував утисків.

У мене були показання до допоміжних технологій, щоб завагітніти. Але все вийшло само собою і природним шляхом. Деяким лікарям в процесі цього всього, наприклад, стоматологу, я не говорив, що я трансгендер. Це було психологічно важко. Не те, що живіт – я і так знаю, що у мене в животі. А необхідність робити «відкат» назад і говорити іноді, що ти дівчинка, коли так довго домагався зворотного. Але це ніби плата за мрію.

Живу з чоловіком, у нас гей-пара. Це дозволило нам народити дитину

Зараз моя дитина живе в іншій країні. Я міг би теж поїхати, але відчуваю потребу робити щось для цієї країни. Мені тут запропонували роботу, я залишився. Довго не міг бачитися з дитиною через документи. Але тепер на фото в паспорті я хоча б схожий на себе, хоч паспорт все ще жіночий.

Що ми будемо говорити? Правду, я думаю. Всі сім'ї різні. Мене часто питають, хто я, мама або тато. Я тато. Тим більше, мама з бородою – це пояснити ще важче, ніж наявність двох тат. Але, по суті, мама або тато - те, що базується на статевих органах. Однак хто мама, якщо дитина в цисгендерній (ті, хто почувається комфортно в ґендері від народження – НВ) родині живе тільки з батьком, він його виховує?

Моя ж мама спочатку не розуміла мене. Коли я сказав, що народжу дитину, ще більше перестала розуміти. Але потім все змінилося. Вона соромиться бути для себе в камінг-аут – тобто, говорити іншим, що її син – транс-людина, але я нею пишаюся. Можливо, ще війна вплинула, як не сумно це говорити, тому що моя мати живе в зоні АТО. Вона приїжджає в Київ до мене. В останній раз вона навіть ходила на прайд. Вранці прокидаємося, я збираюся, вона збирається, я запитую: «Ти куди?». Мама каже: «Як куди, морди бити вашим гомофобам».

Подвійні стандарти і насильство

Коли живеш з іншим паспортом, боїшся, що дізнаються «не ті» люди. Якщо ти в великому місті, як Київ, ще, може, і нічого. Але якщо в маленькому селі, і ти трансгендерний чоловік, оточуючі дізнаються, це часто закінчується зґвалтуваннями. Щоб показати, що «ти баба», поставити тебе на місце.

Часто спливає тема подвійних стандартів. Є люди, які хочуть відповідати вимогам суспільства – наприклад, дівчата, що збільшують груди, подовжують ноги, чоловіки, збільшують член. Всім їм не потрібно комісія. У той же час, якщо дівчина хоче ці груди видалити, комісія потрібна.

Чому на пострадянському просторі у багатьох сім'ях діти виховувалися в сім'ї з двох жінок, бабусі і мами, і це вважається нормальним. А якщо дитину виховують у сім'ї, де мама і її улюблена тьотя, це вже збочення.

Трансгендерність у нас все ще вважається психічним діагнозом - "транссексуалізм". Виходить, щоб отримати психічний діагноз, ти повинен довести комісії, що ти психічно здоровий.

Показати ще новини
Радіо NV
X