Українська економіка сягнула дна - і розпочала рух вгору. Інфографіка

18 листопада 2015, 20:40
За розумної політики Уряду та ефективної співпраці з Парламентом у України є шанси у наступному році показати приріст економіки

Згідно з оперативними даними Державної служби статистики, валовий внутрішній продукт (ВВП) України у третьому кварталі 2015 року виріс на 0,7%, порівняно з попереднім кварталом. Хоча реальний ВВП за результатами липня-вересня поточного року, у порівнянні з третім кварталом 2014 року, зменшився на 7%, падіння, вперше за дворічний період, сповільнилося.

Відео дня

“Показники третього кварталу вказують на проходження найбільш складного етапу економічної кризи і завершення фази рецесії в економіці країни”, - зазначила перший заступник міністра Юлія Ковалів.

Таке поліпшення динаміки відбувалося, на думку опитаних експертів, на фоні зменшення інтенсивності воєнних дій на сході України з вересня, що сприяло відновленню виробництва в металургійній, вугільній промисловостях та суміжних галузях.

“Якщо ми подивимось статистику за серпень, вересень в переробній, обробній промисловості, то там значно уповільнилось падіння. Це пов’язано з тим, що порівняння йде з аналогічним періодом минулого року, а найактивніші бойові дії відбувалися у серпні минулого року. Десь з серпня-вересня закріпились умовні кордони між основною Україною та тимчасово окупованими територіями, з яких значно уповільнився товаропотік”, - розповідає Олександр Жолудь, головний економіст Міжнародного центру перспективних досліджень.

Коли минулого року велика частина Донбасу, найбільшого індустріалізованого регіону, припинила свою роботу на Україну, у багатьох компаній були розірвані виробничі ланцюжки. “Відповідно, і у ресурсного ринка, і на ринку споживання у компаній почалися проблеми, - каже керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій. - По-друге, минулого року, стався ще й розрив торгових відносин з Росією, яка призупинила імпорт багатьох українських продуктів, що теж негативно відобразилося на нашому виробництві. До того ж не варто забувати про девальвацію, яка була і результатом, і, одночасно, драйвером негативної тенденції.”

Нарешті, ця рана, як кажуть співрозмовники НВ, почала затягуватись. Чимало компаній відновили свої ланцюжки, знайшли інших споживачів та постачальників, перейшли у більш нормальний режим роботи, і покращили свої результати, порівняно з минулим роком.

В цілому, за оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, рецесія економіки країни за січень-вересень 2015-го, порівняно з попереднім роком, склала 12,6%. В Уряді очікують, що у четвертому кварталі року ми спостерігатимемо зростання економіки України – ВВП збільшиться на 2-2,4%. “Ми залишаємо незмінними наші прогнозні оцінки до кінця 2015 - скорочення ВВП на рівні 10%”, - прогнозує Ковалів.

Якщо припустити, що ніякої серйозної ескалації конфлікту на Донбасі не буде, курс національної валюти лишиться стабільним, реформи продовжаться, а міжнародні донорські організації не відмовляться надавати допомогу, яку вже задекларували, то реальний ВВП візьме курс на ріст у найближчі квартали, і переміститься у додатне значення на початку наступного року. За попереднім консолідованим прогнозом Кабміну, Нацбанку та міжнародних організацій, наступного року українська економіка покаже приріст у 1-3%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Спостерігати швидкі темпи відновлення можна буде, за словами Паращія, у аграрній галузі, яка, в принципі, дуже залежить від майбутнього врожаю. “У них є шанс. Тим більше, ціни на агропродукцію тримаються. Ріст можливий у машинобудуванні, якоюсь мірою. І це, можливо, сектор послуг. Щодо наших основних локомотивів, типу металургії, мабуть, що зростання очікувати не варто. Воно можливе через певну деескалацію на сході, але зараз ресурсні світові ринки саме в галузі металургії досить непевно себе почувають. Скоріш за все, ціни будуть падати, відповідно, є ризик, що багато підприємств будуть скорочувати виробництво”, - каже аналітик.

З іншого боку, попри те, що сам факт, що Україна вийде на економічне зростання, є позитивом, для нас надзвичайно важливою є робота на прискорення темпів приросту економіки. “Нам треба не просто вийти на економічне зростання, а вийти на доволі пристойні темпи економічного зростання, які нам дозволять якнайшвидше повернути ті втрати, які у нас були в останні чотири роки. Адже рецесія в Україні почалась ще у другому півріччі 2012 року”, - розмірковує Жолудь.

Тож, за словами опитаних НВ аналітиків, ті прогнозовані 1-3% приросту на наступний рік, про які кажуть наразі, дозволять нам вийти на рівень, який був на початку 2015 року, лише за кілька років. А враховуючи, що цього року падіння очікується на рівні 11%, минулого року - 7%, то для того, щоб вийти на рівень 2013 року, з такими темпами нам потрібно буде майже десятиліття.

Аби прискорити процес відновлення вітчизняної економіки, українська влада має скоординувати свої зусилля в першу чергу на створення умов для розвитку бізнесу. “Бізнес буде формувати додану вартість, яка і складає той самий ВВП, про який ми говоримо”, - резюмує Жолудь.

Показати ще новини
Радіо NV
X