Україна – Титанік, який тоне. Гопко розповідає про монополізацію влади і домовленості у парламенті

Україна – Титанік, який тоне. Гопко розповідає про монополізацію влади і домовленості у парламенті
Голова комітету у закордонних справах розповідає, як народні депутати домовляються між собою, а потім кидають одне одного, а також пояснює, чому Україна не повинна розривати дипломатичні відносини із Росією 

Після того, як фракція БПП позбавила мандатів двох народних депутатів – Єгора Фірсова та Миколу Томенка, які покинули фракцію ще у лютому, до президентської команди почали долучатися позафракційні депутати. Таким чином у парламенті роблять спроби сформувати нову коаліцію без участі Юлії Тимошенко, набравши необхідну кількість голосів за рахунок щойно приєднаних до БПП депутатів.

Позафракційний депутат та голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко, виключена із Самопомочі за підтримку проекту закону про децентралізацію, розповідає про монополію влади в українському парламенті, переписування Конституції під конкретних людей та монополізацію влади в країні.

Нещодавно з’явилися чутки, що ви можете вступити до БПП.

Особисто я нікуди не вступаю, в жодну політичну партію, фракцію, і це є рішення остаточне. Не зважаючи на те, що багато розмов є про дочасні вибори, якщо не складеться із формуванням коаліції чи обранням нового прем’єра, все одно немає зараз в існуючому парламенті такої партії чи фракції, які би відповідали моїм стандартам і моїй життєвій позиції.

Я буду надалі лишатися позафракційною і працювати в парламенті, допомагаючи вирішувати ті проблеми, які є.

Що відбувається зараз у парламенті?

-  Ми бачимо наслідки кризи, яка затягнулася. Зокрема, не була підтверджена зустріч президента із президентом США Бараком Обамою, але, все таки, вона відбулася.

Після того, як з Великої вісімки пішла Росія, нам важливо, аби Україна стала для них одним із пріоритетів

Ми сподіваємося, це буде таким сигналом для президента, що на Заході чекають реальної роботи на користь людей, і що далі затягувати торги й усі ці баталії – це вдаряє по суб’єктності України. Але потрібно говорити також про монополію влади. Обмежена кількість осіб приймає рішення, ці рішення приймаються у закритий спосіб, кулуарно, і, тому, ця криза, що була ще в кінці лютого, триває досі й ми не знаємо, що буде далі.

Все це – погано, адже у квітні буде кілька важливих для України подій. Зокрема, офіційний візит президента до Японії – ця країна зараз головує у Великій сімці. Після того, як з Великої вісімки пішла Росія, нам важливо, аби Україна стала для них одним із пріоритетів. Крім того, Японія непостійний – член ради безпеки ООН, як і Україна і для нас важлива ця співпраця.

Ще один важливий захід – Референдум у Голландії, який буде 6 квітня. Ми повинні розуміти, що без вирішення внутрішніх проблем успіхи України на зовнішньому фронті будуть мізерними, бо це взаємопов’язано.

Чи можете ви прокоментувати позбавлення мандатів Єгора Фірсова і Миколи Томенка? Чи справді там була порушена процедура?

-  Якщо ми подивимось на заяву депутата від Радикальної партії на ім’я лідера, Олега Ляшка, побачимо там текст: «Прошу виключити мене із фракції». Тут є певні юридичні тонкощі, які дозволили йому зберегти мандат.

«Вихід із фракції» відкрив можливість для БПП посилатися на Конституцію, хоча там написано, що має бути окремий закон.

Позавчора Ляшко бігав і в суєті збирав 150 підписів, щоби змінити Конституцію надати право депутатам ВР займати посади у Кабміні, тобто, одночасно мати доступ і до виконавчої влади

Це вибіркове правосуддя, монополія на владу, і потреба змінювати склад Центрвиборчкому. Уже чітко говорилося, що поки не буде переобрано ЦВК, нічого не буде. Ми пам’ятаємо ситуацію на 205-му окрузі, коли там обрали Сергія Березенка, скільки там було порушень, і це були якраз сигнали, що є ручне управління ЦВК.

Позавчора Ляшко бігав і в суєті збирав 150 підписів, щоби змінити Конституцію надати право депутатам ВР займати посади у Кабміні, тобто, одночасно мати доступ і до виконавчої влади. Чому так? Бо ми бачимо політику, в якій люди між собою домовляються і кидають один одного.

Якщо подивитися на Захід, ми бачимо, що там також є і корупція, і все інше. Ми не можемо сказати, що у нас найгірший парламент. Але все, що є найгіршого на Заході, у нас росте у геометричній прогресії.

Бачимо ті ж домовленості, коли, Юлія Володимирівна ніби погодилася іти у коаліцію, а потім, у останній момент, ряд вимог, які були висунуті й були абсолютно нереалістичними, зірвали процес формування коаліції й була затягнута ця криза. Зараз Олег Валерійович збирає підписи, що свідчить, можливо, що є домовленості, що частина його людей можливо підуть в уряд, але якщо цей уряд буде не тривким, то вони збережуть мандати. Це якраз і свідчить про кризу довіри в умовах абсолютно закритої системи, коли політика України нагадує не те що торги, а коли просто ніхто не дотримується обіцянок.

Чи продовжується ваше співробітництво із Павлом Кишкарем (колишній член об’єднання Сапомопоміч, також виключений за підтримку проекту про децентралізацію), який днями увійшов до БПП?

-  Це його особисте рішення, його право. В умовах парламентаризму, якого ще немає в українській політиці, такий крок вважався би не дуже доречним. У тих умовах, які є в Україні, у них є свої пояснення, чому це було зроблене.

Важливо розуміти, що ініціатива прямої дії Включайся, у якій ми співпрацюємо зараз із Кишкарем – це громадська ініціатива, і депутати тут просто допомагають, як інструмент допомоги.

Взагалі-то, я думаю, ці депутати, які перейшли до БПП, взяли квиток на Титанік, який тоне

Взагалі-то, я думаю, ці депутати, які перейшли до БПП, взяли квиток на Титанік, який тоне. Але зараз Україна в такому стані, що вона вся нагадує Титанік, і якщо не знайти виходів із цієї політичної кризи, то вся країна буде тонути через монополію на владу.

Запізніла відставка Віктора Шокіна із Генпрокуратури, але без залучення громадськості до обговорень стосовно того, якою буде наступна кандидатура  і його команда – бо ми розуміємо, що, якщо це буде просто зміна облич, і якщо новий генпрокурор буде продовжувати співпрацювати із діамантовими прокурорами, які вмонтовані у середину систему, знають всі схеми, то ефективних змін у Генпрокуратурі як у інституції не відбудеться.

Неприпустимим є тиск на Центр протидії корупції, замовні матеріали, які вже з’являються, на Віталія Шабуніна, на Дар’ю Калинюк – ми бачимо, що стара монополізована система намагається дискредитувати все живе, що є довкола. Намагається показати, що ті нові люди, які пішли в політику, або громадянські активісти, які можуть протидіяти старій системі, вони – такі ж самі. Головна ідея – зруйнувати віру людей у те, що є справді незалежні, принципові люди що у громадянському суспільстві, що у політиці, що в уряді, й відсторонити людей на всіх рівнях. Аби вони збайдужіли, повірили, що уже ні на що не впливають.

Ті люди, які не були ніколи у політиці, не встигли самоорганізуватися, аби створити власні, нові політичні сили. Натомість, фактично, під тиском Майдану старі політичні партії були змушені оновлювати свій склад, створювати такий собі фасад.

- На голосуванні по припиненню дипломатичних зв’язків із РФ ви утрималися. Чому?

- Давайте проаналізуємо ситуацію і подумаємо, чи допоможе нам припинення дипломатичних зносин із Росією виграти війну і як саме воно нам допоможе. Давайте будемо далекоглядними.

Співавтори цього законопроекту не змогли назвати конкретних переваг, коли у них запитали, яку користь це принесло у конфлікті в Нагорному Карабасі, у Грузії, коли країни припиняли дипзносини, що вони від цього отримали.

Розривання дипломатичних відносин із Росією, крім піару для співавторів цього документу, що воно нам дасть?

5 млн українців сьогодні живуть в Росії. і коли один із співавторів говорить: «А чого вони там сидять? Хай приїжджають в Україну і йдуть воювати на Схід». Ви вважаєте, що це нормальна позиція народного депутата?

Є люди, які зробили свій вибір 25 років тому, народили там дітей, створили сім’ї. Але вони виконують свою певну функцію – бути оцими дзвониками проти системи Путіна, вони виходять із плакатами на поодинокі мітинги в підтримку Надії Савченко, наприклад. Не можна сказати 5 млн українцям: «А тепер ви всі йдете в українську армію захищати Україну».

Розривання дипломатичних відносин із Росією, крім піару для співавторів цього документу, що воно нам дасть?

Крім того, нам потрібно звільняти політичних в’язнів, які сидять у Росії, їздити на суди, представляти інтереси – хто це все буде робити? 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: