Немає реформ - немає підтримки. Метод батога і пряника від Байдена

0 коментувати
До НАС ПРИЇХАВ, ДО НАС ПРИЇХАВ: В Україні Джо Байдена, який їхав сюди заради підтримки країни, що перебуває в скрутному становищі, та її громадянського суспільства, зустріли хіба що не з циганами

До НАС ПРИЇХАВ, ДО НАС ПРИЇХАВ: В Україні Джо Байдена, який їхав сюди заради підтримки країни, що перебуває в скрутному становищі, та її громадянського суспільства, зустріли хіба що не з циганами

Віце-президент США Джо Байден під час візиту до Києва одночасно напружив і заспокоїв українську владу. Пригрозив позбавити Україну підтримки, якщо не буде реформ і боротьби з корупцією. Але при цьому заявив, що Білий дім ратує за збереження нинішньої коаліції і уряду

Весь світ спостерігає за Україною і чекає, чи досягне вона успіху. Принаймні, так про це сказав українським парламентарям Джозеф Байден, віце-президент США, виступаючи у Верховній раді 8 грудня 2015 року.

Саме цей виступ було безпрецедентним — до Байдена з високопоставлених американців в Раді бував лише президент Джордж Буш-старший, і було це в 1991 році.

Але не тільки тому українська влада запам'ятає візит Байдена і його промову в парламенті, а також закриті зустрічі з керівниками країни.

Частина українських політиків і політологів здогадувалися, що Байден стане говорити з представниками офіційного Києва чітко і жорстко. І від візиту чекали багато чого — від покарання скандальних соратників президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, замішаних у корупційних схемах і зловживаннях, до повного перезавантаження уряду, включаючи відставку його голови.

Розвиток подій підштовхував експертів до найрадикальніших сценаріїв. Адже за тиждень до візиту подав заяву про складання депутатських повноважень Микола Мартиненко. Беззмінний голова комітету з ПЕК і найближчий соратник Яценюка, він став суб'єктом кримінальної справи по хабарництву, в якому його запідозрила швейцарська прокуратура. Мартиненко, як і Яценюк, довго робив вигляд, що нічого не знає про справу і що вона сфабрикована, однак перед приїздом Байдена несподівано вирішив позбавити себе депутатської недоторканності. Аналітики назвали цей жест "сакральною жертвою Яценюка". І почали чекати нових наслідків від приїзду віце-президента США. Тим більше, що масла у вогонь долив Міхеїл Саакашвілі, губернатор Одеської області, який буквально напередодні появи в Україні Байдена зробив гучну заяву, назвавши прізвища головних корупціонерів країни. Серед них виявилися близькі до Яценюка депутати, а також ряд мільярдерів, включаючи Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського та Дмитра Фірташа.

Але Байден відставок не привіз. Хоч він і виступав досить жорстко, але прямо не називав тих, кого американська адміністрація вважає винними в корупції. І в цілому на чільне місце він поставив збереження політичної стабільності. Але свою справу зробив — нагадав офіційному Києву, що війна війною, криза кризою, але відсутність реформ і лояльність до корупції непоміченими Білий дім не залишить.

“США вклали в Україну багато часу і грошей. Американці сподівалися, що Україна стане новим світочем демократії на пострадянському просторі,— каже політтехнолог Тарас Березовець.— Цей візит показує розчарування США. Це останнє американське попередження".

Але сам факт приїзду чиновника такого рівня — так само як і демонстрація збереження партнерських відносин між Україною та США, вважає Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень Пента, - це демонстрація того, що ніякого розміну України на співпрацю з Росією по Сирії не буде. Це головне",— говорить експерт.

    

Гість з Америки

Нинішній візит Байдена в Україну — п'ятий за рахунком, але став найнезабутнішим. Свій робочий понеділок у Києві віце-президент почав не з переговорів з главою держави, як зазвичай, а з закритої зустрічі з молодими українськими реформаторами, і тим самим дав зрозуміти, на кого робить ставку Вашингтон.

Пізніше віце-президент поговорив і з Порошенком, і з Яценюком. Але ключовим став його виступ у Верховній раді.

Байден запевнив, що США повністю підтримують Україну, ніколи не визнають анексію Криму, а конфлікт в Донбасі вважають цілком і повністю виною Росії. Україні ж треба вистояти як у війні з РФ, так і у війні з корупцією. З цієї нагоди США додатково виділили країні пакет фінансової допомоги у $190 млн — на боротьбу з хабарами в правоохоронних органах і на судову реформу.

“Будь ласка, заради нас всіх не пропустіть цей час, не втратьте цю можливість. Побудуйте краще майбутнє для народу України,— Байден закликав з трибуни.— Якщо ви будете продовжувати цей шлях, виконувати те, що вам довірили українці, ви будете знати, що Америка стоїть поряд з вами".

Ні в одному зі своїх публічних виступів Байден не робив різких заяв на адресу української влади і не називав прізвищ. Навпаки, він всіляко виявляв солідарність з офіційним Києвом і закликав зберегти політичну стабільність і єдність. "Ми розуміємо, що це все дуже складно, але їм [українським керівникам] потрібно співпрацювати, працювати разом для того, щоб використовувати цю історичну можливість",— заявив Байден.

  


СРЕДИ ХИМЕР: Джо Байден (слева) и Петр Порошенко имели серьезный разговор о нынешних успехах и поражениях Киева, который прошел в знаменитом киевском Доме с химерами

СЕРЕД ХИМЕР: Джо Байден (ліворуч) і Петро Порошенко мали серйозну розмову про нинішні успіхи та поразки Києва, яка пройшла у знаменитому київському Будинку з химерами


Прем'єр спотикання

У непублічних бесідах американський політик був більш відвертим. Він прямо дав зрозуміти, що, незважаючи на всі претензії до Яценюка, відставку прем'єра США не підтримують.

Світлана Заліщук, депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП), яка була присутня на зустрічі молодих реформаторів з американським гостем, процитувала позицію Байдена з цього питання: “Перезавантаження уряду — це демократичний інструмент. Але вам зараз він недоступний через кризу, яку ви переживаєте".

Така позиція Сполучених Штатів зовсім не пов'язана з якоюсь безпрецедентною підтримкою Яценюка, вважає Балаш Ярабик, експерт американського Фонду Карнегі. “Захід бачить постмайданний уряд найбільш здатним зосередитися на реформах. Не має значення його продуктивність — Захід допомагає цьому уряду, тому що хто, якщо не вони? Опозиційний блок? Коломойський? Юлія Тимошенко?" — запитує експерт.

Прагнення зберегти нинішній статус-кво в української влади Березовець пояснює ще й тим, що Захід панічно боїться повторення політичної кризи, що послідувала за помаранчевою революцією 2004 року. “США зацікавлені в єдності коаліції, а найбільше — в спайці Порошенко—Яценюк. Вони не хочуть дострокових виборів, але вимагають переформатування уряду, введення туди більш ефективних менеджерів",— пояснює політтехнолог.

Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Атлантичної ради, і зовсім називає перспективу проведення дострокових виборів в Україні згубною. "Тоді всі політичні органи можуть впасти",— побоюється він.

Втім, українські політики називають варіант зміни прем'єра малою кров'ю цілком реальним. Сергій Лещенко, депутат від БПП, впевнений: після відставки Яценюка і перспективи призначення нових дострокових виборів прем'єрська фракція Народний фронт (НФ), рейтинг якої, як і рейтинг самого глави уряду, йде до нуля, проголосує за будь-якого адекватного кандидата на пост прем'єр-міністра.

“Надмірна обережність США вже була одного разу проігнорована українцями на Майдані. Чи станеться це знову — покаже голосування за урядовий проект держбюджету. Якщо Яценюк не набере [на це] більшості голосів, це буде фактично вотум недовіри йому",— вважає депутат.

В НФ всі звинувачення на адресу свого лідера відкидають і підтримку Заходу пояснюють просто — до Яценюка, як і до інших міністрів від фракції, найменше претензій. "Все, що відбувається — брудна інформаційна кампанія, яку веде Банкова разом з людьми, які хочуть зайняти посади в Кабміні",— запевняє Сергій Висоцький, депутат прем'єрської фракції.

Іншим міністрам з уряду Яценюка така недоторканність аж ніяк не гарантована. Байден прямо заявив, що зміна членів уряду не тільки не тільки прийнятна, але й бажана. На думку експертів, під загрозою можуть опинитися голова Мінекономіки Айварас Абромавічус, міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин та міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі. Причому їх майбутнє повинно вирішитися найближчим часом — до того моменту, як Кабмін представить у Раду проект бюджету-2016.

  

Голови на відсіч

Кому точно варто задуматися про майбутнє, так це фігурантам скандалів, пов'язаних з корупцією і зловживаннями службовим становищем. Крім Мартиненка, мова йде про першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка, а також про генпрокурора Віктора Шокіна, який саботує боротьбу зі зловживаннями навіть у власному відомстві. “Байден знає поіменно всіх українських корупціонерів. Те, що він утримався від прізвищ, не повинно вводити в оману,— переконаний Березовець.— Просто він не хоче підливати масла у вогонь. Але різкі сигнали з його боку прозвучали".

Свою позицію по цим людям віце-президент доніс у двосторонніх бесідах з президентом і прем'єром. "Наприклад, вимога звільнити Шокіна стоїть номером один в порядку персональних політичних вимог США",— запевняє Лещенко.

Втім, покарання навряд чи звалиться на голови українських можновладців, до яких у Білого дому є претензії, негайно. Зокрема, відставка Шокіна, на думку експертів, відбудеться пізніше. І, швидше за все, все буде оформлено як власне бажання глави Генпрокуратури.

Але українцям, на думку Аслунда, варто сподіватися не на точкові відставки, а на те, щоб Байден досяг своєї головної мети — примусив український уряд кардинально змінювати країну на краще. Щоб Київ, зберігши коаліційний уряд з невеликими змінами, все ж прийняв податкову реформу і адекватний бюджет на 2016 рік. А також взявся по‑справжньому викорінювати корупцію.

Очікувати податливості від Порошенка і Ко в цих питаннях цілком реально — США зараз перебувають на піку свого політичного впливу в Україні. “Новий уряд тотально залежний від США і МВФ, а це створює унікальне вікно можливостей,— впевнений Лещенко.— Можна провести необхідні країні реформи, якщо вони будуть умовою для надання допомоги з Вашингтона".

 

Матеріал опублікований в НВ №46 від 11 грудня 2015 року

НВ


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: