У реформ завжди є побічний ефект. Голова Консультативної місії ЄС розповідає, що вдалося змінити в Україні

У реформ завжди є побічний ефект. Голова Консультативної місії ЄС розповідає, що вдалося змінити в Україні
censor.net.ua
Литовець Кястутіс Ланчінскас розповідає, які кардинальні зміни відбулися в Україні, і пояснює, чому українці – дуже нетерплячі

Консультативна місія ЄС була відкрита в Україні у кінці 2014 року, коли країна взялася за реформи. Її експерти брали участь у розробці законів про Національну поліцію, Національне бюро розслідування корупційних злочинів та інші реформаторські ініціативи. Потім ЄС прийняла рішення розширити повноваження органу, тепер робота місії буде сконцентрована у п'яти сферах: community policy, тобто співпраця поліцейських структур з громадськістю, громадський порядок, кримінальне розслідування, боротьба з корупцією, права людини і ефективне управління ресурсами в правоохоронних інституціях.

Сьогодні глава місії розповів про правильні алгоритми реформ в Україні і фінансову допомогу ЄС.

Про призначення нового генпрокурора. Призначення нового генпрокурора – це новий крок, чистий аркуш паперу, з якого починається ця інституція. Дайте йому шанс втілити в життя його пріоритети, те, що він планує зробити. Наша місія ж готова допомогти йому всіма можливими способами, які є у нас.

Про фінансові важелі. Наша місія сама по собі не має фінансових важелів, але ми тісно працюємо з іншими інституціями ЄС. Від того, які поради ми даємо цим інституціям, які консультації даємо, залежить і фінансова допомога правоохоронним інституціям. Наша місія – консультативна. Ми не маємо можливості безпосередньо допомагати українським правоохоронним органам фінансово, ми йдемо через проекти.

Поліція повинна працювати, щодня, і, при цьому, реформуватися. Це дуже складно

Що стосується фінансової допомоги від Євросоюзу – він вже допомагає, і дуже багато. ЄС – це 28 держав. І допомога ця значна для української сторони.

Про реформу МВС. Патрульна поліція в Україні – це success story. Вже майже рік, як вона функціонує, вона розвивається, але це тільки одна частина поліції. Поліція в цілому – дуже складний механізм. Це кримінальна поліція, це слідчі, це дільничні, інші підрозділи. Щоб поліція була ефективною, повинна пройти реформа всієї організації. Реорганізація структури, призначення керівників, переатестація поліцейських і так далі. На мою думку, переатестація повинна відбуватися набагато швидше – це потрібна інституція для держави. Всі реформи, які відбуваються в поліції, відображаються на безпеці людей.

Складність реформи поліції або будь-якого правоохоронного органу, – у тому, що не можна зупинити діяльність організації, все там зруйнувати, побудувати нову структуру і працювати. Вона повинна працювати, тому що у злочинців ж ви не попросите, щоб вони перестали чинити злочини. Поліція повинна працювати щодня і при цьому реформуватися. Це дуже складно.

Про патрульну поліцію. Час реагування поліції на інцидент зменшився від двох годин до 5 хвилин в місті і 20 хвилин, за містом. Це хороший результат – не у всіх країнах таке є.

Багато разів я чув, що «ці хороші, а ті – погані», або навпаки. Так не буває. Правда завжди десь посередині

Сталося те, що люди стали більше довіряти поліції. Результат цього, побічний результат, як я кажу, це те, що люди стали звертатися в поліцію більше. Минулого тижня ми були в Самборі. Їм потрібна допомога, адже з тими ресурсами, що у них є, вони вже не встигають. Дзвінків стало більше, у них не вистачає ресурсів, це більш ніж +60%. Вони успішно справляються, їм потрібно допомогти з матеріальними засобами на бензин, доглядом за технікою і так далі.

У таких реформ завжди є побічний ефект: коли повертається довіра суспільства до поліції, кількість дзвінків, повідомлень збільшується. Робота тоді стає набагато інтенсивніше.

Про прокуратуру, суди та правоохоронні органи. Ці дві структури повинні більш тісно співпрацювати, сидіти за одним столом, збирати доказову базу при злочинах. Інша сторона цього питання – наскільки ця доказова база представлена у суді. Напевно, потрібно оцінювати ситуацію, дивитися, де найбільш слабкі сторони, виправляти їх. Всі інституції повинні бути зацікавлені в процесі.

Багато разів я чув, що «ці хороші, а ті – погані», або навпаки. Так не буває. Правда завжди десь посередині, потрібно сідати за стіл і дискутувати.

Про Національне антикорупційне бюро. Їх тільки створили і призначили, і вже на наступний день я читав у пресі, що вони працюють. Того дня працював лише керівник і два його помічника, але вже були претензії, чому вони нікого не заарештовують. Ваші люди – дуже нетерплячі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: