У президента США Дональда Трампа вже зі старту є все, що потрібно для імпічменту - НВ №4

2 лютого 2017, 10:30
3586
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У президента США Дональда Трампа вже зі старту є все, що потрібно для імпічменту - НВ №4 - фото
Масове невдоволення співгромадян, погані стосунки зі ЗМІ, презирство істеблішменту і купа політичних помилок — все це є в арсеналі нового лідера Америки. Справа за малим — знайти привід

Так сталося, що президентом США став Дональд Трамп, і вибрала його найбільш проста, навіть невибаглива частина Америки, чию свідомість не змінили політтехнологи і професори з університетів Ліги плюща. Цим людям президент подобається, за Достоєвським, "з усіма його почухуваннями" — різкий, неполіткоректний, який лається та кривляється.

Прихід до влади Трампа виявився серйозним потрясінням для американської політичної системи, яка в останні десятиліття окуклилась сама в собі, майже перестала реагувати на зовнішні подразники. Всі питання вирішувались у вузькому колі технократів — вашингтонських політиків, нью-йоркських мільярдерів і посередників-лобістів. У цій системі виборці були прикрою перешкодою, а не головною цінністю.

Тепер це не так: монополія корпоративних ЗМІ ліквідована, її відсутність заважає нав'язати виборцю "єдино правильну картину світу, що відповідає інтересам еліт. І демократи, і республіканці після обрання Трампа зі скрипом приходять до усвідомлення того, що на проблеми простих людей тепер доведеться звертати набагато більше уваги, а для перемоги на виборах будь-якого рівня вже недостатньо ідеальної краватки і мішка грошей. Обрання президента-популіста у цьому сенсі стало серйозним стимулом для розвитку американської демократії на всіх рівнях — від об'єднань простих громадян до Конгресу.

Рекс Тіллерсон приходить в якусь країну, забирає у неї нафту, після чого відправляється в наступну - Трамп

Але вибір головою Білого дому безпосереднього виразника інтересів найпростіших і навіть дрімучих верств суспільства людини, якій його виборець прощає буквально все, несе для країни й серйозні ризики. Шанувальники Трампа, розлючені багаторічною байдужістю ліберальних еліт до їх проблем, все частіше знаходять відповіді на свої запитання в авторитаризмі, ксенофобії, економічному і зовнішньополітичному ізоляціонізмі, у відмові від толерантності та плюралізму. Новий президент вже почав з ентузіазмом втілювати ці ідеї в життя.

"Епоха неолібералізму закінчилася, почалася епоха неонаціоналізму", — так прокоментував підсумки виборів у США професор політології Колумбійського університету Марк Бліт. Він був одним з небагатьох експертів, які пророкували перемогу Дональда Трампа, коли більшість його колег готували президентство Гілларі Клінтон.

При цьому Бліт краще за інших розумів, про що говорить: свої пророцтва він засновував не на даних опитувань громадської думки, а на об'єктивних економічних та політичних показниках: стагнації американського середнього класу, зростання майнового розшарування і повної нездатності Демократичної партії запропонувати суспільству якусь позитивну програму дій. Цінності фрустрованої Америки перемогли. Трамп став президентом.

Команда Трампа

Реалізовувати неонаціоналістичну і багато в чому авторитарну платформу нового президента візьметься вельми небанальна команда. Прихильники Трампа наполягають на формулюванні "кабінету успішних бізнесменів, високоморальних людей і бойових генералів". Опоненти сходяться на менш похвальній "кабінет шахраїв, релігійних фанатиків і вбивць".

Про Рекса Тіллерсона, якого Сенат США щойно затвердив на посаді держсекретаря — колишнього голову компанії ExxonMobil і майбутнього державного секретаря — краще за інших сказав сам Трамп: "Рекс приходить в якусь країну, забирає у неї нафту, після чого відправляється в наступну".

Більш ємний і правдивий опис трудової біографії Тіллерсона знайти складно. Ця людина позбавлена будь‑яких принципів, для нього мета завжди виправдовує засоби. Заради успіху своєї компанії він завів дружні стосунки з найстрашнішими диктаторами сучасності, завойовував їх прихильність і незмінно добивався успіху — доступу до нафти. Людина, що володіє таким набором якостей, напевно стане дуже успішним дипломатом.

Докладно про те, що за команда прийшла в Білий дім разом з Трампом, з чим вона прийшла — і що вже відбувається в зв'язку з цим у Сполучених Штатах, читайте в авторському матеріалі Івана Яковини у новому номері журналу Новое Время — №4 від 3 лютого 2017 року.


Обложка нового номера журнала Новое ВремяОбкладинка нового номера журналу Новий Час


Цікаво