"У них немає гарантій, що виберуть "свого". Хто застопорив роботу антикорупційних детективів

Ситник, Сакварелідзе і Саакашвілі - троє людей, з якими пов'язані надії українців у війні з корупцією - виступали на YES в одній панелі
Фото: YES © 2015

Ситник, Сакварелідзе і Саакашвілі - троє людей, з якими пов'язані надії українців у війні з корупцією - виступали на YES в одній панелі

Антикорупційне бюро, на яке покладена місія пошуку корупціонерів у вищих ешелонах влади, повинне було запрацювати в жовтні, але не може: досі не обраний антикорупційний прокурор. Артем Ситник, директор НАБ, розповів НВ, хто гальмує процес

- Хто блокує обрання антикорупційного прокурора?

- Я б не хотів говорити про блокування. Є процедура. Закон про прокуратуру набув чинності 15 липня. У вівторок буде два місяці, як уже можна було створити комісію і почати процедуру відбору антикорупційного прокурора. Але чомусь на сьогоднішній день комісія не сформована. За формування комісії відповідає Генеральний прокурор, який делегує чотирьох представників, і парламент, який делегує сімох представників. На сьогоднішній день ми маємо лише чотирьох представників від прокуратури, які розкритиковані усіма, а парламент взагалі нікого не дає. Я сподіваюся, що хоча б на наступному пленарному засіданні вони дадуть представників. Бюрократичне це зволікання чи блокування – мені не принципово, але це те, що заважає нам почати роботу.

Парламент не дає представників у комісію. Багато депутатів не розуміють, про що йдеться. Бюрократичне це зволікання чи блокування – мені не принципово, але це те, що заважає нам почати роботу

Є в принципі варіант виконуючого обов'язки, і я не виключаю, що, якщо далі такими темпами просуватиметься робота, цей варіант буде розглянуто. Можна Сакваралідзе призначити в. о. антикорупційного прокурора і почати розслідування. Для цього треба внести зміни в закон буквально одну сходинку. Природно, це має бути людина, яка має кредит довіри з боку громадянського суспільства та наших західних партнерів. Це вихід з ситуації, і якщо такими темпами далі буде продовжуватися, я не виключаю, що я такий варіант буду пропонувати.


Директор НАБ Артем Сытник готов запустить бюро в работу хоть сейчас, но что-то ему мешает Фото: YES © 2015

Директор НАБ Артем Ситник готовий запустити бюро в роботу хоч зараз, але щось йому заважає Фото: YES © 2015


- Коли може зібратися комісія?

- У нашій країні робити прогнози – справа невдячна. Я можу відповідати за себе. Я казав у квітні, що я буду готовий почати розслідувати в жовтні, і цей прогноз я здійснив. Я – готовий.

- Ви зустрічалися з головами парламентських фракцій. Що вони кажуть – чому вони ці сім чоловік не можуть вибрати?

- Зустрічався. Багато депутатів не розуміють, про що йдеться. Питають: чому ви не можете почати працювати? Я відповідаю: ви ж прокурора мені не даєте. Звичайно, зустрічався, написав лист-звернення Володимиру Гройсману.

- Давно?

- Десь місяць тому. Приїжджала моніторингова місія щодо безвізового режиму, яка перевіряла зокрема процедуру створення Антикорупційного бюро. Зауважень до нас взагалі не було. Єдине зауваження по антикорупційному блоку – це вимога призначити антикорупційного прокурора і дати працювати людям. І місія цей меседж дала всім – і депутатам, і президенту, і уряду.

Ви знаєте, як у нас парламент працює. На словах вони всі кажуть: "Та зробимо". А потім проходить час і не роблять, на жаль. Жодного депутата не знаю, який мені сказав: "Ми вам не дамо антикорупційного прокурора". З цієї ситуації треба виходити. Треба, щоб ми почали розслідування не пізніше, ніж у листопаді.

Процес, швидше за все, гальмується через те, що немає гарантій, що виберуть "свого".

Є приклад конкурсу з вибору директора Антикорупційного бюро, який показує, що Україна вже може проводити ці конкурси і громадянське суспільство може проконтролювати цей процес.

Інтерв'ю було записане на полях форуму Міжнародна ялтинська стратегія YES, який проходив у Києві 10-12 вересня. Спікером в одній з панелей YES виступав Ситник, який розповів іноземним учасникам форуму про зволікання в роботі НАБ.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: