У нас на всіх виборах завжди перемагає опозиція – соціолог Ірина Бекешкіна

3 коментувати
У нас на всіх виборах завжди перемагає опозиція – соціолог Ірина Бекешкіна
Будь-які вибори в Україні – це “аукціон обіцянок”, які потім не можуть виконати. Про популізм і програми партій розповідає директорка Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва 

У нас законодавство дозволяє досить легко об’єднуватись у політичні партії, але партій у класичному розумінні у нас немає. Варто лише подивитися, як за два роки після виборів 2012 року повністю оновився партійний склад парламенту – за виключенням однієї партії, але персонально при цьому він оновився лише наполовину.

Якщо подивитися на українську історію, партія може мати на одних виборах 20%, а на наступних зникнути взагалі. Комуністи довго тримали перше місце, потім зникли. Наша Україна мала тріумфального президента та підтримку і зовсім зникла. Партія Регіонів стабільно мала 30% підтримки та монополію в певних регіонах і потім змушена була міняти назву, бо як партія вони себе скомпрометували.

У нас взагалі немає стабільної політичної системи, немає партій з ідеологією, а ті дві, що були, – комуністи та Свобода – не ввійшли до складу ВРУ. Тут є дві проблеми: сама політична “еліта”, яка, вибачте за банальність, є певним представництвом фінансово-промислових груп, та виборець.

Уявіть собі ідеальну партію, з програмою, з ідеологією, з чесними лідерами. Чи проголосує за них український виборець? Навряд чи. У нас будь-які вибори – це “аукціон обіцянок”, які потім не можуть виконати. У нас на всіх виборах завжди перемагала опозиція, і єдине виключення, коли перемогла влада – це був 1999 рік, другий термін Кучми.

В усіх демократичних суспільствах є певний популізм. Але популізм у країні, де більшість становить середній клас, та популізм у бідній країні – це абсолютно різні речі.

Доступу до влади заважають: повне невігластво виборців, які орієнтуються на лідерів та не вірять програмам, а також наші політичні партії, в яких відсутня демократія.

Реальність така, що участь людини в політичному житті мало що вирішує. Зараз участь у громадських організаціях має більший вплив на політику, ніж безпосередня участь у політиці.

Майбутнє України в тому, щоб громадськість створювала власні політичні партії, а не розпорошувалася у старих проектах.

Доступ до політики – рубрика, в якій зібрано уривки з глибинних експертних інтерв’ю, проведених громадськими організаціями “Центр UA” та “Колегіум Анни Ярославни” в рамках повного циклу публічної політики за напрямком “Рівний доступ до політики”. 

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.
Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: