В капсулі кримнашизму. Як за два роки змінилося ставлення росіян до приєднання Криму Росією

За два роки анексований Крим виявився відрізаний від електроенергії, яку півострову постачали з материка. Україна припинила також транспортне сполучення і торгівлю з Кримом

За два роки анексований Крим виявився відрізаний від електроенергії, яку півострову постачали з материка. Україна припинила також транспортне сполучення і торгівлю з Кримом

Два роки тому велика частина росіян підтримувала факт анексії українського Криму. Чи прийшло розчарування на зміну ейфорії та чи розуміють жителі Росії, яку ціну їм доводиться платити за "Кримнаш", розповідають російські лідери думок

20 березня 2014-го, Держдума РФ проголосувала за «приєднання» Криму до Російської Федерації. «Проти» проголосував лише один депутат, Ілля Пономарьов, четверо депутатів не голосували. 21 березня невизнаний світом документ ратифікувала Рада Федерації РФ.

НВ поговорило з російськими лідерами думок і дізналося, чи змінилося їх особисте ставлення до факту кримської анексії за ці два роки і які настрої сьогодні панують в проросійському суспільстві по відношенню до Криму.


51296224Дмитро Орєшкін, російський політолог

Що стосується громадської думки, те, що зараз відбувається, я б назвав міжлунковим станом. Перший рік була ейфорія. Більшість кримчан підтримують цю ідею. Не 93% чи скільки там показав сфальсифікований референдум, але більше половини – точно. І була ейфорія, тому що був образ Росії, яка багата, сильна, щедра по відношенню до кримчан і так далі. Це дуже характерна риса для всіх, хто бачить не дійсність, а вигадану реальність. Тому – перший рік було «ми на Батьківщині, а тепер – хай хоч каміння з неба».

Пройшов другий рік, ситуація дещо гірша – так, на Батьківщині, але скільки можна з цього приводу танцювати на площі. Виявилося, що корупція в Севастополі, [самопроголошений мер Севастополя Олексій] Чалий посварився з [в.о. губернатора Севастополя Сергієм] Міняйло, виявилося, що віджимають бізнес, розбиті дороги. Виявилося, що щедра, широка душа «рідної Росії» досить бідно виділяє гроші.

Людині психологічно дуже важко сказати: «Я помилявся». Тому, якщо ви будете питати людей в Криму, вони вам скажуть, мовляв, так, добре, так, ми підтримували, так, є окремі труднощі, нас дуже дратує неефективність місцевого керівництва, але ми не хочемо назад.

Людині психологічно дуже важко сказати: «Я помилявся»

Моя ж думка, як не дивно, не змінилася. Моя перша реакція була – це гірше, ніж злочин, це помилка. Навіть у Путінській системі цінностей, яка публічно не відновлюється, це довготривала помилка. Кримська мишоловка, де є безкоштовний сир, який раніше чи пізніше буде з'їдений. А Росія, і Крим теж, виявляться відокремленими залізними прутами від усього іншого світу. Приблизно так воно, на жаль, і виходить. Просто, може бути, дещо повільніше це сприймається ментально, в просторі.

Ментально це сприймається як «Хлопці, ви зробили дурницю, рано чи пізно доведеться платити». Але комусь це видно відразу, комусь - через два роки, комусь через п'ять років, а комусь ніколи.

Ілля Пономарьов, єдиний депутат Держдуми РФ, який голосував проти анексії Криму

Великих змін немає. Економічні труднощі наростають, але пропаганда списує їх на економічні санкції і об'єктивні причини. Наприклад, мова про падіння цін на нафту. Люди не вбачають причинно-наслідкового зв'язку між своїми проблемами та анексією Криму, тому для них Крим дістався у вигляді безкоштовного подарунку.

У мене особисто є серйозне розчарування ходом перетворень в Україні. Дуже хочеться, щоб всі ці жертви виявились не марними. Вірю, що в підсумку так і буде. Але коли?

Люди не вбачають причинно-наслідкового зв'язку між своїми проблемами та анексією Криму

Андрій Зубов, російський історик, політолог


Російське суспільство стало більш спокійним, тобто, ніхто не каже, що Крим не наш. Число людей, які говорять, що Крим повинен бути в Росії, навпаки, збільшилася. Але це божевілля, яке було два роки тому, його зараз немає. Зараз набагато більш спокійна реакція. І люди починають замислюватися над ціною цього приєднання.

Тут дуже характерна редакційна стаття в нашій серйозній газеті Ведомости, яка з'явилася в понеділок. У ній просто і ясно сказано, що приєднання Криму було дуже великою помилкою, яка дуже зашкодила Росії. Я думаю, що поступово мисляча частина російського суспільства схиляється до цієї думки.

Це величезна помилка, це злочин навіть проти нашого російського народу, а не тільки проти міжнародного права

Моя ж особиста думка якою була, такою і лишилася. Два роки тому я писав статтю, в якій висловився. Під цим я можу підписатися і зараз. Там я прямо сказав, що це величезна помилка, це злочин навіть проти нашого російського народу, а не тільки проти міжнародного права. І я залишаюся при цій думці.

Лілія Шевцова, російський політолог

Опитування показують, що ставлення росіян в своїй масі до анексії Криму не змінилися. Тобто, «Кримнаш», як міфологема, як об'єднуюче гасло продовжує діяти і на психологію, ментальність росіян, і продовжує залишатися основною опорою для військово-патріотичної легітимації влади.

В силу ряду обставин росіяни продовжують залишатися всередині цієї капсули кримнашизму, яка виявляється зручним засобом і відволікання їх уваги від внутрішніх проблем, і рішення різного роду комплексів – як соціальних, так і історичних. Але в той же час, є цікаві цифри, які говорять про готовність росіян до самопожертви.

Тільки 16% росіян готові жертвувати своїми соціально-економічними інтересами заради різних ідей

Так, тільки 16% росіян готові жертвувати своїми соціально-економічними інтересами заради різних ідей. Це говорить про те, що в російській психології починає переважати, використовуючи медичний термін, стан когнітивного дисонансу. З одного боку, вони продовжують підтримувати Путіна, продовжують перебувати всередині кримнашизму. А з іншого – їх споживацька психологія, прагнення до виживання говорить про те, що вони не дуже-то і готові жертвувати заради Путіна і заради відтворення цього самого кримнашизму. Тому ситуація психологічно та політично дуже складна.

У березні 2014-го, коли все це відбувалося, я думала, що все це – порушення міжнародного правового простору і перетворення російських кордонів на міжнародно визнані кордони. Бо світ не визнає Крим частиною Росії. Отже, і російські кордони опиняються під питанням. Так я продовжую думати і сьогодні. Виявляється, не тільки російське населення є жертвою кримнашизму. Виявляється, через кримнашизм не змогли переступити дуже багато представників російської опозиції. Цей факт у мене викликає сумні роздуми.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: