Творець Обами. Головний політтехнолог президента США відкриває секрети Білого дому

2 коментувати
Творець Обами. Головний політтехнолог президента США відкриває секрети Білого дому
Девід Аксельрод, прозваний "творцем королів", розповідає, як в Америці створюють політиків, і прогнозує, чим загрожує Україні перемога Дональда Трампа або Гілларі Клінтон

Його часто називають "творцем королів" і хлопцем №1 у команді чинного президента США Барака Обами. З ім'ям Девіда Аксельрода, директора Інституту політики Університету Чикаго, більшість американських експертів пов'язують прихід до влади першого в історії США темношкірого президента — адже саме він був головним стратегом передвиборної кампанії Барака Обами.

Тепер Аксельрод — частий гість в Овальному кабінеті. “Девід — не найманець, він — друг,— відгукується про нього сам Обама.— Він нікудишній консультант, якщо не вірить у клієнта, але він великий, коли вірить у нього".

"Я завжди кажу, що люблю його головним чином за те, що він так мало мене слухає",— опонує йому Аксельрод. Проте їхній тандем виявився одним з найвдаліших в історії американських виборів.

У мене багато невпевненості щодо Трампа-президента

Саме завдяки Аксельроду передвиборна кампанія Обами була побудована на масовому залученні волонтерів, створенні горизонтальних мереж між ними, пожертвах простих американців і активному використанні інформаційних технологій. У сучасних підручниках політології її називають зразковою.

Аксельрод, явний антипод відомого героя серіалу Картковий будинок Френка Андервуда, доброзичливий і спокійний. Він чемно вітається під час зустрічі, яка відбувається за лаштунками форуму Ялтинської європейсько стратегії, YES-2016, та шкодує, що на інтерв'ю у нього небагато часу. А на запитання НВ, чи пам'ятає він, коли вперше захотів увійти до світу реальної політики, несподівано широко посміхається: "Мені було п'ять років, коли я побачив по телевізору виступ президента Кеннеді, ось тоді й вирішив".

— Як ви оцінюєте шанси Дональда Трампа і Гілларі Клінтон виграти президентські вибори? Як зміниться політика США щодо України в разі перемоги одного з них?

— Це дуже конкурентна гонка між кандидатами і, мабуть, перша, коли американці вибирають того, хто викликає менше антипатій. Оцінюючи підготовку до дебатів — а це дуже важливо, я припускаю, що Клінтон переможе. Думаю, для України вона знайомий кандидат, і її позиція підтримки України також зрозуміла. Якщо переможе Трамп, ситуація стане важкопередбачуваною.

З одного боку, він відкрито захоплюється Володимиром Путіним — а ми всі пам'ятаємо його заяви про те, що анексію Криму Сполученим Штатам потрібно прийняти як факт. Але, з іншого боку, ми також пам'ятаємо, що Республіканська партія починала з проукраїнського порядку денного, наприклад з питання про виділення Україні летальної зброї. Сьогодні ми бачимо, наскільки цей порядок денний порушений їхнім же кандидатом, що викликає багато питань до стану справ всередині політичної сили. Тому у мене багато невпевненості щодо Трампа-президента.

— Ви кажете, що позиція Клінтон щодо України зрозуміла, але ми пам'ятаємо, що коли вона стала держсекретарем США, то оголосила перезавантаження відносин з Росією на тлі російсько-грузинської війни 2008 року.

— Я нагадаю, що контекст того, що відбувається нині, серйозно змінився з того часу. Тоді співпраця США і Росії була суттєвішою, президентом Росії був Дмитро Медведєв, а Путін, звісно ж, залишався впливовою фігурою, але все-таки в статусі прем'єр-міністра. Тоді вони більше схилялися до співпраці — наприклад, в тому, що пов'язано з санкціями щодо Ірану. Війну в Грузії зупинили, а політика Російської Федерації щодо України не була агресивною.

— Поясніть, чому Дональд Трамп такий популярний серед американців?

— Він не такий популярний. Як я вже казав, близько 60% американців негативно ставляться до обох кандидатів, тому я б не заявляв про повальну популярність. Однак він виграв можливість висунутися від Республіканської партії. Я не хочу мінімізувати в його успіху частку страху і тривоги виборців, пов'язаних з економічними змінами в США і тим, що багато представників американського середнього класу втрачають добру роботу на виробництві та шукають більш високооплачувану. Невдоволення змінами в способі життя звертає їх до бажання повернути все, як було.

Інша причина — демографічні зміни. Частина білих американців незадоволені етнічним розмаїттям, побоюються терористичних атак, за останній рік загострилися конфліктні ситуації на расовому ґрунті. Всі ці настрої Трамп використовує дуже ефективно, але цього недостатньо, щоб стати американським президентом. Його електорат — це білі американці, зазвичай не дуже освічені, й цю частину електорату він вже вичерпав. Чи зможе він поборотися за молодих і освічених, за голоси представників інших етнокультурних груп? У цьому я дуже сумніваюсь.

— Економічні проблеми Греції, потім Brexit, нечувана популярність Дональда Трампа... Чи бачите ви в цьому глобальний тренд популізму та безвідповідальності?

— Це справді загальний тренд, який об'єднує багато прогресивних держав світу. Глобалізація і розвиток технологій все більше маргіналізують професії та зайнятості, які раніше вважалися прибутковими. Одночасно відкривається багато нових можливостей, але ринок праці також став глобальним, тому багато людей просто губляться в цьому великому переході.

Популісти користуються їхньою розгубленістю. І це великий виклик не тільки для США, але і для Європи — зрозуміти, як жити в нових глобальних правилах гри, не допускаючи соціального вибуху, допомагаючи людям знайти економічну безпеку та нові можливості.

Крім того, важливо не забувати про міграцію, яка після подій у Сирії ще більше посилює загальне невдоволення та успіх популістів у Європі.

— Втім, проблема популізму в Україні не менш гостра, ніж у Європі чи США.

— Зростання популізму — це завжди відповідь на економічну ситуацію та економічний тиск, тому найкраща відповідь популізму — це насамперед робота з реальними проблемами та запитами. Ви не переможете в інформаційному просторі, якщо не зробите реальних політичних кроків у напрямі реформ і не досягнете результатів їх реалізації. Інакше все зведеться до зіткнення двох популістів, які ризикують загратися. Відповідайте на запити людей, а не на претензії популістів. Це універсальний принцип — він працює в США, працюватиме й тут.

 


ДОЛЯ АКСЕЛЬРОДА: Своей победой на президентских выборах в США Барак Обама (слева на переднем плане) во многом обязан мастерству своего политтехнолога Дэвида Аксельрода (на фото справа)

ЧАСТКА АКСЕЛЬРОДА: Своєю перемогою на президентських виборах у США Барак Обама (ліворуч на передньому плані) багато в чому зобов'язаний майстерності свого політтехнолога Девіда Аксельрода (на фото праворуч)


   

— Ким сьогодні є Росія для США?

— Історія відносин США і Росії довга та неоднозначна, нам вдалося успішно співпрацювати десятиліття тому щодо Ірану. Сьогодні ж Барак Обама розв'язує питання посилення санкцій відносно Росії через низку скоєних цією державою провокацій.

Але, на жаль, ми живемо у світі, де змушені співпрацювати з людьми і країнами, які нам не подобаються, і важливо завжди стежити за тим, щоб, прагнучи до однієї благородної мети — наприклад, досягнення перемир'я в Сирії, ми одночасно не ховали іншу.

У США розуміють, що відбувається в Україні, і не збираються заплющувати очі на насильство й агресію щодо українського народу. Це те, про що Барак Обама на посаді президента заявляє прямо і відкрито.

— Як ви оцінюєте президентський період Обами загалом, що, на ваш погляд, можна вважати його безумовними успіхами, а що — програшем?

— Йому дісталася країна в дуже складний період економічної кризи 2008 року, і йому вдалося подолати найтяжчі наслідки. Доходи середнього класу і багатьох сімей в США за його президентства зросли вперше після рецесії. Також відзначу його кроки з реформування американської системи охорони здоров'я, реформи фінансового сектора, прогресивну соціальну політику щодо ЛГБТ-спільноти.

— Водночас деякі експерти відзначають, що Обама — більше президент внутрішньої політики США, ніж зовнішньої.

— Я б, навпаки, відзначив такі його дипломатичні успіхи, як зняття санкцій з Ірану і запровадження санкцій для РФ. Також можна відзначити його дипломатичні зусилля зі зведення європейських держав разом із продовженням санкцій щодо Росії, прочинені двері на Кубу, політика США щодо якої протягом 50 років була вкрай невдалою.

Головні ж провали пов'язані з тим, що всередині США він не встиг консолідувати політичні еліти, в результаті чого сьогодні ми маємо багато розгніваних політиків. Друга помітна невдача — стрімке зростання Ісламської держави. Сьогодні 65 країн об'єдналися, щоб розв'язати цю проблему, але це все ще незавершена робота, яку важливо довести до кінця.

Не використовуйте політичні технології для створення ілюзій, але використовуйте їх для того, щоб розбудити людей

— Де ви бачите червоні лінії застосування політичних технологій?

— Політичні технології потрібні для мотивації та залучення людей у політичні рухи. Але вони не повинні підміняти собою політику і самих діячів. У період президентської кампанії Обами ми залучали людей в громадянські рухи, зосереджуючись не тільки на фігурі кандидата, але й на актуальних проблемах американського суспільства.

Політичні технології мають актуалізувати і спонукати суспільство подивитися на свої проблеми і об'єднатися. Колективна відповідальність виборців — це той сталий майданчик, на який розраховує кандидат, коли приходить до влади. Вона завжди стійкіша, ніж маніпуляції або підкуп. Без підтримки населення ви маєте нестабільну політичну систему, а головний ресурс політика — довіра людей — розмивається. Моя вам порада: не використовуйте політичні технології для створення ілюзій, але використовуйте їх для того, щоб розбудити людей.

— Сьогодні в Україні формується клас молодих політиків, і не завжди їхній шлях до влади здається розумним і адекватним викликам країни. Що б ви їм порадили?

— Найбільший ризик для молодих людей, які йдуть у політику,— це розчарування. Вони часто ідеалістичні та, стикаючись з першими труднощами, йдуть. А це ризик для самої сфери політики, оскільки різко знижує її продуктивність.

Крім того, в політику завжди йдуть два типи людей — ті, хто хоче бути кимось, і ті, хто прагне зробити щось. Перших набагато більше. Їхні его, особисті або бізнес-інтереси завжди вищі, ніж ті політичні цілі, які вони перед собою ставлять.

Тих, хто приходить робити щось, завжди менше, але їхні політичні цілі завжди перевершують їх самих і їхні маленькі особисті інтереси. Таких людей дуже важливо втримати, вони стають справжніми лідерами.

 

Інтерв'ю відбулося в межах конференції YES


  

Матеріал опубліковано в журналі НВ №38 від 13 жовтня 2016 року

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: