ЦВК - це непристойно. Чому чинний Центрвиборчком потрібно знищити і хто увійде в новий

7 з 12 членів ЦВК обрані за квотою Партії регіонів, Комуністичної партії та Соціалістичної партії; строк їх повноважень закінчився два роки тому
Фото: ukrinform.ua

7 з 12 членів ЦВК обрані за квотою Партії регіонів, Комуністичної партії та Соціалістичної партії; строк їх повноважень закінчився два роки тому

Цього тижня в Раді чекають від президента список кандидатів до нового складу ЦВК. Чинний, очолюваний поставленим ще регіоналами Охендовським, свою функцію перед новою владою виконав

Пересиділи два роки

Семирічний термін повноважень 12 членів Центрвиборчкому закінчився ще 1 червня 2014-го. Однак тоді, у перші місяці після революції, парламент ухвалив спеціальний закон, яким їхні повноваження продовжили, щоб якомога швидше провести позачергові президентські і парламентські вибори. У результаті вже рівно два роки ЦВК працює в оригінальному у всіх відношеннях складі.

7 з 12 членів ЦВК обрані за квотою Партії регіонів, Комуністичної партії та Соціалістичної партії. "Їх вже немає ані в парламенті, ані в активному політичному житті країни, і вони є прямими посібниками РФ", - говорить НВ екс-нардеп Єгор Фірсов, якого місяць тому за рішенням цього самого Центрвиборчкому позбавили мандата.

Президентські і парламентські вибори, заради яких старий ЦВК зберегли, давно пройшли, але на Банковій пояснювали: глава держави не вніс нових членів ЦВК через те, що парламентські фракції не подали йому пропозицій щодо кандидатур. Хоча юрист Максим Черкасенко, представник партії Демократичний Альянс, стверджує, що депутатські фракції і групи направили списки президенту ще восени 2015-го. Ба більше, ще 16 листопада Вищий адмінсуд, за його словами, визнав протиправною бездіяльність президента щодо невнесення кандидатур до складу ЦВК.

Весь цей час ця структура в старому складі продовжує працювати і приймати рішення. Чим вона виявилася корисною для нової влади, розповідає нардеп від БПП Світлана Заліщук, член групи Єврооптимісти, яка давно добивається зміни Центрвиборчкому. "Виборча комісія приймає рішення щодо проведення або не проведення виборів в певних округах. Наприклад, як в окрузі Ігоря Єремєєва [загинув у серпні 2015-го після падіння з коня]: там потрібна була довідка про смерть, і вони її не можуть отримати вже багато місяців. Але це питання волі, можливо, самої ЦВК – отримувати або не отримувати цю довідку. Це абсолютно формальна відмовка", - каже нардеп.

Ігор Єремєєв загинув 12 серпня 2015 року. Рішення про проведення довиборів на його окрузі ЦВК прийняла тільки вчора, 16 травня 2016 року.

Джерела НВ в парламенті пояснюють таку повільність ЦВК тим, що у пропрезидентської фракції просто не було кандидата, який мав би шанси перемогти на колишньому окрузі Єремєєва.

Також Заліщук нагадує, як вибірково ЦВК приймала рішення про позбавлення мандатів окремих народних депутатів. Все це, за словами нардепа, свідчить про те, що ЦВК діє в ручному режимі. "На сьогодні можна говорити про їхню заангажованість. Це значить, що поки ми не отримаємо незалежний, перезапущений ЦВК, ми можемо говорити, що люди тримаються там, щоб ухвалювати певні рішення", - вважає вона.

Той факт, що ЦВК формується за політичним принципом, з урахуванням інтересів президента і парламентських фракцій, робить Центрвиборчком залежним, підтверджує і юрист Черкасенко. Саме це він і вважає справжньою причиною того, чому старий ЦВК так довго проіснував у нових реаліях: на людей, які претендують на повторне призначення до складу Комісії, нескладно впливати.

"Те, що в процесі обрання ЦВК ігнорують позапарламентські політичні сили, громадських діячів, які здійснюють контроль за забезпеченням демократичних виборчих стандартів, тягне за собою численні порушення під час виборів, - вважає юрист. - Крім того, це забезпечує максимальні умови для консервації влади і ускладнює процес оновлення політичної еліти".


Фото: day.kyiv.ua

Жанна Усенко-Чорна працює в цій структурі вже більше 10-ти років. Фото: day.kyiv.ua


ЦВК – це вже непристойно

Прізвища кандидатів, запропонованих президентові фракціями, вже названі. Серед майже 30 претендентів дійсно є ті, кого хочуть призначити повторно. Серед них, наприклад, голова нинішнього ЦВК Михайло Охендовський (його, потрапив у ЦВК за квотою регіоналів, тепер висуває новий склад Опоблоку). Також у списку є Жанна Усенко-Чорна, котра різко виступала проти Охендовського та оголошувала голодування через тиск під час проблемних виборів у Павлограді, і працює в цій структурі більше 10-ти років (її висуває Батьківщина).

У коментарі НВ про ситуацію, що склалася навколо ЦВК Усенко-Чорна була дуже лаконічна: говорити про Центрвиборчком сьогодні «непристойно», сказала вона. "Якщо вас цікавить, чи спакували ми вже речі, то ми зробили це ще два роки тому", - сказала вона, додавши, що склад Центрвиборчкому все одно нічого не змінить в країні.

Ще один член ЦВК, який може потрапити і в новий склад, Андрій Магера – заступник голови Центрвиборчкому, член Комісії з 2004 року. Під час Помаранчевої революції, в 2004-му, Магера відмовився підписувати протокол, який фіксував перемогу Віктора Януковича на президентських виборах.

«Якщо президент подасть мою кандидатуру, значить, він висловив довіру. І якщо парламент це підтримає, я буду працювати у ЦВК. Не подасть – значить, це його конституційні повноваження, йому вирішувати. Це не питання про те, хто кому подобається. Це питання – винятково рішення самого глави держави», - коментує Магера НВ.

У цілому експерти називають Магеру та Усенко-Чорну професіоналами, які позитивно зарекомендували себе як "послідовні борці за демократичні стандарти". Крім них "позитивними" кандидатами в оприлюдненому списку відзначають керівника громадянської мережі ОПОРА Ольгу Айвазовську (запропонована фракцією БПП), одного із засновників Комітету виборців України Євгена Радченка (запропонований фракцією Самопоміч), експерта Реанімаційного пакету реформ Юлію Кириченко (запропонована БПП).

«В цілому запропоновані кандидатури переважно свідчать про те, що колишня практика не буде змінена, - коментує список Черкасенко. - Ми знову побачимо серед членів ЦВК колишніх помічників депутатів та інших людей, наближених до груп політичного впливу, які будуть обрані в результаті кулуарних домовленостей. Професійні якості цих кандидатів складно оцінювати, адже більшість з них невідомі широкій публіці".

Нагадування Президенту. Думаю, шифр не складний;) Якщо на цьому тижні не буде обіцяної заміни ЦВК - доведеться йти до Президента додому. Чергові сніданки - не пройдуть! #ОХНДПНХ

Опубліковано Єгором Фірсовим 12 травня 2016 р.

Схожої думки дотримується колишній голова ЦВК Володимир Шаповал. Спочатку він взагалі відмовляється коментувати тему переобрання членів ЦВК, але потім, розговорившись, визнає: помічники нардепів, яких пропонують на роботу в ЦВК, не мають необхідного професійного досвіду.

"Якщо людина без бекграунду, то вона ні на що не здатна, їй потрібно ще набити гулі, навчитися багато чому, попрацювати на держслужбі. А коли людина має біографію приблизно таку: закінчення вузу, вчитель школи, помічник нардепа, член ЦВК, то, вибачте... Або: закінчив вуз, 2-3 роки адвокатської практики, член ЦВК - все. Як вони можуть бути впливовими, якщо вони нічого не вміють?" - запитує Шаповал.

Найбільше побоювань з числа членів нинішнього складу ЦВК в експертів і політиків викликає постать голови Комісії Охендовського. Членом ЦВК він став у 2004-му, потрапивши туди за квотою Партії Регіонів. Відтоді тричі ставав членом виборчої комісії, поновлюючись на посаді. У 2004 році у Верховному суді Охендовський відстоював позицію Сергія Ківалова, тодішнього керівника ЦВК, щодо перемоги Віктора Януковича у другому турі виборів, нагадує Фірсов.

"Це людина, яка з зарплатою в 10 тис. грн носить годинник вартістю 50 тис. доларів. У Охендовського на банківському рахунку 1.033 грн, але він їздить на лексусах та мерседесах, живе в триповерховому будинку в елітному селищі під Києвом", - говорить екс-депутат.

Охендовський очолив ЦВК 6 липня 2013 року, змінивши на цій посаді Шаповала – того якраз "попросили" піти з посади через досягнення 65-річного віку. Повноваження Охендовського у ЦВК також минули два роки тому. Зараз його кандидатуру пропонує Опоблок. На думку Черкасенка, ймовірність того, що Охендовський знову потрапить у ЦВК, досить висока.

Впливова структура

Сама по собі ця структура є дуже впливовою ланкою в державній машині. Особливо, з точки зору технологічної частини організації виборчого процесу, говорить експерт громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев. В країні, де виборчий процес – це основний механізм формування влади і розв'язання політичних конфліктів, це неминуче, пояснює він.

"Жодна з політичних сил не утримується від бажання використовувати ЦВК не в якості органу адміністрування виборів, а в якості механізму вирішення поточних політичних інтересів. І це якраз треба закінчувати, якщо ми дійсно йдемо шляхом будівництва демократичної правової держави", - коментує Клюжев. За законом і в нормальних державах ЦВК – це орган, від якого залежить, чи будуть виборчий процес і його адміністрування відповідати загальноприйнятим стандартам та чи не траплятиметься втручання політиків у виборчий процес.


Фото: inforesist.org

Членом ЦВК Охендовський став у 2004-му, за квотою Партії Регіонів. Відтоді тричі ставав членом виборчої комісії. Фото: inforesist.org


Чинний склад ЦВК, який був на дві третини сформований в інтересах Януковича і Партії регіонів, так само, як і Конституційний Суд свого часу, довів, що здатний обслуговувати провладні інтереси незалежно від того, яка політична сила перебуває при владі, говорить Черкасенко.

"Це яскраво продемонстрували довибори у 205-му окрузі Чернігова, де завдяки підкупу і адмінресурсу переміг член президентської команди Сергій Березенко, а також організація виборів у Кривому Розі, скасування виборів до районних рад Києва тощо", - наводить приклади.

Втім, нинішньому складу Центрвиборчкому теж є чим пишатися, вважає його член Магера і наводить як приклад президентські та парламентські вибори в період війни.

"Не потрібно забувати хоча б те, що ми проводили вибори в період війни, зокрема, на територіях, які близькі до окупованих. Можливо, мине час, і працівники ЦВК розкажуть, яким чином туди доставлялися бюлетені, як працювали виборчі комісії і так далі. На все потрібен час. Це та сторінка в історії ЦВК, якою можна пишатися", - говорить Магера.

Дивлячись на списки нових кандидатів, експерти кажуть: у нових реаліях колишня практика формування ЦВК нікуди не зникла, і говорити про оновлення цього органу можна лише формально. А це означає, що на практиці керувати діями Комісії і далі будуть кулуарні інтереси, а не суспільні.

Втім, Клюжев з ОПОРИ вважає, що навіть якщо мова йде лише про формальне оновлення Центрвиборчкому, це все одно краще, ніж старий склад.

"Законно сформована ЦВК – це краще, ніж те, що ми зараз маємо. Довіра до цього органу об'єктивно зросте, адже буде знято зауваження щодо нелегітимності її діяльності. Адже вже давно склад ЦВК повинні були замінити", - говорить він. Інше, не втрачає оптимізму він, залежатиме від результативності роботи президента і парламенту. Схожої думки дотримується нардеп Заліщук: шанс реально оновити ЦВК – є, каже вона, питання в тому, наскільки президент цим шансом скористається.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: