Цугцванг для Путіна. На який крок спровокують Росію навчання над Чорним морем, пояснює військовий експерт з Лондона

Цугцванг для Путіна. На який крок спровокують Росію навчання над Чорним морем, пояснює військовий експерт з Лондона
Українські військові навчання поставили Росію в незручне становище. Який би крок вона не зробила, все одно опиниться в програші, вважає військовий експерт Ігор Сутягін

Міноборони Росії офіційно повідомила Україну про те, що буде стріляти по українським ракетам, випущеним українською стороною під час військових навчань – вони проходять сьогодні і завтра, 1 та 2 грудня над акваторією Чорного моря. Таким чином РФ, яка вважає Крим своєю територією, збирається завдавати удару у відповідь українським ракетам, якщо ті будуть «чинити загрозу для російських об'єктів в цій зоні».

Президент Петро Порошенко, в свою чергу, вже зробив свою заяву з цього приводу. Він запевнив, що Україна проведе всі заплановані навчання, в тому числі, і передбачені там ракетні стрільби, незважаючи на погрози з боку РФ. Сьогодні ВСУ вже успішно запустили 16 таких ракет.

Чи варто сприймати всерйоз погрози РФ про повторний вогонь, в коментарі НВ пояснює військовий експерт з Лондона, науковий співробітник Британського королівського інституту оборонних досліджень Ігор Сутягін.

 

Сама ідея провести навчання з боку України – це дуже ризикований, але грамотний хід. Хоча, я не впевнений, що правильний. Це хід на загострення відносин. У якомусь сенсі це повторення тактики самого Путіна – створення, як кажуть, факту на землі. Путін постійно так поводиться: вивчає, де пролягають межі допустимого, і змушує Захід ці кордони весь час відсувати. В шахах це називається цугцванг – тому що будь-який варіант для Росії поганий. Яке б рішення не прийняла Росія, вона виявляється в програші.

Якщо Росія проковтує ці стрільби, це означає моральний програш, в першу чергу, усередині країни, так як це збиток заявленому нею ж суверенітету – точно так само, як був обмежений суверенітет України. Це тільки підкреслює, що проголошення суверенітету Росії над Кримом ніким не визнається. І – дуже серйозна особиста образа для Путіна. Йому показують, що з ним не рахуються. Це повторення того, що було в Брісбені, коли на нього ніхто не хотів звертати увагу.

Політика Путіна – дуже особистісна. Виходить, дипломатія Росії сильно зав'язана на одній людині, яка все визначає. В силу цього дуже багато і робить.

Як писав у своїх мемуарах віолончеліст Мстислав Ростропович: "Я віолончеліст. А ти, Володю, ти хто? Я добре граю на віолончелі, а що ти вмієш робити?" І Путін відразу ж відповів Ростроповичу: "Я фахівець з міжособистісних відносин". Так ось дипломатія Путіна – це дипломатія слідчого, який розводить людину. Він не вміє вести міждержавну дипломатію, але вміє тільки міжособистісну. Тому образи Путіна, приниження його значущості – це збиток. Всі будуть знати, що він не такий великий. В його міжособистісних стосунках це буде дуже серйозним фактором, який впливатиме на ефективність його політики. Ну, і для Росії, для якої Путін цю політику і дипломатію визначає.

Якби РФ і справді щось зробила – то все, виходить, що знищили на чужій території чуже майно, та ще, не дай Бог, якщо щось при цьому постраждає

Другий випадок – якщо Росія не проковтує це і робить те, що вона обіцяла робити, тоді є два варіанти. Тут виникає вилка: перший варіант – обіцянка збивати ракети, що пролітають повз. Можливість для цього є, тому що той комплекс, який був перекинутий зараз успішно в Крим – військовий комплекс С300В (серія радянсько-російських зенітних ракетних систем) – спеціально був створений для прикриття війська від ударів ракет, від балістичних ракет малої дальності. Цей комплекс здатний перехоплювати ракету, яка знаходиться в польоті, хоча це і складно – він розрахований на боротьбу з балістичною ракетою, тобто, з такою, що рухається по передбачуваній траєкторії. Яка просто летить по параболі, і ти знаєш, в яку точку прилетить, де ця парабола буде перебувати в наступний момент. Зенітна ж ракета – набагато складніше, тому що вона керується в польоті, летить по траєкторії, яку складніше передбачити. Але комплекс С300ВМ здатний перехопити українські зенітні ракети.

Проте, якщо він це зробить, все може бути, і буде представлено, як подальше втручання Росії у справи суверенної держави. Але тепер вже не територіальне втручання, а втручання в діяльність суверенної держави над територією, яка є взагалі-то нейтральною. Я маю на увазі, оголошені для запуску ракет зони тільки трохи заходять в територіальні води Криму. І якщо таке перехоплення відбудеться над нейтральними водами Чорного моря, то це – хуліганство. А що, якщо наступного разу американці захочуть постріляти своїми балістичними ракетами, а Росія почне їх перехоплювати? Це навчальні пуски, вони нікому не загрожують.

Цю історію можна використовувати як аргумент про триваюче, розширюване втручання Росії. Але поки що це не зовсім те – ніхто ж не постраждав, нічого ще не сталося. Ну, навіть якщо одна ракета збила іншу, яка різниця? Обидві ці ракети все одно наприкінці свого польоту вибухнули. Тому це не так сильно на щось впливає. Якщо ж Росія реалізує свою погрозу нанести удар по пусковим установкам – це однозначний акт агресії. Але не думаю, що РФ це зробить. Вона зараз залякує, але такого робити не стане. Зараз не той момент, щоб вставляти ще один ніж у спину.

Дипломатія Путіна – це дипломатія слідчого, який розводить людину

Взагалі зенітні ракети вибухають після прольоту цілі, в повітрі, самі по собі на великій висоті. А якби РФ і правда щось зробила – то все, виходить, що знищили на чужій території чуже майно, та ще, не дай Бог, якщо щось при цьому постраждає. Це дійсно акт агресії, який викличе нову хвилю обурення в усьому світі і призведе до додаткових труднощів для Кремля. Його головне завдання – стримати Україну від спроб поставити під сумнів імідж «великої Росії Путіна», великої і жахливої, з якою ніхто не має хоробрості навіть сперечатися.

Раз запуск українських ракет вже відбувся – це серйозний удар по носу для Путіна. Тепер чекайте на наступний момент. Путін почне сіпатися, робити якісь неадекватні кроки. Я вважаю, одним з них стане посилення обстрілу на Донбасі. Нічого іншого він не знає і не вміє. Ніякого іншого інструменту у нього зараз немає. І ще слідкуйте за тим, де була перехоплена мішень – думаю, все ж таки стрільби ведуться саме над нейтральними водами. Я вважаю, що мішені, по яких стріляли – старі давні безпілотні апарати. Такі падали навіть на Донбасі. Я бачив, як сепаратисти позували поруч з ними, мовляв, ось, це балістична ракета. Там що, крило лежить, це хіба балістична ракета? Що ти візьмеш з убогих?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: