Ці тварюки ще отримають. Тука - про контрабанду, диверсантів та життя на Луганщині

1 коментувати
Голова Луганської області має намір боротися з контрабандою
Фото:Facebook/Георгій Лою

Голова Луганської області має намір боротися з контрабандою

Георгій Тука – колишній волонтер, який другий місяць очолює Луганську область

За цей період часу він там розгорнув широку боротьбу з контрабандою, а також повністю занурився в особливості місцевої специфіки. Про труднощі на своєму посту, контрабанду та місцеві настрої Тука розповів, навідавшись на кілька днів у Київ.

- Ви вже більше ніж півтора місяця голова Луганської області, що вам вдалося змінити в кращу сторону, окрім боротьби з контрабандою?

- По-перше, нарешті, з великими труднощами, зрушив процес заміни кадрів. Я не очікував, що це буде настільки важко. В першу чергу мова йде про побутові проблеми для людей, які готові приїхати в регіон працювати: це реальна відсутність житла, низький рівень заробітної плати держслужбовців. А враховуючи те, що у мене жорстка позиція: сам не беру і іншим не даю ніяких доплат, то для переважної більшості людей це життя на межі виживання. Тим не менш, процес пішов. Не так швидко, як хотілося б, але вже є певні зміни в кращу сторону. Це перше.

Друге, зараз уже запустили у співпраці з Приватом, в пілотному режимі, фрагментарно, те, що голосно називається електронний уряд. Зараз закатуємо перший проект - це електронна видача дозвільних документів земресурсів.

І вчора я вже звів фахівців Привату з соціальним департаментом - це буде друга частина. Це – питання електронного оформлення субсидій. Луганська область практично вся аграрна, відповідно маса сіл, маленьких містечок, селищ, і там люди дуже погано інформовані про те, що існує програма субсидій. Хоча їм неодноразово, практично індивідуально, розносили ці листівки, але процес оформлення все одно йде повільно.

Я навіть спостерігав, коли люди, які вже оформили субсидії, розповідали своїм односельцям, що "субсидія - це фігня, там я отримала 1 гривню компенсації". Але це було в літній період. А коли зараз почнуться холоди, опалювальний сезон і почнуть надходити платіжки з новими рахунками, то у людей будуть вилазити очі з орбіт. І легко передбачити, що вони будуть кидатися не оформлювати субсидії, а першим ділом будуть кидатися з обуренням до адміністрації. Тому зараз робиться великий обсяг роботи на попередження таких соціальних вибухів і електронне оформлення субсидій – один з них.

- А які взагалі настрої в Луганській області серед людей: проукраїнські, антиукраїнські чи вони втомилися від всього?

- Мене самого це питання цікавить. Для цього треба було б замовляти спеціальну, незаангажовану соціологію, не якісь там заказухи, а об'єктивні дані. Можу сказати, що у звичайному спілкуванні з людьми, а я досить часто спілкуюся неформально на вулиці, в магазині, я не чув жодного негативного висловлювання ні по відношенню до України, ні щодо себе особисто. Я розумію, що це не показник, але, тим не менш, це факт.

- Ви говорите про те, що проблеми з оплатою держслужбовців, з їх розміщенням. Як ви їх вирішуєте?

- Є закон, через який я не можу переступити. Згідно з цим законом державні службовці мають єдиний варіант отримувати доплати - це читання лекцій. Ніяким іншим чином цього здійснити неможливо. І навіть якщо залучати якісь благодійні фонди, гранти, то це порушення закону.

- А як ви кадри залучаєте?

- Переважна більшість - це такі ж волонтери, як і я.

- Тобто вони готові терпіти?

- Так. Саме тому так повільно і з такими труднощами йде цей процес.

- Ви прийшли після Геннадія Москаля. У вас була умовна передача справ?

- Не було.

- А в питаннях контрабанди, він же намагався боротися з нею, Москаль вам не передав свої напрацювання, контакти?

- Нічого. У нас не було контактів. Ми один раз, через місяць після мого призначення, на дві хвилини випадково перетнулися в адміністрації президента, тому що і я і він перебували в режимі цейтноту.

- А чому так сталося, адже ви могли б допомогти один одному?

- Всі ці питання потрібно було вирішувати і обговорювати не по телефону, а так як він знаходився в Закарпатті, де ситуація на той момент була дуже непроста, а я на Луганщині, де вона і продовжує залишатися непростою, їздити один до одного в гості не було можливості.

- Ви розгорнули серйозну боротьбу з контрабандою. Безпосередньо вам загрожують, були якісь натяки на це?

- Безпосередньо, ні. Натяки були. Я не хочу це коментувати.

- Ви побули на Луганщині півтора місяця, враховуючи те, з чим ви зіткнулися, якби вам зараз президент запропонував очолииь Луганську область, ви б погодилися, володіючи своїми нинішніми знаннями про її проблеми?

- [Пауза]Швидше за все, так.

- Але ви задумалися...

- Так, тому що на той момент рішення було прийнято досить спонтанно, зараз би я його брав виважено. Напевно, я б попередньо поставив певні умови.

- Бюджет Луганської області вже сформований на початку року. Але, зрозуміло, що грошей все одно не вистачає. Враховуючи проблемність області, ви ведете переговори з Кабміном про якісь додаткові фінансові вливання?

- Йдуть важкі переговори з Кабміном. Не можу сказати, що є якийсь успіх, але ми намагаємося. Я намагаюся не бути популістом, я чітко розумію, що бюджет країни залишає бажати кращого. Просто потрібно уважно ставитися до видаткових статтей. Може, іноді варто пожертвувати чимось на ім'я іншого.

- Після вашого приходу боротьба з контрабандою в області дійсно стала результативнішою?

- Так. Це реально, об'єктивні дані. Більше того, зараз стартує новий етап у боротьбі з контрабандою, цей процес не помер, не стоїть на місці. Я обіцяв, що після розстрілу групи ці тварюки [що займаються контрабандою і винні у нападі на мобільну групу, де загинуло дві людини] отримають набагато більш серйозну реакцію. Завтра вони побачать цю реакцію на власні очі.

- На контролі за потоками контрабанди сидять всі силові структури?

- Так.

- Якщо ви бачите, що на місцях, хтось з силових відомств "кришує" контрабанду і ви ніяк не можете вирішити це питання в області, у вас є можливість безпосередньо їх керівникам подзвонити? Ви це робите, телефонуєте голові МВС Арсенію Авакову, голові СБУ Василю Грицаку?

- Запросто. Я не зустрічав опору ні з боку Авакова, ні з боку Грицака. Навпаки завжди є бажання йти на зустріч.

- У вас поруч Донецька область. Є якісь особливості контрабанди там, які відрізняються від того, що відбувається у вашій області?

- Так, є. Але це не те, щоб особливості контрабанди, а умови перетину лінії розмежування. У Донецькій області набагато більше можливостей перетину лінії розмежування, тому що в Луганській області все ж таки велика частина проходить вздовж Сіверського Дінця, а це водна перешкода, що ускладнює переміщення.

- Коли ви приїхали в Луганську область, з вами з території непідконтрольної Україні намагалися ті керівники якийсь зв'язок встановити, якісь стосунки?

- Були такі спроби, я їх відкинув.

- Зараз інтенсивність обстрілів, якихось бойових зіткнень знизилася?

- В останні два дні, так. Є лише якісь стрілецькі перетини та ДРГ.

- Тобто ДРГ все одно продовжують заходити?

- Звичайно. І їх кількість буде тільки зростати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: