Це все схоже на раннього Путіна. Саша Боровик – про кримінальну справу проти нього і тиск влади

Це все схоже на раннього Путіна. Саша Боровик – про кримінальну справу проти нього і тиск влади
Заступник голови Одеської ОДА, проти якого порушили справу за репост у facebook, вважає, що таким чином влада відволікає увагу від власних проблем, і розповідає, чи змусить його переслідування покинути країну

Фігурантом кримінальної справи став заступник голови Одеської обладміністрації Саша Боровик – його звинувачують у нарузі над державним прапором. Кілька днів тому Боровик опублікував на своїй сторінці в facebook прапор України з зображенням статевих органів. Це одразу ж спричинило обурення: депутати у ВР від Одеської області почали збір підписів за відставку Боровика та його видворення з України.

В інтерв'ю НВ Боровик пояснив, звідки на його сторінці взялося скандальне зображення, розповів про переслідування команди одеських реформаторів і про те, чи покине він Україну.

- Розкажіть, що все-таки сталося?

- Ситуація висмоктана з пальця.

Перше: в країні зростає криміналітет у мерії міста Одеси, біля керма стоїть мафія. І ніхто на такі речі якось не реагує. Минулої п'ятниці художники Одеси створили акцію, АртРеволюція або Митці проти лицеМірства. Я кілька їхнів постів поширив на своїй сторінці у фейсбуці.

Ти можеш просто повернутися в Європу і дивитися на Україну так, як ти дивився на Україну Януковича, країну, в якій немає правової системи

Ось, наприклад, якщо я поширюю статтю НВ, при цьому ж вам ніщо не заважає цю статтю змінити. І якщо ви це зміните, то ці зміни будуть автоматично і на моїй сторінці, тому що я не контролюю ваш пост, він вже на моїй сторінці. Так само і тут, в п'ятницю я поширив кілька постів, і це було запрошення на цю арт-акцію в Одесі в рамках прокурорського Майдану. Художники потім, по мірі надходження картин, які вони будуть виставляти, змінювали картини в своєму пості. Автоматично ця картина змінювалася у мене на сторінці. Я за цим не слідкував, у мене в той час були зовсім інші справи.

Помітив я це тільки коли десь близько 5 години дня, коли мені зателефонували журналісти сайту Країна.юа і почали запитувати, що мається на увазі під цією картиною. Я раніше цієї картини не бачив, не знав, хто її художник, у мене не було жодного наміру її поширювати. І, розмовляючи з цими журналістами, я відкрив свою сторінку, спустився вниз до того посту, що я розшарив, і побачив цю картину. Після цього відразу зв'язався з художниками, з організаторами і сказав: "Ну, це не прийнятно, мені це не подобається, не повинна бути ця картина на виставці, я не підтримую ідею". Вони мені почали пояснювати щось, потім почали змінювати ці картини знову, це все автоматично. В той момент, коли я поширював пост, цієї картини там не було. Тому сказати, що я поширював цей прапор, неможливо.

- Чому ви не видалили пост?

- Я не хотів видаляти весь пост, тому що сказали б, що я спочатку помістив, потім видалив, було б важко розібратися, що сталося. І я все залишив так, як є.

В результаті, ця картина не була представлена на виставці, я не був на ній теж, та й я не організатор, я також не автор картини.

- Що було далі?

- Тепер же це було взято, і спочатку якось у дусі 70-х років Радянського Союзу, коли переслідували художників-концептуалістів, почали переслідувати мене, хоча я не художник і не організатор.

Все це йде дуже вибірково: було близько тисячі репостів цієї самої картини, запрошення на виставку і так далі. А я був першим, хто сказав художникам, що вони повинні піти на цей Майдан і вибачитися. І вони це зробили.

У той же час, в парламенті, в умовах політичної кризи, коли немає уряду, ніхто не може ні про що домовитися, 50 чоловік раптом домовилися про те, що мене треба зняти з роботи, забрати в мене громадянство і вислати з країни.

- Потім ви коментували цей момент, що це суперечить законодавству. Чи це так?

- Це все не конституційно, тому що видворяти з країни громадянина не можна, не можна й позбавляти громадянства.

В Україні політична криза, коли немає уряду, є звинувачення в офшорах у бік високопоставлених осіб, провалений референдум в Нідерландах. І на тлі цього всього вони знайшли мене винним. І потім почали кримінальне переслідування. Знову ж, не проти художника, організаторів виставки, не проти тисячі інших людей, які поширили цей пост, а проти мене. І в цих умовах, мені здається, це йде просто цькування.

Де у нас за один день народні посланці подолали всі свої ідеологічні, партійні відмінності та дійшли згоди щодо чогось у складі аж 50 осіб. У них немає такого консенсусу щодо реформ або по зняттю прем'єра

Точно так само, як кримінальну справу порушили проти Юлії Марушевськоъ на Одеській митниці, точно так, як нам приносили під обладміністрацію мангали, намагалися смажити шашлики люди в масках, як містом їздить машина і через рупор транслюэ якісь дурниці, як у місті стоять намети з образливими закликами, зверненими до етнічної належності деяких членів нашої команди. Це все одна і та ж провокація.

Два тижні тому я вийшов перед Одеською міськрадою і сказав, що в місті корупція. Буквально на тій сесії, яка тоді була, безкоштовно роздали землю членам комісії комунальної власності, віддали землю якійсь компанії з Кіпру, і не було ніяких слухань, жодного процесу. Мене схопили, грубо підняли, вигнали з зали, я впав на підлогу, за мною зачинили двері. І я був представником влади. По суті, наді мною поглумилися.

- Як відреагували на той інцидент ваші колеги?

- Ніхто з цих 50-ти осіб, цих депутатів, ані МВС, ніхто з них голосу не подав, хоча я теж символ влади і представник влади. Не кажучи про те, що це також було образою людської гідності.

Тепер же, на тлі цього, коли вони вибірково взяли мене і намагаються в чомусь звинуватити. Це все схоже на якогось раннього Путіна, на створення якоїсь авторитарної структури, коли немає верховенства права, але є якісь юридичні махінації. Ніхто з цих 50-ти депутатів зі мною не розмовляв взагалі. Видворення з країни – це метод 1970-х років, часів Брежнєва. Це все здається абсурдним. Я повинен визнати, що це неприємно, що важко займатися роботою.

- Чому так відбувається?

- Мені здається, що проєвропейський вибір в умовах, які зараз в країні, це було чистою прокламацією. Тут немає правової держави, немає орієнтації на демократію. Природно, я запитую себе, [і розумію, що ніколи б не повернувся в країну Януковича.

Мені зараз не зрозуміло, чим сьогоднішня Україна відрізняється від часів Януковича. Мені здається, це просто реставрація старого режиму. Я бачу тих же регіоналів, я бачу ті ж методи. Тобто змінилася риторика, але сам сенс не змінився. За минулий рік я заробив на держслужбі 10 тис. грн., це дуже мало грошей. І ти запитуєш себе: навіщо воно тобі потрібно? Ти можеш просто повернутися в Європу і дивитися на Україну так, як ти дивився на Україну Януковича, країну, в якій немає правової системи, немає контролю держави над територією. Ось ті думки, які зараз є у мене.

- Повертаючись до історії з прапором. Чому не порушили кримінальної справи щодо безпосередніх авторів, які цю картину намалювали?

- Це хороше запитання. Я взагалі дізнався про кримінальну справу з поста в facebook людини Авакова (скріншот розмістив радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко), якого він привів у МВС з Харкова. Я підозрюю, що він його рупор. Я про це дізнався вчора з його поста. Там же він знову роздає мені звинувачення, порушуючи презумпцію невинуватості, тому що, якщо порушено кримінальну справу у правовій державі, всі чиновники МВС повинні затулити рот і мовчати, чекати, поки закінчиться слідство. Коли порушують кримінальну справу і тут же тебе оголошують винуватим, не розібравшись у тому, що сталося, це порушення презумпції невинуватості. Ще один символ правової держави, якого тут немає.

Мене зовсім не здивує, якщо президент скасує свій указ, згідно з яким він дав громадянство. І це не буде безпосередньо позбавленням громадянства особисто мене. Але це те, що практикував Янукович

Чому вони не почали це проти інших, мені незрозуміло, чому не почали проти тисячі інших людей, які поширювали цей захід і потім поширювали цей прапор або цю картину, мені теж незрозуміло. Я явно тут бачу вибіркову махінацію, коли мені дорікають в якійсь нарузі над прапором, якого я не бачив доти, доки мені не подзвонили журналісти каналу Коломойського.

- Ви якось збираєтеся реагувати на те, що сталося?

- Поки що я пояснюю для себе, і те, що сталося. Це не дуже ефективно, тому що їх багато, набагато більше. Вони розповідають свої історії, не розбираються в тому, що є правда, що ні. Вони можуть використовувати цю кримінальну справу для того, щоб просто чинити тиск – в надії, що я просто зберуся і поїду.

- А ви поїдете?

- Якщо дивитися на цю ситуацію прагматично, то мені тут зараз нічого робити. Мої знання і навички тут нікому не потрібні, йде цькування, і це небезпечно. Я цілком можу допустити, що ці люди можуть засадити тебе у в'язницю, можуть тебе знову принизити, зробити якусь провокацію. І вони на це розраховують. По суті, ти йдеш один або в маленькій команді проти системи, тут виникають різні думки.

- Як відреагувала на цю ситуацію ваша команда? Саакашвілі?

- Під нашу адміністрацію кілька тижнів тому принесли мангал, знущально почали співати пісні, танцювати лезгинку. Це люди [лідера Інтернет-партії, одеського депутата Дмитра] Голубова, який своєю чергою пов'язаний з [мером Одеси Геннадієм] Трухановим, з мафією, і з [нардепом від БПП Олексієм] Гончаренком. Гончаренко ж пов'язаний з президентом. Для мене абсолютно без запитань, що це – санкції президента. Якби президент хотів це зупинити, він би це зробив.

Вже два місяці містом їздить страшна вантажівка з дизайном під Зоряні Війни, з якої на Саакашвілі йде лайка та звинувачення. Під нашою адміністрацією стоять намети. Як я вже казав, мене викинули фізично з обласної адміністрації нахабно, і ніхто ніяк не відреагував, крім самого Саакашвілі. Ми обурюємося, але у нас немає підтримки президента, немає підтримки МВС, ми, по суті, опинилися в круговій обороні. Тому тут стає абсолютно все одно, що ми говоримо.

- Тобто варіант тільки один – якщо буде сильний тиск, просто піти?

- Я не хочу сказати, що це один варіант. Річ у тім, як відреагує громадськість.

Ця провокація, що виникла навколо мене зараз – проблема в тому, що тут не можна заступитися, бо тоді вийде, що заступилися за наругу над прапором. Поки я не бачу, щоб вступалися державні, партійні, або якісь інші діячі. Поки я бачу, що тільки громадськість заступається. Якщо подивитися коментарі в facebook, я відчуваю сильну підтримку. Від істеблішменту, як традиційного, так і не традиційного, реформаторського, реакції я не бачу.

Ситуація розвивається досить швидко. Вчора вранці не було жодної кримінальної справи, сьогодні вона є. Що буде далі – сказати складно. Тому я буду реагувати в міру того, як це буде відбуватися.

Мене зовсім не здивує, якщо президент скасує свій указ, згідно з яким він дав громадянство. І це не буде, як безпосередньо позбавлення громадянства особисто мене. Але це те, що практикував Янукович свого часу, коли відміняв укази Ющенка. Цілком можу собі уявити, що президент може почати ту ж саму гру, тому що для мене абсолютно однозначно, що президент стоїть за всіма цими історіями.

- Чи є якийсь вихід з цієї ситуації? Можливо, важелі тиску на президента?

- Політичні. Скажімо, НВ зацікавилося, написав статтю. Її прочитало 10 тисяч осіб. І вони сказали, що відбувається. У той же час Країна.юа написала необ'єктивну статтю, 10 тисяч людей її прочитало і подумали, що Боровик поглумився над прапором.

Вже два місяці містом їздить страшна вантажівка з дизайном під Зоряні Війни, з якої на Саакашвілі йдуть лайка та звинувачення

Тут йде політична боротьба. Зараз дуже вигідно придумати якусь спекулятивну історію, тому що вона відволікає увагу від офшорів, про які президент жодного слова ще не сказав. Вона знімає напругу навколо Нідерландського референдуму, який істеблішмент провалив.

Вони спочатку намагалися збити провину на самих голландців, а тепер теж вигідна історія, коли від цього відволікається увага. Бо порівняно з репостом запрошення на протестний захід в Одесі, наявність офшорів у Ложкіна, у Порошенка, відсутність уряду, завал референдуму в Нідерландах – це все абсолютні дрібниці.

Знайдіть, де у нас за один день народні посланці подолали всі свої ідеологічні, партійні розбіжності, та дійшли згоди до чогось у складі аж 50 осіб. У них немає такого консенсусу щодо реформ або щодо зняття прем'єра, щодо призначення генерального прокурора або розслідування офшорного скандалу, з розслідування причин провалу референдуму. Вони цього не роблять.

Уряд Яценюка і президент не затвердили мене на посаду заступника губернатора, я виконував обов'язки. Моя теперішня посада – старший інспектор Одеської держадміністрації. У нас таких старших інспекторів по країні – тисячі. Це навіть не є держслужбою.

Коли парламентарі в день, коли вони повинні сформувати уряд, тому що його не було три місяці, збирають підписи про видворення з країни старшого інспектора обласної адміністрації, то просто смішно. У них немає фокусу на те, що зараз дійсно важливо для країни.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: