Це було перше чисто політичне вбивство – син ініціатора проголошення незалежності України Вячеслава Чорновола розповідає про злочин, який досі не розкрито

3 коментувати
Мітинги-реквієми по В'ячеславу Чорноволу проходять всі 16 років, щоправда, результатів розслідування досі немає. На фото - Тарас Чорновіл на пам'ятному заході в 2001 році
Фото: EPA

Мітинги-реквієми по В'ячеславу Чорноволу проходять всі 16 років, щоправда, результатів розслідування досі немає. На фото - Тарас Чорновіл на пам'ятному заході в 2001 році

16 років тому в Україні відбулося перше політичне вбивство: у загадковій аварії загинув лідер Народного Руху та єдиний проєвропейський кандидат в президенти В’ячеслав Чорновіл. Його син стверджує: замовники вбивства досі не знайдені, а кожна влада лише фальсифікує справу

Смерть 25 березня 1999 року одного з ініціаторів проголошення незалежності України та палкого прихильника європейського розвитку країни В’ячеслава Чорновола стала шоком для тисяч людей. Похорон політика став однією з наймасовіших акцій часів Незалежності, за різними оцінками, у процесії взяли участь від 150 до 250 тисяч людей.

В річницю прийняття декларації незалежності НВ зустрілося з сином Чорновола – Тарасом, який стверджує: жодна влада з того часу так і не наважилася провести справжнє розслідування, а всі докази по справі підробляли й знищували з самого початку.

- Чим завершилося розслідування по справі загибелі вашого тата? Який стан справи зараз?

- Розслідування не завершено, це ми визнали через суд. Тобто апеляційна інстанція суду скасувала попереднє рішення про те, що розслідування може бути закрито, і зобов'язало прокуратуру розслідувати далі цю справу.

Ми вважаємо, що ніякого серйозного розслідування вбивства мого тата так і не було.

Нагадаю, що наступного ж ранку після загибелі батька, буквально о 9-ій ранку тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко зробив заяву про те, що це була звичайна аварія, а інші версії навіть не будуть розглядатися. По-перше, такі речі може встановлювати тільки суд; по-друге, ледь не всі експертизи фальсифікувались, мінялися й за це конкретні люди досі можуть понести відповідальність.

- Отже станом на сьогодні це досі – розслідування дорожньо-транспортної пригоди, а не вбивства?

- Так, справу взагалі не розглядали як вбивство В'ячеслава Чорновола. Вона досі рахується як справа проти водія Куделі, який вчинив правопорушення у вигляді порушення правил дорожнього руху, яке привело до особливо важких наслідків, тобто загибелі двох або більше осіб. Це є суть справи.

Після кількох наших спроб провести належне розслідування, справу відкрили під тиском опозиції навесні 2001 року.

Але в оперативно-слідчу групу одразу включили представників обласного управління міліції, СБУ та Генпрокуратури, які з самого початку були налаштовані на закриття справи.

Фактично замість розслідування вони знищували матеріали та доказову базу. Далі справу знов відкрив тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Але й тут розслідування вів той же самий Петро Коляда, заступник міністра, який завалив справу раніше! Остаточно справу почали вести до закриття вже після перемоги Януковича десь в червні 2010 року.

Коли я про це дізнався, то пішов до Пшонки з вимогою розслідувати інші варіанти події. Справу повернули в Київську міську прокуратуру, провели навіть ексгумацію тіла батька, але поверхневу й з порушенням всіх домовленостей. Ми домовлялися, що до складу експертної групи увійдуть люди, яких я особисто запропоную, плюс були пропозиції від Руху, мали долучитися закордонні експерти. Але вони зробили все так швидко, щоб експертам вже не було що робити.

Знов пішли до суду, через два роки суддя Бориспільського міжрайонного суду закрив справу без вироку. Це можна робити у випадку, якщо збіг термін давності. Він збіг дійсно по Куделі, по версії ДТП. Ми подали апеляцію й вже після перемоги революції 2014-го року обласний апеляційний суд постановив відновити розслідування справи по статті посягання на життя державного діяча. Наскільки я розумію, справа зараз десь управлінні УВС по місту Києву, хоча не зрозуміло, чому – бо аварія сталася в Київській області.


Саме Чорновіл із соратниками збирав багатотисячні мітинги з вимогою оголошення незалежності України. Фото: zbruc.eu

Саме Чорновіл із соратниками збирав багатотисячні мітинги з вимогою проголошення незалежності України. Фото: zbruc.eu


Читайте також: «Зробіть так, щоб мені не заважали» – Тарас Чорновіл розповідає, як замовляють політичні вбивства та хто може стояти за загибеллю Шеремета 

- Тобто пішла по колу?

- Так, причому по колу до повного абсурду. Якщо вбивство сталося  на території Київської області – до чого тут Київське міське управління? А посягання на життя державного діяча взагалі підслідність СБУ.

- Як ви особисто вважаєте, якщо це було вбивство, як ви кажете, хто був у ньому зацікавлений?

- Головний висновок різних слідчих груп, до яких входили деякі РУХовці свого часу та професійні слідчі – у події були політичні мотиви. Хто саме був замовником не йшлося, але ця аварія не могла відбутися суто технічно. По-друге, не може під час розслідування звичайної аварії відбуватися стільки умисних фальсифікацій, не можуть так кардинально змінюватися покази свідків, не можуть так тотальне фальсифікувати експертизи.

Я вважаю, що Чорновола все ж таки знищили, щоб він не ламав картину перемоги Кучми на наступних президентських виборах. В 1998-му році у Фонді Соціальний захист вибудовували різні варіанти президентських виборів. Було зрозуміло, що у Кучми будуть проблеми зі збором голосів на Сході України, оскільки за нього голосував Захід та Центр. Було дуже важливо, щоб на Заході ніхто не заважав збирати голоси. Кучма мав зустрітися в другому турі з Симоненком, так планувалося з самого початку.

Олександра Мороза мали придушити, щоб він тільки забрав голоси у Симоненка в першому турі. Тому там розіграли «канівську четвірку», всі ці фокуси з замахом на Вітренко, члена його Соціалістичної партії. А Чорновіла було необхідно ізолювати й виключити з виборчого процесу.

Що для цього планували зробити? Спочатку була тактика розколоти РУХ, втягнути лідера партії у внутрішню колотнечу, позбавити його фракції й таким чином маргіналізувати. Все це робилося за центральними вказівками, це я можу стверджувати, навіть Тигіпко мені колись розказував, що тоді йому, як керівнику комерційного банку, поступали накази з Національного банку щодо фінансування розколу Народного руху, а вся державна преса активно шельмувала Чорновола.

Попри гарне фінансування та організацію, коли батька зняли з посади керівника фракції й він повернувся на посаду лідера партії на 9-му з'їзді – стало зрозуміло, що Чорновіл має шанс поборотися проти Кучми на наступних виборах.

Останнім сигналом, як мені розказували очевидці, стало інтерв'ю батька Леоніду Капелюшному в кабінеті Верховної Ради. Там же все прослуховується, а Чорновіл тоді наговорив дуже відверто, дуже жорстко й десь згадав про деякі соціологічні дослідження, згідно з якими восени в другому турі могли зустрітися не Кучма з Симоненком, а Чорновіл з Морозом. Думаю, що після цього й було прийняте рішення про вбивство.

- Чи можна вважати те, що відбулося з вашим татом, першим гучним політичним вбивством в Україні?

- Безумовно, це було перше чисто політичне вбивство. Були, скажімо, подібні вбивства, але вони весь час були замішані на фінансах. Наприклад, батьків заступник і ключова людина в Русі щодо фінансування, Михайло Бойчишин. Він був викрадений, зник і так ніде не з’явився.

Напередодні він звернувся до кількох журналістів, в тому числі і закордонних, з інформацією, що у нього є колосальні матеріали щодо розкрадання гігантських державних коштів: десятків мільйонів доларів при держбюджеті в кілька сотень мільйонів доларів. Ось його й знищили напередодні такого оприлюднення разом з усіма матеріалами. Було вбивство двох комуністів, які проводили жорсткі розслідування щодо приватизації.

Всіх їх вбивали не як політичних діячів, а усували як небезпечних свідків чи власників якоїсь інформації. А далі почав діяти принцип: одне непокаране зло завжди тягне за собою наступне. Якщо вийшло зараз, давайте повторимо наступного разу.

Читайте за темою: Хто замовив вбивство Шеремета? — Прохасько, Заліщук, Чорновіл та інші відомі українці поділилися точкою зору

- Чи можна в перелік політичних вбивств додавати справу Гонгадзе?

- Мені здається, що про вбивство виключно з політичних мотивів можна говорити лише за Чорновола.

Вбивство Гонгадзе не було чисто політичним. Вбивали не Гонгадзе, вбивали для чогось, а не когось.

Якщо версія вбивства Шеремета для дестабілізації ситуації в Україні підтвердиться – тоді будемо проводити аналогії зі справою Гонгадзе. Думаю, що вона підтвердиться по справі Шеремета. Не мало значення, кого вбивати, важливо було щоб людина була достатньо відомою, розкрученою, а саму жертву можна легко прив'язати до якоїсь внутрішньої теми й когось звинуватити. Умовно, по Шеремету, це його останнє інтерв'ю, в якому він пройшовся по лідерах Народного Фронту і по добровольцях Азова. Це є підстава.

У випадку Годганзе, наскільки мені відомо, до останнього планувалося вбити Олега Єльцова. Він був відомим викривальним журналістом, викривав дуже серйозні корупційні бандитські схеми у владі, дуже багато кому у владі не подобався. Він був менш розкручений ніж Гонгадзе, але заважав більше. Але ж йому вдалося тоді фактично втекти. Йому повідомили джерела в МВС і в СБУ, він взяв малу дитину і поїхав в напрямку Ростова. Другим в цьому списку був Гонгадзе.

Чому саме ці дві кандидатури? Кучму підвели розмови в кабінеті, які записувалися, як відомо. В одній з них він дуже жорстко висловився по Єльцову, а згодом – по Гонгадзе, щось на кшталт: «відірвати обом голови». Воно і реалізовано було як по схемі – відрізали голову.

Тобто у випадку з Гонгадзе це була зовсім інша історія. Тоді Кучма раптом почав ставати дуже незалежним від Росії, почав тягнутися в бік НАТО, а російське лобі в Україні почалося втрачати силу. Але ж у росіян були потужні зв’язки і в міліції, і в СБУ, і в прокуратурі. Ними й скористалися.

- Що потрібно зробити, аби зупинити цю хвилю політичних вбивств? Чи вона продовжиться, допоки ми не сформуємо нові правоохоронні органи?

- Для того, щоб зупинити вбивства в стилі Чорновола – все вже зроблено. Ми зміняли систему влади й це вже незворотньо. Тобто, уявити щоб у владних кабінетах приймалися рішення про вбивства, якими керують безпосередньо міністри – вже просто фізично неможливо. На цьому вже поставлена крапка.

А ось аби зупинити вбивства між собою, вбивства з метою помсти олігархам, політикам – тут необхідна потужна правоохоронна система, яка забезпечить безповоротність слідчих дій й покарання. Я покладаю багато сподівань на Державне бюро розслідувань, яке за рік почне працювати на повну, хоча вони не допоможуть у справах Чорновола, Гонгадзе чи Шеремета.

Такі вбивства, як Гонгадзе і Шеремета, боюся, можуть йти ще дуже довго, але їх зупинити буде дуже важко. По-перше, розкриття такого вбивства майже неможливе, хиба доки хтось сам не засвітиться. По-друге, в таких вбивствах замовлення дуже часто йде зовні держави й відслідкувати це буде неймовірно складно.

- Кому, крім Росії, вигідні такі політичні вбивства в Україні?

- Російський слід у справах Гонгадзе й Шеремети може бути, а може й ні. У випадку з Гонгадзе замовник більш-менш проглядається, але є організатори і виконавці. Організатори і виконавці – з нашої правоохоронної системи. Здавалося б, де тут може бути російський слід? А є методи впливу на рівні підбурювання, провокацій на певні дії, елементарної підробки наказів. Скажімо, у випадку з побиттям студентів на Майдані в кінці листопада 2013-го року могли змінити одне-єдине слово – «очистити» на «зачистити». В таких речах проглядається російський фактор, але його дуже важко вирахувати. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: