Тривалість життя — це технологія, і не треба винаходити велосипед. Доктор Комаровський ставить діагнози і дає рецепти країні

Тривалість життя — це технологія, і не треба винаходити велосипед. Доктор Комаровський ставить діагнози і дає рецепти країні
Знаменитий педіатр Євген Комаровський ставить невтішний діагноз українській владі і дає слушні рекомендації тим, хто хоче жити довго і щасливо

Лікаря Євгена Комаровського часто називають українським Бенджаміном Споком, причому багато хто визнає, що його ідеї в галузі педіатрії в країні більш популярні, ніж його знаменитого колеги-американця. Книги харківського лікаря, видані мільйонними тиражами, є у багатьох батьків України, а також Росії, Білорусії та навіть Китаю.

Найвідоміша його книга Здоров'я дитини і здоровий глузд його родичів з'явилася 16 років тому і відтоді перевидавалася понад 30 разів. А "виховувати дітей по Комаровському" перетворилося на стійку тенденцію останніх років. Про популярність педіатра свідчать його сторінки в соціальних мережах: тільки на Фейсбуці у нього 620 тис. підписників, що порівнянно з таким популярним політиком, як Міхеїл Саакашвілі.

Погоджуючись на інтерв'ю, Комаровський призначає НВ зустріч у харківському медичному центрі Клініком, який заснував десять років тому. Під час бесіди він багато жартує, хоча й говорить про складні і часом нерозв'язувані проблеми.

 

П'ять запитань Євгену Комаровському:

— Ваше найбільше досягнення?
— Мої діти.

— Ваш найбільший провал?
— Я очікував набагато більшого ефекту від своєї діяльності. Я був упевнений, що коли я апелюю до суспільства, пропонуючи дуже зрозумілі і прості рецепти, то велика дурість не скористатися ними. Я від самого початку переоцінив кількість розумних людей.

— На чому ви пересуваєтеся містом?
— На автомобілі BMW.

— Остання книга, яка справила на вас враження?
— Шантарам Грегорі Девіда Робертса.

— Кому б ви не подали руки?
— Президенту Ющенку після Лікарні майбутнього.

 

Жоден лікар, який перебуває всередині системи, не може відкрити рота. Як тільки лікар відкриє рота, відразу по ланцюжку по голові отримає його завідувуч відділення, головний лікар, завміськвідділу. І всі зроблять цього лікаря своїм особистим ворогом. Працює, припустімо, хірург. І ось він зараз дасть вам інтерв'ю про те, що у нього немає протиправцевої сироватки, бинтів — нуль, нічого немає. І що ті люди, які повинні були це йому забезпечити і не забезпечили, козли. Завтра йому скажуть, що у графіку операцій його немає. Він не буде оперувати, йому ніхто не скаже спасибі, тобто ніхто не дасть гроші. І що він зробить? Помре з голоду.

Те, що діється з охороною здоров'я,— це абсолютний безлад. Коли ми ходимо жебрати, випрошуємо гроші на лікування дитини — це вирок країні. Це глухий кут. Коли ми будуємо вертолітні майданчики для президентів, але не будуємо вертолітні майданчики для санавіації — це вирок. Я ніколи не міг собі уявити, працюючи в СРСР, що винною може бути держава. Тому що, коли щось траплялося і був реально важкий пацієнт, для нього завжди знаходилися ліки, розчини, апарат ШВЛ, кисень тощо. Зараз я бачу, що люди елементарно вмирають, тому що держава не виконує своїх зобов'язань.

Зграя, нездатна забезпечити безпеку своїх дитинчат, приречена на вимирання. Ось ми — ця зграя. Я щодня отримую листи. Ось дитину вкусив кіт і втік. Сказали: або ви знайдете кота, або треба діставати сироватку від сказу. Сироватки у нас немає, але можна привезти — французька коштує 8 тис. грн. А це село якесь. Їм корову треба зараз продати, щоб прищепити дитину. Якщо цього не зробити, вона помре. Але вони не продадуть корову! А як може бути, що немає вакцин від сказу в країні? Це ж божевілля!

Як може бути, що в країні немає вакцини від туберкульозу? Чому досі немає кримінальної справи? Чому ми не стоїмо перед МОЗ, перед Адміністрацією президента? Чому? Коли ми припиняємо чинити опір — це все, труба.

  


НЕДЕТСКИЕ СОВЕТЫ: Педиатр Евгений Комаровский ведет свою медицинскую программу на телеканале Интер с 2010 года

НЕДИТЯЧІ ПОРАДИ: Педіатр Євген Комаровський веде свою медичну програму на телеканалі Інтер з 2010 року


 

Я "прожив" три роки у відділенні під час епідемії дифтерії в 1991-94 роках. Це не описати, не розповісти. У дітей просто зупиняється серце, і нічого не можна зробити. У 1991 році, коли розпочалася епідемія дифтерії, рівень охоплення щепленнями впав до 85%. Зараз — менше 50%. Мені страшно уявити, що може бути. Яка Європа? Нас обгородять парканом від усього світу.

Я ще в червні [минулого року] казав: термін придатності протидифтерійної сироватки закінчиться у вересні. Тиша.

Ми орієнтуємося на європейську медицину. А ми взагалі розуміємо, скільки коштує європейська медицина? Не можна декларувати бажання їздити на Мерседесі, коли у тебе навіть на Таврію грошей немає. У нас немає коштів на європейську медицину. І нам їх ніхто не дасть. Якщо ми хочемо сліпо копіювати систему, ми приречені.

Країна повинна відповісти на ряд важливих питань [перш ніж візьметься за реформу охорони здоров'я]. Наприклад, чи маємо право мати Академію наук у нинішньому вигляді? Чи спроможні платити зі своєї кишені за всі ці НДІ? Запитайте в американців, скільки вони витрачають з кишені пересічного платника податків на американську Академію наук. Вони скажуть: шо-шо?

Наш міністр повинен бути впевнений, що якщо він усередині своєї системи заощадить — наприклад, закриє нікому не потрібний санаторій і продасть його, то ці гроші у нього не заберуть, і він зможе пустити їх на будівництво необхідного діагностичного центру або відділення для онкохворих дітей.

Всі чомусь вважають, що реформа охорони здоров'я повинна початися в МОЗ. Який не має ніякого відношення до реформ. Вони повинні початися в голові у президента.

Ми чемпіони з двох дисциплін — бігу по граблях і терплячості. І негідники користуються нашою граблестійкістю. Нам потрібно змінити себе. Поки цього не станеться, нічого не зміниться.

Я був впевнений, що після Лікарні майбутнього [проект родини Віктора Ющенка; мільйони, зібрані на нього, зникли] більшої підлості бути не може. Це пік, вершина. Але ні. По головах світлих людей, по душах Небесної сотні найстрашніші мерзотники, які не мають нічого святого за душею, отримали владу. Вони гірші від тих [попередніх]. Підліші.

Я мріяв про те, що у нас буде нормальна педіатрія і я зможу вчити лікарів. Ні фіга. Я повинен вчити вас, батьків, виживати. Як відрізнити хорошого лікаря від поганого. Нормальні ліки від "фуфломіцина". Господи, це ж маразм.

Ви ніколи не можете бути впевненим у тому, що за словами лікаря стоїть честь, совість і медична наука. Я хочу, щоб ви розбиралися у вірусах, бактеріях, аналізі крові, невідкладній допомозі, тактиці допомоги своїм дітям, діагностиці. Ви мусите це знати. Не хочете знати — ви реально ризикуєте своїм здоров'ям. Смертельно ризикуєте.

Я всім своїм друзям кажу: раз на рік обов'язково — УЗД з ніг до голови, клінічні аналізи крові і сечі, рентген грудної клітини, ЕКГ. А жінкам ще гінеколог. Інакше ви не мої друзі.

Тривалість життя — це технологія. Не треба винаходити велосипед. Вам 40 років? Давайте зробимо аналізи, перевіримо рівень холестерину, навчимося контролювати артеріальний тиск. Будемо займатися спортом, правильно відпочивати, перестанемо жерти всяку фігню.

Україна — країна без дідусів. Мужики завжди набагато гірше ставилися до свого здоров'я, це раз. По-друге, є біологічний фактор. Для продовження роду одного півня на 100 курок досить, як ви розумієте. Жінка взагалі більш живуча людина, більш стійка до стресів.

Мужики працюють до останнього. Перед ними обов'язок — нагодувати сім'ю. Мужики не займаються спортом, тому що ви його любите і з животом, а він вас з животом не любить чомусь. І він спітнілий, товстий, смердючий, а все одно за ним купа баб бігає. І він це знає.

Я хочу запровадити дискримінацію по відношенню до здоров'я. Я хочу, щоб я, як роботодавець, міг сказати: якщо ти палиш, то зарплата у тебе буде на 15% менше. Хочеш тут працювати — у жовтні щеплення від грипу. Забезпечив некурящий колектив, відправив всіх у спортзал — отримай податкові пільги. Це краще, ніж молодих мужиків ховати.

Тривалість життя — це технологія

У кожного з нас імовірність померти від онкології — приблизно 20%. Питання в тому, що коли ви будете кричати від болю, випрошуючи морфій, тоді подумаєте: чому ж, замолоду і ще здоровим, я мовчав? Я б усе віддав лише за те, щоб мене знеболили! Нам сказали, що нас не пустять в Європу без закону про неприпустимість гендерної дискримінації на виробництві. А те, що у нас немає закону про доступ онкохворих до наркотиків, нікого не цікавить.

Весь світ намагається зробити материнство щастям, ми намагаємося зробити подвигом. Мати-героїня — наш класичний образ. Якщо у тебе дитина, і ти намагаєшся спати ночами, добре виглядати і сексом з чоловіком займатися, то ти мачуха.

Моя ідеологія — в сім'ї первинна мама. Якщо мамі добре — всі щасливі. Якщо мама втомлена, не виспалась, мама не хоче тата, тато починає шлятися. Все, сім'я скінчилася. Це класика. Моє завдання навчити, що дитина — не центр всесвіту. У сім'ї всім повинно бути однаково добре.

А бачили б ви дитячі садки у Фінляндії! З глузду можна з'їхати. Чотири години як мінімум діти повинні бути на свіжому повітрі. Один вихователь на трьох дітей до 3 років і один на сімох — від 3 до 6. Половина педагогів — чоловіки. Якщо дитина неслухняна, непосидюча, у неї особистий вихователь.

Приходить ця малеча, беруть рюкзачки і йдуть всі разом у ліс на цілий день. В Гельсінкі за законом до парку (парк біля них — це ліс) не повинно бути більше десяти хвилин ходу від будь-якого будинку. Перше, що у дитсадку має бути — це спеціальні [непромокальні] костюми. В них можна повзати по калюжах. Є спеціальна кімната — мокрий передпокій. Там вихователі миють діточок прямо в цих костюмах.

На кухні дітей навчають правилам поведінки, що таке мікрохвильовка, як запустити посудомийну машину, посмажити яєчню, не обпектися.

Це дитячий садок. Я витратив купу грошей, щоб зняти кіно про це, а воно нікому не потрібно. Краще показати [тб-шоу] про те, як міняють жінку, Кохана, ми вбиваємо наших дітей. А замість вакцинації дітей від грипу обвішати всю країну плакатами Путін — х..йло, переможе добро.

Ніколи б, поверни мене доля назад, я б не прийшов у цю професію. Ніхто не розуміє, як це складно, коли ти їдеш вранці на роботу, після займаєшся приватною практикою, а потім вночі пишеш книги і спиш по три-чотири години на день. І кожен день горе і смерть. І при цьому ти опиняєшся у ситуації, коли кожен твій неправильний діагноз і помилка — вільна чи мимовільна — викликає захоплення колег. Всі щасливі, коли той, хто біжить попереду, падає. У будь-якому балеті спільна мрія — щоб прима зламала ногу.

У популярності немає нічого хорошого. Я не можу поїхати до Києва на поїзді, тому що буду всю дорогу розповідати, що таке аналіз сечі. Я провів з дружиною тиждень перед Новим роком у Барселоні. Кожного дня на вулиці — дві-три консультації. У Барселоні. І в Амстердамі те ж саме, і в Фінляндії.

У людей просто інформаційний голод, а ще вони в масі своїй переконані, ніби те, що я кажу по телевізору, не до кінця правда. Ніби хтось злий змушує Комаровського говорити, що щепитися треба. Йому ж дали за щеплення гроші, а якщо він скаже, що він проти вакцинації, його передачу закриють.

Іноді у мене виникає думка: куплю собі будиночок у Карпатах і буду там жити. Десь високо-високо. І раз на день до мене на возі привезуть кілька дітей, я їх подивлюся, мені дадуть меду, курочку. З голоду я не помру. Просто так втомлюєшся від розуміння, що ти можеш багато зробити для людей, для країни, але ти готовий саме робити, а не воювати з державою.

 

Матеріал опубліковано в НВ №3 від 29 січня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: