Треба обирати між двох зол менше. Дипломат розповів про тиск Заходу у питаннях Донбасу

3 коментувати
Дипломат Богдан Яременко розповів про те, що насправді стоїть за візитом Нуланд до України. </
Фото: inforesist.org

Дипломат Богдан Яременко розповів про те, що насправді стоїть за візитом Нуланд до України. </

Європа та США будуть змушені зняти санкції проти Росії, тому Україні вже зараз треба виробляти лінію поведінки для такого сценарію, вважає дипломат Богдан Яременко

Днями Київ відвідала помічник Державного секретаря США Вікторія Нуланд. Вона проанонсувала можливий візит до України самого держсекретаря, Джона Керрі, уже цієї весни, а також зробила кілька важливих заяв щодо подальшого розвитку подій на Донбасі. Зокрема, риторика Нуланд була спрямована на необхідність проведення виборів на окупованих територіях Донеччини та Луганщини відповідно до Мінських угод.

Натомість, постійний представник США в Радбезі ООН Саманта Пауер сьогодні заявила, що нинішні умови на Донбасі не є сприятливими для демократичних виборів.  

Що насправді стоїть за візитом Нуланд до України та якого сценарію очікувати на непідконтрольних Україні територіях найближчим часом, НВ розповідає дипломат Богдан Яременко.

- Для чого пані Нуланд приїхала до Києва цього разу?

- Весь цей скандал з Вікторією Войцицькою не є безпідставним. США зондували нові підходи і по реакції зрозуміло, що вони не були сприйняті. Це був візит зондажу. Нам повторили, що ми повинні виконати Мінські домовленості, тому що, згідно з результатами останнього опитування, в дедалі більше українців не підтримують виконання цих угод.

Наразі американці та європейці в діалозі з Росією опрацьовують різні варіанти. Це може бути передання ОБСЄ якихось функцій про наведенні порядку, миру і стабільності на Донбасі. Загадайте скандал навколо того, обговорювали чи ні можливість запуску «озброєної місії ОБСЄ» між Порошенком і МЗС Німеччини. Всі ці чутки свідчать про те, що обговорюється весь спектр питань, не тільки коли зробити, але і як.

- Наскільки реалістичний сценарій запровадження озброєної місії ОБСЄ?

- Ми не знаємо, що під цим розуміється. Прийняти рішення в ОБСЄ без Росії неможливо. Це може бути трагічний сценарій, на кшталт перевдягання російських військових у форму спостерігача ОБСЄ і здійснення озброєних провокацій. Думаю, саме тому Росія й проштовхує такі ідеї десь в діалозі з Порошенко. По суті, Захід надав Росії «право першої шлюбної ночі» при вирішенні цього питання. Будучи членом ОБСЄ, вона має право встрягати туди і нав'язувати власні сценарії.

- Що нового можуть запропонувати американці з європейцями росіянам?

- Питання не в тому, що вони можуть запропонувати росіянам, бо тим потрібно тільки  скасування санкцій  і нормалізація відносин. Вчорашнє рішення нижньої палати французького парламенту з закликом зняти санкції з Росії якраз показує, чого бояться європейці, чому вони нас закликають виконувати Мінські домовленості. Вони хочуть мати більше підстав в очах свого суспільства в поясненні, що росіяни в чомусь винні.

Найбільше ЄС лякає, що ситуація з Мінськими домовленостями ніяк не зміниться, ситуація на фронті не зміниться, санкції вони продовжити не зможуть і втратять обличчя. Через це вони намагаються перекласти відповідальність за втрату цього обличчя на Україну. Це складна багатопланова гра. 


Виктория Нуланд и посол США в Украине Джефри Пайетт. Фото: dt.ua

Вікторія Нуланд та посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. Нуланд приїхала пересвідчитись у тому, як просувається виконання Україною Мінських домовленностей. Фото: dt.ua


- Чи може Україна якось розірвати цей сценарій? Вочевидь, повторення «французького сценарію» може статися в інших європейських країнах. Не можемо ж ми просто чекати, поки подібні рішення почнуть приймати в інших країнах ЄС, що призведе до зняття санкцій?

- Франції достатньо для перегляду рішення про санкції, це питання приймається консенсусом. Достатньо однієї країни, щоб позбавити спільне рішення консенсусу й не продовжувати санкції.

Перш за все, нам треба позбавитися думки, що санкції – це назавжди. Треба шукати можливість не виконувати невигідні домовленості, виробити манеру поведінки на той випадок, якщо санкції будуть скасовані. А вони будуть скасовані, рано чи пізно.

Президент Порошенко, на жаль, весь час говорить про те, що ми повинні прийняти зміни в Конституцію, аби забезпечити єдність міжнародної коаліції на підтримку України. Все це дурниці. Нам треба дбати не про єдність коаліції і санкції, а про те, щоб в рамках Мінських домовленостей не наробить дурниць. Виграшної ситуації наразі я для України не бачу, треба обирати між двох зол менше. На мою думку, виконання Мінських домовленостей є більшим злом. 

- На який сценарій тоді варто розраховувати?

- Не зрозуміло. Поки що, іншого сценарію немає. Можна зосередитися на поступовому заморожуванні конфлікту з одночасними переговорами по гуманітарних питаннях. Можна формально продовжити «мінський процес», навіть якщо його пункти не виконуватимуться.

- Чи не означатиме вихід з Мінських домовленостей автоматичного поновлення фази активних бойових дій?

- Бойові дії Росії зараз не потрібні й не вигідні. Вона розуміє, що це викличе реакцію з боку країн Заходу та знов поновить питання актуальності санкцій. А це те, чого Росія не хоче. Крім того, не помітно, щоб вони готувалися до поновлення повномасштабних дій на Донбасі. Повністю відкинути таку вірогідність не можна, але це не основний сценарій, який нам треба розглядати. І це не основна загроза. 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: