Ті, що вижили в Дебальцевому. Українські воїни, дивом хто вибрався з оточення, через рік, розповідають, як це було

Ті, що вижили в Дебальцевому. Українські воїни, дивом хто вибрався з оточення, через рік, розповідають, як це було
Рівно рік тому українські загони з великими втратами відступили від найбільшого залізничного вузла Дебальцеве, залишивши сепаратистам розбите війною місто. Бійці, які вийшли звідти живими, називають цей день своїм другим днем народження

Військові почали залишати місто Дебальцеве рано вранці 18 лютого. За різними даними, в період з 24 січня по 18 лютого, коли йшли запеклі бої за Дебальцеве, Україна втратила від 159 до 205 воїнів.

Ті військові,які вибралися з оточення розповіли НВ, як покидали місто під ворожими обстрілами, скільки торгувалися, щоб обміняти полонених сепаратистів на тіла своїх побратимів і чим може  загрожувати повернення до мирного життя після довгих днів в оточенні.

Вихід

О 8 ранку 18 лютого група Інформаційний опір повідомила, що на штурм Дебальцевого терористи кинули всі свої сили і резерви. У загальній складності, проросійські сили в Україні ввели в бій близько 25 танків, до 35 ББМ (бойова броньована машина), до 40 одиниць ствольної артилерії і 12 установок РСЗВ. Зміцнення зібрали зі своїх прилеглих позицій. Уже близько 9 ранку журналіст Андрій Цаплієнко у своєму facebook залишив пост: "Йдемо".


Трасса под Дебальцево, февраль 2015. Фото: Евгений Шевченко via Facebook

Траса під Дебальцевим, лютий 2015-го. Фото: Євген Шевченко via Facebook


Андрій Старцев, батальйон Донбас-Україна (на момент подій у Дебальцевому – 40-й батальйон Кривбас):

"17 лютого, після команди комбата на вихід, було сформовано перша колона – йшли до розташування 128-ї бригади. Всім вже давно хотілося звалити з нашого добре пристрелянного сепаратистами базового табору. Він був розташований між Дебальцевим і Чорнухіним. Базовий табір 40-го батальйону Кривбас.

Ми швидко зібралися й поїхали. Виявилося, що дорогу до 128-ї не знають. Тому, позаяк мені доводилося їздити туди за боєприпасами, комбат відправив мене на Кразі наздоганяти колону. Колону на моєму тихоході, зрозуміло, я не наздогнав. По дорозі накрилася мотолига (МТЛБ), там були поранені. Їх завантажили в кузов і поїхали далі. Коли виїжджали, в кабіні було два старших лейтенанти, один начальник служби РАО нашого батальйону, ще – начальник служби ПММ. В кузові – не знаю, треба хлопців питати. Цих бійців збирали по дорозі з базового табору 128-ї бригади в Дебальцевому і до Мировського - зупинявся біля розбитої техніки і підбирав. Кажуть, назбирав я людей тридцять – сам точно не знаю. Як вони там поміщалися, зубами трималися, чи що, не знаю.

По нас валили зі стрілецької, під вогнем подолали міст. У таборі бригади одразу під'їхав до медиків, там довелося машину і залишити. Спочатку "прийшов" залп Градів, тому довелося надіти повноцінний бронік. А улюблений чорний повісити на двері. Потім був довгий обстріл табору сепарською артою. Відсиджувалися в забитих бліндажах. Було багато неприємних моментів. Бачив боягузтво, але бачив і реальних героїв.

КРАЗ реально творив дива. Йому довелося валити дерева, долати рови, підніматися на круті замерзлі підйоми 

Після опівночі розпочалися збори на вихід. Формувалися колони. Перші машини почали рух після години. Деякі машини йшли напівпорожніми. Але хоч якась організованість була.

Мій КРАЗ пережив обстріл, але осколками були пробиті колеса на середньому мості. Вибору не було, поїхав на порожніх. Згодом опинився і без гальм, перебило повітряну трубку. Потім ми відстали від своїх, тільки їх наша доля і не цікавила. По рації Мушкет, на той час – позивний служби РАО, ніхто не викликав. Тому ми їхали туди, куди їхали найближчі машини. КРАЗ реально творив чудеса. Йому довелося валити дерева, долати рови, підніматися на круті замерзлі підйоми.

Спасибі всім хлопцям, які нас підштовхували і витягували, вчасно прибирали ноги, коли я зупинявся, впираючись в їх машину. Благо, лобове [скло] довелося вибити, кричав, що немає гальм. По дорозі збирали бійців. На жаль, усім допомогти не зміг"


Трасса под Дебальцево, февраль 2015. Фото: Евгений Шевченко via Facebook

Траса під Дебальцевим, лютий 2015. Фото: Євген Шевченко via Facebook


Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"18 лютого ми тримали позиції смт Луганське та Миронівки, це на трасі Артемівськ – Дебальцеве, перед Логвиновим. Це була єдина дорога з Дебальцевого до Артемівська. Вночі ми отримали завдання провести розвідку, вибити супротивника з правого боку. Терміновий наказ був. Нічний бій. Ми ще не розуміли, чим викликана ця терміновість.

Вихід військових почався десь о 6 ранку. Ми не розуміли – думали, може, ротація. Там же кільця, як такого, не було ніколи щільного. Завжди ми конвой запускали, випускали. Коли почали виходити колони, ми навіть не відразу зрозуміли, що це, по суті, вихід наших з Дебальцевого".

В Дебальцевому базувалося угруповання з понад двох тисяч бійців. За час дислокації там у багатьох з них згоріла техніка, у когось закінчилося паливо. Тому техніку кидали на позиціях і в таборах – багатьом підрозділам довелося виходити пішки, групами по 40-50 людей. Так відступали, наприклад, 40‑й батальйон територіальної оборони Кривбас, і 30‑та окрема механізована бригада ВСУ, 128‑а гірничо-піхотна бригада ВСУ, 13‑й батальйон територіальної оборони Чернігів-1. Кинута ж техніка слугувала орієнтиром для тих, хто виходив слідом, бо карти місцевості у багатьох не було, і не всі розуміли, куди саме йдуть. Деяким бійцям довелося йти пішки по п'ять годин. Багато хто виходив без зброї і бронежилетів: у когось все це втратилось, а хтось спеціально знімав з себе зайве, адже йти без нічого простіше і швидше.

Ці обставини – відсутність техніки, зброї і захисту, зіграли з багатьма злий жарт – бійці виявилися більш уразливими перед ворогом. В цей час траса обстрілювалася супротивником: бойовики накривали їх із зенітних установок, Градів і Утьосів. Перші колони прикривалися танками, висотами, але, у зв'язку з тим, що все відбувалося хаотично, деякі групи, які утримують висоти, відійшли раніше, ніж потрібно було. Одна з колон, що виходила з Дебальцевого, залишилася без прикриття танків. Танки терористів вийшли на позиції – колону розстріляли впритул. Підбили кілька українських Бтрів, зруйнували другорядний міст.

Ствольна артилерія з української сторони не працювала – всі стволи на той момент зносилися, кажуть бійці. Не прикривали і міномети. Безперервно працювали установки Град, Смерч – залпи йшли кожні п'ять хвилин. Багато людей отримали осколкові поранення.

Коли бійцям, розставлених на виході з Дебальцевого, стало відомо, що траса прострілюється, відступати почали іншими шляхами – лісами, полями, городами. Як тільки військові перетинали перший український блокпост, їх підхоплювали свої.

В 11:30 президент Петро Порошенко, вилітаючи до Донбасу, розповів журналістам, що звідти вже вивели близько 80% сил АТО. За його словами, на той момент вийшли бійці 128-ї бригади, частини підрозділів 30-ї бригади, 25-го і 40-го батальйону, спецназ, Нацгвардія, міліція. Очікувався вихід ще двох колон. Тоді ж президент заявив, що ніякого оточення Дебальцевого не було.

"Наші частини і підрозділи вийшли планово і організовано. Вийшли повністю з бойовою технікою: танками, бойовими машинами піхоти, самохідними артилерійськими установками, з автомобільною технікою", - повідомив Порошенко.

Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"Виходив народ як трапиться. Ми підбирали поранених вздовж дороги, потім виїжджали туди по трасі. Вивозили їх на своїх машинах. У нас були свої вантажівки – КРАЗ, КАМАЗ. Вивозили їх швидко поверталися назад, знову вивозили, знову поверталися. Тим, хто був на машинах, допомагали розвантажитися".

Під вечір, коли вже стемніло – це сталося рано, адже на дворі – лютий, ті, хто виходив почали губитися в орієнтирах. Люди стали виходити по всій ділянці фронту, з'являючись за кілька кілометрів вліво і вправо від Луганського і Миронівського напрямків. У деяких випадках це призвело до дружнього вогню. Не всім українським військовим вдавалося вчасно розпізнати, хто перед ними – свій чи чужий.

Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"У нас теж випадок був на опорнику одному. Чутно, танк їде. Вже темно, година 10 вечора. Все напоготові, РПГ, ніхто ж не знає, де зараз вдарять росіяни. І тут танк вночі. А у них же є нічні приціли – на російських танках, практично на всіх, є нічні приціли. І ось ми бачимо через приціли нічного бачення, що танк йде. Але незрозуміло який, відмінних знаків не зрозумієш. Добре, що витримка там була у командира опорника, і "мухи" повідкривали вже, РПГ зарядили. Але чекали до останнього. В метрах 15-ти, на під'їзді, вже побачили, що це наш танк. Не знищили його. А так – могли б підірвати. Таких випадків багато було".

19 лютого, о 18:00, прес-секретар президента Святослав Цеголко заявив, що місто покинули всі українські військові. Дебальцеве перейшло під контроль повстанців.

Загиблі і поранені

Загиблих і поранених було багато. Тільки за один день до лікарні Артемівська привезли близько 170 поранених, з них 20 – важкі. Офіційно представники командування не хотіли афішувати ці дані. Судмедексперти ж вже тоді говорили про близько 44 убитих.

Морг також був переповнений. Під вечір бійцям, що займався пошуком і транспортуванням тіл, сказали, щоб вони більше не везли туди тіла – складати їх вже було нікуди. Всіх загиблих, кому не знайшлося місця в стінах моргу, складали на вулиці, поруч. Там вони пролежали ніч. Вранці приїхав рефрижератор з Дніпропетровська.

Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"В Артемівській лікарні була жесть – там немає військового госпіталю, просто лікарня. Ці медсестри, лікарі, вони нічого не встигали робити – дуже багато важких було. Їх не було куди складати, вони просто сиділи, лежали: в проходах, на вулиці, на лавочках на території лікарні.

Десь в 8 вечора ми зробили останню ходку, вже просто з ніг валилися. У мене своя машина, я на ній возив їх разом з хлопцем. Пам'ятаю, тоді запитав у чергової медсестри, скільки поранених на зараз. Вона сказала, близько 170 було зафіксовано за журналом. Це за день виходу, саме за 18 лютого".

За даними Генштабу, під час виходу з Дебальцеве загинули 13 українських військовослужбовців, ще 157 були поранені. За весь час битви за місто, з 15 січня по 18 лютого 2015 року, за офіційними даними, загинули 110 українських військових, 270 солдатів були поранені, семеро потрапили в полон, ще 18 пропали без вісті.

Наступні дні українські бійці і волонтери займалися пошуком і вивозом загиблих і поранених в Дебальцевому та околицях. Мова йшла не тільки про тих, хто виходив 18 лютого. Кількома днями раніше, 12 лютого, в селищі Логвиново був запеклий бій.

Позивний Моряк, 30-а окрема механізована бригада ВСУ:

Дві доби на підході ночували в чистому полі. І 10 лютого, об 11 годині, після того, як 79 [бригада] вийшла з Логвиново, нам було дано наказ увійти в цей населений пункт, зайняти 238 висоту. Спочатку туди пішов батальйон Донбас, а потім – наша тридцятка.

Коли заходили в Логвиново, в крайніх хатах стояли хлопці з жовто-блакитними прапорами, жовтими пов'язками, вони махали нам, що, типу, все нормально. Ми пройшли. Далі було два Урали, вони нам зробили засідку – першу бойову машину нам заблокували. Коли ми пройшли, вони нам другу машину підбили, вона своїм ходом відступила. А всі інші вступили в бій. Завдяки тому, що перша машина вчасно вискочила у поле і відкрила вогонь, ми встигли залягти.

Пізніше Рудий озвався, ще живий, просив допомогти. Але моїм завданням було тримати [ворогів] під прицілом. Я не зміг туди повзти

Там нас було одинадцять чоловік. У перші ж хвилини бою ми, на жаль, втратили молодого хлопця, 23 роки – він просто вибіг у поле за БМП, тут вогонь повели на БМП, він відкрив вогонь. Їх там було двоє, два друга, Рудий, Андрій, який загинув, і Жеребчик. Вони вибігли туди. Андрій встиг відкрити вогонь, по них відкрили у відповідь. Далі – розрив мухи, Андрію пошкодило нижні кінцівки, Жеребчику – обличчя і руку. Вони [були] там у полі. Ми думали, що вони загинули.

Ми ж залягли – нас групою просто притиснули до землі, де від них в метрах 150-ти. Ми не могли підняти голови – там була добре організована оборона. Засідку вони зробили дуже професійно. До цього ми вже, коли бігли по дорозі, побачили батальйон Донбас. Там нарахували п'ятеро вбитих. На дахах сиділи кулеметні точки, нас накривали. Ми ні голови підняти не могли, нічого. Потім дивлюся, від нас в метрах 30-ти лежить кулемет ПКМ. І тут треба було приймати рішення – повзти туди, або всі загинемо.

Я поповз, заліг під Уралом, де була засідка. Кулемет виявився з патронами – я боявся, що їх там не виявиться. Придушив дві вогневі точки на даху. Старший групи, позивний Дощ, розклав хлопців, поки я придушив ці вогні, вони вже могли розташуватися уздовж дороги.

Пізніше Рудий озвався, ще живий, просив допомогти. Але моїм завданням було тримати [ворогів] під прицілом. Я не зміг туди лізти. Кажу: "Андрюха, я не зможу, перебинтуй сам і повзи до пацанів". Він собі допомогти не зміг. Він десь так пролежав близько години, поки ми повністю не придушили противника вогнем. Пізніше ми знайшли його і ще трьох бійців, допомагали їм відповзти. Але Андрій, звичайно, помер від втрати крові".

Тоді теж було багато загиблих, поранених і зниклих без вести – бійці заявляють про те, що про п'ять смертей тільки в батальйоні Донбас знали вже 18 лютого. Вивезти їх просто так можливості не було – терористи влаштували засідку і виставили близько десятка танків і Бтрів. Поранених вдалося витягнути, загиблих ж довелося залишити під обстрілом.

Щоб забрати тіла загиблих в боях побратимів, українським військовим довелося кілька днів торгуватися з сепаратистами. Торгуватися було чим – наші бійці взяли 17 полонених. 16 з них – за фактом того самого бою у Логвиновому. Одного захопили, виходячи з Дебальцевого.


Чтобы забрать тела погибших побратимов, украинские бойцы торговались с сепаратистами с помощью пленных.

Щоб забрати тіла загиблих побратимів, українські бійці торгувалися з сепаратистами з допомогою полонених.


Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"Ми торгувалися з командиром сепарского батальйону – так званий Другий єнакіївський батальйон, з якого у нас були полонені сепари, про те, що поміняємо одне живе тіло на наших загиблих. Три дні ми почекали. Потім, 22 лютого, поїхали в першу ходку за тілами. Перед цим погодили з СБУ, з командувачем сектором, що будемо виходити за нульовий блокпост – тобто, на той бік, за тілами. Поїхали машиною – без зброї, без бронежилетів, як за домовленостями. Виїхали на блокпосту в Майорському, це в сторону Горлівки, траса Артемівськ-Горлівка. Забрали тоді три тіла. Один – хлопець з 30-ї бригади, який загинув 12 лютого, а двоє наших. Слава Богу, ніхто нас там не вбив, не стріляв, весь процес пройшов нормально.

Як приїжджаєш, забираєш і бачиш – це не твій побратим, який кілька днів тому посміхався і чай з тобою пив. Все, що від нього залишилося – це випираючі назовні кістки

Вони почали торгуватися знову, мовляв, познаходили ще тіла, давайте ще одного живого. Я сказав, ні, так справа не піде – якщо хочете міняти на мертвих, давайте ми зараз їх [полонених сепаратистів] пристрелимо і будемо міняти мертвих на мертвих. Такі були розмови, досить жорсткі. У підсумку, вони пропали. Я не дзвонив, витримали паузу. Але у нас-бо живі були, вони розуміли, що ми можемо їх убити. А у них не було наших живих – тільки тіла.

Наступного дня кажуть, що згодні віддати нам решти тіл. Тоді вже все було, звичайно, набагато гірше. В тому бою, 12 лютого, було підбито російський Урал. Деяких хлопців – трьох – кулеметом скосило практично спочатку бою. Вони впали біля цього Уралу, а за ним почали лупити з кулеметів, "мух". Спочатку пробили бак, почало витікати паливо – наші хлопці вже були мертві. І з "мухи" вистрілили, зайнялася вся ця справа. І розлите паливо по трасі, і сам Урал, і наші хлопці – все загорілося. Ну і від наших хлопців там вже обгорілі тіла, останки були".

Тоді українським військовим вдалося вивезти тіла ще 23-х людей, каже Шевченко – тих, хто загинув у Логвиновому. Спочатку їх привозили в морг Артемівська, далі відправляли до Дніпропетровська на ДНК. Багато останків було важко впізнати через великиі пошкодження, розповідають військові.

Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"Ти звикаєш до цього всього, але це складно пояснити на словах. Як приїжджаєш, забираєш і бачиш – це не твій побратим, який кілька днів тому посміхався і чай з тобою пив. Все, що від нього залишилося – це випирають назовні кістки, чорні шматки м'яса. Все якось так згоріло – броньові плити просто прикипали до кісток, коли горіли. Ось, останки тіла і ця танкова плита – так це все і згадуєш.

Були й останки, де просто ми складали – взагалі не розібрати, хто це, що це. Просто шматок тіла, голова лежить. Складали все це в ящики з-під хв. Ну, так, приблизно хоча б, щоб одну людину в один ящик скласти. Якщо там поруч лежала нога, рука, ми приблизно розуміли, що це, швидше за все, одна людина. Ми зібрали пару ящиків останків, і наших хлопців, що згоріли, теж забрали. Плюс там були тіла нормальні, цілі. Добре, коли мороз – вони не розкладаються. Влітку ж тіло два-три дні полежить, і все, до нього неможливо підійти, воно вибухає. А тут вони хоча б замерзли, не так все це складно було.

Ті, де ми були більш-менш упевнені, хто це згорілий, відзначали додатково, що тут є цей, цей і цей. Давали імена, прізвища та по батькові, далі по ДНК їм вже було простіше знайти і зрозуміти, хто є хто. Десь 24-25 лютого ми зробили останню ходку. Повернулися, поїхали на Маріуполь".

Через 10 днів після трагічного виходу з Дебальцевого, в ніч на 28 лютого, в Москві було вбито російського опозиціонера Бориса Нємцова. У підготовленій ним доповіді, яку було опубліковано вже після загибелі Нємцова, значиться, що за січень-лютий 2015-го, під час зимових боїв під Дебальцеве, загинули як мінімум 70 військових з Росії. З них 17 – десантники з міста Іваново. Після смерті Нємцова подальше розслідування не велося, а родичі загиблих, які раніше зверталися за допомогою до опозиціонера, від гучного розголосу своїх історій відмовилися.

На початку березня стало відомо, що в місті Тольятті Самарської області поховали російських спецназівців, загиблих у боях під Дебальцеве, писали блогери.

Позивний Моряк, 30-а окрема механізована бригада ВСУ:

"Ми брали [в полон] росіян. Чому знаємо? Тому що, коли взяли в полон, спілкувався там з хлопцями з цими, типу місцевих. Розговорилися, один виявився з Самари, або з Саратова, не пам'ятаю. Загалом, колишні солдати, росіяни. У них вже ось повинна була ніби як бути демобілізація. Їх бігом перевели на контракт і всіх перекинули сюди. Ще з одним спілкувався – офіцер, служив в радянській армії в Сибіру".

Відгомін подій в Дебальцевому було чутно протягом усього року. 6 березня 2015 постійний представник США при Організації об'єднаних націй (ООН) Саманта Пауер заявила, що в підвалах виявили п'ять сотень трупів мирних жителів Дебальцевого, які ховалися там від обстрілу в минулому місяці. У травні з полону терористів звільнили двох українських бійців – Миколу Валебного та Ігоря Панчишина з 8 батальйону Національної гвардії України. Їх взяли в полон під час подій на Дебальцевському плацдармі. А в серпні на Кушугумському кладовищі під Запоріжжям поховали 57 бійців, загиблих в Іловайську та Дебальцевому. До того часу їх не вдалося ідентифікувати, родичі не з'явилися.

Євген Шевченко, батальйон Донбас:

"Було ще дещо, про що мало писали. Коли, по суті, більшу частину всього цього гарнізону дебальцевського вивели в Артемівськ і селища, ті, хто в Артемівську осіли, місяцями жили до цього під жорсткими обстрілом, на холоді, на морозі. А тут дорвалися до мирного життя. У перший тиждень було близько десятка випадків зґвалтування, безпробудне пияцтво, автомати продавали чи не на вулиці. Я просто під'їхав до Новї пошти, забирав щось. Підходять до мене: "Хлопці, не треба автомат, 3,5 тис. грн. за нього?" Я думаю, він би його й за ящик горілки віддав. Звичайно, ці процеси – слабко контрольовані".

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: