Терор під ялинку. Як халіфат збирається боротися за виживання

0 коментувати
Ісламська держава, опинившись на межі знищення, буде діяти дедалі агресивніше

Ісламська держава, опинившись на межі знищення, буде діяти дедалі агресивніше

Ісламська держава концентрується на операціях за межами своєї території

Успішні дії міжнародної коаліції (насамперед США), курдів, а також урядових військ Сирії та Іраку в останні місяці поставили Ісламську державу у вкрай скрутне становище. Підконтрольна їй територія повільно, але неухильно скорочується. З втратою міст Сінджар і Рамаді воно виявилося розсіченим на дві частини – іракську і сирійську, зруйнувавши логістичні зв'язки.

Іракські курди й урядові війська вже відкрито говорять про підготовку операції повернення під свій контроль Мосула – «іракської столиці» ІД, а до «офіційної столиці» – сирійського міста Ракка – неухильно пробивається сирійська урядова армія, шлях якої безжально випалює російська авіація, не дуже перебираючи методів.


Российская авиация выжигает сирийской армии путь к Ракке, не считаясь с жертвами на земле

Російська авіація випалює сирійській армії шлях до Ракки, не рахуючись з жертвами на землі


Все це ставить під сумнів «божественне» походження халіфату, оскільки погано в'яжеться з твердженням, що його підтримує сам Всевишній. Через постійні військові поразки стрімко вичерпується потік бажаючих взяти участь у «священній війні», оскільки власне її визначення – «священна» – вже не настільки безперечне, як раніше. Центральне пророцтво про битву з «невірними» поблизу міста Дабік у північній Сирії, навколо якого будується вся ідея халіфату, ніяк не збувається: кляті кяфіри не надсилають туди свої наземні війська.

У проект, який іде на дно, отримавши військові та ідеологічні пробоїни, все менш охоче інвестують зовнішні фонди, що спеціалізуються на підтримці різного роду «джихадів» по всьому світу. Внутрішні фінансові ресурси через бомбардування нафтової інфраструктури теж скорочуються. А гроші теж не дрібниця: джихад-джихадом, але на голодний шлунок навіть найвідчайдушніший фанатик перед боєм задумається не про героїзм і швидку зустріч з гуріями в раю, а про якийсь кебаб з фалафелем. Для бойового духу це просто катастрофа.

Тактика повільного придушення халіфату працює. Цілий комплекс проблем – військових, релігійних, організаційних і фінансових – поставив лідерів ІД в умови, коли їм доводиться йти ва-банк, щоб зберегти своє дітище і вдихнути в нього нове життя. Для цього їм необхідно підняти боротьбу на абсолютно новий рівень, розширити її не тільки територіально, але й ідеологічно. Причому це має бути зроблено швидко і радикально. І халіфат почав діяти, фактично вже вступивши у відчайдушну сутичку за виживання, здатну стати для нього останньою.


Уничтожение нефтяной инфраструктуры лишает боевиков ИГ важного источника дохода

Знищення нафтової інфраструктури позбавляє бойовиків ІД важливого джерела доходу


Оскільки на власній і прилеглій територіях у ісламістів ніяких воєнних перспектив зараз немає, їм мимоволі доводиться виходити за рамки власного халіфату. Порівняно реалістичних шляхів повернення вмираючого халіфату до життя зараз три. По-перше, релігійний: повернення йому «сакральності» і «божественності», що вислизають. По-друге, ідеологічний: залучення під свої прапори широких мусульманських мас за допомогою популярної ідеї. По-третє, політичний: розширення халіфату на нові, важливі території завдяки зростанню його впливу «на місцях».

Перший, релігійний, варіант відродження ІД – це виконання центрального пророцтва його ідеології про битву з силами Заходу біля міста Дабік у північній Сирії. Виконання стародавнього пророцтва неминуче приверне і людей, і гроші. Як показує досвід «Аль-Каїди» 2001 року, заманити іноземні наземні війська в Афганістан вдалося лише з допомогою масштабних терактів у США. Суспільство і влада, об'єднані гіркотою втрати, страхом і жадобою помсти, без коливань надіслали американських солдатів і офіцерів на знищення «гадини в її лігві».

Теракти в Парижі і Сан-Бернардіно (Каліфорнія) були спрямовані саме на це. Оскільки їхній масштаб, зрозуміло, не йде ні в яке порівняння з тим, що сталося 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку і Вашингтоні, то і наземних військ у Сирію ніхто направляти не став. Однак цей напрямок роботи в ІД все одно вважають перспективним: у Бельгії 29 грудня затримали кілька осіб, які готували теракти в новорічну ніч. Цілком можливо, що ці люди – не єдині, хто готує вбивства людей на Заході заради порятунку халіфату.


Бельгийская полиция ловит по террористу в неделю

Бельгійська поліція ловить по терористові на тиждень


Раніше повідомлялося, що бойовики ІД пообіцяли влаштувати серію різдвяних і новорічних терактів у Великобританії. Різдвяна ніч видалася спокійною, тепер поліції і спецслужбам треба забезпечити безпеку сотень тисяч людей, які традиційно виходять на вулиці, щоб весело зустріти новий рік разом з земляками і туристами. Враховуючи давні і вкорінені традиції британського джихадизму та місцевої підтримки ІД, очікувати можна чого завгодно. Втім, з 2001 року західні спецслужби і поліція помітно прогресували, тому провести широкомасштабний напад у них під носом – завдання хоча й здійсненне, але надзвичайно непросте.

Друга опція порятунку ІД від безславної загибелі – це оголошення війни Ізраїлю, дружно і люто ненависному майже в усьому ісламському світі. Боротьба палестинців за власну державу – найпопулярніша тема в різного роду «моджахедів» по всьому світу. Кожен з них, хто зуміє вдарити Ізраїль боляче, майже автоматично стає героєм, причому як у шиїтів, так і в сунітів. Набуття статусу «головного борця з сіоністами» обов'язково підвищить популярність халіфату, навіть якщо справи у нього будуть йти зовсім погано.

У своїй недавній промові халіф Абу Бакр аль-Багдаді окремо зупинився на цій темі, пообіцявши Ізраїлю страшні лиха і руйнування з подальшим визволенням Єрусалиму. «Ми не забули про Палестину», - підкреслив він, хоча його виступ став взагалі першою згадкою про єврейську державу з боку лідерів держави ісламської.


Лидеры ИГ весьма рассчитывают на подрастающее поколение палестинцев

Лідери ІГ дуже розраховують на підростаюче покоління палестинців


Строго кажучи, осередки ІД в Ізраїлі і на палестинських територіях вже діють. Служба безпеки Шин Бет регулярно відловлює місцевих молодих арабів, які мріють про всесвітній халіфат, а в секторі Газа активісти ІД стали головним болем старіючого і зношеного Хамасу. Більш того, на сусідньому з Ізраїлем Синайському півострові діє велика франшиза ІД – «Вілаят (тобто провінція) Сінай». Саме ці бойовики підірвали російський пасажирський літак над Єгиптом.

Однак війна проти Ізраїлю, при всій її ідеологічній привабливості, ідея вкрай ризикована і навіть небезпечна. Справа в тому, що словами і прокльонами ізраїльтян не налякати – вони й не до такого звикли. А ось реальні справи - теракт, напад або щось з цієї серії – неминуче спричинить за собою відповідь нищівної сили. Ізраїльтяни, у яких здавна в Сирії діє розгалужена шпигунська мережа, бомбити будуть набагато точніше і жорсткіше, ніж росіяни й американці. Досвід у них в цій справі колосальний, тому бойовикам ІД варто тричі подумати, перш ніж смикати тигра за вуса: для них все може закінчитися дуже швидко і не менш сумно.

Третя опція – спроба отримання політичного контролю над новими, раніше неосвоєними територіями – вже почала реалізовуватись. «Головним призом» будь-якого ісламістського руху здавна є отримання контролю над святинями Мекки і Медіни, тобто – над Саудівською Аравією. Саме до цього, наприклад, прагнув Усама бін Ладен, котрий усією душею ненавидів «продажний, розтлінний і маріонетковий режим королівства.


Место короля Салмана хотят занять многие, включая Абу Бакра

Місце короля Салмана хочуть зайняти багато, включаючи Абу Бакра


У своїх останніх виступах лідери ІД відкрито закликають жителів Саудівської Аравії до повстання проти влади, вказуючи на те, що вони співпрацюють з «невірними», допомагають Єгипту, що відловлює і знищує ісламістів на своїй території, а також терплять на «священній» землі королівства «єретиків-шиїтів» і просто «невірних» з числа іноземних фахівців. Подібного роду заклики лягають в гарно удобрений грунт: державна релігія та ідеологія Саудівської Аравії практично не відрізняються від халіфатської, тому особливого відторгнення у підданих короля Салмана не викликають.

Головна відмінність халіфату від королівства – це персональний склад керівництва, причому у Абу Бакра аль-Багдаді тут є певна перевага: він претендує на статус володаря взагалі всіх мусульман, обгрунтовуючи свої претензії Кораном і хадісами. У короля Салмана претензії скромніші – він усього лише «Хранитель двох святинь», про який у священних текстах немає жодного слова. У якомусь сенсі легітимність Абу Бакра навіть вище, ніж у саудівського короля.

Останнім часом саудівські спецслужби і поліція десятками виловлюють активістів халіфату, які діють на території королівства, причому більшість з них – місцеві жителі. Пояснити своїм підданим, що поганого у створенні всесвітнього халіфату, Ер-Ріяду непросто. Зрештою, саме ця форма правління докладно прописана в самому Корані. Звинуватити прихильників цієї ідеї у відході від ісламу вкрай важко: вони, навпаки, вимагають буквального виконання релігійних приписів.


Саудовским военным надо готовиться к возможной атаке со стороны халифата

Саудівським військовим треба готуватися до можливої атаки з боку халіфату


Користуючись усіма цими факторами, халіфат у Саудівській Аравії стає дедалі активнішим. Бойовики не тільки вербують нових прихильників, але і влаштовують теракти, покликані розхитати ситуацію в країні.

Поки ефективність цієї діяльності оцінити складно. Але таємні успіхи халіфату можуть стати явними при черговій зміні влади в країні. Король Салман – старий і хворий. Судячи з усього, довго він не протягне. Більше того, серед численних принців у нього і його потенційних наступників безліч недоброзичливців, які мріють про злам нинішньої системи.

Якщо Ісламська держава добре постарається, то до чергової зміни влади в Саудівській Аравії у неї буде достатнє число прихильників, щоб оголосити Аль-Багдаді халіфом і «охоронцем святинь». Це призведе до геополітичних зрушень величезних масштабів і зробить ІД майже незнищуваною.

Який з трьох варіантів порятунку свого халіфату вибере Абу Бакр, поки сказати неможливо. Зараз все вказує на те, що буде обрано якусь комбінація з усіх зазначених опцій. У цій ситуації світу не завадило б приготуватися до можливих дій ісламістів заздалегідь, щоб не опинитися віч-на-віч з новим неприємним сюрпризом. Дуже важливо не допустити повторення 2014 року, коли в Іраку «з нізвідки» було проголошено халіфат, з яким зараз дружно б'ється все прогресивне людство.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: