Танковий удар. З чим прийшов на зміну скандальному Гайдуку новий командувач флотом

Танковий удар. З чим прийшов на зміну скандальному Гайдуку новий командувач флотом
mil.gov,ua
Після відставки екс-командувача ВМС, на адресу якого лунали звинувачення у зв'язках з Росією, прихід на флот колишнього танкіста Воронченка вселив надію в моряків і спостерігачів

На початку липня президент Петро Порошенко призначив нового командувача Військово-Морськими Силами України генерал-лейтенанта Ігоря Воронченка, якому було присвоєно звання віце-адмірала. Попередника Воронченка, Сергія Гайдука, звільнили з посади командувача флотом після гучних звинувачень у співпраці з російськими спецслужбами, корупції та кумівстві у відомстві.

Хто такий Воронченко

Військову кар'єру Воронченко почав танкістом – закінчив Ташкентське танкове училище, за часів СРСР командував радянськими танковим взводом в Німеччині, а потім служив начальником штабу танкового батальйону в Білоруському військовому окрузі. Вже в незалежній Україні, в 1998 році, генерал Воронченко потрапив на службу в Крим. У 2000-х якраз на його службу припало загострення навколо Тузли.

У 2014-му, коли Росія почала процес анексії Криму, Воронченко обіймав посаду заступника командувача ВМС і берегової територіальної оборони. Коли до Верховної Ради АР Крим увійшли російські спецназівці, він жорстко виступив за те, щоб розстріляти будівлю з танків. Ще тоді Воронченко заявляв українським ЗМІ, що агресію можна було відбити, задіявши спецназівців з Альфи та внутрішні війська.


Генерал Воронченко. Фото: mil.gov.ua

Генерал Воронченко. Фото: mil.gov.ua


Пізніше, вже під час війни на Донбасі, Воронченко більше півроку займав посаду командувача АТО в Луганській області. У цьому статусі він виявився залученим в конфлікт навколо батальйону Айдар, бійців якого звинувачували в мародерстві. Воронченко, зокрема, говорив про те, що айдарівці поводяться не краще, ніж бойовики, по відношенню до місцевого населення.

Два роки тому професійний військовий став кадровиком – був призначений начальником Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ.

Якщо Муженко наполягав на якомусь кадровому рішенні, а Воронченко був проти, то робили так, як вирішував Воронченко

З самого початку призначення Воронченка на флоті сприйняли неоднозначно, мовляв, він «не моряк, а танкіст», розповідає НВ засновник фонду Повернися живим Віталій Дейнега. Цієї зими фонд, волонтери якого вже два роки забезпечують армію тепловізорами та іншими приладами і, тісно спілкуючись з військовими, добре знають армійську кухню, активно виступав за зняття з посади колишнього командувача ВМС Гайдука. Того, нагадаємо, ЗМІ та волонтери звинувачували у зв'язках з російськими спецслужбами, у тому числі сімейними: дочка Гайдука заміжня за російським офіцером ФСБ. Зараз, за словами Дейнеги, про Воронченка як про офіцера відгукуються добре, а в Генштабі за ним закріпилася хороша репутація і авторитет серед місцевого командування.

«Коли Воронченко був головним по кадрах в Генштабі, і начальник Генштабу [Віктор] Муженко наполягав на якомусь кадровому рішенні, а Воронченко був проти, то робили так, як вирішував Воронченко. Він мав великий авторитет, жорстку позицію і сильний вплив», - розповідає Дейнега.

Велика чистка

Досвід Воронченка-кадровика може стати як ніколи в нагоді у флоті. Саме кадрове питання було однією з головних причин зняття колишнього командира Гайдука. Після звільнення Гайдука в структурі флоту на позиціях різних рівнів все ще працюють деякі близькі до нього люди. Серед таких волонтер Українського мілітарного порталу Тарас Чмут, який добровольцем пішов служити в морську піхоту, називає заступника командувача по роботі з особовим складом Андрія Урсула, заступника начальника по військах берегової оборони Сергія Пасічника і зама по кадрах Олександра Шевченка.


Фото: mil.gov.ua

Фото: mil.gov.ua


«Конкретно щодо цих трьох нічого не вирішується. Але частково ті особи,  щодо яких ми подавали заяви і просили про їхнє звільнення, вже прибираються з ВМС різними способами», - розповідає Чмут НВ.

Велика чистка очікується на флоті вже в кінці літа – кадрова реструктуризація, перестановки в командуванні, істотне скорочення тилових частин і переформатування управлінських гілок. Про те, що в лавах ВМС проведуть скорочення, ще в квітні говорив міністр оборони Степан Полторак. Він заявив, що чисельність штабу на флоті повинна становити не більше 300 чоловік, замість 500 на той момент.

«Буває, що полковник працює на посаді, де за фактом тільки носить папери з кабінету в кабінет. Такого не треба, там буде достатньо сержанта. У нас це розповсюджена ситуація, коли полковники або підполковники носяться з якимись картками та документами», - пояснює Чмут.

Молоді офіцери готові рвати всіх навколо

Оновити кадровий склад у флоті цілком можливо за рахунок молодих офіцерів, вважає Чмут. Цю думку поділяє і Михайло Макарук, волонтер об'єднання Informnapalm, яке займається збором доказ про військової агресії РФ в Україні, а також проводить дослідження роботи військових підрозділів в Україні.

«Молоді офіцери готові рвати всіх навколо. Багато з них навчалися в інститутах інших країн, мають уявлення про сучасний флот. І це тільки радує. Всередині флоту кадрові чистки сприймають позитивно», - каже Макарук.

Чистки повинні торкнутися не всіх представників так званої «старої гвардії»: багато хто з них реально вміє робити свою роботу, визнає Дейнега, – до них просто потрібно приставити правильного керівника.

«Є така категорія людей: у них начальник – сепар, вони будуть за сепарів, начальник за Україну – і вони теж будуть. Це стадо, яке піде туди, куди поведе ватажок. І таке стадо не потрібно розганяти на 100%, тому що люди вміють робити свою роботу», - пояснює він.

У нинішній структурі військово-морських сил України дуже багато людей радянського гарту. Частина з них повинна залишитися на флоті, якщо ці люди пройдуть переатестацію і перевірку на поліграфі, вважає Макарук – таку саму, як пройшов новий командувач флоту.

Завдання номер раз

Найближчим часом, уже через кілька тижнів, новий командувач повинен представити концепцію розвитку українського флоту. На відміну від ЗСУ, де багато рішень знаходяться поза публічною площиною під грифом військової таємниці, у військовій доктрині ВМСУ є публічна частина, відкрита для суспільства, розповідає Дейнега.

«Ти можеш відкрити і прочитати її: припустимо, що флот буде рухатися до стандартів НАТО, орієнтуватися на маленькі торпедоносці, які здатні знести чужий флот, якщо той спробує напасти, що основними загрозами ми вважаємо блокування російськими кораблями українських портів і так далі», - пояснює він.

Макарук запевняє: для України нова стратегія буде революційною.

Друге важливе питання, яке слід вирішити Воронченку – житло для особового складу ВМС. Багато кораблів у складі флоту прийшли з окупованого Криму. Моряки два роки змушені жити просто на кораблях, житло в тій самій Одесі, куди перебазувався флот, багатьом не надали.

Об'єктивно ми зараз проти Росії мало що можемо зробити, і командування це розуміє

«Це дуже некомфортний рівень життя. Там тісно, взимку холодно, а влітку спекотно. У них є сім'ї, які теж десь повинні жити. Сім'ї або можуть залишатися в Криму, що не дуже добре, або їх потрібно поселити десь на материковій Україні, - каже Дейнега. - Навіть з нинішнім рівнем зарплат в тій самій Одесі, де ціни відлетіли в космос, знімати житло дуже проблематично».

За словами Макарука, у командувача ВМС вже є план щодо того, хто і де повинен жити, якою буде прив'язка по житлу до постійного місця дислокації підрозділів і так далі.

Наприклад, один зі співрозмовників НВ, офіцер ВМС родом з Криму, не захотів вказувати в матеріалі свого імені, розповідає свою історію.

«Керівництву нашої країни не подобається чути критику, в тому числі, на адресу армії. Таких людей легше позбутися. Так ось, за мій довгий язик мене перевели в якусь неіснуючу частину в Миколаїв. На папері у мене є посада, але ,за фактом, такої немає», - говорить співрозмовник. За його словами, в Одесі, де він із сім'єю жив до цього рік, виїхавши з окупованого Криму, у них були хороші умови і житло, а в Миколаєві, на новому місці, їм не надали нічого.

«Полігону, на який мене відправляли, фізично немає. Це пустушка. Мені пропонували поставити там підпис, щоб я погодився, отримував 8 тис. грн зарплати і просто нічого не робив. А наші люди, які працюють, платять податки, виходить, будуть мені ці гроші виділяти, тому що так вирішив «Наполеон Гайдук», - говорить офіцер.

За Воронченка відновилася і робота з міжнародного співробітництва, розповідають співрозмовники НВ. Чмут наводить за приклад питання передачі Україні американських патрульних катерів, який гальмувався за Гайдука.

«Приймаються правильні рішення щодо того, на що робити ставку і в якому напрямку розвиватися, у що вкладати гроші. Немає вже такого, що нам потрібні крейсери та супересмінці, а ставка робиться на крейсери і малі маневрові сили», - говорить Чмут.

За його припущеннями, в найближчі місяці варто очікувати і реанімування питання про корветах. Будівництво кораблів класу корвет було передбачене державною оборонною програмою. За нею держава мала профінансувати будівництво чотирьох таких кораблів протягом 2011-2021 років. До окупації Криму встигли почати будівництво головного корабля.

«Найближчим часом, думаю, повернутися і до питання ракетного крейсера Україна, який будується вже 20 років і законсервований в Миколаєві. Це повинно отримати якесь логічне завершення», - коментує Чмут.

Росія тричі подумає, чи наступати на нас з моря, адже берегова лінія добре забезпечена артилерією

У найближчому майбутньому варто очікувати позитивних зрушень у забезпеченні флоту зброєю, каже Макарук, але детально цю тему поки не обговорюють – секрет.

В цілому, перед новим командиром флоту стоїть завдання зробити цю структуру сильною та боєздатною – здатною відбити атаку у разі, якщо Україну спробують атакувати з моря з боку Одеси. Президент і головнокомандувач Петро Порошенко заявив, що майбутній рік стане роком військово-морських сил. Це означає, що на розвиток флоту повинні бути виділені чималі фінанси, структура – поповнитися новою технікою.

Щодо того, чи варто реально побоюватися нападу Російської федерації з боку Одеси і чи здатний буде відбити таке вторгнення навіть оновлений флот, думки співрозмовників НВ розходяться.

«У флоту є така можливість як політичний чинник недопущення конфлікту, і ми цим користуємося. Ніхто не буде наступати на Одесу, якщо тут, наприклад, дислокується американський есмінець і десантний корабель з п'ятнадцятьма морпіхами. Росія просто злякається», - вважає Чмут.

Саме тому Україна постійно бере участь у різноманітних навчаннях за участю всіх видів військ. Зараз такі проходять в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. В них задіяна маса людей і техніки, у тому числі – американської.

«Об'єктивно ми зараз проти Росії мало що можемо зробити, і командування це розуміє. Розповідати, що ми всіх переможемо – нерозумно. Але ми можемо використовувати кошти для відтягування, недопущення конфлікту. Час грає нам на руку», - говорить Чмут.

Якщо Росія і надумає висадитись десантом з моря, її війська знешкодить українська артилерія, стверджують Дейнега і Макарук.

«Росія тричі подумає, чи наступати на нас з моря, адже берегова лінія добре забезпечена артилерією. Їм вигідніше дестабілізувати обстановку всередині України економічно, ніж висаджувати такий військовий десант», - говорить Макарук.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: