Священна таємниця біткоїнів. Загадкова криптовалюта намагається конкурувати з банками

0 коментувати
Священна таємниця біткоїнів. Загадкова криптовалюта намагається конкурувати з банками
Фото: Mike Cauldwell / casascius.com
Біткоїн створює конкуренцію традиційним платіжним системам, роблячи ставку на швидкість, ціну та безпеку. З ним починають рахуватися центробанки світу. Чи можна володіти криптовалютою в Україні та головне — навіщо

Якщо звичайний українець захоче розплатитися за свою каву де-небудь в центрі міста за допомогою біткоїна, на нього, найімовірніше, подивляться, як на інопланетянина. Однак криптовалюта може скласти конкуренцію гривні в деяких платіжних нішах, особливо якщо врахувати кризу довіри до українських банків, невдоволення їхніми тарифами і обмеження на валютному ринку.

Кількість біткоїнів у світовому обігу за законами цієї системи не може перевищувати 21 млн, а на сьогодні їх випущено близько 14,4 млн. Зараз ціна одного біткоїна перевищує $370.

До 5% IP-адрес комп'ютерів, які емітують біткоїни, мають українське походження. У 2014-му велися розмови про те, що українці хочуть об'єднати в своїх руках контроль над світовим ринком біткоїнів

Визначити, яка частина обігу присутня в якій країні, технічно неможливо. Проте, Україна грає істотну роль в емісії біткоїнів, входячи до десятка країн, які випускають найбільшу кількість одиниць криптовалюти. До 5% IP-адрес комп'ютерів, які емітують біткоїни, мають українське походження.

У 2014-му велися розмови про те, що українці хочуть об'єднати в своїх руках контроль над ринком біткоїнів. Компанія GHash.io на той момент сконцентрувала 45% комп'ютерних потужностей, які емітують біткоїн. Цією компанією керувала інша – CEX.io, в якої простежуються зв'язки з Україною. Директор компанії з інформаційної політики називає себе Джеффрі Смітом, але його профайл у соціальній мережі LinkedIn вказує на наявність диплома про закінчення Міжнародного християнського університету в Києві. Є причини думати, що за псевдонімом ховається українець.


Курс біткойну до американського долару

Курс біткоїну до американського долара


Досягши порога у 51%, що забезпечує певний контроль над ринком, GHash.io могла б почати порушувати правила ринку, сплачуючи одними і тими ж біткоїнами двічі. Однак компанія поспішила запевнити, що це не входить до її планів, і скоротила свою частку на ринку емісії криптовалюти.

Біткоїн – це насамперед відсутність необхідності довіряти третій стороні при здійсненні платежу, пояснює перевагу криптовалюти Андрій Дубецький, співзасновник спільноти Bitcoin Ukraine Foundation, яке лобіює просування біткоїна. У разі оплати звичайними грошима, третьою стороною виступає банк, платіжна система або брокер. Вони беруть свою комісію, в той час як перекази біткоїнів є майже безкоштовними. Це стосується як платежів усередині країни, так і міжнародних.

«Наприклад, о третій годині ночі в неділю мені потрібно людині передати гроші і зробити це за п'ять хвилин – я роблю це в біткоїні», - продовжує Дубецький.

Головна проблема біткоїнів у тому, що дуже небагато хто обтяжує себе спробами зрозуміти, як працює ця валюта. «Біткоїни – для технічно просунутих людей, - каже Роман Скасків, засновник Lviv Bitcoin Club. – Я думаю, багато українських програмістів отримують оплату в біткоїнах, коли хочуть отримати її по-тихому».

Що стосується широкого кола споживачів, то їх може змусити звернутися до біткоїну тільки необхідність. Так, під час банківської кризи на Кіпрі в 2013-му багато з тих, хто тримав там гроші, переводили заощадження в біткоїн, щоб уникнути спецподатку на депозити, номіновані в євро. Та і при закритих банках у країні біткоїн був хорошою альтернативою їм. Саме тоді на криптовалюту сформувався перший серйозний попит.

В Україні з біткоїном вже працює Приватбанк, чиї клієнти можуть платити і отримувати оплату біткоїнами, які, як остаточний підсумок, конвертуються в гривню. Ощадбанк і Укрсиббанк вивчають можливість запустити біткоїновий сервіс і в себе. «Українські банки дуже зацікавлені в біткоїні і вивчають ці технології. Я відвідав мінімум двадцять банків за останній рік, де вища ланка намагається розібратися в питанні, - розповідає Дубецький з Bitcoin Ukraine Foundation. - Але вони вичікують, оскільки немає ясності, немає правового поля».

Під час банківської кризи на Кіпрі в 2013-му багато з тих, хто тримав там гроші, переводили заощадження в біткоїн, щоб уникнути спецподатку на депозити, номіновані в євро

Нетрі криптовалютного регулювання

Верховний суд Євросоюзу в жовтні 2015-го визнав біткоїн платіжною системою і наблизив його права до прав традиційних валют, заборонивши стягувати з операцій з біткоїном податок на додану вартість. Раніше, в 2014-му, Європейський офіс банківського нагляду рекомендував банкам не працювати з біткоїнами до розробки регуляторами захисних механізмів у цій сфері.

Національний банк України налаштований до біткоїну радше позитивно. Директор департаменту платіжних систем НБУ Наталія Лапко на конференції, присвяченій біткоїнам, заявила: «Мені імпонує те, що нові технології в нашій країні десь попереду, і ми всі зацікавлені в їхньому розвитку». Вона пообіцяла, що НБУ вивчить політику інших центральних банків для розробки підходу до біткоїну.

«Регулятор вітає всі ініціативи, які допомагають розвитку ринку безготівкових платежів в Україні, і відкритий для обговорення усіх нових тенденцій у цій сфері», - додав Сергій Шацький, який очолює в НБУ департамент роздрібних платежів.

Емісія, вона ж видобуток

Біткоїни – складна валюта. На відміну від традиційних валют, вони не мають центрального банку як вищої монетарної влади, яка їх емітувала. Емісією біткоїнів може займатися будь-хто, хто готовий надати свій комп'ютер в оренду системі майнінг – від англійського mining, видобуток. Саме так програмісти називають емісію біткоїнів. Для майнінга може підійти навіть звичайний домашній комп'ютер, але він буде не дуже ефективний. Бажано мати спеціально заточений процесор.

Емісія біткоїнів відбувається шляхом того, що обчислювальні потужності вирішують складні математичні коди. Як тільки код вирішено, інші користувачі мають це підтвердити. Процес повністю автоматизований. І якщо є підтвердження – з'являються нові біткоїни. Вони падають на рахунок того, хто їх добув.

Складно уявити, щоб біткоїн витіснив купюри з портретами Грушевського і Шевченка, але банкам саме час задуматися, як на біткоїні можна заробляти

Але мільярдером на майнінгу стати складно. Майнерський бізнес створений так, що перебуває на межі окупності. Коли майнерів стає занадто багато – плата за послугу падає.

Якщо у випадку з традиційною валютою розмір емісії визначає центробанк, керуючись макроекономічними показниками, то біткоїн емітується за заздалегідь складеним алгоритмом у певній кількості. Кожні десять хвилин випускаються 25 біткоїнів, більше чи менше їх бути не може. Однак у систему закладено принцип, згідно з яким кожні чотири роки зменшується нагорода за роботу комп'ютера. При цьому ведеться загальна база даних, в якій записані всі транзакції, що здійснюються з біткоїнами. Така технологія називається блокчейн від англійського blockchain – ланцюг блоків.

Математичні формули майнінгу неможливо змінити без загального консенсусу. Ці формули забезпечують обмеженість ресурсу, що дозволяє біткоїну бути валютою. Аналогічно обмеженість золота на планеті дозволяє йому бути засобом оплати.

Таку систему схвалив би лауреат Нобелівської премії з економіки і експерт у монетарній теорії Мільтон Фрідман, який вважав, що грошова емісія має відбуватися за заздалегідь визначеними параметрами і бути стабільною.

При бажанні в процесі емісії біткоїнів можна прописати і якісь форми регулювання центробанком і навіть змінити сам принцип консенсусу системи. Але користувачі дуже дорожать тієюрегуляторною свободою, що існує навколо криптовалюти, тому такий сценарій на сьогодні виглядає малоймовірним, адже для його реалізації, знову ж таки, потрібен консенсус.

Гаманці, портмоне, клатчі

Щоб почати користуватися біткоїном, треба завантажити безкоштовний додаток Bitcoin Wallet, тобто гаманець, в App Store або google Play. Є різні види таких гаманців. У них є потрібний функціонал для транзакцій з біткоїном, а в деяких варіантах є дані про можливість придбати біткоїни за місцеву грошову одиницю в локації, де перебуває користувач. Так, про купівлю біткоїнів за гривню можна домовитися через спеціальні онлайн-сервіси.

Можна предепонувати біткоїни для продажу, вказавши, за яку ціну є готовність обміняти їх на гривні. Безпеку криптовалюти забезпечує технологія блокчейн.

В Україні бізнеси практично не беруть платежів у біткоїнах. Кількість тих, хто користується криптовалютою, ще не досягла критичної маси, здатної підштовхнути компанії використовувати біткоїн-сервіси. А вони в Україні вже є. Що стосується великих світових компаній, то вони зазвичай для операцій з біткоїном не тримають спеціальні криптовалютні рахунки, а інтегрують у свій торговий інструментарій сервіс, що працює з біткоїном. Наприклад, американський технологічний гігант Microsoft використовує систему BitPay, якою можуть скористатися власники біткоїнів для придбання продуктів компанії. В результаті біткоїни автоматично потрапляють на біржу, там конвертуються в долари і відправляються на рахунок Microsoft. А BitPay, що надає цей сервіс, бере свою комісію, яка менше комісії традиційних аналогів Visa або MasterCard.

Великі перспективи vs волатильність курсу

«Проповідники» біткоїну вірять у його велике майбутнє. Оскільки це цифровий актив, він може використовуватися для мікроплатежів. Заплатити за товар або послугу 0,00007 грн не можна, а ось 0,00007 біткоїна можна. Це актуально, наприклад, для медіабізнесу, адже деякі видання продають доступ до окремих статей за макроцінами. Така функція може застосовуватися і на фондовому ринку.

Центробанки Канади і Австралії говорять про створення в майбутньому національної криптовалюти, яка стане програмованими грошима. Це потрібно, серед іншого, для обслуговування негативних процентних ставок, що стає реальністю в західних економіках, які страждають від дефляційних ризиків.

Пророкують велике майбутнє і технології блокчейн, на основі якої в 2008 році виник біткоїн. Навіть в Україні мерія Вишгорода Київської області вирішила провести експеримент і використовувати в майбутньому технологію для організації в місті голосування під час виборів. А в Одеській області блокчейн-технологія буде протестована для проведення приватизаційних аукціонів. Блокчейн може використовуватися для різноманітних реєстрів, нотаріальних послуг, ринків капіталу, розумних фінансових контрактів, інтернету речей.

Але біткоїн і технології, які стоять за ним, зазанють критики. Екс-голова Федерального резерву США і один з провідних світових експертів-фінансистів Бен Бернанке вважає біткоїн цікавим і корисним напрямком, але його волатильність не дозволяє криптовалюті стати мейнстрімом на ринку безготівкових платежів. Згадав Бернанке і про використання біткоїнів для фінансування тероризму і наркобізнесу.

Проте анонімність використання біткоїнів неповна, тож для оплати за незаконні товари він підходить неідеально, поспішає не погодитися Дубецький з Bitcoin Ukraine Foundation. «Біткоїн – це панацея якраз не для наркодилерів, а для держав, які можуть простежити всі операції від початку до кінця», - каже він.

Скасків з Lviv Bitcoin Club наводить свій аргумент на захист криптовалюти: як дитяча порнографія не є причиною відмовлятись від інтернету, так і угоди на наркоринку – не причина відмовлятися від біткоїну.

Складно уявити, щоб біткоїн витіснив звичні для українців купюри з портретами Михайла Грушевського і Тараса Шевченка. Але банкам саме час замислитися, як на біткоїні можна заробляти, інакше зиск від використання криптовалюти осяде у зовсім інших кишенях.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: