Створити нову еліту: молодь, яка змінить Україну

Богдан Гаврилишин
theukrainians.org

Богдан Гаврилишин

Краще раз побачити, ніж сто разів почути – так вважає українсько-швейцарський економіст Богдан Гаврилишин, який допомагає амбітній українській молоді пізнати, як будують успішні державі у світі

Ім’я Богдана Гаврилишина добре відоме як в Україні, так і за її межами. У 1944 році 18-річного хлопця забирають з рідного села на примусові роботи до Німеччини. Через три роки він емігрує до Канади, де спершу він працював лісорубом, а згодом зміг вивчитися на інженера. З 1960 року Богдан Гаврилишин працює в Швейцарії, віддавши понад 30 років Міжнародному інституту менеджменту МІМ-Женева.

В період «перебудови» вчений починає допомагати Україні, перш за все знаннями. Він стає радником кількох президентів, прем’єр-міністрів та голів Верховної Ради України. У 2009 році 84-річний Гаврилишин заснував благодійний фонд свого імені. Його метою було — за 8–10 років «спровокувати» народження критичної маси справжньої еліти. Ключовою програмою фонду стала програма Молодь змінить Україну, яку запустили наприкінці 2012 року.

Метою Гаврилишина було створити критичну масу молодих людей, які зможуть здійснити трансформацію у різних сферах українського суспільства. Він наводить приклад Верховної Ради УРСР, де у 1990 році демократи становили меншість відносно комуністів, але були моральним стрижнем, який, зрештою, переміг ідеологію:

— Письменники, митці, колишні політв’язні, вільнодумці мали одну третину місць у Верховній Раді. Будучи ідеалістами, вони, проте, мали ясну візію і мету: незалежна, демократична Україна. Вони були «моральною більшістю» у тому розумінні, що взяли на себе ініціативу, просували закони такі, як Декларація про суверенітет, Акт незалежності. Вони наступали, а комуністи, які були в більшості, відчули, що комунізм зазнав поразки, відступали і погоджувались на те, що пропонувала «моральна більшість».


16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет (джерело — gazeta.ua)

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет (джерело — gazeta.ua)


89-річний Гаврилишин вірить, що наразі молоді люди займуть ключові посади у політичних та інших інституціях і проведуть країну крізь процес перетворення до того, що він називає «нормальною країною». На його переконання, щоб зробити Україну європейською, молоді українці мають на власні очі побачити, що таке Європа. Так було створено програму Молодь змінить Україну — тижневий візит молоді в одну з шести європейських країн.

Ознаками успішної та ефективної країни Гаврилишин, який побував у понад 80 країнах світу,  вважає такі:

  1. повну політичну свободу (прозорість і відкритість влади);
  2. певний рівень економічного добробуту для всього населення;
  3. соціальну справедливість, особливо у сферах освіти, охорони здоров’я, безробіття, пенсійного забезпечення;
  4. симбіотичне співжиття з біосферою.

Країнами, які відповідають цим критеріям у Європі, є Німеччина, Норвегія, Швейцарія, Швеція, Австрія, а також Польща, яка дещо поступається решті країн, але має корисний досвід швидких трансформаційних процесів. Устрій цих держав може побачити молоде майбутнє України, якщо докладе певних зусиль.

Для того, щоб потрапити до програми Молодь змінить Україну, треба неабияк погарувати і пройти відбір. Учасниками можуть стати українці від 20 до 35 років, які є активістами громадських організацій, державними службовцями, чинними депутатами міських, районних та обласних рад або представниками студентства. Такі люди збираються у команду від 5 до 7 чоловік (оптимальна кількість). Кожен із них має спеціалізуватися на певній сфері суспільного життя (політика, економіка, екологія, журналістика тощо).


Учасники з кількох команд на співбесіді з Богданом Гаврилишиним

Учасники з кількох команд на співбесіді з Богданом Гаврилишиним (фото: bhfoundation.com.ua)


Разом вони обирають країну, до якої хочуть податися (із шести запропонованих), складають план перебування і бюджет поїздки і в письмовому вигляді разом з резюме і мотиваційними листами учасників надсилають до фонду. Це перший, так званий паперовий, етап відбору. Наступний — співбесіда з представниками Фонду і заключний етап – співбесіда з самим Гаврилишиним.    

Роман Мельник, координатор програми, зазначає, що кількість учасників, які поїхали до Європи, зростає з року в рік: 21 учасник у 2012 році, 84 — у 2013-ому, 154 у 2014-му. Минулого року у зв’язку з інфляцією відбувся невеличкий спад — відібрано було 123 учасники. Цього року Фонд хоче відправити не менше учасників, ніж у 2014-ому.

Наприкінці минулого року на програму подалося 56 команд, або 360 учасників. Відібрали 12 команд (81 людина), які очікують на співбесіду з Гаврилишиним. Ці люди відвідають одну з шести країн і побачать, як влаштовані інституції там, щоб згодом використати цей досвід для розвитку України. Учасники самостійно заздалегідь домовляються про зустрічі з представниками інституцій та організацій, які вони запланували відвідати.

Основними критеріями відбору для команд на перших двох етапах є мотивація (фонд  акцентує на тому, щоб учасники йшли в політику), мовні знання, громадська активність, розподіл за спеціальностями, програма навчальної поїздки, вміння працювати в команді, розподіл за регіонами і вік аплікантів.

Після поїздки учасники презентують здобутий досвід у Фонді, подають фінансовий і описовий звіти, а також пишуть аналітичні статті про отриманий досвід роботи іноземних інституцій і про те, як його можна запровадити в Україні. Проте лише поїздкою і вивченням досвіду ефективних країн програма не обмежується. Одним із важливих етапів програми є участь у місцевих виборах.

На минулорічних місцевих виборах 28 людей зі спільноти Асоціації учасників програми Молодь змінить Україну подали кандидатури на посаду депутата місцевих рад, а четверо — на посаду міського голови. Ще частина учасників працювали у командах кандидатів. Четверо стали депутатами міськрад обласних центрів: Юлія Гвоздович (Львів), Петро Шкутяк (Івано-Франківськ), Світлана Ярова (Вінниця, наймолодший депутат міськради), Михайло Сиротюк (Тернопіль). А місто Немішаєве (Бородянський район Київської області) отримало нового мера — Сергія Замідру, який теж є учасником Асоціації.

Учасниця програми Юлія Кокоячук з міста Самбір у червні 2015 року їздила до Польщі, а вже у жовтні — балотувалася до Львівської обласної ради:

— Найбільшим мотиватором в програмі для мене є сам Богдан Дмитрович, з яким я особисто зустрічалась кілька разів ще пластункою. Його віра в українську молодь додає наснаги і впевненості у своїх силах. І, хоча цього разу мені не вдалося стати депутатом, я впевнена, що молоді люди зі знанням позитивних світових практик, розумінням обов’язків та повноважень депутатів і щирим прагненням змін в поєднанні з молодою енергією, змінять Україну. Тому я продовжую працювати, щоб бути однією з них.


Юлія Кокоячук

Юлія Кокоячук (фото: bhfoundation.com.ua)


Найвищий етап для учасників — участь у виборах до Верховної Ради та розроблення законодавчої бази для трансформації України. А деякі пробують свої сили і на міжнародному рівні. Так, вже другий рік поспіль Фонд реалізовує проект Молодіжні делегати від України до ООН, а в минулому році профінансував молодіжних делегатів ЮНЕСКО від України.

— Працюючи в науці, в бізнесі, політиці, соціальній сфері, ми повинні обирати ті види діяльності, в яких наші знання, досвід, особисте ставлення поєднуються і дають значний ефект у створенні нового й корисного. Це дозволить нам зробити прорив, який залишить помітний слід у людях, в організаціях, у країні й, може, навіть (а чому б і не помріяти?) у світі, — каже Гаврилишин.

Інфографіка зроблена в онлайн-сервісі Infogr.am


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: