Списання українських боргів: про що мовчить Мінфін

26 серпня 2015, 14:43
Джерело НВ у Мінфіні стверджує, що вже завтра Уряд підпише довгоочікувану угоду з власниками українських цінних паперів

Міністерство фінансів з цього приводу поки красномовно мовчить, що фінансові аналітики перекладають як доказ того, що сторони прийшли до спільного знаменника.

Співрозмовники НВ у Мінфіні розповідають, що офіційну заяву щодо досягнутих домовленостей Кабмін планував зробити ще напередодні свят, згодом її перенесли на вівторок, 25 серпня. Проте і вчора міністерство мовчало. На офіційний запит НВ там відповіли, що переговори щодо реструктуризації боргу ще тривають і офіційних домовленостей наразі не має.

Відео дня

Така пауза, на думку експертів, може означати, що українська делегація у Сполучених Штатах висловила свою останню пропозицію, і наразі розголошення домовленостей може спровокувати непотрібні інвесторам репутаційні ризики. Адже їм доведеться пояснювати уже своїм власним інвесторам, чому гроші вкладалися у цінні папери настільки нестабільної країни. “Репутація у фінансовому світі означає набагато більше, ніж навіть самі гроші. Втрата репутації, наприклад, для Franklin Templeton [який тримає близько 20% зовнішнього боргу України], означатиме загрозу можливості формувати свої власні інвестиційні фонди у майбутньому”, – говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Інвестиційний фонд Franklin Templeton зосередив близько 20% зовнішнього боргу України ще у часи Януковича і "сім'ї"

Напередодні американська газета The Wall Street Journal повідомила, що Україна і кредитори обговорюють варіант списання 20% основної суми боргу. А британська Financial Times з посиланням на свої джерела зазначила, що Комітет кредиторів і влада України можуть домовитися про реструктуризацію єврооблігацій країни вже поточного тижня.

“Якби угода була укладена, то саме так і повинні були б поводитися [відмовчуватися] українські чиновники, пов'язані зобов'язанням з кредиторами. Адже поки юристи та радники виставляють правильні коми у документах, ніщо не повинно впливати на ціни”, – зазначає спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Переговори щодо реструктуризації українських боргів йдуть з весни, але прогресу в них не було. Останній раунд відбувся два тижні тому, і з того часу Міністерство фінансів України тримає у таємниці результати домовленостей з іноземними кредиторами.

12 серпня у офісі інвестиційного фонду Franklin Templeton у Сан-Франциско Комітет кредиторів провів зустріч із українським урядом, яку сам Мінфін охрестив “останньою можливістю” для досягнення домовленості напередодні виплат по єврооблігаціях (у вересні та жовтні) і перегляду програми співробітництва України з МВФ (у вересні).

Мова йде про реструктуризацію частини боргу загальною номінальною вартістю близько $20 млрд. Уряд розраховував на відтермінування виплат і їх часткове списання – близько 40% основної суми боргу. Таким чином виплати мали скоротитися на $5 млрд цього року і на $15 млрд – у найближчі чотири роки.

На той момент, коли Україна виходила на іноземні ринки запозичення приватного капіталу, то припиняла співпрацю з Міжнародним валютним фондом і позичала гроші удвічі дорожче у порівнянні з тим, що їй пропонував МВФ. Україна за користування цими грошима платить 6-8%, тоді як, наприклад, Греція робила запозичення під 4%. Робилося це командою Януковича для того, щоб не виконувати начебто надто жорсткі умови, про які Україна сама ж і домовлялася раніше з МВФ.

Списання боргу у розмірі навіть не 40%, як бажав Мінфін, а 20%, як пише американська преса, – безумовний успіх для українських переговірників, вважає Фурса. “40% – це стартова позиція на переговорах: хочеш 20 – проси 40. У підсумку близько $3 млрд українського боргу буде списано”, – каже він.

За підсумками 2014-го державний і гарантований державою борг склав 70,3% від ВВП. “Борг вище позначки 71% від ВВП – вкрай небажаний і ризикований. Мінфін і НБУ ще в квітні відзначили необхідність утримуватися нижче цієї позначки в перспективі декількох років. Тож якщо Україні спишуть 20%, це позитивно відіб’ється на середньострокових і довгострокових темпах зростання ВВП і добробуті населення у перспективі 1-2 роки”, – каже керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко.

Зменшення навантаження на державний бюджет у результаті списання навіть $3 млрд у короткостроковій перспективі підтримає стабільність національної валюти, позитивно вплине на міжбанківське кредитування та додасть упевненості інвесторам. Адже перспектива дефолту України, яку активно обговорювали протягом літніх місяців, аж ніяк не сприяла надходженню інвестицій в українську економіку.

Самого по собі списання $3 млрд боргу замало, щоб говорити про стабілізацію ситуації у середньостроковій перспективі. Україна повинна "заощадити" на реструктуризації $15 млрд

З іншого боку, самого по собі списання 20% боргу замало, щоб говорити про стабілізацію ситуації у середньостроковій перспективі, кажуть опитані НВ експерти.

“Україна повинна заощадити і показати економію в $15 млрд, що досить складно зробити. І тут мова йде як про борг держави у $18 млрд, так і про $5 млрд боргів, гарантованих державою: Ощадбанк, Укрексімбанк, Укрзалізниця, Укравтодор, київські муніципальні бонди” – зазначає Устенко.

Експерти сходяться в думці, що Україні значно важливіше наполягати на відтермінуванні виплат по зобов’язаннях на 7-10 років, а також спробувати збити відсоткову ставку, яку ми платимо, хоча б до 3-5%. Ставка на рівні 6-8% річних означає для України витрати більше ніж як $1 млрд на обслуговування боргів. У разі її зменшення сума економії дійсно може досягти $15 млрд.

Офіційно угода, яка, судячи з усього буде оприлюднена вже цього тижня, повинна бути укладена до середини вересня. У 20-х числах вересня Україна повинна виплатити купон з обслуговування боргу у розмірі більше $0,5 млрд. Серпневий купон був виплачений у понеділок – близько $60 млн. Для того, щоб не допустити зниження золотовалютних резервів країни, які на сьогодні складають близько $10 млрд., і продовжити співпрацю з МВФ, в України є лише дві можливості – або досягти домовленості з кредиторами, або застосувати мораторій на виплати боргів, право на який було дано Кабміну Верховною Радою кілька місяців тому.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X