Спійманий - не злодій. Співрозмовники НВ стверджують: скандального Чауса захищали і захищають високі покровителі

10 серпня 2016, 21:26
Дієвого механізму покарати спійманого на хабарі одіозного суддю немає. Доки в парламента дійдуть руки до Чауса, якого вполювало НАБУ, він встигне як мінімум втекти. А поки - пішов у відпустку

Викриття скандального судді Дніпровського району Києва, Миколи Чауса, на хабарі в 150 тис. доларів стало новиною сьогоднішнього дня. Як повідомили НВ в Національному антикорупційному бюро, гроші, які Чаус вимагав і надалі одержав, виявили «законсервованими» у двох скляних банках просто на дачній ділянці судді. Одна була прикопана в землі, друга лежала в машині. Але заарештувати хабарника не змогли – завадила суддівська недоторканність.

Відео дня

«Незважаючи на очевидність злочину, що підпадає під частину 4 ст. 368 Кримінального кодексу України («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди посадовою особою»), яка передбачає позбавлення волі на термін від 8 до 12 років з конфіскацією майна, суддя не може бути затриманий і взятий під варту, адже, згідно з Конституцією, він має суддівський імунітет», - пояснив у своєму блозі на facebook голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Долари в скляних банках – не перший випадок, коли навколо фігури судді Чауса спалахує публічний скандал. Нардеп Мустафа Найєм називає його «в поганому сенсі легендарною особистістю», нагадуючи, що в 2013-му Автомайдан звинувачував Чауса в переслідуванні активістів, які пікетували резиденцію Віктора Януковича "Межигір'я". Тоді, після автопробігу до Януковича 29 грудня, до екс-президента виїхало відразу більше тисячі автомобілів, і суди почали масово позбавляти водіїв прав і штрафувати за фальсифікованим і надуманими звинуваченнями. Як мінімум одну з таких справ вів і Чаус. Причому, за словами адвоката Автомайдану, юриста та експерта Реанімаційного пакету реформ Романа Маселка, цей суддя викликав в суд людину, машина якої взагалі не виїжджала того дня з гаража.

«Костянтин Вельтищев – пристойний, відповідальний чоловік, йому за 60. Він інженер. Повістку отримав буквально за дві години до суду. Вже в суді він і дружина дізналися, що він нібито був учасником автопробігу, його намагалися зупинити ДАІ, але він не зупинився. Насправді ж його машина весь день простояла в гаражі. Але з подачі Чауса суд позбавив його права керувати транспортними засобами на 6 місяців», - пояснює Маселко. За його словами, це не єдиний випадок, коли Чаус розглядав справи за подібними статтями – про невиконання наказів співробітників ДАІ. Але до цього він обмежувався тільки штрафами по відношенню до водіїв або ж просто закривав справу.

Коли повинні були приймати остаточне рішення, прийшов його адвокат і сказав, що пан Чаус тяжко захворів

Вже пізніше, додає автомайданівець, з'ясувалося, що Вельтищев отримав два різних рішення від Чауса з різними підписами.

«Це досліджувалося у Вищій раді юстиції. Якимось чином вони [Чаус] ці підписи підробляли. - каже Маселко. - Спеціальна тимчасова комісія, розглянувши ситуацію з Чаусом, вирішила, що він однозначно виніс незаконне рішення, порушив присягу і підлягає звільненню. Цей висновок передали у Вищу раду юстиції, де і приймають рішення про звільнення».

Сама процедура відбувається в два етапи, розповідає Маселко. Перший – це дисциплінарна комісія, яка приймає попереднє ув'язнення. Розглянувши матеріали тимчасової спеціальної комісії по справі Чауса, вона підтвердила, що скандальний суддя все-таки порушив присягу і підлягає звільненню.

«Коли повинні були приймати остаточне рішення, прийшов його адвокат і сказав, що пан Чаус тяжко захворів, і найближчі три тижні він точно не зможе з'явитися. І попросили відкласти на наступний місяць. І дійсно, все перенесли. Але вже через три дні ми бачимо його на засіданні по справі Корбана – живого і здорового», - згадує Маселко.

Yevheniya Kravchuk via facebook
Yevheniya Kravchuk via facebook Фото:

Як відомо, саме суддя Чаус займався справою лідера партії КРІП Геннадія Корбана, якого звинувачували за чотирма статтями Кримінального кодексу. Тоді ж про Чауса говорили, що він фабрикує матеріали справи Корбана. 27 грудня 2015-го суддя Чаус відкрив засідання, яке тривало майже 30 годин. Тоді адвокати Корбана втрачали свідомість від втоми, сам підсудний просив про перерву і медичну допомогу, в чому йому неодноразово відмовляли, а будинок, де відбувався суд, охороняли кілька сотень спецназівців.

Пізніше, говорить Маселко, Вища рада юстиції повернулася до розгляду справи Чауса але більшість членів Ради проголосували вже зовсім по-іншому: звільняти суддю – не потрібно.

«А вже тепер, в ході розслідування тих кримінальних справ [часів Майдану, зокрема, щодо поїздки до Межигір'я], з'ясувалося, що вказівки до дії Чаус одержував безпосередньо з Адміністрації президента», - пояснює Маселко.

Про тісні зв'язки судді Чауса з тодішньою владою розмірковує і Найєм.

«Ймовірно, що він мав зв'язок з АП, і тоді ще з колишнім міністром внутрішніх справ [Віталієм] Захарченком. Те, що він вже згодом, після Майдану, зняв з розшуку Юрія Іванющенка – одна з ознак того, що людина все одно була прихильна старій системі і працювала з нею. Водночас, суддя Чаус, наприклад, вів справу [лідера партії УКРОП Геннадія] Корбана. Вів з порушеннями, ми це теж бачили. Тому можна говорити про те, що він і зараз знайшов собі покровителів у вищих ешелонах влади. І, очевидно, обслуговував ті чи інші замовлення з боку влади», - розповідає Найєм.

Сам Корбан сьогодні прокоментував скандал з Чаусом у своєму facebook, висловивши надію на те, що суддя назве замовника його переслідування.

«Сподіваюся також , що підозрюваний Чаус щиросердно дасть свідчення слідству щодо тих високопосадовців, які давали вказівки на моє фізичне знищення. І найголовніше - ця людина більше ніколи не буде здійснювати правосуддя! - написав Корбан.
Тепер вершити подальшу долю Чауса повинна Верховна Рада – саме її згода необхідна для зняття суддівського імунітету. Це дозволить затримати і заарештувати суддю Чауса. Питання лише в тому, чи вдасться це зробити, адже офіційно парламент зараз на канікулах, більшість депутатів – в роз'їздах, і збирати їх доведеться у позачерговому порядку.

Можна говорити про те, що він і зараз знайшов собі покровителів у вищих ешелонах влади.

«Верховній Раді зараз треба збиратися. Я не думаю, що зараз є шанс зібрати всіх, усю залу, тому що всі у відпустках, більшість все-таки за кордоном. Але, думаю, чоловік 100 можна зібрати. Я, наприклад, в Україні, раптом що, зможу приїхати», - вважає Найєм.

Він не виключає того, що можуть існувати й інші механізми, які дозволять обійти суддівський імунітет.

«Наскільки я пам'ятаю, у НАБУ є процедура, як продовжувати свою діяльність, незалежно від того, зібралася Верховна Рада чи ні. Так, вони не можуть його посадити, не можуть позбавити його суддівської мантії, але не допустити його виїзду – я думаю, у них такі повноваження є», - вважає Найєм.

У самому НАБУ кажуть – детективи вже готують підозру Чаусу і незабаром направлять її у Верховну Раду. Після того відповідне рішення направлять до Вищої ради юстиції або Верховного Суду України. Коли на цьому рівні дадуть «зелене світло», прохання про необхідність зняття недоторканності і вибір запобіжного заходу направляється до парламенту, і там вже голосують депутати.

«Якщо Верховна Рада вважатиме за потрібне зібратися на позачергову сесію якомога скоріше, ми будемо їм дуже вдячні», - коментує НВ прес-секретар НАБУ Світлана Оліфіра.

vru.gov.ua
vru.gov.ua Фото:

У Верховному Суді ж заявляють: все виключно в руках Верховної Ради. Ніякої іншої процедури для зняття імунітету з судді сьогодні не існує. Однак, як заявив у коментарі НВ голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, якби такий випадок, як з Чаусом, стався пізніше, після 30 вересня, суддю змогли б затримати на загальних підставах.

«30 вересня вступить в силу Закон про внесення змін до Конституції України у сфері правосуддя, і тоді запрацює інший порядок. Судді будуть позбавлені так званого повного імунітету. Якби такий випадок стався після 30 вересня, то ніякий імунітет на суддю, який дозволив би собі вимагати і отримувати хабарі, не розповсюджувався. Це вважалося б загальним кримінальним злочином, як і у випадку з будь-яким іншим громадянином», - сказав Романюк.

Чаус – лише піщинка в морі, яка демонструє проблеми набагато більш глобальні

Що стосується самого Чауса, то тепер він, швидше за все, втече, або його все таки звільнять, передбачає Маселко. Таких суддів як сьогоднішній фігурант скандалу з грошима в банках, чимало в нашій країні, додає автомайданівець, і чистити цю структуру потрібно якомога швидше і радикальніше. Але, при цьому, повинна йти назустріч Вища рада юстиції.

«Такі судді вже не можуть зіскочити з цього, вони будуть продовжувати в тому ж дусі. Чаус – лише піщинка в морі, яка демонструє проблеми набагато більш глобальні. Ми повинні звернутися з питанням до Вищої ради юстиції – скільки таких «Чаусів» вони ще зберегли? Скількох готові зберегти?», - задається питанням Маселко.

Тим часом, Чаус, якому вдалося уникнути арешту, пішов у відпустку до 1 вересня.

Показати ще новини
Радіо НВ
X