Совковий і дорогий. У Криму починається третій російський сезон

Совковий і дорогий. У Криму починається третій російський сезон
Буде дорого, брудно, слизько і неприємно - так описує відпочинок на півострові один із співрозмовників. У що обійдеться це задоволення і скільки туристів готові випробувати його

Колись «головна радянська здравниця», а тепер – анексований Росією півострів, Крим півстоліття був однією з найпопулярніших туристичних точок на карті України, а величезна частка його мешканців завжди жила за рахунок курортного сезону. Що відбувається на курорті через два роки після анексії, скільки коштує з'їздити у відпустку на півострів жителю Росії та чи задоволені росіяни відпочинком в «Кримнаш»?

За гранню

Великі туристичні потоки в Крим, які спостерігалися до 2014-го, були результатом системної державної політики протягом десятків років, розповідає колишній міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв. За роки незалежності потік туристів на півострів зростав щороку: якщо у кризові 90-ті йшлося про 2,5-3,5 млн відпочиваючих в сезон, то в 2012 році в Криму приїхало 6 млн.

Передбачити, яким буде черговий курортний сезон, в українському Криму завжди дозволяли травневі свята. У 2012-2013 роках у період з 29 квітня по 15 травня Крим приймав до 200 тис. туристів. Травневий потік складався в основному з українських відпочивальників.

Після анексії півострова, в 2014-му, число туристів в ці дати вже коливалося, як виражається Лієв, в межах статистичної похибки. Багато готелів і санаторіїв взагалі не відкрилися. У 2015-му це був вже монопотік приїжджих виключно з Росії. За даними Асоціації індустрії гостинності України, на відпочинок в Крим, в основному в Ялту і Севастополь, приїхало близько 30 тис. осіб.

«Саме ці два міста розділили між собою основний турпотік і розділять його протягом всього 2016 року, - каже екс-міністр. - За нашими даними, в цьому році за травневі Крим відвідало 35 тис. туристів, практично всі - росіяни. Громадян України в цьому потоці ідентифікувати практично неможливо».

В цілому, за його інформацією, до зустрічі гостей були готові лише близько 40% туристичних об'єктів. Раніше цей показник досягав 65% (багато сезонних об'єктів просто не мають опалювальних можливостей і відкриваються тільки в кінці травня).

За межею збитковості знаходиться туристичний потік в таких містах, як Євпаторія та Алушта. Вже третій рік на травневі свята готелі і санаторії тут порожні. Виняток становлять лише грязьові курорти в Саки, які, як і в колишні часи, були заповнені. Але медичний профіль курорту і невелика кількість ліжкомісць роблять цей результат не найбільш репрезентативним.


Евпатория, скриншот с камер видеонаблюдения.

Євпаторія, травень 2016-го, скріншот з камер відеоспостереження.


Намальовану екс-міністром картину підтверджують кримчани, для яких туризм був одним з головних доходів.

«Цього року свята були такими ж, як у минулому році, а це 18-25% від 2013-го року, який сам по собі був найкращим. До Криму їде небагато людей. Це по Судаку, Алушті, міні - та міді-готелі. В санаторіях скрізь по-різному, де порожньо, де густо. В Євпаторії в лікувальних санаторіях типу Крупської – 90% кримські дітки», - розповідає кримчанин Дмитро Карней.

Всі готуються до сезону: пляжі, набережна, але на рівні побілити-пофарбувати. Нічого глобального не роблять

Катастрофічною називають ситуацію на курортах Керчі, Судака, Феодосії, Чорноморського і Роздольненського районів.

«Можу сказати, що за всі 10 років, що я займаюся цим бізнесом, цього року вперше на травневі не здала жодного номеру, ні на одну ніч. Попит на бронювання приватного сектору впав на 50% порівняно з 2015 роком. З 2014 порівнювати не має сенсу, а вже з 13 і поготів», - розповідає НВ Ганна з Судака.

«Обвідна дорога [в Ялті] – чистенька, як у звичайний вихідний день. Три каліки – це людно? На травневі народу завжди було – як у липні, а вже коли Великдень з травневими збігалася...» - ділиться кримчанка Ольга.

За словами Лієва, на західному узбережжі Криму, в Роздольному і Чорноморському, в цьому році не відкриються десятки об'єктів. Багато курортних точок виставлено на продаж.

Як виглядають сьогодні популярні кримські курорти – Коктебель, Алушта, Щолкіне, Євпаторія, Керч та інші, можна побачити в режимі онлайн на камерах спостереження. Ажіотажу на пляжах і набережних не спостерігається. Зате на деяких символічно в кадрі майорять на вітрі російські прапори.


Алушта, скриншот с камеры наблюдения.

Алушта, скріншот з камери спостереження.


Проте, Олександр Сперанський, житель Євпаторії, каже, що хоча пляжі зараз помітно спорожніли, скоро вони заповняться, як раніше.

«Пляжі, звичайно не такі заповнені, як раніше, але до кінця червня, як і зазвичай, у кращі часи, потихеньку заповняться», - каже чоловік. Катастрофічної нестачі туристів, за його словами, немає: «У мене, приміром, на Booking.com розміщено 4 кімнати, і до квітня практично всі номери вже заброньовані. Внесено передоплату. Так само йдуть справи у дочки».


Веб-камера, скриншот. Щелкино.

Веб-камера, скріншот, Щолкіне


Ще одна кримчанка, яка просить не вказувати її імені, зазначає: якщо зателефонувати за телефоном і спробувати забронювати номер на літо, багато хто відповість, що все вже зайнято, однак по приїзду на місце виявляється, що вільних місць достатньо. «Була в Саках минулого року - здавалася купа номерів. Буквально вчора розповідали, що у Форосі всі злі, тому що ніхто нічого не бронює», - ділиться жінка.

У відповідь на питання журналіста, вона задає своє: якщо туристи є, то як вони роз'їжджаються по точках відпочинку? Сьогодні є два основних варіанти потрапити на півострів – це аеропорт і Керченська переправа.

«Минулоріч, коли зустрічала поїзд Москва-Сімферополь в кінці липня, чекала родичів, то бачила, що поїзд приїхав напівпорожній. Звичайно, може, в Керчі люди вийшли, не знаю. Про туристів з аеропорту можу сказати, що вони їдуть або на таксі до моря, або до автовокзалу, іншої можливості у них немає. Вже більше п'яти років я щотижня проводжаю чоловіка на ж/д вокзал і зустрічаю. Щотижня я бачу черги на автобуси, де, по ідеї, повинні стояти туристи. Влітку вони довші, ніж взимку, це так. Але я бачила, які черги стояли три роки тому - ми квитки в той же Форос купували за кілька днів до відправлення. А минулого літа купувати квитки заздалегідь було не потрібно. Цього року я взагалі ще черг не бачила. 30 квітня, напередодні травневих, я проводжала чоловіка до Севастополя близько 17:00, та в касі за квитком стояло 2 людини», - розповідає співрозмовниця.

В Туреччину вони сьогодні не їдуть, бо вороги, в Єгипет – теж ні, тому що там теракти

Тобто або «мільйони туристів» заїхали через переправу і з Керчі роз'їхалися по узбережжю, або багаті відпочиваючих прямо з аеропорту на таксі їхали до самого моря.

Як би там не було, підготовка до курортного сезону в Криму йде, туристів чекають. «Всі готуються: пляжі, набережна, але на рівні побілити-пофарбувати. Нічого глобального не роблять, не ремонтують, дорога на Новий Світ як провалилася навесні 2014 року, так і стоїть обгороджена досі», - розповідає Ганна з Судака.

В Євпаторії до сезону-2016, навпаки, начебто зайнялися ремонтом доріг, ділиться спостереженнями Сперанський, але якість їх, як він висловлюється, не краща, ніж українські. «Набережна Терешкової так і залишилася недоробленою з 2013 року. Пляжі не в кращому стані. Позитивне в тому, що прибрали огорожі. Бювет мінеральної води зруйнували і обіцяють до сезону побудувати. Але обіцянки міських керівників ніхто серйозно не сприймає», -говорить він.

Хто потягнувся на південь

Кількість туристів у Криму відчутно зменшилася в тому числі тому, що дістатися сюди стало складніше і дорожче після того, як сухопутне сполучення між півостровом і материком було порушено. Потяги не ходять, а автомобілістів, кажуть кримчани, незрівнянно менше, ніж до окупації. Крім того на півострів практично перестали їздити українці. Фазіль Аскеров, директор Центру туризму Південна ліга, розповідає, що, в першу чергу, в Криму продовжують їздити ті українці, які мають на півострові нерухомість або близьких родичів. Також не перестають приїжджати в Крим ті жителі Східної України, які зберігають проросійську орієнтацію. Загальна кількість таких туристів в цьому році, за його оцінками, може скласти близько 500 тис. чоловік.

Колишній депутат Севастопольської міськради, який під час анексії залишився чи не єдиним опозиційним політиком у цій структурі, Василь Зеленчук, вважає, що для багатьох росіян відпочинок в Криму в цьому році стане безальтернативним.

«В Туреччину вони сьогодні не їдуть, бо вороги, в Єгипет – теж ні, тому що там теракти. Думаю, в цьому році вони всі поїдуть в Крим. Буде дуже дорого, брудно, слизько і неприємно. У сфері обслуговування В кращу сторону там нічого не змінилося. Ціни на продукти харчування зросли, на послуги, на транспорт, на логістику і так далі. Крим перетворюється в совковий і дорогий», - висловлюється Зеленчук.

І в минулому році, і в цьому, туристи в Криму – це росіяни, підтверджує і Сперанський. З України, каже він, номери не бронюють взагалі.

Якщо дивитися по регіонах Росії, близько 60% з усіх, за його спостереженнями – це москвичі і пітерці, решта – з абсолютно різних міст РФ: Єкатеринбург, Перм, Новосибірськ, Псков, Саратов, Нижній Новгород, Уфа, Самара.

«Навіть з Владивостока і Петропавловськ-Камчатського є. Перельоти коштують дуже дорого, але деяким оплачують відпочинок підприємства або відомства - МВС, ФСБ, Міністерство оборони. Приблизно такий же контингент був і в минулому році. У 2014 році було багато зі сходу України, в минулому році звідти було вже менше. Що стосується туристів з далекого зарубіжжя, то минулого року був один чоловік з Фінляндії, сім'я з Казахстану. У дочки навіть з США була парочка», - каже чоловік.

Перельоти до Криму з Росії і справді недешеві. Наприклад, з тієї ж Москви до Севастополя можна полетіти, заплативши за квиток від 10 тис. рублів до 16,5 тис. ($150-250) – такі тарифи НВ побачило, просто вибравши випадкові дати перельоту на сайті Аерофлоту.


Скриншот сайта Аэрофлот, рейсы Москва - Севастополь

Скріншот сайту Аерофлот, рейси Москва - Севастополь


Для порівняння, квиток в Ніццу на ті ж дати коштує від 10 до 23 тис. рублів. Тобто приблизно в тому ж ціновому діапазоні можна замість Криму, в якому є проблеми з електрикою і діє продуктова блокада, злітати на французький курорт.


Скриншот рейсов Москва - Ницца. Сайт Аэрофлота

Скріншот рейсів Москва - Ніцца. Сайт Аерофлоту


А ось переліт в Сочі на ці ж дати коштує в середньому 6-7 тис. рублів (близько $100).


Скриншот рейсов Москва - Сочи, сайт Аэрофлота

Скріншот рейсів Москва - Сочі, сайт Аерофлоту


Коли Крим «не наш»

Туристи з України, які їздили в Крим відпочивати в готелях високого цінового сегменту, в більшості своїй переорієнтувалися частково на Одесу, частково – на закордон, каже Аскеров. Ті, хто відпочивали в середньому ціновому сегменті, також обирають Одеську і Миколаївську області. Для відпочинку в низькому ціновому сегменті, в основному, обирають Миколаївську і Херсонську області, хоча можна знайти бюджетні пропозиції і в Одеській.

Однак, на думку Лієва, Одеса не завжди здатна впоратися з таким потоком людей. Багато курортів були перевантажені й раніше, ще до анексії півострова, а зараз тим більше.

«Колосальна перевантаженість і без того раніше завантажених курортів Одеси проявила їх слабкі сторони. Це і неготовність місцевих чиновників, особливо у самоврядуванні, до такого великого турпотоку, і неготовність інфраструктури Одеської області до орієнтування на курортну перспективу», - пояснює Лієв.

За його словами, українці ближче до літа все частіше згадують про Крим, як про улюблений курорт. Однак гідної рівноцінної заміни йому поки немає. Зате тепер, замість відпочинку на морі, багато хто став обирати інші туристичні напрямки всередині країни – наприклад, мальовничі місця в Західній частині країни.

«Щороку зростає туристичний потік у Львівську та Івано-Франківську області. Потенціал Західної України значний і не освоєний навіть на 15-20%. Більшість кримських медичних та оздоровчих курортів Україна зможе замінити своїми можливостями в Карпатах, Полтаві та інших областях. Але в питаннях індивідуального відпочинку і дитячого оздоровлення внутрішньої альтернативи Криму поки не видно, хоча туристичний потенціал у всіх регіонах України високий», - порівнює колишній міністр.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: