Смерть халіфа. Що буде з ІД після вбивства Абу Бакра аль-Багдаді

1 коментувати
Смерть халіфа. Що буде з ІД після вбивства Абу Бакра аль-Багдаді
Колаж: time.com
Джерела в Ісламській державі повідомили про загибель халіфа Ібрагіма. Ця подія може стати поворотною для війни в Сирії та Іраку

Інформаційне агентство «Аль-Амак», що відповідає в Ісламській державі за поширення пропаганди, сьогодні оголосило про смерть халіфа Абу-Бакра аль-Багдаді – засновника і беззмінного лідера цієї організації. Беручи до уваги те, що ці дані надійшли з джерела, близького до керівництва ІД, довіряти їм, найімовірніше, можна. Навряд чи лідери бойовиків стали б самостійно підривати бойовий дух своїх прихильників. У будь-якому разі, в цьому немає ніякого сенсу, та й спростування від керівництва ІД поки не послідувало.

У повідомленні «Аль-Амак» сказано, що Абу Бакр помер «на п'ятий день Рамадану» (тобто 11 червня) від ран, отриманих в результаті американського авіаудару по місту Рацці – «столиці» халіфату. Втім, стовідсоткової гарантії загибелі халіфа Ібрагіма, як його ще іноді називають, немає. Річ у тому, що самі американці поки ніяк не коментують інформацію про вбивство Абу Бакра, очевидно, перевіряючи інформацію. Якби вони були впевнені в успіху, то, безсумнівно, не зволікали б з переможним рапортом. Але, цілком можливо, з Вашингтона ми нічого такого і не почуємо. Ось тут, власне, і починається все найцікавіше.

Справжній, сакральний, Халіфат, описаний у стародавніх священних книгах, зобов'язаний володіти низкою «вбудованих» ознак. Зокрема, він повинен постійно воювати, розширюючи підконтрольну територію. Саме тому побідоносність – необхідна умова існування халіфату. Досягається вона не за рахунок переваги в чисельності або озброєнні, а завдяки безпосередній божественній підтримці. На думку прихильників ІД, справжній Халіфат може впоратися і без суперсучасних озброєнь, авіації або дронів. У разі необхідності в хід битви на стороні правовірних втрутиться бог, який своєю волею не дасть «кяфірам і мунафікам» домогтися успіху.


Боевики ИГИЛ. Фото: bustle.com

На думку прихильників ІД, справжній Халіфат може впоратися і без суперсучасних озброєнь, авіації або дронів. Фото: bustle.com


Спочатку все так і було. Ісламська держава громила численних ворогів на всіх фронтах, захоплюючи все нові території і вселяючи жах у солдатів противника, які почали підозрювати, що справді зіткнулися з непереможним військом, яке користується заступництвом Всевишнього. Однак з втручанням у конфлікт американської і (меншою мірою) російської авіації з'ясувалося, що божественна підтримка має певні межі. Ісламістів почали тіснити по всіх фронтах, викликаючи великі підозри в його автентичності та сакральності.

Ситуація на грані «а цар несправжній!» вимагає від лідерів ІД вкрай рішучих заходів. Халіф в цьому утворенні володіє не тільки абсолютною владою, але і абсолютною відповідальністю. Посада халіфа пов'язана з високими професійними ризиками. На практиці це означає ось що. Якщо військові поразки не припиняються протягом довгого часу, найближчі соратники халіфа зобов'язані зібратися на раду і прийняти рішення про його страту. Злочин – втрата благовоління Аллаха. Після ліквідації халіфа, який «проштрафився», вакантний трон посідає його спадкоємець чоловічої статі. При цьому вік нового халіфа принципового значення не має; від нього вимагається лише побожність і належність до роду нащадків пророка Мухаммеда. Про сім'ю Абу Бакра даних вкрай мало, але син-підліток від однієї з трьох жінок у нього, здається, є.

Відповідно, цілком можливо, що Абу Бакра відправили у кращий світ не американці, а його власні соратники. Щоб не розбурхувати підзвітне населення, для якого халіф Ібрагім ще вчора був «великим засновником халіфату», «рятівником людства від гріха» і тощо, і тощо, його смерть максимально облагородили і героїзували, зробивши «бойовою».

Цілком логічний і розумний крок. Але і він навряд чи розв'яже поточні проблеми халіфату, викликані низкою прикрих військових поразок на фронтах. Звісно, є ймовірність, що новий халіф (ким би він не був) зуміє повернути Ісламській державі прихильність Небес і, відповідно, успіх на полях битв. Однак, треба визнати, що такий розвиток подій поки представляється вкрай малоймовірним. Для боротьби з американськими і російськими ВПС знадобилося б справжнє диво, а на очевидні чудеса вищі сили зазвичай скупі. В умовах повного домінування ворогів ІД в повітрі ісламістам буде дійсно складно переламати хід війни, в якій вони зараз зазнають однієї поразки за іншою. Якщо поточна динаміка ходу бойових дій збережеться, то вже в найближчі місяці халіфат ризикує залишитися без адміністративного центру – Ракки, економічного – Мосула і релігійно-ідеологічного – Дабіка. Такий розвиток подій призвів би до фактичної ліквідації халіфату. Проект «Ісламська держава» можна буде вважати закритим.


Фото: ibtimes.co.uk

В умовах повного домінування ворогів ІД в повітрі ісламістам буде дійсно складно переламати хід війни, в якій вони зараз зазнають однієї поразки за іншою. Фото: ibtimes.co.uk


Утім, деяка надія на поліпшення ситуації у ІД зберігається. Як майже все, пов'язане з халіфатом, надія ця стосується радше метафізичної сфери, ніж об'єктивної реальності.

Сенс у тому, що в разі виконання стародавнього пророцтва про «Останню битву людей» у міста Дабік в північній Сирії, в ІД з'явиться потужний аргумент на користь своєї сакральності та автентичності, здатний з лишком перекрити всі колишні невдачі. Суть пророцтва полягає в тому, що в цій битві зійдуться армії «того самого», «справжнього» Халіфату і Заходу, причому правовірні переможуть. Після цього сонце зійде на заході, почнуться всілякі інші дивні справи, відбудеться друге пришестя пророка Іси (Ісуса Христа), ну а в фіналі на всіх нас чекає кінець світу – заявлена мета існування ІД. Битва біля Дабіка, передбачена півтори тисячі років тому, ключова подія в цій послідовності: саме вона і запустить весь процес.

Лідери і бойовики ІД щосили прагнуть залучити західні армії на північ Сирії, щоб почати бій. Оскільки ні американці, ні європейці своїх солдатів туди відправляти не особливо прагнуть, новому халіфу доведеться використовувати єдиний засіб, наявний у його розпорядженні – тероризм. Якщо хвиля терору в західних країнах буде досить потужною, щоб викликати у тамтешніх обивателів і урядів спрагу негайної помсти, то наземне вторгнення може й початися. Оскільки найзручнішою «точкою входу» на територію ІД є саме північна Сирія, то битва біля Дабіка була б майже гарантована.

По суті, залучення західних військ з наступною «священною» битвою – це єдина можливість вижити для халіфату. Відповідно, хвиля терору повинна також бути неймовірно потужною. У цьому сенсі кривавий теракт в нічному клубі Орландо і вбивство прихильником ІД французького поліцейського можуть стати лише початком цієї терористичної війни. До речі, ісламісти на своїх сайтах вже обіцяють нові напади. У числі потенційних цілей фігурує, наприклад, Берлінський гей-прайд.

До кінця свого існування Ісламська держава може накоїти чимало лиха, її активність за межами власних кордонів майже напевно зросте. Дуже хотілося б, щоб спецслужби були до цього готові.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: