Скелети в шафі. Заступник глави АП Олександр Данилюк має зв'язки з бізнесом за кордоном, але це не заважає йому претендувати на пост міністра фінансів

13 квітня 2016, 15:00
Британський реєстр юридичних осіб повідомляє, що держслужбовець числиться директором двох компаній, а це суперечить статусу державного чиновника

Коли президенту Петру Порошенку та його оточенню в низці днів і ночей прем'єріади довелося хаотично перебирати можливих кандидатів на посади міністра фінансів і міністра економіки, кандидатура Олександра Данилюка виникла сама собою.

Відео дня

40-річний заступник глави Адміністрації президента і його представник у Кабміні, Данилюк міцно влаштувався на кадровій лавці запасних. Не володіючи резюме рівня Івана Міклоша, якого раніше номінували в міністри фінансів, він міг компенсувати це лояльністю до президента.

Правда, Данилюк – теж не людина з нізвідки. За його плечима – ступінь MBA від Індіанського університету в США і робота в лондонському офісі консалтингової компанії McKinsey.

На якомусь етапі він засумнівався, чи варто йому йти в новий Кабмін, і в результаті політики заговорили про зовсім інших кандидатів. В останній момент серед кандидатів на посаду голови Мінфіну знову спливло прізвище Данилюка.

Британський реєстр все знає

Однак, як би не закінчилася міністерська історія Данилюка, йому доведеться відповісти на кілька гострих запитань.

У вересні 2015-го він активно виступав з критикою законопроекту про державну службу, який тоді готувався. Тоді мало хто припускав, що незабаром виникнуть запитання щодо того, як сам Данилюк виконує закон, що регулює життя чиновників.

Британський реєстр юридичних осіб вказує, що, попри роботу в АП, Данилюк продовжує числитися директором двох зареєстрованих у Великобританії компаній – Rurik Real Estate Investment Limited і CEE Investment & Advisory LLP.

Обидві компанії розташовані за однаковою адресою – у гаю св. Марії, мальовничому лондонському райончику з респектабельними двоповерховими особняками з червоної цегли і акуратно підстриженими кущами.

Згідно з офіційною біографією Данилюка на президентському сайті, в Rurik, яка займається нерухомістю, він працював з 2006-го по 2010-й. Про консалтинг CEE Investment & Advisory там ані слова. Не можна сказати, що британські компанії Данилюка нічим не займаються. Так, Rurik у 2014-му залучила річний кредит у 450.000 фунтів для операційної діяльності.

При цьому в декларації Данилюка про доходи за 2014 рік ані слова про отримані з-за кордону гроші. В декларації-2015 вже сказано про більш ніж 11.000 фунтів зарубіжного доходу, який цілком міг бути результатом угоди, укладеної з залученням півмільйонного кредиту.

Все це погано поєднується зі статусом державного чиновника. Станіслав Скрипник, експерт юридичної фірми Лавринович і партнери, роз'яснює: закони про державну службу та про запобігання корупції забороняють держслужбовцю займати посади в корпоративному секторі.

Сам Данилюк запит НВ з проханням роз'яснити ситуацію залишив без відповіді.

Встиг попрацювати і з Януковичем, і з Саакашвілі

На тлі суперечливих відносин з законодавством про держслужбу співробітництво Данилюка з Віктором Януковичем здається відносно невеликим грішком. Він був радником екс-президента-втікача, а також очолював Координаційний центр з упровадження економічних реформ. Центр на той момент перебував під контролем тодішнього глави АП Сергія Льовочкіна.

Згодом Данилюк стане одним із засновників Центру вільної економіки ім. Кахи Бендукідзе, який зв'яже його з командою одеських реформаторів.

Саме посилання на ідеї одеського обласного голови Міхеіла Саакашвілі було поясненням критики Данилюком реформи держслужби. "Нам не підходить система державного управління стабільної Європи, нам потрібна модель революційної Грузії та інших країн, де провели швидкі реформи і де держслужбовці дійсно допомагали, а не стояли в опозиції до змін, - говорив він минулої осені. – У нас війна. Нам потрібні оперативні рішення. Нові міністри приходять, хочуть щось змінити, але вони не мають можливості це зробити. Будь-яка ініціатива впирається в бюрократичну процедуру, розтягнуту в часі. Нам це не підходить."

Заява прозвучала, коли сам Данилюк ще не думав про міністерську посаду.

Данилюк публіці незрозумілий, але це нікого не зупинить

Перевірений боєць робочих груп та координаційних рад, Данилюк мало знайомий українській публіці. Виправити це складно.

Для прикладу, так само погано знайомий публіці Айварас Абромавичус, йдучи на посаду міністра економіки в грудні 2014-го, посилався на рекордні показники дохідності керованого ним інвестиційного фонду компанії East Capital. Це давало можливість оперативно скласти думку про нього.

У Наталії Яресько, яка стала міністром фінансів у другому Кабміні Арсенія Яценюка, був американський паспорт, гарвардська освіта і багаторічний досвід керування фондом прямих інвестицій Horizon Capital. Теж достатньо, щоб судити про людину.

Данилюку складніше. Майбутній міністр повинен бути людиною публічною, вважає Анатолій Октисюк, політолог Міжнародного центру перспективних досліджень. У Кабміні потрібні двигуни реформ, в той час як Данилюк – радше знавець бюрократичних процедур. «Міністру потрібні інші навички», - підкреслює Октисюк.

При цьому політолог не вважає, що фігурування в директорах британських компаній завадить політичній кар'єрі Данилюка. «В Україні більше керуються під час призначення принципом політичної доцільності, ігноруючи законодавство», - говорить він.

З Данилюком не згодна політичний консультант Вікторія Підгорна. Вона вважає, що в контексті офшорних скандалів зі згадуванням прізвища Порошенка інформація про британські компанії Данилюка буде сприйматися негативно. Наявність бізнесу за кордоном говорить про те, що Україна займає в думках чиновника далеко не перше місце. «Безумовно, виникають сумніви в його готовності до реформ», - відзначає Підгорна.

Критикує вона Данилюка і за відсутність стратегічного мислення. «Я не пам'ятаю, щоб він пропонував стратегічне бачення будь-якої сфери, що є ключовою вимогою для політичних фігур міністрів», - ділиться своїми спостереженнями політичний консультант.

Навіть якщо Данилюк просто залишиться на своїй посаді в АП, фігурування його імені серед кандидатів на керівника Мінфіну говорить про обмеженість кадрового запасу Порошенка. Схоже, стиль кадрової політики глави АП Бориса Ложкіна з залученням зоряних експатів – пройдений етап. Але на заміну цій політиці нічого більш виразного запропоновано не було.

І зовсім вже по-українськи виглядає той факт, що держслужбовець Данилюк має зв'язки з бізнесом за кордоном.

Головне – яка людина у приватному житті, а не яка в неї репутація, казав герой честертонівських детективів отець Браун. Мабуть, цією логікою доведеться заспокоювати себе тим, у кого Данилюк на посаді міністра фінансів викликає запитання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X