Скелети в обіймах, стародавня зброя і трохи шовінізму: що за унікальні розкопки ведуться під Поштовою площею в Києві - фото

Так виглядає Поштова площа знизу. Бетонні палі тримають плиту, на якій розташований майданчик перед Річвокзалом, новий фонтан та Макдональдс
Олександр Медведєв

Так виглядає Поштова площа знизу. Бетонні палі тримають плиту, на якій розташований майданчик перед Річвокзалом, новий фонтан та Макдональдс

Глибоко під підлогою ресторану McDonald’s на Подолі розкопали древню вулицю. НВ з'ясовувало, що знайшли археологи і які артефакти покажуть всім

У лютому 2015-го, під час підготовки столичної Поштової площі до реконструкції на 7-метровій глибині археологи розкопали залишки давньоруської вулиці. Знахідку одразу ж охрестили сенсацією, адже до того моменту вважалося, що ця місцевість була периферією і поселень там, як таких, не існувало.

Сьогодні, через півтора року, на Поштовій активно продовжують працювати археологи. Тут – непочатий край роботи і багато цікавих знахідок. Тут працює команда з Центру археології Києва інституту археології НАНУ.

Вхід на територію – біля жовтої церкви на площі, Храму Різдва Христового. Ділянка обгороджена як будівельний майданчик і випадкових перехожих сюди не пустять. Ворота НВ відкриває Вікторія – молода чорнява дівчина в синій футболці, одна з команди археологів.

- Тут Макдональдс? – жартує фотограф НВ, Олександр.

- Ми старші, ніж Макдональдс, - посміхається Вікторія.


img_3051

Сучасні бетонні палі і складені біля них залишки старого паркану


Вона заводить на територію. Вузькими сходами спускаємося вниз, в тунель. Тут напівтемрява, з усіх боків – палі, на яких лежать бетонні плити. Це опора Поштової площі. Волого, в деяких місцях – бруд, тому що з землі пробиваються грунтові води.

- Ще коли будували перехід на Поштовій площі, то припускали, що тут щось може бути. Але не думали, що таке масштабне. Хоча люди з давніх часів жили біля води, це зручно і логічно, - розповідає Вікторія, поки веде по тунелю.

Майданчик, на який ми виходимо, вже не такий темний – місцями зверху пробивається світло. Із землі стирчить арматура, зі стелі звисають шматки різномастого лінолеуму. Молоді хлопці, археологи, щось заміряють. Інші копошаться на купі землі і піску. Вікторія кличе свого колегу. Це Анатолій, чоловік у червоній футболці та кепці. Він працює тут з самого початку розкопок. Основні роботи на цьому об'єкті розпочалися десь рік тому, каже він.

На кожен куточок тут течуть слюні, та й так глибоко вниз ми давно не копали

- Верхня частина – шар сміття, середина XIX століття. Пов'язано з будівництвом церкви, наприклад. Нижче ви бачите середину XVII-XVIII століття, дерев'яна вимостка, яка зміцнювала берег. Її конструкція дозволяла проводити різні торговельні операції, підводити баржі і таке інше, - Анатолій показує на розкопану стіну, яка підпирає бетонну плиту.

Він розповідає про те, що Поділ у стародавні часи був чимось на зразок нинішньої Одеси: торговим портовим містом, куди по Дніпру з'їжджалися купці з усього світу. Такі знахідки, як ця, фіксують те, що тоді в Києві розгорталася активна торгівля. Конструкції подібного роду дозволяли виконувати необхідні маніпуляції: підвозити, розвантажувати і завантажувати суду.

- Ми знайшли тут речі, пов'язані з побутом. Наприклад, у Вишгороді було велике виробництво посуду, і звідти йшла торгівля. Також – скляні вироби, дуже багато. Торгівля вином, горілкою і так далі. Знаходили монети, - продовжує Анатолій.


img_3207

Співробітник Центру археології міста Києва, Анатолій, розповідає, що тут знайшли кілька шарів, датованих різними століттями


Він пояснює, що всі знахідки звідси забрали, бо подивитися на них не можна. У черговій будці таке залишати страшно, можуть забрати.

Наступний рівень розкопок – XVII століття. У той час тутешній рельєф змінювався в силу погодних умов і часу, сходили потоки з довколишніх гір, територію замивало. Ще один рівень – XIV-XV століття, потім – знахідки XII століття.

- У нас є дуже цікаві знахідки, печатки. Вони всі пов'язані з якимись особами. Ними скріплювали документи. І вони дають чітке розуміння про дати, з точністю до десятиліть, про який період йде мова, і хто тоді царював, - розповідає Анатолій.

До нас приєднується Максим Вакулюк, співробітник Центру археології міста Києва – молодий хлопець з круглим татуюванням на внутрішній стороні руки. Він розповідає про розкопки та знахідки детальніше. Вакулюк каже: загальна площа, коли все розчистять, буде близько 700 м2. Таких масштабних розкопок на Подолі не було давно.

Копали насип багато людей, робили це швидко, своїми дерев'яними лопатами. Напевно, матюкалися при цьому багато

- Коли закінчимо тут, все будуть засипати піском, консервувати. Потім будівельники заллють бетонну плиту. Це дасть нам можливість опуститися ще на 5 метрів нижче, на наступний поверх. Будемо чітко бачити – де починається пісок, там наш матеріал, це хороший маркувальний матеріал. І ось, ми заліземо під плиту і по всій площі точно так само будемо копати. Там сподіваємося побачити більш старі матеріали. На кожен куточок тут течуть слюні, та й так глибоко вниз ми давно не копали, - каже Вакулюк.

Тремтливе очікування пояснює тим, що портова зона – завжди цікава для розкопок ділянка. Інтерес археологів підігріло і те, що тут вже знайшли багато всього: залишки стародавньої амфори, печатки, монети, прикраси, а також різні речі, які, ймовірно, належали далеко не середньому класу населення. Наприклад, княжі пломби, які ставилися на товари.


Деревянный забор XII века. За ним археологи нашли усадьбу того же периода. Сейчас ее опять засыпали, чтобы не разрушалась

Дерев'яний паркан XII століття. За ним археологи знайшли садибу того ж періоду. Зараз її знову засипали, щоб не руйнувалася


Він підводить до шурфу – вузької траншеї, виритої археологами для проведення геологічного аналізу і дослідження грунтів. У розрізі видно, що грунт тут різного кольору. Зверху – чорний шар, далі йдуть більш світлі. Шари намиті вертикально, видно косий нахил.

- Це незвично. Типова картина – нахил шарів землі за напрямком від гори до Дніпра – стікали грунтові води, опади, зверху підтоплювало. Тут же напрямок протилежний. Це свідчить про штучне походження насипу. По грунту можна сказати, що його робили в один сезон, адже не помітно, щоб в процесі риття були опади, йшов сніг або дощ. Ось там видно чорні прошарки – це дерен та дерево, які кидали для укріплення насипу. Тобто, копали багато людей одночасно, робили це швидко, своїми дерев'яними лопатами. Напевно, матюкалися при цьому багато, - сміється Вакулюк. Кінця цієї траншеї, каже він, ще не знайшли.

Ось, можете доторкнутися до паркану XII століття

В підтвердження того, що тут було поселення, археологи виявили дерев'яний паркан – огорожу, і древню садибу. Найімовірніше, ці знахідки належать до XII століття. Археолог каже: садиба, швидше за все, належала якомусь боярину, княжій людині. Зараз її побачити не можна – її замурували назад, бо під дією повітря і світла вона може зруйнуватися. Паркан ж частково обмотали целофаном, щоб будівельна техніка, яка буде сюди заїжджати, його не пошкодила.

- Ось, можете доторкнутися до паркану XII століття, - Вакулюк відсуває целофан і пропонує помацати дерево.

Тут відкопали і велику кількість свинцевих відходів, а також скляні вироби – браслети, заготовки. За цими знахідкам можна припустити, що тут розміщувалося виробництво скляних виробів. Це логічно ще і з тієї причини, що стародавні люди часто розміщували вогненебезпечне виробництво ближче до води. Всі точки скловиробництва в Києві були біля водойм.


.jpg_21

Коли археологи завершать тут, опустяться на наступний рівень, ще нижче.


Ще одна цікава знахідка – споруда XIII століття з двома скелетами всередині. Антропологічний аналіз дав зрозуміти, що це жінка і дівчинка, скоріше всього – мама і донька. Вони лежали у будинку поруч, практично обійнявшись. Сам будинок згорів і розвалився.

- Враховуючи, що тіла не були поховані належним чином, можна припустити, що сталося якесь лихо. В цей період найбільшою катастрофою було вторгнення монголів. Тобто, скоріше за все, цей будинок був спалений при нападі на місто, все так і залишилося лежати, тіла просто заносило піском, задувало вітрами, - пояснює Вакулюк.

Із знахідок пізнішого періоду, тут же, в іншому шарі землі, знайшли залишки укріплень. За робочою версією археологів, це могли бути навіть в'їзні ворота, так звані Хрещатицькі ворота.

Скоріше всього, будинок був спалений при нападі на місто, все так і залишилося лежати, тіла просто заносило піском

- Зазвичай ми скептично ставимося до більш старих матеріалів. Що там цікавого? Інша справа - Русь. Такий маленький вузькоспеціалізований шовінізм, - сміється Вакулюк.

Але тут, пояснює він, ситуація інша. За словами археолога, перша повноцінна карта Києва датується 1695 роком, і накреслив її полковник Ушаков. Він накреслив не просто малюнок, а план міста. На цьому плані навколо Подолу позначені дерев'яні укріплення. Вони жодного разу не фіксувалися археологами, тому що під час будівельного буму в XIX столітті багато знищили. Але Поштову площу цей бум майже не зачепив, бо багато чого збереглося.

- Можете уявити, що в двох з половиною метрах під землею лежали ці старі дерев'яні укріплення, зверху собі ходили люди, - згадує Вакулюк.


img_3131

Коли-небудь тут буде підземний торговий центр


Тут знайшли багато військових матеріалів: деталі від колісниць, кулі, залишки зброї, свинець, наконечники стріл. Мінімум посуду свідчить про те, що в XVII столітті тут вже не було житлових будинків як таких. Також знайшли жіночі прикраси – сережки, персні, залишки керамічних люльок з південними мотивами. Можливо, привезені з Туреччини, Криму чи східних країн.

- Реконструкція цього періоду досить проста: тут базувалися солдати, вони відпочивали, курили люльки. Повз гуляли дівчата, заходили до солдатів в гості, - розповідає співрозмовник.

Тут же з шару землі стирчить прямокутна конструкція, на вигляд – цілком сучасна. Білі стіни з блакитним кахлем в квіточку, сам вихід закладений червоною цеглою.

Зазвичай ми скептично ставимося до більш старих матеріалів Що там цікавого? Інша справа - Русь

- А це що? – цікавимося у археологів.

- Це вихід з метро "Поштова площа", - відповідають вони. – Коли виходимо там, постійно дивимося наліво, сміємося, що тут би хвіртку, і ми відразу на роботі опинимося.

Передбачається, що цей вихід буде вести прямо в новий підземний торговий центр. Трохи далі видно ще одну бетонну стіну – це підземний перехід, який буде вести від вулиці Боричів Тік на Поштову площу. Зараз він теж закритий стіною


На этом месте, под землей, нашли древнерусскую старую усадьбу

На цьому місці, під землею, знайшли давньоруську стару садибу


.- Поки що у нас ідея, щоб ці розкопки частково залишити відкритими в торговому центрі, покласти під скло. Ось йдеш ти коктейль молочний випити і дивишся на шматки давньоруського паркану. Так роблять у багатьох країнах, це називається – музей для людей, а не для бабусь-наглядачок, які зараз у нас у багатьох музеях працюють, - міркує Вакулюк.

Наскільки вдасться втілити такий проект у життя, поки що невідомо. Спочатку потрібно завершити розкопки, потім – відновити саме будівництво.

За словами археологів, як не дивно, їм допоміг минулорічний візит мера Віталія Кличка. Той відвідав розкопки в лютому 2015-го. Співробітники Центру археології кажуть – візит градоначальника став для них сюрпризом, заздалегідь про такого гостя їх ніхто не попереджав. Тоді Кличко дав вказівку максимально зберегти знайдене і призупинити будівництво, поки археологи не завершать свою роботу. Це дало їм свого роду захист перед забудовником.

- Чесно кажучи, раніше взагалі було стрьомно. Якось бачили, як самоскид з грунтом виїжджав з будівництва на Подолі – це без нашого відома. Потім вже як заглянули, випадково виявили там стародавні матеріали. Ще п'ять років тому забудовник сказав би: «Так, археологи пішли, давайте, валяємо все вночі, зносимо до чортової матері». А зараз навіть побоюються. Кажуть, мовляв, краще зупиняться, якщо ми попросимо. Інакше ж журналістів наженемо, шум піднімемо, - зізнається Вакулюк.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: