Сюрприз із Миколаєва. Як кандидат від Самопомочі несподівано став головним конкурентом екс-регіонала

Олександр Сенкевич налаштований на боротьбу
Фото: Наталія Кравчук / НВ

Олександр Сенкевич налаштований на боротьбу

Тепер на місто чекає друга серія мерських перегонів, яка покаже, наскільки революція змінила цю вотчину прихильників Віктора Януковича
В 11 ранку в штаб кандидата в мери Миколаєва Олександра Сенкевича, який балотується від партії Самопоміч, заходить пенсіонерка з маленьким песиком. Вона голосно, прямо з порога каже: придумала, мовляв, нову тактику агітації за Сенкевича. “Хто буде звертати увагу на пенсіонерку? А на мою Барбару [собаку] дивляться всі",— пояснює 65‑річна Вікторія Володимирівна і прикріплює на різнобарвний комбінезон свого пса білий значок "Сенкевич. Обирай майбутнє".

Вона охоче розповідає НВ про тонкощі місцевих виборів. "Я всіх своїх "сепарів"-сусідів у під'їзді закидала листівками за Сенкевича",— каже жінка і сміється. І не забуває додати, що далеко не всі миколаївські пенсіонери підтримують конкурента Сенкевича у другому турі, кандидата від Опозиційного блоку (ПРО) Ігоря Дятлова, екс-голову Миколаївської облради. ПРО це політсила, створена на основі Партії регіонів, традиційно популярною в місті.

Лепта Вікторії Володимирівни мала, але, схоже, далеко не одна вона обробляла "сепарів".


НЕОЖИДАННЫЙ АГИТАТОР: Николаевская пенсионерка Виктория Влади- мировна решила сделать носителем агитматериалов Сенкевича свою собаку

НЕСПОДІВАНИЙ АГІТАТОР: Миколаївська пенсіонерка Вікторія Володимирівна вирішила зробити носієм агітматеріалів Сенкевича свого песика


Соціологія, проведена напередодні, показувала: у другий тур виходять чинний мер Миколаєва екс-регіонал Юрій Гранатуров і Дятлов. Але, як згадує Андрій Сенченко, керівник Центру аналітичних досліджень, був "резерв" — третина опитаних не визначилися з вибором. А коли вони визначилися, виявилося, що 33‑річний керівник українсько-американської IT-компанії Сенкевич на 408 голосів випередив Гранатурова. І став №2.

Дятлов отримав підтримку 44,8 тис. виборців, а його опонент — 25,9 тис. Тепер все вирішиться 15 листопада, у другому турі.


НОВАЯ ТЕХНОЛОГИЯ: IT-бизнесмен Александр Сенкевич, кандидат от партии Самопоміч, неожиданно стал №2 по итогам первого тура

НОВА ТЕХНОЛОГІЯ: IT-бізнесмен Олександр Сенкевич, кандидат від партії Самопоміч, несподівано став №2 за підсумками першого туру


Сенкевич налаштований на боротьбу. Його штаб знаходиться на початку Радянської — центральної вулиці міста. Тут можна записатися в члени дільничних виборчих комісій. Волонтери кажуть, що в списках вже понад 750 осіб.

Люди готові агітувати безкоштовно
Андрій Лохматов, миколаївський журналіст

І це діяльні кадри: добровольці, приміром, роздають агітки по місту. “Люди готові безкоштовно працювати агітаторами. Для Миколаєва це вперше",— говорить Андрій Лохматов, журналіст місцевого інтернет-сайту Преступности.НЕТ.

24‑річний айтішник Євген Яковенко приїхав за листівками на мотоциклі. Буде поширювати їх у спальних районах. Сам голосував за Сенкевича в першому турі. "Він, можна сказати, мій колега",— пояснює Яковенко.

Але команді добровольців протистоїть серйозний ворог, що спирається на традиційні методи. З численних білбордів, розміщених вздовж міських проспектів, дякує миколаївцям за довіру Дятлов. Він впевнений у собі: адже до міськради, що складається з 54 депутатів, на цей раз обрали 26 представників ПРО.

Містер ПР

Дятлов майже такий само молодий, як і його візаві,— йому 34 роки. У 25 став депутатом облради. У 2010 році 29‑річного політика обрали його головою — на той момент він виявився наймолодшим головою облради в Україні.

Стрімкий кар'єрний зліт кандидата місцеві журналісти пояснюють тим, що його батько, бізнесмен Сергій Дятлов, близько знайомий із Миколою Кругловим. А той у 2010 році отримав з рук Віктора Януковича портфель голови Миколаївської облдержадміністрації (ОДА).

Майдан зіпсував кар'єру Дятлова-молодшого — 22 лютого 2014‑го, після втечі Януковича, він пішов у відставку. Оголосив про це на площі перед бунтівними миколаївцями. Також сказав, що йде і губернатор, а фракція Партії регіонів в облраді припиняє існування. Натовп супроводжувала виступ Дятлова криками "На коліна!" і "геть!".


ПОЧТИ ПРИЗРАК: Игорь Дятлов упорно избегает прямого общения с николаевцами, предпочитая обращаться к ним через СМИ

МАЙЖЕ ПРИВИД: Ігор Дятлов наполегливо уникає прямого спілкування з миколаївцями, вважаючи за краще звертатися до них через ЗМІ


Молодий регіонал залишився депутатом облради, але після цього вуличного виступу жодного разу не з'явився на сесії, розповідає Лохматов. Для Дятлова вид розгніваного натовпу, мовляв, став шоком. Та таким сильним, що навіть під час нинішньої виборчої кампанії замість публічних зустрічей із виборцями він надавав перевагу телеефірам та білбордам.

Дятлов — частий гість програми Добрий вечір на миколаївському 35‑му каналі, каже Сенченко. Але головний комунікаційний майданчик кандидата — безкоштовна миколаївська Ваша газета. Тираж — 280 тис. примірників. Головний редактор — Олександр Омельчук, що пройшов на цих виборах відразу і до міської, і до обласної ради від ПРО. Для порівняння: тираж листівок Сенкевича, які роздають зараз волонтери, становить 20 тис.

Ваша газета — не просто агітка: в ній є програма телепередач, кросворди і гороскопи. Але цвях кожного номера — інтерв'ю з Дятловим. На різноманітні теми — від суспільно-політичних до докладної розмови про рідних кандидата.

Від теледебатів з Сенкевичем напередодні другого туру Дятлов відмовився. “Це не дебати. Це шоу, спектакль, цирк, все що завгодно, але тільки не дебати",— заявив він в програмі Добрий вечір.


ДЯТЛОВ РЯДОМ: Дятловские постеры со словами благодарности за поддержку висят по всему городу

ДЯТЛОВ ПОРУЧ: Дятловські постери зі словами подяки за підтримку висять по всьому місті


Місцеві журналісти кажуть, що Дятлова фінансово підтримує Вадим Новінський, екс-регіонал, мультимільйонер і партнер Ріната Ахметова. В області він володіє миколаївським Чорноморським суднобудівним заводом і Очаківським портом. У квітні 2015‑го Дятлов і Новінський разом зустрічали в аеропорту Бориспіль Благодатний вогонь, доставлений з Єрусалиму. Мультимільйонер і запропонував керівництву ПРО кандидатуру Дятлова на посаду голови міської організації партії. “Я його підтримую, кажу відразу. І в подальшому житті буду його підтримувати",— заявив Новинський виданню НикВести у квітні.

Востаннє Новінського в Миколаєві бачили 28 вересня: разом з Дятловим він був присутній на конференції обласної організації ПРО, на якій представляли кандидатів до облради.

НВ не вдалося зустрітися з Дятловим: він перебував у Києві. Спілкуватися по телефону або відповісти письмово на запитання непублічний кандидат також відмовився.

Миколаївське доміно

Дятлова готові підтримати у другому турі багато миколаївців. Насамперед тому, що він кандидат від ОБ, пояснює Сенченко: люди, мовляв, біднішають і зневірилися у владі. Так і Партія регіонів мала велику підтримку тут: у 2010‑му з 90 депутатів міськради дві третини були регіоналами.

81‑річний Іван Іванович, що стоїть у парку поруч зі лавкою, де пенсіонери грають у доміно,— представник тієї самої аудиторії, яка віддасть голос Дятлову. Пояснює: “У нього програма розрахована на п'ять років. Я стільки, звичайно, не проживу, але, може, онуки будуть жити краще". Програма — це обіцянка утеплити всі миколаївські будинки, що допоможе знизити плату за опалення.


ПРИВЕРЖЕНЕЦ ПЛАНА: 81-летний Иван Иванович проголосует за Дятлова, потому что убежден: у того есть план на пять лет

ПРИХИЛЬНИК ПЛАНУ: 81-річний Іван Іванович проголосує за Дятлова, тому що переконаний: у того є план на п'ять років


З восьми пенсіонерів, які сидять поруч, лише один проголосує за Сенкевича — 61‑річний Євген Михайлович. “Ви смієтеся? — звертається він до решти.— Дятлов у мого товариша дві фірми віджав. Він заплямований далі нікуди".

Схожої думки і Олександр Діордієв, волонтер, допомагає армії. Він каже: мер Дятлов категорично не влаштує проукраїнську частину Миколаєва. Тому перед другим туром громадські організації стали координувати між собою дії. Їм, може, не особливо подобається Сенкевич, але вони проти екс-регіонала. І тому представнику партії Самопоміч допомагають хто чим може.

Час, люди, гроші

У Миколаєві на перший тур виборів прийшли трохи більше 34 % виборців — це один з найнижчих показників у країні. Голосування проігнорувала в основному молодь, каже Сенкевич. Для нього це погано — саме молодий виборець, ймовірно, не стане підтримувати Дятлова.

“Молодь не вірила, що я вийду в другий тур. Але диво відбулося",— пояснює кандидат. І додає, що розрив у 408 голосів з третім місцем — це число мешканців лише однієї міської багатоповерхівки. Тобто важливий кожен голос.


ИДИТЕ НА ВЫБОРЫ: Анна Шпаренко призывает николаевскую молодежь прийти на избирательные участки во время второго тура

ЙДІТЬ НА ВИБОРИ: Анна Шпаренко закликає миколаївську молодь прийти на виборчі дільниці під час другого туру


Ганна Шпаренко, голова студентської профспілки Чорноморського державного університету імені Петра Могили, вузу, який закінчив і сам Сенкевич, організувала фотопроект з закликом до студентів прийти на другий тур виборів. Його суть: учні пишуть на аркуші А4, що йдуть на вибори — без зазначення свого кандидата, фотографуються і викладають результат в соцмережі. "Прикро, коли кажуть, що студенти - найпасивнші виборці",— пояснює Шпаренко. І оголошує про бажання підключити до акції інші вузи.

Надії Сенкевича — не тільки на студентів, але і на городян, які показали несподівану прихильність до Самопомочі. Адже політпроект львівського мера Андрія Садового на цих виборах посів друге місце після ПРО і провів у міськраду десять депутатів.

Там само опинився й Сергій Ісаков, №1 в списку, досвідчений миколаївський політик, екс-генеральний директор суднобудівного заводу "Лиман". Він свого часу був першим заступником губернатора Олександра Садікова, якого зараз пов'язують хороші відносини з Новінським: брат Садікова пройшов у міськраду від ПРО.

Я не чекаю подарунків до своїх ніг, а прошу про допомогу
Олександр Сенкевич, кандидат у мери

Сенкевич каже, що напередодні другого туру для його штабу головні проблеми — це час, люди і гроші. Його бюджет непорівнянний з витратами Дятлова на кампанію.

Основна агітація за Сенкевича зараз будується за принципом мережевого маркетингу — залучення якомога більшої кількості людей.

Прихильники кандидата від Самопомочі зізнаються — їх претендент трохи сп'янів від успіху в першому турі. Але тепер почав повертатися до реальності.

Сам же Сенкевич каже, що "зловити зірку" зараз для нього означає втратити дорогоцінний час. "Я приходжу до людей, щоб вони розуміли: я не чекаю подарунків до своїх ніг, а прошу їх про допомогу",— зазначає він.

Матеріал опублікований в НВ №41 від 6 листопада


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: