22 жовтня 2018, понеділок

Сірі кардинали влади. Хто в оточенні прем'єра та президента вирішує, куди рухатись країні

Іванчук, Кононенко та Мартиненко на обкладинці журналу НВ №34 від 18 вересня

Іванчук, Кононенко та Мартиненко на обкладинці журналу НВ №34 від 18 вересня

Депутати Андрій Іванчук, Ігор Кононенко і Микола Мартиненко стали основою неформального клубу, який контролює багато важливих рішень в країні та фінансові потоки

Міхеїл Саакашвілі, голова Одеської обласної держадміністрації, перетворився в Україні на зривателя покровів з усіх таємниць. У середині вересня він зробив це в черговий раз, заявивши: в країні є тіньовий, паралельний уряд, який і є справжнім власником "акціонерного товариства Україна".

В ефірі одного з українських телеканалів він назвав одного з них — Миколу Мартиненка.

Мартиненко підходить на роль тіньового правителя. Він — заступник голови прем'єрської фракції Народний фронт (НФ) і голова парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу (ПЕК), ядерної політики та ядерної безпеки. Депутати часто називають його сірим кардиналом прем'єра Арсенія Яценюка.


Михаил Саакашвили говорит, что руководители некоторых госпредприятий слушают не министра Айвараса Абромавичуса, а Мартыненко

Міхеїл Саакашвілі каже, що керівники деяких держпідприємств слухають не міністра Айвараса Абромавичуса, а Мартиненка


Так само, як і про Мартиненко, відгукуються парламентарії і про Андрія Іванчука, ще одного заступника голови фракції НФ.

Ця пара впливає не лише на різні держактиви, але і на три десятка нардепів НФ, зізнається один з представників цієї політсили. І просить не називати його прізвище в пресі.

У президентській фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) теж є свій сірий кардинал — Ігор Кононенко, перший заступник голови фракції, а також друг та бізнес-партнер Порошенко. Про це відкрито розповідає Сергій Лещенко, нардеп від БПП. “Кононенко — це головна людина, яка присутня в парламенті від БПП. Він часто бачить президента",— пояснює Лещенко.

Кононенко, як відзначають експерти, впливовий і в сфері ПЕК.


Нардепи Микола Мартиненко (на передньому плані), Андрій Іванчук (ззаду ліворуч) та Ігор Кононенко (праворуч), яких експерти вважають сірими кардиналами влади, часто спілкуються в залі парламенту

Нардепи Микола Мартиненко (на передньому плані), Андрій Іванчук (ззаду ліворуч) та Ігор Кононенко (праворуч), яких експерти вважають сірими кардиналами влади, часто спілкуються в залі парламенту. © Наталія Кравчук / НВ


Ці три людини — Мартиненко, Іванчук і Кононенко — на думку багатьох політиків, частково повторюють історію "любих друзів" — людей, які в середині 2000‑х контролювали парламент і серйозні державні грошові потоки за спиною у тодішнього лідера України Віктора Ющенка. Причому Порошенко і Мартиненко входили в коло цих "друзів".

Те, що в країні знову з'явилися сірі кардинали, не дивує політолога Володимира Фесенка. Закулісні рішення політичних і бізнес-питань, а також спроба встановити контроль над держкомпаніями — це особливості олігархічних систем і молодих демократій, пояснює він. “Влада і бізнес в Україні тісно пов'язані. При цьому треба зберегти обличчя перед Заходом. Тому влада шукає перевірених посередників, яким делегує деякі повноваження",— підсумовує експерт.

"Друзі" прем'єра

У приватних бесідах політики з НФ розповідають, що біля їхнього лідера є кілька центрів впливу. Наприклад, глава фракції Максим Бурбак, який знайомий із Яценюком ще з університетських років. Нардеп Сергій Пашинський. Також — глава МВС Арсен Аваков і секретар РНБО Олександр Турчинов.

Але Іванчук і Мартиненко об'єднують в собі як політичний, так і фінансовий вплив.

Іванчук — голова парламентського комітету з питань економічної політики та університетський однокурсник прем'єра. Його впливовість доводить історія з прийняттям закону, що обмежує вплив мільярдера Ігоря Коломойського на держкомпанію Укрнафта. Іванчук блокував розгляд законопроекту в комітеті, а коли документ нарешті потрапив в зал, переконував нардепів з НФ не голосувати за нього. Більшість його колег-депутатів так і зробили.

Сам Коломойський в березні підтвердив, що спілкується з Іванчуком і вони є бізнес-партнерами компанії Техінсервіс, що займається виробництвом біоетанолу.

Ігор Швайка, екс-голова Мінагропрому, розповідав НВ, що Іванчук ще й причетний до схем сірого експорту продукції держмонополії Укрспирт. Соратник Яценюка, пояснював Швайка, разом з бізнесменом Юрієм Іванющенком, близьким до екс-президента Віктора Януковича, займався контрабандою спирту через Молдову. Як тільки ці схеми перекрили, заявляв екс-чиновник, Укрспирт в одній лише Київській області заплатив майже в чотири рази більше податків: замість 17 млн грн у 2013 році — 60 млн грн, у 2014‑м.


Депутаты часто называют Николая Мартыненко серым кардиналом премьера Арсения Яценюка

Депутати часто називають Миколу Мартиненка сірим кардиналом прем'єра Арсенія Яценюка


Правда, і до діяльності самого Швайки на посаді міністра багато претензій.

Мартиненко в політиці набагато довше, ніж Іванчук. Вперше його обрали до парламенту в 1998‑му, і з того часу він незмінно засідає в комітеті з ПЕК. До сфери його інтересів експерти відносять державного монополіста — компанію Енергоатом. Це найбільший виробник електроенергії в Україні з часткою в 50% і оператором всіх чотирьох діючих АЕС країни.

Колишній глава Держфінінспекції Микола Гордієнко в квітні заявляв, що Мартиненко є "наглядаючим" за Енергоатомом і перешкоджав проведенню ревізії підприємства. Але в офіційному звіті парламентської робочої групи, яка розслідувала заяви Гордієнко, про Мартиненко немає ні слова.

Однак у березні цього року Лещенко оприлюднив інформацію, що офіс генпрокурора Швейцарії з 2013 року розслідує справу проти якогось українського громадянина за підозрою в отриманні хабара. Депутат припустив, що мова йде про Мартиненко і його "допомогу" в укладанні угоди між "Енергоатомом" і чеським підприємством Skoda JS на поставку обладнання для трьох українських АЕС.

Пізніше Мирослав Фіала, директор Skoda JS, розповів чеському виданню Respekt, що заради отримання цього замовлення він перераховував гроші панамської компанії Bredcrest Investment — "за консультаційні послуги". Розмір плати склав близько $ 30 млн. Бенефіціаром цієї фірми, за даними Respekt, є Мартиненко.

Кононенко — шахіст. Він будує енергетичну імперію, використовуючи багатоходівки, які дозволяють викачувати гроші з підприємства [Центренерго], - Вікторія Войцицька, народний депутат (Самопоміч)

Лещенко направив запит до Генпрокуратури про те, чи звертався до них за сприянням швейцарський прокурор, і отримав відповідь, в якому Генпрокуратура фактично визнає: швейцарці цікавляться саме Мартиненко.

Керує Енергоатомом Юрій Недашковський, якого галузеві експерти називають креатурою Мартиненко. У березні 2014‑го, з приходом нової влади, він очолив цю компанію вже в четвертий раз.

Мартиненко в письмових коментарях НВ підтвердив, що знайомий з Недашковським давно, вважає його професіоналом і як голова профільного комітету спілкується з ним. Зв'язки з цією людиною Мартиненко коментує так: "З таким же успіхом можна взяти будь-якого чиновника з енергетики — а я знайомий майже з усіма — і зв'язати його зі мною". При цьому депутат уточнив, що комітет приймає свої рішення колегіально, його засідання проходять відкрито, так що впливати на рішення він не може.

З розмахом

Сергій Каплін, нардеп від фракції БПП, уточнює, що за останні півтора року коло інтересів Мартиненко значно розширилося. Тепер у нього входить і державний Одеський припортовий завод (ОПЗ).

Каплін розповідає, що зараз на підприємстві працюють сірі схеми придбання газу у приватних структур. Так як ціну закупівлі на заводі не розголошують, депутат припускає, що вона вище ринкової.


Депутат Виктория Войцицкая из партии Самопоміч — одна из немногих, кто не боится бросить публичный вызов теневым схемам и их покровителям

Депутат Вікторія Войцицька з партії Самопоміч — одна з небагатьох, хто не боїться кинути публічний виклик тіньовим схемам та їх покровителям


Підозрює ОПЗ, а також ще одну держкомпанію — Центренерго — на придбання газу у приватних фірм за завищеними цінами і Вікторія Войцицька, депутат від фракції Самопоміч, секретар комітету Ради з питань ПЕК. Вона навіть направила керівникам цих підприємств депутатський запит. "Мова йде про мільярди кубометрів газу в рік, які закуповуються за державний кошт у приватних трейдерів",— йдеться у ньому.

Войцицька пояснює, що зараз на ринку для промислових споживачів діють дисконти — від 1,5 тис. до 2 тис. грн на тисячу куб. м блакитного палива. У неї ж є підстави вважати, що ОПЗ і Центренерго за документами проводять закупівлю газу за максимальною ціною, встановленою для них Нацкомісією з держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП),— 6,6 тис. грн за 1 тис. куб. м. А дисконт кладуть собі в кишеню. "Це величезні суми щомісяця",— впевнена Войцицька.

Каплін вважає, що ці гроші йдуть людям, контролюючим держпідприємства. На його думку, у випадку ОПЗ мова йде про Мартиненко — він впливає на топ-менеджмент заводу через його наглядову раду і Діамантбанк, з яким ОПЗ працює по ряду контрактів.

В кінці квітня головою наглядової ради підприємства став Сергій Перелома, який одночасно є першим заступником правління НАК Нафтогаз України, а також головою наглядової ради Укртрансгазу. Перелома, за даними видання Ліга.нет, був бізнес-партнером Мартиненко і його давнього знайомого — екс-депутата і підприємця Давида Жванії.

Жванія ж є співвласником Діамантбанку.

Сам Мартиненко заявив, що з 1998 року не веде бізнес і з Переломою не пов'язаний. "Я спілкуюся з ним як голова комітету — Перелома на засіданнях представляє позицію Нафтогазу",— пояснює нардеп.

Каплін на підтвердження своєї версії розповідає, що уряд зараз несподівано поставив на паузу широко розрекламовану раніше приватизацію ОПЗ. “Напевно, хтось прийняв рішення продовжити заробляти на процесі [закупівлі палива]",— робить висновки нардеп.

Фігура Мартиненко простежується ще за кількома державними підприємствами. Так, за словами Саакашвілі, саме цей депутат стоїть за Електроважмашем. Її роботою Айварас Абромавічус, міністр економіки, був так незадоволений, що звільнив директора.

Підприємство пов'язло у схемах виведення коштів в британський офшор. Агентство РБК-Україна з'ясувало, що на рахунках цієї фірми — ConorTrading L. P.— осіло більше $ 1,6 млн.

Коли Абромавічус зняв керівника цієї держструктури, його самого почали перевіряти на предмет правильності процедури звільнення.

У міністра є претензії до кількох держпідприємств, зокрема до Об'єднаної гірничо-хімічної компанії (ОГХК). Її директора він не зняв — попросив звільнитися за власним бажанням. Саакашвілі в телеефірі заявляв, що за ОГХК також стоїть Мартиненко.

Ця компанія з'явилася на світ восени 2014 року. У неї входять Іршанський гірничо-збагачувальний і Вільногірський гірничо-металургійний комбінати.

Павло Різаненко, нардеп БПП, добре знайомий з ситуацією на ОГХК. Він розповідає: компанія замість того, щоб торгувати зі своїми традиційними покупцями — комбінатами, які використовують концентрат, виготовлений підприємством, безпосередньо, вдалася до послуг посередників. Причому іноземних.

У редакції є реєстр надходжень грошей від покупців ОГКХ за осінь 2014 — весну 2015‑го, який підтверджує тезу Різаненко. Від невідомої австрійської фірми Bollwerk Finanzierungs und Industiemanagemnet компанія отримала 175 млн грн, від іспанської Lincoln Electric Europe S. L.— 7,6 млн грн, від компанії Еко-Сервіс — 28,5 млн грн. У переліку — кілька десятків фірм. У частини цих структур є рахунки в Діамантбанку.

НВ спробувало з'ясувати, що це за компанії, на прикладі австрійської фірми, яка отримала від ОГХК багатомільйонні контракти. Виявилося, що у неї немає навіть інтернет-сайту, а в її наглядовій раді присутня особа зі слов'янським прізвищем. Подібні ознаки, як правило, вказують на фіктивну структуру, за допомогою якої топ-менеджмент держкомпаній заробляє на перепродажі продукції.

ОГХК ще й закуповує паливо у підозрілих структур. Наприклад, у якоїсь фірми Енерджі Трейд Груп, котра має рахунки в тому ж Діамантбанку.

Джерела НВ в уряді кажуть, що всі ці операції ОГХК з посередниками призвели до того, що держава лише за перше півріччя 2015‑го недоотримала 250-300 млн грн.

Мартиненко будь‑яку свою причетність до ОГХК заперечує. Але розповідає, що в одній із статей його прізвище згадувалося в зв'язку з цим державним підприємством, що, мовляв, і змусило його зацікавитися справами цієї структури. Тому він ініціював зустріч із її керівництвом. На ній топ-менеджмент ОГХК показав якісь документи і заявив, що Абромавічус хоче призначити на ключові посади у великих держпідприємствах своїх довірених осіб, зокрема, партнерів по бізнесу",— уточнюється в письмовій відповіді Мартиненко. Депутат також переконався, що керівники ОГХК працюють успішно.

Абромавічус каже, що лобіюванням довірених осіб не займається. І ставить риторичне запитання: "З яких міркувань вони [директори цих держпідприємств] тримаються за свої посади, якщо у них зарплата — 10 тис. грн?"

Центр по енерго

У Порошенка — свої сірі кардинали: його давні бізнес-партнери, яких він розставляє на важливі державні пости. Це Олег Гладковський, заступник секретаря РНБО та екс-керівник корпорації Богдан. Та вже згаданий Кононенко.

Порошенко, Кононенко та Гладковський дотепер залишаються партнерами по бізнесу — всі вони є акціонерами Міжнародного інвестиційного банку (МІБ). Інформація про це є у відкритому доступі на сайті Нацбанку.

Кононенко експерти називають найвпливовішою фігурою в оточенні президента. Порошенко познайомився з ним ще в армії, 30 років тому.

Кононенко погодився поговорити з НВ про свої зв'язки з президентом. Він розповів, що зараз не займається бізнесом: у нього є інвестиційний фонд, яким керує керуюча компанія.

Партнери так звикли бути разом, що, за даними програми Схеми Радіо Свобода, купили дві ділянки в центрі київського Печерська, у так званому Царському селі. Ділянки знаходяться поруч і мають загальну адресу — вулиця Радіальна, 5.


ОПЗ, как подозревает Виктория Войцицкая, закупает газ по завышенным ценам

ОПЗ, як підозрює Вікторія Войцицька, закуповує газ за завищеними цінами


Основна робота Кононенко — в парламенті, де він координує роботу фракції, а також її зв'язок з іншими гілками влади — президентом, урядом, Генпрокуратурою. "Що стосується дружніх відносин, на жаль, ні у президента, ні у мене зараз немає часу",— уточнює він.

Кононенко, як і Мартиненко, цікавлять енергетичні питання — обидва працюють у відповідному комітеті Верховної ради. Кононенко коментує це так: “У питаннях енергетики я непогано, на мій погляд, розбираюся. Я в нормальному сенсі цього слова лобіст в середині фракції, так само як і багато інших депутатів, які входять в [комітет] ПЕК".

Нардеп каже, що часто зустрічається з Володимиром Демчишиним, міністром енергетики та вугільної промисловості, та Дмитром Вовком, головою НКРЕКП. Останній у минулому був високопоставленим менеджером в компанії Roshen, власником якої є Порошенко.

Але зустрічами справа не обмежується: відразу декілька учасників ринку, в тому числі і парламентарії, вказують на значний вплив, який Кононенко має на контрольовану Міненерго компанію Центренерго. У неї входять три теплові електростанції — Вуглегірська, Зміївська та Трипільська. Їх сумарна потужність — це близько 14 % загальної потужності українських електростанцій.

Центренерго — це саме та держструктура, яка разом з ОПЗ фігурує у запиті депутата Войцицької з приводу завищення ціни закупівлі газу у приватних фірм. На кожній тисячі кубометрів газу, купленого за цією схемою за бюджетні кошти, енергетики, куровані Кононенко, заробляють 1,5–2 тис. грн, підозрює вона. А на виході — мільйони.

“Кононенко — шахіст. Він будує енергетичну імперію, використовуючи багатоходівки, які дозволяють викачувати гроші з підприємства [Центренерго]",— впевнена Войцицька. У цих багатоходовках Кононенко, як вважає депутат, використовує кількох людей, включаючи профільного міністра і голову НКРЕКП. "Можете так і написати: я їх не боюся",— говорить вона.

Войцицька додає, що, окрім заробітку на енергоносіях, підприємство Центренерго ще й нарощує борг. Це штучно знижує його привабливість для потенційних покупців. Хоча МВФ рекомендував уряду підготувати компанію до приватизації.

Але цей процес Кабмін затягує. Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital, вважає, що основною мотивацією для чиновників, щоб бути проти приватизації, є прямий інтерес брати участь у розподілі фінансових потоків, які ці компанії генерують.

“У нього немає ніякого впливу на Центренерго. Він працює в парламенті і виконує свої обов'язки",— захищає Кононенка Демчишин, що потрапив на свою нинішню посаду за квотою БПП.

З приводу приватизації енергокомпанії міністр заявляє, що це він відмовляється передавати її акції Фонду держмайна. "Компанія, яка має останню можливість конкурувати з монополістом — ДТЕК [найбільша енергокомпанія України, підконтрольна мільярдерові Рінату Ахметову], повинна залишатися в держвласності і під впливом міністра",— емоційно пояснює він.

Не те, що раніше

Чому сірі кардинали приділяють стільки уваги енергетиці? У Олександра Черновалова, журналіста програми Схеми, що займається розслідуваннями в цій сфері, є проста відповідь: “Енергетика потрібна всім. Споживання зростає, а отже, це невичерпний потік грошових коштів".

Завдання ж сірих кардиналів — монетизувати політику, впевнений нардеп Каплін. "Вони конвертують політичні позиції в економічні позиції",— пояснює парламентарій.

Кошти, які генерують члени тіньового уряду, потрібні всім їх соратникам. Депутати в один голос розповідають: ці гроші йдуть на фінансування партій, до яких вони належать, на оплату виборчих компаній. І навіть на доплати самим парламентаріям в конвертах — офіційна зарплата у тих невелика.

Однак зміни, породжені Майданом, торкнулися і цих таємних володарів. За словами Фесенка, нинішні сірі кардинали все ж відрізняються від тих людей, які претендували на це звання в оточенні другого президента Леоніда Кучми або його "спадкоємця" Ющенка. “Це не ті люди, які маніпулюють лідером і приймають рішення. Вони швидше діють від імені та за дорученням керівництва країни",— підсумовує експерт.

Матеріал опублікований в НВ №34 від 18 вересня 2015 року

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: